Matka po vysoké školy, otec zaměstnaný

Dobrý den, rád bych se zeptal na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Manželka ještě studuje vysokou školu a já pracuji. Na stránkách jsem se dočetl, že manželka nemá nárok na mateřský příspěvek, jelikož neodváděla nemocenské pojištění. Zatím není těhotná, a proto bych se rád zeptal, jak dlouho se musí nemocenské pojištění platit, aby nárok měla a také, v jaké výši, aby poté mohla čerpat rodičovskou ve dvou letech a ne celé 4 roky. Druhá otázka je, zda můžeme čerpat mateřský a rodičovský příspěvek na mě. U mateřské jsem se dočetl, že bych v té době nemohl pracovat na stejnou smlouvu, ale zajímalo by mě jak je to u rodičovské. Můžeme brát rodičovskou na mě, přitom by manželka byla s mimčem doma a já bych mohl dále pokračovat na stejnou smlouvu? A vyšlo by nám to na 2 roky? Nebo bychom nemohli 2 roky čerpat, protože se to odvíjí od té mateřské? Je to pro nás složitá situace a neradi bychom se špatně rozhodli. Děkuji mnohokrát za rady

Otázku poslal/a:  , 26. 1. 2019 10:23

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství spadá mezi nemocenské dávky (podobně jako nemocenská při pracovní neschopnosti nebo ošetřovné). Aby měla žena (případně otec dítěte) nárok na PPM, musí být splněny především tyto podmínky: Účast na nemocenském pojištění v délce 270 dní v posledních dvou letech
V případě OSVČ je to dále účast na nemocenském pojištění v délce 180 dní v posledním roce
V době zahájení PPM musí být příjemce účastníkem nemocenského pojištění (nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od ukončení poslední pojištěné činnosti)
Na peněžitou pomoc tedy mají nárok především zaměstnané ženy (nemocenské za ně platí zaměstnavatel), které byly v posledních dvou letech (před zahájením PPM) zaměstnány nejméně 270 kalendářních dní. A současně mají nárok ženy, které jsou v době zahájení PPM stále zaměstnány (např. to, že jsou v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, ničemu nevadí).I otec může pobírat mateřskou, ale musí splnovat stejné podmínky nároku jako matka.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě (§ 32 odst. 1 písm. e) ZNP). Musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM.
Muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. PPM se muži poskytuje nejdéle v délce 22 týdnů, s tím, že se mu do těchto 22 týdnů započítává doba, kdy pobírala PPM matka kromě prvních 6 týdnů po porodu. Dohoda však musí být uzavřena na dobu alespoň 7 po sobě následujících dní. V písemné dohodě o péči otce o dítě musí být uvedený den, od kterého bude otec o dítě pečovat, den porodu a podpis matky, který je třeba úředně ověřit nebo může být ověřen orgánem nemocenského pojištění (tj. okresní správou sociálního zabezpečení). Den, od kterého bude tento pojištěnec o dítě pečovat, nesmí spadat do období, za které byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena matce dítěte, a do období přede dnem ověření podpisu.
Společně s dohodou je třeba předložit k uplatnění nároku na dávku ještě tiskopis. Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečení nebo na stránkách Ministerstva práce a asociálních věcí ČR.
Co se týče práce, tak to lze avšak pokud bude chtít pracovat pro původního zaměstnavatele, nesmí to být na pracovní smlouvu, ze které čerpáte peněžitou pomoc v mateřství. Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám sdělí více podrobností.

10. 2. 2019 19:31

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

4. 1. 2021 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 30 komentářů

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Jaké jsou podmínky pro přiznání starobní penze? Kdo může žádat a co se počítá? Tady je aktuální přehled pro rok 2021.

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2021 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Jak se zvýší důchody. Spočítejte si, kolik dostanete

30. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Jak se zvýší důchody. Spočítejte si, kolik dostanete

Průměrná penze se v roce 2021 poprvé dostane nad 15 tisíc korun. Kalkulačka valorizace ukáže, kolik dostanete vy.

Rodičovský příspěvek 2021. Kolik dostanete a jak žádat

28. 12. 2020 | Jiří Hovorka

Rodičovský příspěvek 2021. Kolik dostanete a jak žádat

Rodičovský příspěvek vyplatí stát bez ohledu na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Jeho čerpání obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Projděte si pravidla.

Porodné 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

26. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 5 komentářů

Porodné 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou pravidla a kalkulačky.

Kdo nově dosáhne na přídavek na dítě? Spočítejte si zvýšení

23. 12. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Kdo nově dosáhne na přídavek na dítě? Spočítejte si zvýšení

Nová kalkulačka ukazuje, jak se změní přídavky na dítě od dubna 2021. Vylepšení schválila vláda, musí ho ještě potvrdit Parlament.

Invalidní důchod 2021. Kdy ho získáte a kolik dostanete

22. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 21 komentářů

Invalidní důchod 2021. Kdy ho získáte a kolik dostanete

Jaké jsou podmínky pro přiznání invalidní penze? Projděte si přehled. Máme i kalkulačku.

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

21. 12. 2020 | Petr Kučera | 19 komentářů

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Počet dětí, které mají nárok na přídavek, se zdvojnásobí. Jeho výše zároveň stoupne o víc než čtvrtinu. Změny mají platit od dubna, teď míří k poslancům.

Ty už si nezahraješ. Rejstřík proti hazardu je v ostrém provozu

21. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Ty už si nezahraješ. Rejstřík proti hazardu je v ostrém provozu

Ministerstvo financí spustilo ostrý provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nebo ti, kdo se léčí z gamblerství, si tak už nezahrají v kasinu nebo si nevsadí na sportovní zápasy.

Mateřská 2021. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

21. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 3 komentáře

Mateřská 2021. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

Kdo přesně bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2021, jaké podmínky musí splnit a kolik dostane? Poradíme.

Jak změnit důchody. Reforma očima expertů

18. 12. 2020 | Ondřej Tůma | 245 komentářů

Jak změnit důchody. Reforma očima expertů

Ministryně práce a sociálních věcí představila důchodovou reformu. Co si o jejím návrhu myslí odborníci? Mají takové úpravy hlavu a patu? Dokáže je vláda prosadit? Chce je vůbec vláda prosadit? A kde na to vzít peníze?

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Náhradní výživné prošlo

16. 12. 2020 | Veronika Hejná | 16 komentářů

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Náhradní výživné prošlo

Náhradní výživné má stát vyplácet maximálně dva roky ve výši do 3000 korun měsíčně. Dluh bude vymáhat na rodiči, který alimenty neplatí.

Důchodová reforma čeká na Pinočecha. Babiš vymyslel perpetuum

15. 12. 2020 | Pavel Jégl | 37 komentářů

Důchodová reforma čeká na Pinočecha. Babiš vymyslel perpetuum

Návrh reformy penzí ctí posvátnou krávu sociálních demokratů – průběžný systém. A v tom je její problém, píše v komentáři Pavel Jégl.

Důchodová reforma je na papíře. Tohle chce Maláčová

11. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 79 komentářů

Důchodová reforma je na papíře. Tohle chce Maláčová

Rovný důchod 10 000 korun pro každého, masivnější valorizace, bonus za vychované děti či přehlednější systém, který umožní každý rok výpočet budoucího důchodu. Tak vypadá ideální reforma podle ministryně práce a sociálních věcí.

Předčasný důchod 2021. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

9. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 39 komentářů

Předčasný důchod 2021. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý...více

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Svět zasáhl výpadek IT systémů. V Česku se dotkl pojišťoven i letiště

Počítačové systémy napříč celým světem dnes postihl rozsáhlý výpadek. Problém s fungováním...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services