3-letá varianta

Dobrý den, chtěla bych vám poděkovat za vaši odpověď, kterou jste mi poslala. Ale zároveň bych se chtěla ještě na něco zeptat. Moje otázku bude navazovat na můj předchozí dotaz. Níže uvadím to co jsem vám již psala i to co jste odepsala.Chci se jednak zeptat co přesně znamená 270 kalendářních dnů? Je tím myšlen každý den v měsící v četně soboty a neděle? dále by mě zajímalo jestli stačí uzavřít dododu o činnosti až zjistím že jsem těhotná nebo to musí být předtím? pokud by to muselo být dřív, co se stane když budu mít třeba rok dohodu o činnosti, během toho roku neotěhotním, po roce ta dohoda skončí a já budu na pracáku a otěhotním třeba až 3 měsíce po skončení dohody? Budu mít nárok na matěřskou a následně na 3-letou variantu rodičovského příspěvku? Děkuji Vám moc za vaši odpověď. Lucie Hosnedlová 30.08.2010 08:49, Autor: Lucie Hosnedlová Text otázky: Nárok na 3 letou variantu - Dobrý den, mám syna rok a půl starého, jsem na rodičovské dovolené a pobírám 3-letou variantu rodičovského příspěvku. Plánujeme s manželem druhé miminko,Vzhledem k tomu že nemám nikde trvalý pracovní poměr, nebudu mít nárok na mateřskou a následně na 3-letou variantu rodičovského příspěvku. Chtěla bych se s vámi poradit jak postupovat dál. Abych měla nárok na mateřskou taky pokud je mi známo bych musela být zaměstnaná. stačí v tomto případě mít dohodu o pracovní činnosti(kdy zaměstnavatel za mě platí sociální a zdravotní)? Pokud ano mohu mít dohodu o pracovní činnosti během pobírání rodičovského příspěvku? Jak dlouho musím mít dohodu abych pak měla nárok na mateřskou dovolenou?. 'Potom vím že existuje druhá možnost kdy by manžel nastoupil na mateřskou dovolenou. Můj manžel je živnostník aby měl nárok na mateřskou musí si platit nějaké to zdravaotní pojištění, nevím jak se to přesně jmenuje, jak dlouho by to musel platit a asi kolik aby měl nárok na mateřskou? Když by pak měl nárok na mateřskou tak po narození dítětě na ni nastoupí, po jaké době si může zažádat o rodičovský příspěvěk a po jaké době ho převést na mě?? Doufám že jsem to napsala srozumitelně.vím že jsem na vás vychrlila hodně otázek, ale předem moc děkuji za pomoc. S pozdravem Lucie Hosnedlová Text odpovědi: I u práce na základě dohody o pracovní činnosti jste účastna nemocenského pojištění, pokud váš příjem z této činnosti činí minimálně 2000 Kč měsíčně. Pak byste musela pracovat minimálně 270 kal. dnů, u rodičovského příspěvku můžete normálně pracovat, takže u něj by problém nebyl. Po stejnou dobu by si musel nemocenské pojištění platit manžel, výši plateb mu doporučuji zkonzultovat přímo na okresní správě sociálního zabezpečení. Manžel může na peněžitou pomoc v mateřství nastoupit kdykoliv v období 6. týdnů dítěte - 1 rok dítěte. Postačilo by pobírání dávky (peněžité pomoci v mateřství) i po jen několik dnů, pak by si manžel požádal o rodičovský příspěvek, který by následně převedl na vás. Zní to komplikovaně, ale je to proveditelném, chce to jen vytrvat a nedat se odradit.

Otázku poslal/a: Lucie Hosnedlová, 18. 9. 2010 12:28

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Ona lhůta 270 kal. dnů se počítá včetně sobot a nedělí, je to vlastně délka trvání pracovního poměru při kterém jste účastna nemocenského pojištění. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte tuto podmínku splnit k nástupu - tj. k 6. týdnům před termínem porodu, proto po zjištění těhotenství už tuto podmínku splnit nestačíte.
Splnit potřebnou délku účasti na nemocenském pojištění je jednou z podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, druhou je trvání nemocenského pojištění ke dni nástupu (tj. když získáte potřebnou dobu pojištění, ale budete bez zaměstnání, nárok na PPM mít nebudete), nebo musíte být v ochranné lhůtě - ta trvá 7. kalendářních dnů, v případě těhotných (musí být prokazatelně těhotné v den ukončení zaměstnání) pak činí 180 kal. dnů.
Ve vámi popisovaném případě kdy otěhotníte až po skončení zaměstnání a budete na ÚP nárok na PPM mít nebudete.

28. 9. 2010 10:22

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Události uplynulého měsíce: červenec

5. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červenec

Uteklo vám v červenci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červencových událostí.

Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem

22. 7. 2005 | Zdeněk Holásek | 65 komentářů

Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem

Začátkem července vstoupil v účinnost zákon o registračních pokladnách. Tato norma nejenom že nebude účinným nástrojem v boji proti daňovým únikům. Některé její pasáže jsou navíc skutečnými "skvosty", bohužel jedna z dalších nepříliš potěšujících ukázek tvořivosti našich zákonodárců.

Reforma v Německu a boj s nezaměstnaností naruby

13. 7. 2005 | Dan Vořechovský | 9 komentářů

Reforma v Německu a boj s nezaměstnaností naruby

Rostoucí míra nezaměstnanosti v Německu ukazuje, že státní politika nemusí být účinným řešením. Poučení tak plyne nejen pro Němce, ale i další státy, které chtějí s nezaměstnaností bojovat dalším přerozdělováním namísto osvobození trhů od nadměrné regulace.

Daňová reforma III: jak uzdravit státní rozpočet

7. 7. 2005 | Kateřina Havlíčková | 11 komentářů

Daňová reforma III: jak uzdravit státní rozpočet

Opatření ke stabilizaci veřejných rozpočtů je několik. Mohou zvýšit příjmy rozpočtu, snížit výdaje státu, většinou dokáží obojí. Jaké léčebné procedury může státní rozpočet podstoupit?

Bydlení s ODS pod střechou, nebo pod mostem?

27. 6. 2005 | Jiří Šedivý | 39 komentářů

Bydlení s ODS pod střechou, nebo pod mostem?

Ach ta deregulace! Jak zajistit, aby byla rychlá, efektivní a přitom sociálně únosná? Koncepce momentálně nejpreferovanější politické strany je ekonomicky propracovaná, ale příliš nemluví o sociální stránce věci. Pomůže hospodářství, nebo vyrobí další bezdomovce?

Vládní snížení daní: měl by přijít další krok

17. 6. 2005 | Martin Zika | 81 komentářů

Vládní snížení daní: měl by přijít další krok

Česká vláda schválila návrh na snížení daní. Chvályhodné je, že pokud mu požehnají i poslanci, senátoři a prezident, přinese významné úspory většině lidí. Návrh ovšem neřeší problémy, které nás z hlediska daňového systému pálí nejvíc.

Dotace aneb jak si EU šlape na vlastní krk

7. 6. 2005 | Kateřina Havlíčková | 16 komentářů

Dotace aneb jak si EU šlape na vlastní krk

Evropa miluje dotace a rozdává je ve velkém. Jen subvence pro zemědělce spasou 40 % unijního rozpočtu. Čím víc peněz je takto přerozdělováno, tím víc je deformován trh i samotné podnikatelské smýšlení. Cílem už není aktivně a svobodně podnikat a tvořit, ale získat dotace. Jsou potřeba, nebo EU podřezává větev vlastnímu rozvoji?

Nájemné neurčují majitelé, říká Šimeček

4. 5. 2005 | Jiří Šedivý | 5 komentářů

Nájemné neurčují majitelé, říká Šimeček

Předsedy Občanského sdružení majitelů domů jste se ptali na to, kam vzroste nájemné v bytech, kde je dosud zmraženo. Nájemné podle něj určuje zásadně trh a ne majitelé, proto jsou obavy o dramatické nárůsty liché. Přečtěte si jeho další odpovědi.

Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?

2. 5. 2005 | Kateřina Havlíčková | 38 komentářů

Chceme svým rodičům přispívat na důchod přímo?

Rádi byste část svých příspěvků na důchodové pojištění odváděli namísto státu přímo svým rodičům? Myšlenka to není neproveditelná a snad ani politický odpor není v tomto případě příliš pravděpodobný. Jak by takový penzijní systém mohl fungovat a jak dosáhnout fiskálně neutrálních dopadů?

Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

29. 4. 2005 | Ludmila Řezníčková | 5 komentářů

Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

Novela zákona o státní sociální podpoře připravila lidi s doplňkovými příjmy ze samostatné výdělečné činnosti (například důchodce či ženy na mateřské) o potřebné sociální dávky. Po půl roce jim nárok zase vrací. Co se mění a co musíte udělat, abyste dávku získali?

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

22. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 8 komentářů

Děti bez vlastní rodiny pomoc státu potřebují

Tam, kde chybí láska, péče a starostlivost rodičů k dětem, musí nastoupit stát. A to jak s pomocí dětem, tak s represí vůči rodičům, kteří neplní své povinnosti. Jak financovat výchovu dětí, které nežijí se svými biologickými rodiči? V čem je potřeba současný systém změnit?

Jak financovat náklady na vzdělávání dětí?

15. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 7 komentářů

Jak financovat náklady na vzdělávání dětí?

Základním principem financování vzdělávání dětí i jejich mimoškolních činností by měla být zásada financování konečného uživatele, tedy žáka. Co a jakým způsobem by měl hradit stát, co kraj a co obec? Jak by mohl vypadat ideální stav?

Náklady na výchovu dětí: má či nemá platit stát?

13. 4. 2005 | Kateřina Havlíčková | 29 komentářů

Náklady na výchovu dětí: má či nemá platit stát?

Má nebo nemá se stát, tedy všichni ekonomicky aktivní občané, podílet na nákladech spojených s výchovou dětí? Postarat se o dítě je povinností obou rodičů. Neměl by tedy být spíše rozvedený rodič přinucen platit na své dítě slušné výživné? Na něco ale stát přispívat musí. Kolik, na co a jak?

Problematice příliš nerozumíte, vzkazuje Křeček

30. 3. 2005 | Jiří Šedivý | 18 komentářů

Problematice příliš nerozumíte, vzkazuje Křeček

Jste zvědaví, jak se Stanislav Křeček vypořádal s vašimi otázkami? Zajímá vás, v jakém bytě bydlí a za kolik? Ptali jste se na všechno možné, také na jeho spánek, ceny nájmů a financování Sdružení nájemníků ČR.

Ptejte se Stanislava Křečka!

22. 3. 2005 | Jiří Šedivý | 88 komentářů

Ptejte se Stanislava Křečka!

"Chceme zaplatitelné bydlení," říká a oprávněnost požadavku dokládá na příkladu důchodců, kteří vydávají až 80 % svých příjmů na bydlení. V očích nemalé části veřejnosti je znám jako odpůrce uvolnění nájmů, ačkoliv sám se za něj rozhodně nepovažuje. Řeč je o Stanislavu Křečkovi, který je připraven odpovídat na vaše otázky.

Aktuální články

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl nejlevnější za poslední půlrok a poradci Morgan Stanley ho smí nabízet klientům....více

Konzum a Jednota se spojí. Úřad souhlasí s další změnou na tradičním trhu

Konzum a Jednota se spojí. Úřad souhlasí s další změnou na tradičním trhu

Spotřební družstva Konzum Ústí nad Orlicí a Jednota spotřební družstvo Zábřeh se spojují...více

Další banky snižují úroky na spořicích účtech

Další banky snižují úroky na spořicích účtech

Snížení úroků na spořicích účtech pokračuje i v tomto týdnu. Nově ho ohlásily Fio banka,...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services