Jak postupovat po 3. roce věku dítěte

Dobrý den, moc děkuji za Vaši záslužnou poradnu. Celý letošní rok jsem prošla, ale úplně jasno nemám, tak prosím o radu. Jsem tč. na rodičovské dovolené s 18ti měs. synem, brzy už musím zvolit, zda budu RP pobírat 3 nebo 4 roky. V původním bydlišti mi drží pracovní místo, ale přestěhovala jsem se a zde nemám jasno, zda najdu rychle práci. Zajímá mne, pokud bych čerpání rodičovského příspěvku zvolila 3 roky a doma s dítětem zůstala o pár měsíců déle, jaký bych měla status. Musela bych se (po rozvázání prac. poměru se svým zaměstnavatelem) evidovat na Úřadu práce nebo budu do 4 let dítěte brána něco jako žena v domácnosti (bez příjmu) pečující o dítě? Pochopila jsem správně, že bych při evidenci na ÚP mohla dát dítě do školky na neomezenou dobu, jinak by tam byl limit? Byl by nějaký rozdíl co se týče pojištění a započtení doby na důchod? A poslední dotaz - pokud zvolím pobírání RP 4 roky a poté bych hned nenašla práci, měla bych nárok na podporu v nezaměstnanosti stejně vysokou, jako když bych i ni žádala po třech letech RD? Není mi jasné, zda se podpora vypočítává z výše rodičovského příspěvku v předchozím roce, to by byla po 4 letech RP výrazně nižší. Mnohokrát děkuji a přeji hezké svátky a hodně štěstí v příštím roce. Jana H.

Otázku poslal/a:  , 21. 12. 2008 11:16

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Děkuji vám za vánoční a novoroční přání, i já vám v roce 2009 přeji hodně štěstí a zdraví.
K vašim dotazům - délku čerpání rodičovského příspěvku si zvolte dle vlastního uvážení. Ale ať již zvolíte jakkoliv, pořád v zaměstnání vám trvá rodičovská dovolená pouze do 3 let dítěte. Po uplynutí této doby se budete muset se zaměstnavatelem dohodout, jak bude postupovat dále - zda se vrátíte zpět do zaměstnání, požádáte zaměstnavatele o neplacené volno (pozor, toto není nárokové, záleží na dohodě se zaměstnavatelem) či zda pracovní poměr ukončíte.
Každopádně i pokud pracovní poměr ukončíte, pořád za vás bude stát platit zdravotní pojištění až do 4 let dítěte (a vlastně i déle - až do 7 let dítěte) a na důchod se vám započítává doba péče o dítě do 4 let, takže s tímto si nemusíte dělat starosti.
Pokud rozvážete pracovní poměr, je evidence na úřadu práce dobrovolná (ne povinná). Na výši podpory v nezaměstnanosti nemá vliv výše rodičovského příspěvku ani délka jeho pobírání, vychází se z průměrné mzdy ve státě (je pro to takový ukazatel) a výše podpory není nijak závratná - je cca 2.500 Kč měsíčně.
Pokud budete chtít dále pobírat rodičovský příspěvek, nesmí dítě navštěvovat školku déle než 4 hodiny denně nebo max. 5 dnů v měsíci (na toto pravidlo nemá vliv, zda jste vedena na ÚP či nikoliv).
Doufám, že jsem zodpověděla na všechny otázky, pokud chcete ještě něco doplnit, prosím ozvěte se.

5. 1. 2009 0:27

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Richard Siuda: Češi se dlouhodobého investování bojí jako čert kříže. A je to velká chyba

4. 5. 2013 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Richard Siuda: Češi se dlouhodobého investování bojí jako čert kříže. A je to velká chyba

„Lidé se tu do dlouhodobého spoření nehrnou. Znamená to totiž odpírat si dnešní spotřebu a to se nikomu nechce. Naopak si všichni chtějí brát půjčky, aby mohli utrácet ještě víc. Úspěch spořicích produktů je pak postaven pouze na státních příspěvcích,“ říká v rozhovoru pro Peníze.cz Richard Siuda, ředitel prodeje investiční společnosti Conseq.

Srovnání investičních produktů: Kalkulátor nákladovosti a zhodnocení na Peníze.cz

24. 4. 2013 | redakce Peníze.CZ | 12 komentářů

Srovnání investičních produktů: Kalkulátor nákladovosti a zhodnocení na Peníze.cz

Ve spolupráci s redakcí odborného serveru Produktové listy jsme pro vás připravili unikátní kalkulátor poplatků, celkové nákladovosti a efektivity spoření/investování u čtyř investičních produktů využívaných pro vytvoření rezerv na stáří.

Bezprecedentní zhodnocení a minimální poplatky!

23. 4. 2013 | Martin Vlnas | 116 komentářů

Bezprecedentní zhodnocení a minimální poplatky!

„Před dvěma třemi lety socani taky řvali, že jakmile převezmou kormidlo, okamžitě sníží hranici pro odchod do důchodu na šedesát let. Kdo si to dneska pamatuje? Já a ještě asi čtyři lidi v republice,“ ekonomický novinář Petr Fejtek hájí v rozhovoru druhý pilíř a jeho budoucnost nevidí tak černě, jak se může jevit po některých politických prohlášeních.

Tonoucí ODS: za dávky se neschováte! Na život dva tisíce, zbytek bere exekutor

11. 4. 2013 | Petra Dlouhá | 23 komentářů

Tonoucí ODS: za dávky se neschováte! Na život dva tisíce, zbytek bere exekutor

ODS vzkřísila dřívější nápad sociální inženýrky (jinak ale magistry z plzeňských práv) Ivany Řápkové. Chce začít chudým dlužníkům exekučně zbavovat i životní minimum, které je zatím pro exekutora nedotknutelné. Vyhořelá partaj nutně shání voliče? Zn.: I extrémista vítán? Co si o tom myslíte?

Tomáš Matoušek: Stát se nám příliš plete do života

6. 4. 2013 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Tomáš Matoušek: Stát se nám příliš plete do života

„Skoro všechen byznys má v České republice politický podtext. Ať už jde o banky, pojišťovny, penzijní společnosti, energetické společnosti či stavební firmy. Myslím si, že stát až příliš zasahuje do našich životů. A to není vůbec dobře,“ říká v rozhovoru pro Peníze.cz šéf Penzijní společnosti České pojišťovny.

Jste bez práce? Na rekvalifikaci vám dají až padesát tisíc

27. 3. 2013 | Petra Dlouhá | 35 komentářů

Jste bez práce? Na rekvalifikaci vám dají až padesát tisíc

Nemůžete najít práci? Na cestě z nezaměstnanosti vám může pomoct rekvalifikační kurz. Stát vám na rekvalifikaci přispěje až padesát tisíc, kurz si můžete vybrat sami. Ne každý ale na rekvalifikaci dosáhne a ne každému vzdělávací kurz či trénink na trhu práce pomůže.

Třetí pilíř: K čemu jsou a jak fungují předdůchody

14. 3. 2013 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Třetí pilíř: K čemu jsou a jak fungují předdůchody

Předdůchody mají pomáhat těm, kdo „v předdůchodovém věku“ přijdou o práci. Pokud budou místo podpory čerpat své peníze naškudlené v penzijku nebo doplňkovém penzijním spoření, stát za ně bude platit zdravotní pojištění a doba v předdůchodu se jim bude počítat, jako kdyby platili pojištění sociální. Na rozdíl od předčasného důchodu jim tedy nebude rapidně klesat státní penze. Má to ovšem celé řadu podmínek a nějaké háčky.

Terénní pracovníci v srdci chudoby: velké prohry, malá vítězství

11. 3. 2013 | Petra Dlouhá | 12 komentářů

Terénní pracovníci v srdci chudoby: velké prohry, malá vítězství

Do terénu vyrážejí vyzbrojeni očkováním proti žloutence typu A a B. „Zaměstnancům ho platíme hned po nástupu,“ říká Radka Kunešová, koordinátorka programů Člověka v tísni v Ústí nad Labem. Proti frustraci a beznaději, která by je semlela, kdyby si svou práci pustili moc blízko k tělu, ale očkování neexistuje. Obrana? Žádné velké cíle!

sKartě už se nevyhnete. Ministerstvo zpřísňuje zákon

10. 3. 2013 | Petr Kučera | 27 komentářů

sKartě už se nevyhnete. Ministerstvo zpřísňuje zákon

Převzetí sKarty bude od letošního října povinné přímo ze zákona. Předpokládá to novela, jejíž návrh dokončilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ke zpřísnění dojde navzdory tomu, že úřad prezentuje chystané změny jako posun ke vstřícnější tváři sKarty.

Reportáž z okraje: Předlice, bída žitá až na dřeň

4. 3. 2013 | Petra Dlouhá | 22 komentářů

Reportáž z okraje: Předlice, bída žitá až na dřeň

Osm hodin, Pařížská ulice. Syrové ráno v syrovém městě. Jsem v Ústí nad Labem. Rozhodnutá vypravit se do míst, odkud už prý vlak do normálního života nejede. Chci napsat o lidech, o kterých se nemluví, a když, tak jen jak se jich zbavit. Chci vědět, co znamená: žít na okraji. V zahrádkářské kolonii nebo se štěnicemi mezi plesnivými zdmi ubytovny, které se přezdívá Prasečák.

Peníze nikde. Na rodičovskou čekají lidé v celé zemi

17. 2. 2013 | Tomáš Fránek, Jiří Hovorka | 18 komentářů

Peníze nikde. Na rodičovskou čekají lidé v celé zemi

Rodičovský příspěvek v únoru zatím nedostaly na svoje účty rodiny po celé zemi. Jde přitom o příjemce dávek, kteří v předchozích měsících dostávali dávky vždy kolem desátého dne v měsíci.

Očima expertů: Půjdou „lidi od peněz“ do druhého pilíře důchodového systému?

8. 2. 2013 | Ondřej Tůma | 31 komentářů

Očima expertů: Půjdou „lidi od peněz“ do druhého pilíře důchodového systému?

Kdo jiný by měl mít jasno? Ptali jsme se ekonomů, finančníků a podnikatelů, jestli vstoupí do druhého pilíře důchodového systému.

Na hraně bytové nouze. Kolik Šluknovů se vejde do jednoho Česka?

6. 2. 2013 | Petra Dlouhá | 23 komentářů

Na hraně bytové nouze. Kolik Šluknovů se vejde do jednoho Česka?

Migrační kolotoč, ghetta, násilí a sociální neklid... Když vybuchnul Šluknov, bylo jasné, že je třeba začít jednat. Jenže – za rok a půl se nezměnilo nic. „Sociálně vyloučených lokalit“ máme stovky. A bude hůř: nový občanský zákoník může „bytovou nouzi“ prohloubit. Čekají nás další Šluknovy? A co na to stát?

Petr Borkovec: Nejde tolik o výhodnost druhého pilíře, ale o reálnost prvního

29. 1. 2013 | E 15 | 34 komentářů

Petr Borkovec: Nejde tolik o výhodnost druhého pilíře, ale o reálnost prvního

„Nízká likvidita může být nevýhoda fondů druhého pilíře a klient si této skutečnosti musí být velmi dobře vědom. Ale vlastně to může být i pozitivní aspekt, protože toto jsou peníze na důchod a ne na utracení po deseti letech,“ oponuje generální ředitel finančněporadenské firmy Partners Financial Services jednomu z nejčastějších argumentů proti druhému pilíři. Ale otázka výhodnosti či nevýhodnosti druhého pilíře podle něj není, pokud jde o penze, ta rozhodující.

Vstoupit, či nevstoupit do druhého pilíře? Dilema i pro finanční instituce

22. 1. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Vstoupit, či nevstoupit do druhého pilíře? Dilema i pro finanční instituce

Drtivá většina analýz a komentářů hodnotí klady a zápory druhého pilíře pohledem klientů, pro které představuje vstup do „dvojky“ zásadní a nevratné životní rozhodnutí. Klíčové volby ale musela a stále musí činit i druhá strana barikády – finanční instituce.

Aktuální články

Novinka od Revolutu má zabránit přístupu zloděje k telefonu

Novinka od Revolutu má zabránit přístupu zloděje k telefonu

Aplikace Revolut zavádí novou funkci nazvanou Ochrana majetku. Díky biometrické identifikaci...více

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely...více

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services