Otázky ohledně mateřské dovolené, školky a zaměstnání

Dobrý den, prosím o radu. V současné době jsem na rodičovské dovolené. Syn se narodil 13.10.06, ještě mu tedy nejsou 3 roky. Zároveň však byl přijat do mateřské školy a 1.9. nastoupil. Bohužel jsme dostali mylné informace od ředitelky školky, která tvrdila, že dokud mu nebudou 3 roky, může chodit na 4 hodiny denně. Ve skutečnosti jsem však dnes zjistila, že může chodit pouze na 5 dní v měsíci, přičemž nerozhoduje počet hodin, které skutečně ve školce stráví. Syn si zvyká velmi špatně a ve školce tráví vždy jen 1 hodinu denně, rádi bychom tedy jeho docházku nepřerušovali a to i za cenu, že přijdu o rodičovský příspěvek. Má otázka zní, jak je to v takovém případě s nástupem do zaměstnání. Nahlásím-li, že dítě navštěvuje školku déle než po přípustnou dobu (oněch 5 dní v měsíci), skončí mi tedy společně s pobíráním rodičovského příspěvku také rodičovská dovolená a musím nastoupit do zaměstnání nebo mateřská dovolená trvá až do synových 3. narozenin bez ohledu na to, zda je či není pobírán rodičovský příspěvek? (Zvolená doba byla 3 roky.) S tím souvisí také, zda je či není v této době za mě hrazeno zdravotní a sociální pojištění. Situace je komplikovanější ještě o skutečnost, že v únoru očekáváme narození druhého dítěte a vzhledem k tomu, že těhotenství není bez problémů, paní doktorka mi s největší pravděpodobností napíše rizikové těhotenství. Nástup zpět do zaměstnání v nejbližší době tedy ani neplánuji a nemůžu se proto domluvit se zaměstnavatelem na nějaké variantě řešení (např. neplacené dovolené). Druhá má otázka souvisí s výše uvedeným rizikovým těhotenstvím. Mám živnostenský list a během mateřské dovolené si přivydělávám nenáročnou prací jako částečná OSVČ. Budu-li pobírat nemocenskou dávku spojenou s rizikovým těhotenstvím, musím tuto činnost přerušit? Předem děkuji za informace a přeji příjemný den, Alena Hnátková

Otázku poslal/a: Alena Hnátková, 2. 9. 2009 20:11

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Rodičovská dovolená nesouvisí s pobíráním rodičovského příspěvku. Je to termín ze zákoníku práce a pokud jste se s zaměstnavatelem dohodla na jejím trvání do 3 let dítěte, trvá vám do 3 let dítěte. V době rodičovské dovolené (a vlastně až do 7 let dítěte za vás platí zdravotní pojištění stát, sociální pojištění platit nemusíte - toto platí pouze pro pracovní poměr, z podnikání odvody normálně platíte). Ve vaší situaci bych se zkusila dohodnout se zaměstnavatelem na zkrácení rodičovské dovolené a od jejího ukončení si nechala vystavit nemocenský lístek. Po dobu prvních 14 dnů vám zaměstnavatel poskytuje náhradu mzdy, od 15. dne nemoci potom máte nárok na nemocenskou. Takto by mohl syn chodit do MŠ po dobu, po jakou by vám to vyhovovalo a současně byste byla finančně zabezpečena. Pokud by zaměstnavatel na zkrácení rodičovské dovolené nepřistoupil, nechte si nemocenský lístek vystavit od jejího "klasického" ukončení, tj. od třetích narozenin dítěte.
Co se týče nemocenské z podnikání - pokud si platíte nemocenské pojištění, máte na nemocenskou nárok, ovšem v té době samozřejmě nemůžete podnikat, stejně jako v zaměstnání v době nemocenské nepracujete.
Pokud budete čerpat nemocenskou ze zaměstnání, teoreticky můžete dále podnikat, ale nesmíte tím narušit léčebný režim. Tedy pokud stihnete podnikat v době vycházek či pracujete z dobu, lze to teoreticky obojí skloubit.

6. 9. 2009 1:37

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Očima expertů: K opravdové regulaci hazardu máme daleko

5. 8. 2011 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: K opravdové regulaci hazardu máme daleko

Česká republika je ráj hazardu. Na kasino či hernu narazíte takřka na každém kroku. Na to, co je hlavní příčinou tohoto stavu a jak hazard efektivně regulovat, jsme se zeptali Tomia Okamury, Jana Sokola, Petra Zahradníka a dalších osobností.

Absolventi, nejvyšší čas dát si do pořádku věci ouřední!

5. 8. 2011 | Ludmila Řezníčková | 2 komentáře

Absolventi, nejvyšší čas dát si do pořádku věci ouřední!

Polovička prázdnin za námi. Pro ty, kdo letos končili školu, je nejvyšší čas zkontrolovat, zda mají v pořádku všechny úřední náležitosti. Aby pak nebyli překvapení, že dluží na nějakém pojistném nebo že jim zničehonic nechodí přídavky na dítě. Využijte škaredého počasí a zaúřadujte si.

Petr Šimčák: Čeští penzisté potřebují hlavně produktivní ekonomiku

30. 7. 2011 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Petr Šimčák: Čeští penzisté potřebují hlavně produktivní ekonomiku

V rozhovoru s Petrem Šimčákem, ředitelem obchodu pro banky a instituce skupiny Pioneer Investments v ČR, se dozvíte, jak vnímá plánovanou důchodovou reformu, proč by podle něj investování do státních dluhopisů nemělo být jedinou volbou budoucích penzistů nebo jaké jsou investiční možnosti drobných investorů.

Vladimír Bezděk: Zavést v zemi tunelů do penzijního systému zaměstnavatelské fondy?

28. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Vladimír Bezděk: Zavést v zemi tunelů do penzijního systému zaměstnavatelské fondy?

Ústředním tématem druhého dílu videorozhovoru s ekonomem Vladimírem Bezděkem je členění důchodových systémů. Soustředí se na rizika zaměstnavatelského soukromého důchodového systému, který v zahraničí často posloužil k obřímu tunelování. Mohlo by něco podobného nastat i v České republice?

Vladimír Bezděk: Důchodový systém: solidarita, nebo kapitál?

21. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Vladimír Bezděk: Důchodový systém: solidarita, nebo kapitál?

Přinášíme sérii videorozhovorů s Vladimírem Bezděkem, ekonomem, členem NERVu, předním odborníkem na důchodové systémy. Stále se říká, že k penzijní reformě se nevede dostatečná veřejná debata. Vladimír Bezděk nás tedy seznámí se základními pojmy, jež bychom měli znát, než se do ní zapojíme.

Očima expertů: Češi neumějí šetřit! Čím to je?

15. 7. 2011 | Ondřej Tůma | 41 komentářů

Očima expertů: Češi neumějí šetřit! Čím to je?

Co může za to, že si české domácnosti nedokážou vytvořit dostatečné finanční rezervy? Rozhazovačnost? Neschopnost správně investovat? Nízké příjmy? Zeptali jsme se, jaký na tuto problematiku mají názor ekonomové Petr Mach a Pavel Kohout, podnikatel Tomio Okamura a další odborníci.

Peníze, které vám dá stát: sirotčí důchod

12. 7. 2011 | Ludmila Řezníčková | 15 komentářů

Peníze, které vám dá stát: sirotčí důchod

Sirotčí důchod je dávka, která má zabezpečit nezaopatřené dítě, které přijde o jednoho či oba rodiče (nebo jejich zákonné náhradníky), po dobu jeho studií a přípravy na povolání.

Je to jinak, než myslíte: Boháči a stát v Česku chudnou

10. 7. 2011 | Petr Holub | 4 komentáře

Je to jinak, než myslíte: Boháči a stát v Česku chudnou

Český statistický úřad publikoval zjištění, která odporují vžitému většinovému pohledu na stav společnosti. Nejbohatší třetině českých rodin se loni propadly reálné příjmy, zatímco ostatním se zvýšily.

V Drábkově zákoně číhá šest pastí, varují nezaměstnaní

26. 6. 2011 | Karel Toman | 10 komentářů

V Drábkově zákoně číhá šest pastí, varují nezaměstnaní

Novela zákona o zaměstnanosti má vážné chyby. Shodly se na tom Akční spolek nezaměstnaných (ASN) a Evropský institut pro veřejné otázky (EIVO).

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

6. 6. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

Dlužíte na pojistném 50 haléřů? I takovou částku může někdy vymáhat exekutor. Řada exekucí je přitom zbytečná – často stačí pravidelně kontrolovat poštu, platit pokuty, a když přijde nějaká upomínka, nehrát si na mrtvého brouka. Víte, co vám nemůže vzít ani exekutor?

Za práci v Německu německý důchod. V Česku s ním budete páni!

31. 5. 2011 | František Mašek | 20 komentářů

Za práci v Německu německý důchod. V Česku s ním budete páni!

K zemím Evropské unie, v nichž mohou Češi bez omezení pracovat, začátkem května konečně přibylo i Německo a Rakousko. Co znamená práce v Evropě pro váš důchod a co je třeba udělat, abyste za práci v cizině penzi dostali?

Pravda o důchodech: zaplatíte třikrát víc, než dostanete!

25. 5. 2011 | František Mašek | 28 komentářů

Pravda o důchodech: zaplatíte třikrát víc, než dostanete!

Beze změn v průběžném pilíři penzijního systému budou Češi narození v letech 1980 až 2008 platit na důchod několikrát víc, než kolik jim na něm pak stát vyplatí. Studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu doporučuje tyto náklady rozložit mezi více generací, včetně současných důchodců.

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

17. 5. 2011 | Petra Dusová | 28 komentářů

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

Způsobů, jak si vydělávat, je jistě nekonečně. Málokdo z nás je však uhlobaronem či rentiérem, většina nás patří do jedné z následujících tří skupin: státní zaměstnanec, zaměstnanec soukromé firmy či osoba samostatně výdělečně činná. Máme rovné šance, nebo je někdo nespravedlivě zvýhodněn?

Důchodový věk poroste. Kdo zaměstná šedesátníky?

12. 5. 2011 | redakce Peníze.CZ | 62 komentářů

Důchodový věk poroste. Kdo zaměstná šedesátníky?

Poslanci včera schválili tzv. malou důchodovou reformu, která zvedne penze lidem s vyššími příjmy, jak požaduje Ústavní soud. Kromě toho zvyšuje i věk pro odchod do důchodu. Bude ale pracovní trh o šedesátníky stát?

Zvýšení DPH a penzijní reforma: mnoho povyku pro nic

10. 5. 2011 | Tomáš Prouza | 6 komentářů

Zvýšení DPH a penzijní reforma: mnoho povyku pro nic

Když vláda oznamovala zvýšení daně z přidané hodnoty, ospravedlňovala ho důchodovou reformou. Navýšení DPH prý mělo financovat výpadek příjmů průběžného důchodového systému. Celkově měla nová sazba přinést do státní pokladny zhruba 22 miliard korun.

Aktuální články

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Před dvěma lety začal v Česku platit zákon, který zakazuje mimo jiné prodej jednorázových...více

Copy–paste není nejlepší řešení, nasloucháme místním, říká manažerka Uniqa

Copy–paste není nejlepší řešení, nasloucháme místním, říká manažerka Uniqa

Porozumět potřebám zákazníků je alfou omegou práce Sylwie Szymuly. Jaké nové obchodní...více

Streamovací služby v Česku zdražují. Po Netflixu si připlatíte za Disney+

Streamovací služby v Česku zdražují. Po Netflixu si připlatíte za Disney+

Češi si připlatí za streamovací služby Netflix, Max a Disney+. Poslední z nich oznámila...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services