Vyhledávání bydlení v tíživé životní situaci: Jaký příspěvek na bydlení mohu očekávat?

Dobrý den, dostala jsem se do tížívé životní situace. Rozvádíme se a jsem na rodičovské dovolené. Hledám bydlení. Zatím bydlíme s manželem, ale dlouho to tak nepůjde. Počítala jsem si možný příspěvek na bydlení podle kalkulačky na vašich stránkách https://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni Můžu se na ni spolehnout nebo je potom skutečnost jiná? Nyní mám rodičovský příspěvek 5145,- a přídavky na děti 1600,-. Máme dvě děti - 5 a 2 roky. Rodičovská dovolená bude trvat do srpna příštího roku. Alimenty budou nejspíš 4000,- na obě děti. Tzn. můj příjem bude 10745,-. Zajímá mě jak to bude v praxi. Najdu si bydlení, kde musím mít trvalé bydliště (já a děti). Alimenty ještě nebyli potvrzeny. Papíry k soudu budeme teprve podávat. Z jakého příjmu se příspěvky na bydlení počítají? Jen z těch 6745? Nebere se předchozí příjem všech v současném domě, kde teď bydlím? A z čeho se počítají náklady na bydlení? Vezmou se normativní? Poté je to jasné...další čtvrtletí již budu předkládat náklady z daného pronajatého bytu a budou se brát příjmy 10745. Děkuji za odpověď. Horčičková

Otázku poslal/a: Jana Horčičková, 14. 8. 2018 13:36

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, veškeré kalkukačky na internetu at už na stránkách peníze nebo jinde jsou pouze orientační. Pro příspěvek na bydlení je důležití, abyste v bytě i děti měli trvalý pobyt, pokud byste však bydleli v bytě bez trvalého pobytu s náklady na bydlení by mohla pomoci dávka hmotné nouze tj. doplatek na bydlení. Příjmy se počítají všechn společně poszvaných osob. (pozor však pokud byste bydlela v podnájmu a vy bytě měla trvalý pobyt tak příspěvek na bydlení pobírat nemůžete). Úřad práce pro přiznání dvky zohlednuje nejen rozhodný příjem za předcházející čtvrtletí, ale také náklady spojené s užíváním bytu. Výše příspěvku na bydlení (PB) se stanoví jako: rozdíl mezi normativními náklady na bydlení (NNnB) a násobkem rozhodného příjmu (RP) a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35) nebo rozdíl mezi skutečnými náklady (SNnB), jsou-li nižší než normativní a násobkem rozhodného příjmu (RP) a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35). Pokud rozhodný příjem rodiny, z něhož se vychází při stanovení výše příspěvku na bydlení, nedosahuje částky životního minima rodiny, započítává se pro stanovení výše příspěvku na bydlení jako rozhodný příjem rodiny částka odpovídající životnímu minimu této rodiny. Podrobněji a blíže poradí přímo na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

30. 12. 2018 20:35

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme!

22. 2. 2014 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme!

„Investování v České republice možná paradoxně pomůže neúspěch důchodové reformy,“ tvrdí analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Investorům radí, aby zbytečně nesázeli vše na Čínu, která má plnou skříň kostlivců.

Slováky, kteří uvěřili reformě, čekají nižší důchody. Ale všeho do času

19. 2. 2014 | Luboš Palata | 14 komentářů

Slováky, kteří uvěřili reformě, čekají nižší důchody. Ale všeho do času

Vypadá to jako špatná zpráva pro všechny, kteří plánují vzít svůj osud v penzi do vlastních rukou. První slovenští důchodci, kteří začnou na počátku příštího roku dostávat důchody z tamního druhého pilíře, budou mít penzi nižší než ti, kteří zůstali v plně státním systému. Jenže jsou jedni posledních, u kterých to platí.

Jak přežít (v) zaměstnání: Práce v EU, důchody a sociální zabezpečení

13. 2. 2014 | Jiří Lojda | 1 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Práce v EU, důchody a sociální zabezpečení

V minulém dílu seriálu Jak přežít (v) zaměstnání jsme si udělali pracovní výlet do Evropy a dívali se na to, jak to chodí, když má zaměstnanec nějaké řízení nebo nedejpámbu spor se zaměstnavatelem, které právo se použije? Dnes se podíváme taky pěkně hluboko: Co udělá práce ve světě s mým důchodem? A jak je to s dalším sociálním zabezpečením.

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

27. 1. 2014 | Jiří Lojda | 12 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

V minulém díle našeho nového seriálu nás vyhazovali z práce. Nemilé. Dnes se podíváme na několik málo situací, kdy nás vyhodit nemůžou. A na odstupné, které nám případný vyhazov může aspoň trochu osladit. Kdy na něj máme nárok? A kolik dostaneme?

Mateřská a rodičovská pro OSVČ: Přehled a unikátní kalkulačka

22. 1. 2014 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Mateřská a rodičovská pro OSVČ: Přehled a unikátní kalkulačka

Ženy samostatně výdělečně činné. Když přijde čas mateřství, čeká řadu z nich nepříjemné překvapení: stát se nepostará. Rozhodně ne tak, jako o matky, které jsou klasicky zaměstnané. Přinášíme přehledně a srozumitelně pravidla mateřské a rodičovské pro ženy OSVČ. A unikátní kalkulačka vám spočítá, v jakém rozmezí se může pohybovat vaše mateřská podle nových pravidel platných od roku 2014.

Chystáte se do penze? Spočítejte si, jaký dostanete důchod

15. 1. 2014 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Chystáte se do penze? Spočítejte si, jaký dostanete důchod

Blíží se důchod? Pak jistě oceníte další várku našich kalkulaček, aktualizovaných pro rok 2014. Můžete si spočítat, jak velkou penzi od státu dostanete. Že budete ještě nějaký čas pracovat? Máme pro vás i kalkulačku důchodového věku. A dokonce i kalkulačku, která váš budoucí důchod propočte aspoň orientačně. Započítat umíme i investice do fondů druhého a třetího pilíře.

Přehled a kalkulačky: Porodné, mateřská, rodičovská v roce 2014

14. 1. 2014 | Petra Dlouhá | 56 komentářů

Přehled a kalkulačky: Porodné, mateřská, rodičovská v roce 2014

Peníze.cz přinášejí další díl seriálu o novinkách v roce 2014. Jak to bude v roce 2014 s porodným, mateřskou a rodičovskou? Máme pro vás odpovědi na všechny důležité otázky a máme kalkulačky, na kterých si můžete vypočítat, zda máte nárok na porodné a jak vysokou dostanete peněžitou podporu v mateřství nebo rodičovský příspěvek.

Křeslo ministra práce? Sud se střelným prachem!

9. 1. 2014 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Křeslo ministra práce? Sud se střelným prachem!

Kývnout na nabídku stát se ministrem práce a sociálních věcí může dnes jedině kamikadze. A podle posledních zpráv se našel! Dokáže zkrotit prokletý rezort? Ukočíruje systém sociálních dávek? Těžko říct. Jakožto (zemitý?) venkovan z Vysočiny by však měl přinejmenším umět vytáhnout káru z hnoje.

Výběr toho nejčtenějšího na Peníze.cz v roce 2013

2. 1. 2014 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Výběr toho nejčtenějšího na Peníze.cz v roce 2013

Nic není starší než včerejší noviny. Přesto nám dovolte ohlédnout se zpět za uplynulým rokem, nastavit zrcadlo sobě i vám a podívat se, co bylo v roce 2013 na Peníze.cz nej… Nejlepší? Nevíme, na to žádný přesný metr neexistuje. Ale bezpečně víme, které texty vás v roce 2013 nejvíc zaujaly, které jste nejvíc četli. Připomeňte si je s námi.

Penzijní fondy v roce nula

17. 12. 2013 | Pavel Kohout | 53 komentářů

Penzijní fondy v roce nula

Druhý penzijní pilíř mohl být slušný nástroj k zajišťování na penzi. Místo toho se stal referendem o oblíbenosti Miroslava Kalouska a Petra Nečase. Jeho případné zrušení ale nebude tragédie, píše ekonom Pavel Kohout.

Domovy důchodců, stacionáře i azylové domy. Sociální služby v Česku podraží

28. 11. 2013 | Petra Dlouhá | 14 komentářů

Domovy důchodců, stacionáře i azylové domy. Sociální služby v Česku podraží

„Ministerstvo práce a sociálních věcí otevírá dveře zdražování sociálních služeb,“ upozornil v pondělí server Aktuálně.cz. Rozhořčená reakce z ministerstva na sebe nenechala dlouho čekat. Fakt, že pobyt v domovech pro seniory, stacionářích, azylových domech nebo třeba domech na půli cesty podraží, ovšem nevyvrátila. Co si o tom myslíte?

Očima expertů: Zvýšit živnostníkům zdravotní a sociální pojištění?

22. 11. 2013 | Ondřej Tůma | 51 komentářů

Očima expertů: Zvýšit živnostníkům zdravotní a sociální pojištění?

Relativně nízké odvody živnostníků na zdravotní a sociální pojištění jsou trnem v oku mnoha politiků. Jak se na věc dívají předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků, zástupce odborů, ekonomové, finanční analytici a podnikatelé?

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

9. 11. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

Pomáhal s transformací největší brazilské pojišťovny a při tom si navykl sledovat ve zpětném zrcátku, kdo jede za jeho autem. V Jižní Koreji pak měl rozjíždět nový byznys pro ING – jenže zemi zasáhla světová finanční krize, což ho donutilo seznámit se s podivuhodnými kličkami tamějšího pracovního práva, které prakticky neumožňuje dávat výpovědi. Od září je Michal Špaňár výkonným ředitelem finančněporadenské společnosti Partners.

Mateřská? Rodičovská? Jak si na ní (legálně) přivydělat

31. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 20 komentářů

Mateřská? Rodičovská? Jak si na ní (legálně) přivydělat

Jste na mateřské nebo rodičovské dovolené a rádi byste si přilepšili? Možnosti přivýdělku jsou celkem široké. Jen je třeba dodržet stanovená pravidla, abyste se o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek nepřipravili. Přinášíme přehled nejvýhodnějších variant přivýdělku a jejich pravidel pro rodiče s malými dětmi.

Očima expertů: Je minimální mzda dostatečná? A má vůbec existovat?

11. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Očima expertů: Je minimální mzda dostatečná? A má vůbec existovat?

Politici se před volbami předhání s návrhy, jak naložit s minimální mzdou. Jeden by ji zvýšil na deset tisíc, druhý dokonce na dvanáct, další by ji naopak nejradši zrušil. Tolik politici. Jak se ale na problematiku minimální mzdy dívají ekonomové, analytici, zástupci odborů a podniků či bývalý ministr práce a sociálních věcí?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services