Dve zamestnani ve dvou zemich EU, jak na materskou?

Dobrý den, dostala jsem se do zapeklité situace a ráda bych znala vaši radu, jak z ní ven. Jsem zaměstnaná v ČR na hlavní pracovní poměr, doba neurčitá. Z tohoto pracovního poměru jsem odešla na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou. V době čerpání rodičovské dovolené jsem využila nabídky a začala jsem pracovat v jiné zemi EU na částečný úvazek, dobu určitou. Za dobu trvání tohoto vedlejšího pracovního poměru jsem otěhotněla podruhé, bohužel rizikově. Momentálně jsem tedy na rodičovské dovolené z hlavního pracovního poměru a v pracovní neschopnosti ve vedlejším pracovním poměru. Rodičovská dovolená v ČR mi končí 14.3.2010, termín porodu je však až 28.5.2010. Vedlejší pracovní poměr v jiné zemi EU mi končí 31.3.2010 uplynutím sjednané doby. Jak mám řešit situaci u svého zaměstnavatele v ČR? Může mi lékař vystavit dvě neschopenky? Již mám vystavenou jednu pro vedlejšího zaměstnavatele, může mi tedy vystavit i pro toho hlavního? A jak budu dostávat nemocenské dávky po dobu, kdy ještě nebudu moci na mateřskou dovolenou? Z EU nebo z ČR? A jak to je s mateřskou? Obávám se, že z onoho vedlejšího pracovního poměru mi nevznikl nárok na mateřský příspěvek (jednalo se o krátkodobé zaměstnání - pouze 10 měsíců) a měla bych nárok jen na nějakou minimální výši dle zákona té země. Vzhledem k tomu, že tento pracovní poměr již bude ukončen v době nastupu na MD, mohu tedy čerpat PPM z ČR z titulu aktivního hlavního pracovního poměru? Z čeho by se mi počítala výše PPM? Z původního příjmu před nastoupením na první MD? Nebo má nějaký vliv, že přechod na 2.MD nebude přímo z 1.RD, ale s 14-ti denní prodlevou (pracovní neschopnost)? Pátrala jsem na všemožných institucích a vznášela dotazy - OSSZ, SSP na UP, dokonce jsem se již obrátila na CSSZ i na MPSV a stále nejsem schopna dopátrat se odpovědi na své dotazy... Nerada bych skončila díky vedlejáků v EU rovnou s rodičovským příspěvkem a bez jakékoliv mateřské... Zdá se, že kámen úrazu je přerušení trvání nemocenského pojištění v ČR právě za dobu trvání vedlejáku v EU. Ale moc se mi nezdá spravedlnost takového postupu - kdybych si takto přivydělala v ČR, nebyl by to nejmenší problém a brala bych PPM počítanou z příjmu z hlavního pracovního poměru. Tak proč bych měla být bita na tom, že jsem pracovala na vedleják v jiné zemi EU? Prosím, poraďte. Nebo alespoň odkazte na někoho, kdo poradit může. Děkuji, Katka.

Otázku poslal/a:  , 3. 2. 2010 9:26

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Bohužel takto komplikovaný dotaz přesahuje možnosti internetové poradny. Každopádně však budete muset vyřešit své zaměstnání v ČR - např. zde j předložíte nemocenský lístek (podle mého názoku není problém si nechat vystavit jeho duplicitní kopii). V tom případě byste podle mého názoru měla mít nárok na nemocenskou, po dobu prvních 14. dnů vám pak zaměstnavatel bude vyplácet tzv. náhradu mzdy.
Na možnosti nemocenských dávek ze zaměstnání v EU se informujte přímo v té zemi, kde pracujete, protože se bude poskytovat podle jejích právních předpisů.
Také se informujte na možnost čerpat z tohoto zaměstnání nemocenské dávky.

Podle mého názoru byste mohla mít nárok i na peněžitou pomoc v mateřství ze zaměstnání v ČR, ale určitě by bylo vhodné si vzít obě pracovní smlouvy a informovat se osobně na okresní správě sociálního zabezpečení. Tam by měl být pracovník školený přímo na otázky EU, podle mého názoru je lepší osobní kontakt a nechat si zde vše jasně vyložit a vysvětlit. Držím vám palce, ať se svých nároků úspěšně domůžete.

2. 3. 2010 2:47

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Má nám Evropská unie určovat, kdy půjdeme do důchodu?

17. 2. 2011 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Má nám Evropská unie určovat, kdy půjdeme do důchodu?

Informace, které občas proudí z Evropské unie, vyvolávají tu úsměv či podiv, jindy dokonce odpor. S velkým nesouhlasem se setkal například německý návrh, aby byl ve všech členských zemích EU stanoven jednotný věk pro odchod do důchodu.

Co dělat, když vám zruší sociální příplatek

16. 2. 2011 | Ludmila Řezníčková | 2 komentáře

Co dělat, když vám zruší sociální příplatek

Od letošního ledna se změnily podmínky pro výplatu některých sociálních dávek. Tyto dávky se snižují, klesá i počet těch, kteří je dostanou. Víte, na co máte nárok? Přečtěte si, co radí expertka Ludmila Řezníčková z naší poradny pro sociální zabezpečení těm, jimž udělala ztráta nároku na dávku díru do rozpočtu.

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

15. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

Minulý týden se objevilo pár opatrně pozitivních zpráv na téma důchodové reformy a podle optimistů se koaliční debata již blíží dohodě. Je ale smutné, že navrhovaná důchodová reforma je šita na míru pouze jedné zájmové skupině – a běžní občané to bohužel nejsou.

Nechceme se v důchodu pást!

15. 2. 2011 | Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora | 18 komentářů

Nechceme se v důchodu pást!

Heslem "Nechceme se v důchodu pást!" a vtipným videem o penzijní reformě rozpoutali známí ekonomové Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová vlnu diskusí o nastavení reformy. Mají pravdu?

Jaký budete brát důchod?

4. 2. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Jaký budete brát důchod?

Jdete do důchodu a nevíte, jaká bude vaše penze? Není divu - spočítat si kolik budete brát v důchodu není jednoduché. Od roku 2013 to mohou mít penzisté snazší. Česká správa sociálního zabezpečení by měla každému pojištěnci jednou ročně sdělit, jak na tom zhruba je.

Tomáš Prouza: Jak poškodit mladé důchodovou reformou

25. 1. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Jak poškodit mladé důchodovou reformou

Největším rizikem dnešní debaty o důchodové reformě je fetiš garantovaných fondů. Garance jsou ale velmi drahé – a pokud stát půjde tou cestou, jakou zatím naznačuje (tedy bojíš-li se o své peníze, ukládej je do konzervativního fondu), spáchá na svých občanech brutální zločin.

Může být stavební spoření pilířem penzijní reformy?

21. 1. 2011 | František Mašek | 10 komentářů

Může být stavební spoření pilířem penzijní reformy?

Snížení státní podpory a zdanění úroků ze stavebního spoření sice snížilo zájem o tento produkt, řadu Čechů od něj ale zcela neodradilo. Stavební spořitelny navíc delší dobu nabízejí i jiné finanční produkty. Mohou se reálně stát i čtvrtým pilířem penzijní reformy?

Jdete do důchodu? Co musíte udělat, abyste ho dostali včas

11. 1. 2011 | František Mašek | 6 komentářů

Jdete do důchodu? Co musíte udělat, abyste ho dostali včas

Žádost o důchod je stejně jako loni možné podat nejdříve čtyři měsíce před datem odchodu do penze, o doklady, které jsou k ní potřeba, se ale zajímejte daleko dřív. Pokud vám některé, zejména takové jako potvrzení o zaměstnání a dosažených příjmech chybí, může to někdy váš odchod do důchodu zpozdit.

Jak ve stáří nepřijít o vše

4. 1. 2011 | Zuzana Křeháčková | 10 komentářů

Jak ve stáří nepřijít o vše

Co s naspořenými penězi, když jdete do důchodu? Je lépe vše utratit, nebo část z nich dál investovat? Češi preferují spíše první možnost.

Nemocenská: podnikatelé mají platit obdobnou sazbu jako zaměstnavatelé

13. 12. 2010 | František Mašek | 2 komentáře

Nemocenská: podnikatelé mají platit obdobnou sazbu jako zaměstnavatelé

Nemocenské pojištění pro podnikatele se příští rok zvýší, jeho placení ovšem nadále zůstává dobrovolné. Pozor však na jeho včasnou úhradu! Na víc peněz vyjde kvůli rozpočtovým úsporným opatřením nemocenské i zaměstnavatele.

Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď

3. 12. 2010 | Tomáš Fránek | 9 komentářů

Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď

Kdo má dostat od zaměstnavatele odstupné, nemá podle novely zákona o zaměstnanosti určitou dobu nárok na podporu od státu. Malér nastává, když mu zaměstnavatel toto odstupné nezaplatí.

Důchodová reforma: Bohatí si polepší. Projdou i jiné návrhy Ministerstva práce a sociálních věcí?

2. 12. 2010 | František Mašek | 37 komentářů

Důchodová reforma: Bohatí si polepší. Projdou i jiné návrhy Ministerstva práce a sociálních věcí?

Střední vrstvy budou brát v penzi méně, movití si polepší. Návrh důchodové reformy, připravený Ministerstvem práce a sociálních věcí, by měl vyhovět požadavkům Ústavního soudu. Dokáže se ale shodnout vládní koalice i na dalších chystaných změnách penzí?

Lidé jsou nespokojeni s nízkými důchody

30. 11. 2010 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Lidé jsou nespokojeni s nízkými důchody

Drtivá většina obyvatel ČR se domnívá, že výše starobních důchodů je v České republice nedostatečná. Ukazuje to výzkumné šetření společnosti STEM. Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc varuje, že si Češi spoří na důchod příliš málo.

Jak vysoké budou důchody od podzimu 2011?

29. 11. 2010 | Petr Gola | 11 komentářů

Jak vysoké budou důchody od podzimu 2011?

Od ledna 2011 dochází k několika změnám při výpočtu důchodu. Jedná se však o dočasné změny, neboť dle rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 16. dubna musí být do konce září příštího roku do praxe uveden nový způsob výpočtu důchodů. Jaké změny se dají od podzimu očekávat?

Které důchody půjdou od ledna nahoru?

25. 11. 2010 | František Mašek | 3 komentáře

Které důchody půjdou od ledna nahoru?

Zatímco v letošním roce zůstaly důchody beze změny a nebyly kvůli nižší míře inflace valorizovány, příští rok půjdou znovu nahoru. Víte, kterých důchodů se to týká?

Aktuální články

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Nebezpečné jídlo, hračky nebo powerbanka. Tohle radši vraťte, vyzývají řetězce a úřady

Plísně, chemie nebo třeba riziko úrazu elektřinou. Úřady za poslední dva měsíce musely...více

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Creditas zvýší poplatky, základní služby zůstanou zdarma

Banka Creditas od začátku října zvyšuje některé dosavadní poplatky. Změny se týkají hlavně...více

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Letištní salonky zdarma. Co nabízejí banky a jak je nahradit, když jsou plné

Oblíbený benefit je dostupnější pro čím dál víc lidí. Teoreticky. Jenže salonky jsou...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services