Životní situace plná nejistoty: Potřebuji radu a pomoc

Dobrý den! Obracím se na vás s mou docela složitou životní situací. Psala jsem prosbu již v úterý, ale asi moje žádost nedorazila. Moje situace je následující. Prosím - do měsíce února jsem měla Dohodu o provedení práce. Chodila jsem jak mě pan potřeboval. Tedy jen několik dní v měsíci. Poté už převzal prodejnu nový majitel. Já jsem ale z této dohody nedostala žádné ukončení tohoto poměru. Prostě mi řekli, že už nebudu tam pracovat. Bývalý pan majitel odejel pryč. Já jsem momentálně bez zaměstnání a nejsem ani v evidenci ÚP. Chci si požádat o hmotnou nouzi a oplátku nábytku. Musím u těchto žádostí být v evidenci, abych na ně měla nárok. Prosím, to by byl první problém a teď druhá věc - mám manžela, který nepracuje. Je cizinec, kterému skončilo povolení k pobytu. Musel vycestovat, aby nebyly problémy. Tedy vycestoval z území ČR. Na patřičném úřadu, kde jsem si byla žádat o hmotnou nouzi a doplatek na bydlení, mi pracovnice sdělila, že musím podat žádost o rozvod! To je přece proti selskému rozumu, abych se rozváděla jen proto, že muž musel odcestovat, protože mu zde skončil pobyt. Zůstala jsem sama na dvě děti a zkoušela jsem na radu našeho pana Staroty právě požádat o tyto dávky, ale takovými argumenty na mě vyrukovala pracovnice úřadu. Můj tzv. výdělek nikdo potvrdit nemůže, jelikož nepracuji nikde a muž odešel. Tak tedy nevím, co mám dělat nebo kde hledat pomoc. Prosím, pokud můžete, tak bych vás moc prosila o radu. Pokud snad bude nějaké východisko, tak prosím o pomoc. Moc děkuji.

Otázku poslal/a:  , 21. 6. 2018 18:17

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, abyste mohla pobírat dávky hmotné nouze prosím evidujte se na Úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, pokud jste nyní ve fázi, že zaměstnání nemáte a hledáte jej. V případě, že nemáte jak prokázat, že vaše dohoda již skončila, doložte ÚP smlouvu o DPP a potvrzení posledního výdělku, pokud ze smlouvy není zjevné po jakou dobu bude DPP trvat popř zda skončila dříve a s majitelem společnosti, ve které jste pracovala se nemůžete spojit požádejte o pomoc přímo Úřad práce, který se z moci úřední může s majitelem (bývalým zaměstnavatelem zkusit spojit). Popř prosím kontaktujte inspektorát práce. Můžete zkusit blíže k pracovněprávním otázkám požádat o radu naše kolegy z oblasti zaměstnání:

https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Co se týče vašeho manžela, tak úřad práce bude posuzovat, zda tvoříte okruh společně posuzovaných osob či nikoliv, pokud je manžel v zahraničí a předpokládáte, že se vrátí, tak vás pracovnice nemůže nutit do rozvodového řízení, doložte posím takové skutečnosti, at prokážete, zda manžela do okruhu ÚP započítá (zda v zahraničí pracuje, bude se zohlednovat jeho příjem apod.) pokud například netušíte kde je a nevíte o návratu apod a chtěla byte požádat o vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob, tak proto ÚP chce po vás žádost o rozvod. Spíše doporučuji obrátit se na úřad práce a probrat s pracovnicí úp vaše možnosti řešení určitě naleznete, tak, abyste nezůstala úplně bez finančí pomoci. Případně zkuste požádat o dávky mimořádné omamžité pomoci (jedná se o nenárokové dávky hmotné nouze). Blíže a více poradí přímo na úřadu práce.

24. 6. 2018 17:49

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Penzijní reforma? Nečekejte na ni, postavte si vlastní penzijní systém

19. 6. 2014 | Pavel Kohout | 51 komentářů

Penzijní reforma? Nečekejte na ni, postavte si vlastní penzijní systém

Nespoléhejte se na vládu a první, druhý či třetí pilíř penzijního systému. Vláda vám spolehlivě zaručí jediné: v penzi budete třít bídu s nouzí.

Rovný důchod pro všechny se vrací do hry. Rozhodne komise

1. 6. 2014 | Josef Pravec | 20 komentářů

Rovný důchod pro všechny se vrací do hry. Rozhodne komise

Kromě rozdělení systému na solidární a pojistné penze se bude debatovat o zvýšení objemu peněz, které na důchody jdou.

Penzijní fondy překonaly inflaci. Co s nimi bude dál?

29. 5. 2014 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Penzijní fondy překonaly inflaci. Co s nimi bude dál?

Jak se v loňském roce dařilo vašemu penzijnímu fondu? Kolik klientů mají jednotlivé penzijní společnosti? A jak by se mohlo zatraktivnit investování v účastnických fondech třetího pilíře? Přečtěte si analýzu serveru Peníze.cz.

Konec školy, jízda končí: Odkdy si absolvent platí zdravotní a sociální pojištění

28. 5. 2014 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Konec školy, jízda končí: Odkdy si absolvent platí zdravotní a sociální pojištění

Ukončili jste školu? Některé povinnosti končí, jiné začínají. Bude třeba začít sytit státní kasu. Od kdy platit zdravotní a sociální pojištění? A co když to u maturity napoprvé nevyšlo – jaká pravidla platí potom? Peníze.cz přinášejí přehled pro absolventy i propadáky.

Chcete ušetřit za elektřinu? Nedostanete podporu a dávky!

11. 5. 2014 | Petr Kučera | 11 komentářů

Chcete ušetřit za elektřinu? Nedostanete podporu a dávky!

Ombudsmanka Anna Šabatová chce zmírnit zákon týkající se malých elektráren na střechách rodinných domů. Jejich provozovatelé totiž nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Očima expertů: Má smysl určovat hranice důchodového věku?

9. 5. 2014 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Očima expertů: Má smysl určovat hranice důchodového věku?

V Česku se hranice odchodu do důchodu neustále posouvá. Sousední Německo se naopak snaží umožnit lidem odcházet do důchodu dřív než dosud. Můžou mít pracující sedmdesátníci na trhu práce důstojnou roli? A jak vlastně vyřešit problémy důchodového systému? Zeptali jsme se Martina Potůčka, Vladimíra Bezděka, Jaroslava Vostatka, Aleše Michla a dalších ekonomů.

OECD radí Česku: Zkraťte mateřskou na jeden rok!

17. 4. 2014 | Petra Dlouhá | 65 komentářů

OECD radí Česku: Zkraťte mateřskou na jeden rok!

Zkraťte mateřskou na rok a ušetřené peníze využijte na nové jesle a školky. To doporučila Česku Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. Rozhýbe to ekonomiku i kariéru matek, ušetří peníze rozpočtu, možná dokonce posílí porodnost. Od českých politiků zní Ne. Než ale návrh smeteme ze stolu, měli bychom se aspoň zamyslet.

Jak přežít (v) zaměstnání: Dovolená

14. 4. 2014 | Jiří Lojda | 2 komentáře

Jak přežít (v) zaměstnání: Dovolená

Každý si občas potřebuje trochu orazit. Může se ale stát, že se budeme poněkud rozcházet se zaměstnavatelem v názorech na to, co nám může a co nám musí dovolit. Lepší je být připraven. Zákoník práce ovšem není zrovna čtení na dovolenou, vybíráme z něj a překládáme to nejdůležitější.

Zvýšíme důchody mimořádně o 205 korun, souhlasí vláda

13. 4. 2014 | Petr Kučera | 9 komentářů

Zvýšíme důchody mimořádně o 205 korun, souhlasí vláda

Valorizace důchodů by se od příštího roku měla vrátit k dřívějším pravidlům. Vláda navíc částečně nahradí propad z předchozích dvou let.

Léčba šokem

13. 4. 2014 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Léčba šokem

V čem spočívá problém s důchody? V tom, že je moc důchodců. Můžete tomu čelit zvyšováním penzijního věku, ale jsou i jiné metody. Na jedné straně to chce silné nervy, případně žaludek, na druhé straně slabší srdce.

Dva tisíce nových úředníků, nebo zneužívání sociálních dávek? Co vyjde dráž?

10. 4. 2014 | Petra Dlouhá | 50 komentářů

Dva tisíce nových úředníků, nebo zneužívání sociálních dávek? Co vyjde dráž?

Úřady práce jsou přehlcené. Výsledek? Jen na dávkách pomoci v hmotné nouzi se loni vyplatilo o třetinu víc než v roce 2012. Kdo si zažádá, dávku dostane. Úředníci nezvládají kontrolovat, kdo má nárok. Co se víc vyplatí – zaplatit dva tisíce nových úředníků, jak žádá vedení Úřadu práce, nebo nechat lidi dávky zneužívat?

Podpora v nezaměstnanosti 2014: Víme, kolik dostanete. A jestli si smíte přivydělat

31. 3. 2014 | Petra Dlouhá | 24 komentářů

Podpora v nezaměstnanosti 2014: Víme, kolik dostanete. A jestli si smíte přivydělat

Pobíráte podporu v nezaměstnanosti a zajímá vás, jestli si k ní můžete něco přivydělat, aniž byste o peníze od státu přišli? Přinášíme přehled všeho důležitého: vyložíme, kdo má na podporu nárok, naše kalkulačka vypočte, jak vysokou podporu dostanete, a dozvíte se, zda si k ní můžete (legálně) přivydělat.

Zajištění na důchod 2014. Penzijní připojištění kraluje. A co dál?

11. 3. 2014 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Zajištění na důchod 2014. Penzijní připojištění kraluje. A co dál?

Na konci roku jsme v Česku měli celkem tři státem podporované způsoby takzvaného spoření na penzi. Penzijní připojištění, které netřeba představovat, jeho nástupce doplňkové penzijní spoření a ještě hodně odlišně konstruovaný druhý pilíř důchodového systému – důchodové spoření.

Byznys s dávkami: Má někdo vůli ho zarazit? A sílu?

3. 3. 2014 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Byznys s dávkami: Má někdo vůli ho zarazit? A sílu?

Jeden žije mezi plesnivými zdmi ubytovny. Druhému se plní kapsa. Peníze se do ní sypou ze státní pokladny. Že je doplatek na bydlení zlatou žilou pro lidi, kteří kšeftují s chudobou jiných, se ví roky. Několik sociálních bouří je za námi. Nezměnily nic. Dokáže to nová ministryně práce?

Předdůchod je zatím jen pro vyvolené, potvrzují čísla

2. 3. 2014 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

Předdůchod je zatím jen pro vyvolené, potvrzují čísla

Jen 274 lidí využilo vloni možnost odejít dřív do důchodu a přitom si nijak nesnížit státní penzi. Stát tuto možnost dává v podobě takzvaného předdůchodu nově právě od loňského roku. Statistiku vedou penzijní společnosti, přes které jsou předdůchody vypláceny.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany....více

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services