Nemocenská součině s invalidním důchodem

Dobrý den, můj dotaz se týká přítelkyně, která je v následující situaci ani na okresní správě soc. zabezpečení si nebyly schopné říct jak postupovat. Vemu to chronologicky aby jste se v tom zorientovaly. Přítelkyně je zaměstnána na dobu neurčitou. Od 11.7 2018 nastoupila na nemocenskou (rizikové těhotenství) následně měla kontrolu u neurologa skrz zranění které má od narození a ten jí doporučil požádat o invalidní důchod. Jelikož s tím zraněním bylo obtížné pracovat tak uposlechla. Následně proběhla kontrola u posudkového lékaře který jí uznal invaliditu 3.stupně. Posudek proběhl 14.8 2018 s tím že je invalidita uznána od 16.7 2018. Tento posudek byl přeposlán do Prahy a 19.10 2018 přišlo rozhodnutí o zahájení vyplácení invalidního důchodu k 14.9. 2018. Dne 29.10 2018 přišlo na B.Ú. doplatek dochodu ale jen za období od 14.9 - 1.11 2018. a 13.9 bylo zastavena nemocenská dávka. Jde nám o to proč byla nemocenská zastavena když v případě invalidního důchodu je možné součině pobírat nemocenskou dávku po dobu 70ti dnů. Nebo jestli se počítá invalidní důchod od data uznání invalidity tj. 16.7 2018 jak uvedl posudkový lékař měly by doplatek důchodu být o tohoto data a nemocenská by měla skončit po 70ti dnech od 16.7 2018 tj. 24.9 2018. Ani v jednom případě se tak nestalo jak tedy máme postupovat?? Děkujeme za radu

Otázku poslal/a:  , 29. 10. 2018 16:34

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den,

Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního či druhého stupně (do 31. prosince 2009 částečného invalidního důchodu) při současném výkonu výdělečné činnosti nemá vliv na nároky z nemocenského pojištění.

Poživatelé invalidních důchodů pro invaliditu III. stupně (do 31. prosince 2009 plného invalidního důchodu) mají právní úpravou do určité míry omezeny nároky na nemocenské, neboť je zohledněn fakt, že jejich zabezpečení je zajištěno především pobíráním důchodu.

Poživatelé invalidních důchodů pro invaliditu prvního a druhého stupně mají stejnou podpůrčí dobu pro nárok na nemocenské jako ostatní zaměstnanci, tj. nejdéle do uplynutí 380 kalendářních dnů od vzniku pracovní neschopnosti (s případnými zápočty předchozích období pracovní neschopnosti).

Avšak pracující poživatelé invalidních důchodů pro invaliditu III. stupně mají nároky na nemocenské omezeny ve stejném rozsahu jako poživatelé starobních důchodů. Jejich podpůrčí doba činí nejdéle 70 kalendářních dnů při jedné pracovní neschopnosti a současně nejdéle 70 kalendářních dnů v rámci jednoho kalendářního roku.
Když je žadateli o invalidní důchod přiznán invalidní důchod, tak je ošetřující lékař o této skutečnosti písemně informován Okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ) o dni uznání invalidity. Ošetřující lékař na základě tohoto sdělení je povinen ukončit pracovní neschopnost do 30 dní ode dne následujícího po dni uznání invalidity. Protože je ukončena následně pracovní neschopnost, tak již nenáleží nemocenská.
Doporučuji znovu zkontaktovat okresní správu sociálního zabzpečení, kde vám podají podrOobnější vysvětlení vašeho případu a vysvětlí nejasnosti ohledně případné výše nemocenské. www.cssz.cz/kontakty

28. 12. 2018 13:58

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Chcete být s dítětem doma déle? Co dělat, když rodičovská dovolená nestačí

15. 5. 2019 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Chcete být s dítětem doma déle? Co dělat, když rodičovská dovolená nestačí

Rodičovský příspěvek si můžete rozložit až do čtyř let věku dítěte, ale rodičovská dovolená trvá nejvýš do jeho tří let. Co když chcete nebo potřebujete zůstat doma s dítětem déle? Hrozí vám výpověď v práci? O jaké jistoty přijdete?

Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

14. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 47 komentářů

Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

Volby jsou za dveřmi, a tak je zase o něco jasnější, jak by se měl od příštího roku zvýšit rodičovský příspěvek.

Jak si zvýšit budoucí důchod? Zkuste sázku na dlouhý život

25. 4. 2019 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Jak si zvýšit budoucí důchod? Zkuste sázku na dlouhý život

Když budete žít aspoň tak dlouho jako průměrný důchodce, vyděláte na tom. Na konkrétním příkladu vám ukážeme, jak pracovat takzvaně na procenta.

Očima expertů: Milujte se a množte se! Jak rozrodit Česko?

5. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 46 komentářů

Očima expertů: Milujte se a množte se! Jak rozrodit Česko?

Jak velkou hrozbu představuje pro naši budoucnost demografický vývoj? Kdo nám zaplatí důchody? A jak motivovat Čechy, aby měli víc dětí?

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

4. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

Lidé chápou třetí pilíř jenom jako prostředek k získání státní podpory, říká šéfka nové důchodové komise Danuše Nerudová. Chce, aby si lidé ve fondech spořili víc.

Kalkulačka zvýšení důchodů 2020: Víme, o kolik dostanete víc

3. 4. 2019 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Kalkulačka zvýšení důchodů 2020: Víme, o kolik dostanete víc

Na rovinu, kalkulačka je to orientační: ani vláda neví, jaký přesně mechanismus zvýšení penzí v roce 2020 bude. Vzorec pro valorizaci důchodů počítá se vstupy, jejichž výše ještě není známa. Politický cíl je, aby průměrný důchod narostl o 900 korun. Takže se počká, až budeme vědět, o kolik by penze rostla normálně – a k tomu se přihodí nějaká ta stovka, aby to pěkně vyšlo.

Vláda bude rozdávat. Kdyby na chleba nebylo

1. 4. 2019 | Pavel Jégl | 32 komentářů

Vláda bude rozdávat. Kdyby na chleba nebylo

Vláda nepřemýšlí, jak ušetřit na dárcích. Zabývá se tím, jak jich rozdat co nejvíc.

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

28. 3. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

ČSSD a ANO se shodnou na tom, že důchody mají narůst v průměru o 900 korun. Jejich ministryně se ale přou o to, jak to udělat. Přesněji o to, jak moc mají penze odrážet, kolik člověk vydělal a zaplatil na důchodovém pojištění.

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. Matky proti vládě. Nesplněný slib vyšší rodičovské všem dostal vládu do úzkých

25. 3. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

AKTUALIZOVÁNO 26. 3. Matky proti vládě. Nesplněný slib vyšší rodičovské všem dostal vládu do úzkých

Vláda slibovala od příštího roku tři sta tisíc rodičovského příspěvku všem, kdo v té době budou mít děti do čtyř let věku. Aby ale bylo na zvýšení důchodů a zálohované výživné, bude se přidávat jen rodinám s nově narozenými dětmi. AKTUALIZOVÁNO: Babiš slibuje příspěvek dalším rodinám.

Předdůchod. Co obnáší a kdo do něj může?

18. 3. 2019 | Monika Veselíková | 40 komentářů

Předdůchod. Co obnáší a kdo do něj může?

Předdůchod pomůže, když na stará kolena přijdete o práci nebo se vám nechce čekat na řádný starobní důchod. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

13. 3. 2019 | Jan Traxler | 272 komentářů

Zásluhový penzijní systém podle vychovaných dětí

Základní myšlenka: Pokud do systému nepřispěju lidským kapitálem, dětmi, musím víc přispět finančně. Jinak si nemůžu nárokovat stejný důchod jako ti, kdo vychovají budoucí živitele.

Dobrovolné důchodové pojištění. Když vám nechtějí přiznat penzi

7. 3. 2019 | Monika Veselíková | 11 komentářů

Dobrovolné důchodové pojištění. Když vám nechtějí přiznat penzi

Dlouhodobě nezaměstnaní, invalidní důchodci nebo rodiče v domácnosti. Skupiny osob, které můžou v budoucnu potkat problémy se získáním starobní penze. Řešením je dobrovolné důchodové pojištění.

Výpočet předčasného důchodu 2019. Počítejte s nižší penzí

5. 3. 2019 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Výpočet předčasného důchodu 2019. Počítejte s nižší penzí

Přemýšlíte o dřívějším odchodu do penze? Projděte si, za jakých podmínek do předčasného důchodu můžete. S naší kalkulačkou předčasného důchodu si navíc lehce spočtete, kolik budete na odchodu do penze před dosažením důchodového věku tratit.

Důchodové kalkulačky 2019. Kdo může jít do starobní penze a kolik dostane?

26. 2. 2019 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Důchodové kalkulačky 2019. Kdo může jít do starobní penze a kolik dostane?

Peníze.cz přinášejí sadu důchodových kalkulaček aktualizovaných pro rok 2019 a k tomu přehled pravidel starobních penzí.

Očima expertů: Rovnost! Jak pomoct ženám s důchody?

22. 2. 2019 | Ondřej Tůma | 101 komentářů

Očima expertů: Rovnost! Jak pomoct ženám s důchody?

Měla by důchodová reforma řešit nerovnost penzí žen a mužů? Jak?

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Dostupnost a rychlost úvěru bývá pro podnikatele rozhodující

Dostupnost a rychlost úvěru bývá pro podnikatele rozhodující

Pro podnikatele bývá stěžejní, jak rychle peníze dostane. „Potřebuje například využít...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services