Matka po vysoké školy, otec zaměstnaný

Dobrý den, rád bych se zeptal na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Manželka ještě studuje vysokou školu a já pracuji. Na stránkách jsem se dočetl, že manželka nemá nárok na mateřský příspěvek, jelikož neodváděla nemocenské pojištění. Zatím není těhotná, a proto bych se rád zeptal, jak dlouho se musí nemocenské pojištění platit, aby nárok měla a také, v jaké výši, aby poté mohla čerpat rodičovskou ve dvou letech a ne celé 4 roky. Druhá otázka je, zda můžeme čerpat mateřský a rodičovský příspěvek na mě. U mateřské jsem se dočetl, že bych v té době nemohl pracovat na stejnou smlouvu, ale zajímalo by mě jak je to u rodičovské. Můžeme brát rodičovskou na mě, přitom by manželka byla s mimčem doma a já bych mohl dále pokračovat na stejnou smlouvu? A vyšlo by nám to na 2 roky? Nebo bychom nemohli 2 roky čerpat, protože se to odvíjí od té mateřské? Je to pro nás složitá situace a neradi bychom se špatně rozhodli. Děkuji mnohokrát za rady

Otázku poslal/a:  , 26. 1. 2019 10:23

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství spadá mezi nemocenské dávky (podobně jako nemocenská při pracovní neschopnosti nebo ošetřovné). Aby měla žena (případně otec dítěte) nárok na PPM, musí být splněny především tyto podmínky: Účast na nemocenském pojištění v délce 270 dní v posledních dvou letech
V případě OSVČ je to dále účast na nemocenském pojištění v délce 180 dní v posledním roce
V době zahájení PPM musí být příjemce účastníkem nemocenského pojištění (nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od ukončení poslední pojištěné činnosti)
Na peněžitou pomoc tedy mají nárok především zaměstnané ženy (nemocenské za ně platí zaměstnavatel), které byly v posledních dvou letech (před zahájením PPM) zaměstnány nejméně 270 kalendářních dní. A současně mají nárok ženy, které jsou v době zahájení PPM stále zaměstnány (např. to, že jsou v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, ničemu nevadí).I otec může pobírat mateřskou, ale musí splnovat stejné podmínky nároku jako matka.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě (§ 32 odst. 1 písm. e) ZNP). Musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM.
Muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. PPM se muži poskytuje nejdéle v délce 22 týdnů, s tím, že se mu do těchto 22 týdnů započítává doba, kdy pobírala PPM matka kromě prvních 6 týdnů po porodu. Dohoda však musí být uzavřena na dobu alespoň 7 po sobě následujících dní. V písemné dohodě o péči otce o dítě musí být uvedený den, od kterého bude otec o dítě pečovat, den porodu a podpis matky, který je třeba úředně ověřit nebo může být ověřen orgánem nemocenského pojištění (tj. okresní správou sociálního zabezpečení). Den, od kterého bude tento pojištěnec o dítě pečovat, nesmí spadat do období, za které byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena matce dítěte, a do období přede dnem ověření podpisu.
Společně s dohodou je třeba předložit k uplatnění nároku na dávku ještě tiskopis. Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečení nebo na stránkách Ministerstva práce a asociálních věcí ČR.
Co se týče práce, tak to lze avšak pokud bude chtít pracovat pro původního zaměstnavatele, nesmí to být na pracovní smlouvu, ze které čerpáte peněžitou pomoc v mateřství. Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám sdělí více podrobností.

10. 2. 2019 19:31

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Pomoc se zdražováním. Životní a existenční minimum roste

30. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Pomoc se zdražováním. Životní a existenční minimum roste

Životní a existenční minimum od začátku dubna vzrostou o 10 %. O navýšení dnes rozhodla vláda, informoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

29. 3. 2022 | Lukáš Kovanda | 52 komentářů

Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

Důchodci se letos dočkají ještě třetího zvýšení penzí, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Inflace je totiž tak rychlá, že by měly být splněny podmínky i pro druhou mimořádnou valorizaci.

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Jak vysoký důchod vás čeká. Co všechno se teď počítá

Vysvětlíme vám, jak se počítá budoucí důchod podle odpracovaných let a výše výdělku.

Do důchodu nespěchejte. Mimořádná valorizace je i pro nováčky

11. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 18 komentářů

Do důchodu nespěchejte. Mimořádná valorizace je i pro nováčky

Taktizování, kdy odejít do důchodu, jaké známe z přelomů kalendářních let, teď není potřeba. Mimořádnou valorizaci dostanou i ti, kdo půjdou do penze v červnu a později.

Nejsou lidi! Tolik volných míst ještě nebylo. Stačí Čechům zvýšit mzdy?

24. 2. 2022 | Jana Divinová | 20 komentářů

Nejsou lidi! Tolik volných míst ještě nebylo. Stačí Čechům zvýšit mzdy?

Zapomeňte na katastrofické scénáře o hromadném propouštění kvůli koronaviru. Problém, který tu byl před covidem, se vrátil ještě silnější. A nemusí ho vyřešit ani další zvyšování mezd.

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Nová kalkulačka

19. 2. 2022 | redakce Peníze.CZ | 87 komentářů

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Nová kalkulačka

Kvůli vysoké inflaci mimořádně stoupnou důchody už v průběhu roku, ne až od tradičního začátku roku. Ukážeme, o kolik si přilepšíte.

Další zvýšení důchodů. Mimořádná valorizace už má termín i číslo

14. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Další zvýšení důchodů. Mimořádná valorizace už má termín i číslo

Vysoká inflace za leden dala definitivní jistotu mimořádnému růstu důchodů v průběhu roku. Máme kalkulačku.

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

10. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

Když stoupnou takzvané normativní náklady na bydlení, standardně vzroste také nezabavitelné minimum, které po srážkách zůstává lidem v exekuci či v oddlužení. Jenže: Po mimořádném zvýšení normativů ze začátku letošního roku, které má lidem pomoct s prudkým zdražením energií, to tentokrát může být jinak.

Dřív do penze, ale ne předčasné. Jak využít předdůchod

9. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Dřív do penze, ale ne předčasné. Jak využít předdůchod

Předdůchod pomůže, když těsně před důchodem přijdete o práci nebo se vám na něj nechce čekat. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Mateřská a rodičovská OSVČ. Na tohle teď máte nárok

8. 2. 2022 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková

Mateřská a rodičovská OSVČ. Na tohle teď máte nárok

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Vdovský důchod 2022. Kdo má nárok a kdy je delší než rok

28. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Vdovský důchod 2022. Kdo má nárok a kdy je delší než rok

Jaká jsou pravidla pro vdovský a vdovecký důchod? Jak se počítá? Tady je průvodce v otázkách a odpovědích.

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má letos nárok a na kolik

26. 1. 2022 | Monika Veselíková, Kateřina Jungvirtová | 13 komentářů

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má letos nárok a na kolik

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a příspěvek na auto. Kdo má nárok, kolik dělají a jak o ně žádat?

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

25. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Zvýšení příspěvku na bydlení je definitivní. Spočítejte si, co vám přinese

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Vládní novelu, která má pomoct s prudkým zdražením energií, podepsal prezident.

Rodičovský příspěvek 2022. Kolik dělá a jak žádat

24. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Rodičovský příspěvek 2022. Kolik dělá a jak žádat

Rodičovský příspěvek vyplatí stát bez ohledu na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Jeho čerpání obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Projděte si pravidla.

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

20. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou okamžitou pomoc: nově bude možné při posuzování příjmů a nákladů zohledňovat i hypotéku, leasing a podobné závazky.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Nejkrásnější české známky. Vyhrála Libuška, projděte si první desítku

Vítězku ankety o nejkrásnější známku roku 2023 odhaluje už titulní obrázek. V jaké ale...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services