nástup na PPM

Dobrý den, mám na vás dotazy týkající se nástupu na PPM. Jsem OSVČ od roku 2004, avšak vzhledem k předchozím nesnázím s otěhotněním a následně se třemi potraty jsem vzdala placení dobrovolného nemocenského pojištění za OSVČ. Nyní jsem začala 28.8.2010 platit nemocenskou ve výši 1100 Kč, avšak ji již nelze jednorázově doplatit, abych splnila podmínku 270 dnů pro nárok na PPM OSVČ. Jsem totiž od konce května 2010 těhotná, předpokládaný termín porodu je 3.3.2011 a měla bych tedy nastoupit 20.1.2011 na PPM. Od 1.12.2010 jsem na neschopence OSVČ, jelikož toto mé zaměstnání je závislé na nedoporučeném cestování a tuto práci tedy nemohu od května vykonávat. Lékař by mě rád nechal na neschopence i nadále - až do porodu, ale není si jistý, zda to nový zákon od ledna 2011 dovoluje? Vyčetla jsem, že se maminka může údajně vzdát PPM 6 týdnů před porodem, zůstat tak nadále na neschopence, načež jí v takovém případě PPM pak náleží samozřejmě o tuto dobu 6-ti týdnů PPM kratší. Dále bych se chtěla zeptat, zda bych v tom případě pak splňovala alespoň druhou podmínku 180 dnů, která by mi tím pádem od 28.8. vycházela a zda by to postačilo na nárok pobírání PPM za činnost OSVČ - byť kratší o 6 týdnů? Eventuelně může žena nastoupit na PPM později - třeba 3 týdny před porodem? Dále mám ještě závislou činnost, kde si také nejsem jistá, zda bych splňovala podmínky pro pobírání PPM. Od 28.8.2008 do 28.8.2010 tedy po dobu dvou let jsem totiž současně s OSVČ zaměstnaná na půl úvazku s mzdou 10800 Kč hrubého, kde za mě zaměstnavatel platil úměrné nemocenské pojištění. Tato smlouva však byla po dobu mateřské dovolené mé kolegyně a nyní se již postupně navrací a byť jsem na smlouvu nadále, jedná se o smlouvu na dobu určitou - tzn. opět po dobu MD s tím, že od září 2010 jsem již pouze na čtvrt úvazku s platem 4200 čistého - cca. 5600 hrubého, opět s úměrnými odvody nemocenských plateb od zaměstnavatele. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi z této závislé činnosti vzniká nárok na PPM, eventuelně na porodné, popřípadě zda se dají kombinovat výpočty v závislosti na úměrně zaplaceném nemocenském pojištění z obou činností zároveň, pokud za OSVČ odvádím, jak jsem již psala, nemocenské platby od 28.8.2010? Domnívám se, že pokud by nebylo možné uplatnit nárok na PPM v mé činnosti OSVČ a pouze z mé závislé činnosti - mohu vyzvednout na OSSZ potvrzení, že nesplňuji podmínky pro pobírání PPM v OSVČ a zůstat zde nadále na neschopence až do porodu, či 6 týdnů po porodu, jak uvádíte v odpovědích na dotazy, a pak nastoupit v případě, že to budu splňovat - na PPM ze závislé činnosti? Promiňte obsáhlost mého dotazu, ale bylo mi řečeno na OSSZ, že případ je natolik specifický, že se mi dostávalo různých odpovědí. Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 6. 1. 2011 12:42

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Máte pravdu, že váš dotaz je natolik specifický, že jej budete muset vyřešit přímo na okresní správě sociálního zabezpečení, protože tam budete muset osobně předložit písemné doklady ze zaměstnání od kdy do kdy jste na základě jakých pracovních smluv pracovala (pracujete). OSSZ má k dispozici doklady o tom, jak to máte s účastí na nemocenském pojištění při podnikání i při zaměstnání a to rozhodne, na jakou dávku budete mít nárok.
Podle popisovaná situace se domnívám, že ze zaměstnání budete dostávat klasickou peněžitou pomoc v mateřství (i kdyby vám pracovní poměr skončil ještě před nástupem na ni, budete ji dostávat z tzv. ochranné doby po jeho skončení). Z podnikání podle mého názoru nesplňujete podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, protože podmínky na tuto dávku se vždy posuzují k období 6. týdnů před termínem porodu ať se ji rozhodnete pobírat kdykoliv. Vyřešte na OSSZ její stanovisko k pobírání nemocenské v době porodu a šestinedělí, aby vám ošetřující lékař na tuto dobu nemocenskou prodloužil.
Rozhodně vycházejte z názorů OSSZ, protože oni dávky vyplácí a navíc budou mít k dispozici všechny podklady, takže mohou vaši situaci odpovědně posudit.
Každopádně díky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (a možná i nemocenské v době porodu) budete mít u rodičovského příspěvku možnost zvolit variantu jeho čerpání. Po narození dítěte se na úřadu státní sociální podpory (spadá pod úřad práce) ujistěte, že dávky činí alespoň výši rodičovského příspěvku - 7600 Kč, pokud by byly nižší, můžete jej totiž souběžně pobírat ve výši rozdílu mezi těmito dávkami.
Pro nárok na porodné bude rozhodující výše vašich příjmů v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte, bude záležet nejen na vašem příjmu ale i na příjmu otce. Nárok na porodné vám posoudí na úřadu státní sociální podpory.

9. 1. 2011 9:50

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Základní příjem. Sociální dávka pro každého?

18. 12. 2015 | Ondřej Tůma | 97 komentářů

Základní příjem. Sociální dávka pro každého?

Co kdyby se celý systém sociálních dávek a státních příspěvků od základů překopal, takže by každý mohl počítat s pravidelnou výplatou od státu – za nic, bez podmínek? Možná by to bylo levnější než dnešní systém…

Novinky pro podnikatele: Sociální pojištění v roce 2016

30. 11. 2015 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Novinky pro podnikatele: Sociální pojištění v roce 2016

Kolik zaplatíte za sociální pojištění v roce 2016? Minimální zálohy se zvyšují. Peníze.cz přinášejí přehled všeho důležitého: cifry platné pro rok 2016, pravidla, novinky i návod, jak si výši záloh na sociální pojištění jednoduše spočítat.

Očima expertů: Mimořádné příspěvky k důchodu. Spravedlnost, nebo uplácení voličů?

20. 11. 2015 | Ondřej Tůma | 50 komentářů

Očima expertů: Mimořádné příspěvky k důchodu. Spravedlnost, nebo uplácení voličů?

Poslanci na návrh vlády nadělili důchodcům pěkný dárek: k únorovému důchodu se každému připíše 1200 korun. Jak se na takové jednorázové mimořádné přilepšování dívají odborníci? A co říkají tomu, že by o něm příště nemusel rozhodovat Parlament, ale mohlo by stačit nařízení vlády?

Důchodci dostanou v únoru 1200 korun navíc. Vláda původně plánovala polovinu

15. 11. 2015 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Důchodci dostanou v únoru 1200 korun navíc. Vláda původně plánovala polovinu

Jednorázový příspěvek se oproti původnímu návrhu zdvojnásobil, státní pokladnu to vyjde na 3,5 miliardy korun. Příspěvek reaguje na dvě mimořádné situace: velmi nízkou valorizaci důchodů od příštího roku a velmi rychlý růst české ekonomiky. Výraznější růst důchodů podpořila i opozice.

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu

13. 11. 2015 | Ondřej Tůma | 70 komentářů

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu

Za měsíc a rok se možná bude platit sociální pojištění podle toho, kolik kdo státu vychovává budoucích poplatníků. Rodičům s více dětmi sociální pojištění klesne, bezdětní a lidé, kteří už mají děti odrostlé, budou naopak platit víc. Je to fér? A bude se rodit víc dětí, jak předpokládá důchodová komise, která návrh iniciovala?

Očima expertů: Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Mají zaměstnavatelé dostat úlevy?

30. 10. 2015 | Ondřej Tůma | 42 komentářů

Očima expertů: Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Mají zaměstnavatelé dostat úlevy?

Počet nezaměstnaných v Česku klesá. S horším uplatněním na trhu práce ale stále bojují starší lidé, absolventi a matky po rodičovské dovolené. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim chce pomoci: Kdo je zaměstná, mohl by za ně platit nižší povinné odvody. Je to dobrý nápad, nebo deformování pracovního trhu, které se dřív nebo později vymstí?

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

14. 10. 2015 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

Chcete si přivydělat k mateřské nebo rodičovské? Přečtěte si, jaké máte možnosti a na co dát pozor, abyste o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek nepřišli.

Jak postavit na nohy důchodový systém? Nalákat důchodce do práce

5. 10. 2015 | Ondřej Tůma | 59 komentářů

Jak postavit na nohy důchodový systém? Nalákat důchodce do práce

Češi odcházejí do důchodu ve srovnání se západní Evropou brzy. Pracovat déle se jim nevyplatí. Dodat motivaci by jim mohl zkusit stát: prý by to bylo výhodné jak pro seniory, tak pro státní kasu.

Pavel Kohout: Největší problém dneška je sociální stát

26. 9. 2015 | Martin Vlnas, Monika Veselíková | 71 komentářů

Pavel Kohout: Největší problém dneška je sociální stát

„Většina Čechů, a dokonce i ti, kteří připadají v úvahu jako příjemci dávek, nechce, aby stát jen rozdával a utrácel,“ tvrdí ekonom Pavel Kohout. Proč ale sociální stát neustále bují a jakou roli hraje v současné migrační vlně? Nejen o tom jsme si s Pavlem povídali v rozhovoru, jehož první část si dnes můžete přečíst.

Nově pro rodiny: Kratší rodičovská, volno pro otce, pečovatelská dovolená a další

24. 9. 2015 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Nově pro rodiny: Kratší rodičovská, volno pro otce, pečovatelská dovolená a další

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo balíček změn pro rodiny: rodičovská dovolená na půl roku, otcovské volno po narození dítěte, „mikrojesle“ a zcela nová pečovatelská dovolená – pro člověka, kterému vážně onemocní příbuzný.

Důchodci, vánoční dárek nebude. Mimořádný příspěvek přijde v únoru, zato vyšší

20. 9. 2015 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Důchodci, vánoční dárek nebude. Mimořádný příspěvek přijde v únoru, zato vyšší

Důchodci měli dostat v prosinci jednorázovou pozornost – mimořádný příspěvek 600 korun. Nedostanou. Ministerstvo práce a sociálních věcí se ho pokusí důchodcům doručit v únoru. A o tři stokoruny vyšší.

Příspěvek na bydlení dostane, i kdo ho nepotřebuje. Brát, nebo okrádat rodinu?

10. 9. 2015 | Gabriel Pleska | 70 komentářů

Příspěvek na bydlení dostane, i kdo ho nepotřebuje. Brát, nebo okrádat rodinu?

„Jak zařídit sobě, dětem, rodičům a dalším příbuzným 3178 Kč měsíčně jako příspěvek na bydlení (který už vaši sousedé se stejným příjmem potichu pobírají).“

Důchodová komise: Zvedejte důchody víc

3. 9. 2015 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Důchodová komise: Zvedejte důchody víc

Důchodová komise chystá nová pravidla pro zvyšování důchodů, dosavadní tempo valorizací se jí zdá nedostatečné. Otázka je, jak se k valorizacím nakonec postaví vládnoucí strany.

Důchod: Stará kaskadérská kolena

20. 8. 2015 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Důchod: Stará kaskadérská kolena

Život je pohodlný jako nikdy. Díky elektronickým udělátkům nemusíme umět hledat v jízdním řádu, ba ani pozdravit prodavačku. A s výdobytky sociálního systému ztrácíme schopnost se o sebe postarat. I když nám vlastní smysly říkají, že nikdo jiný to nejspíš neudělá.

Žádáme o starobní důchod: Krok za krokem

17. 8. 2015 | Petra Dlouhá | 13 komentářů

Žádáme o starobní důchod: Krok za krokem

Jak, kde a kdy žádat o starobní důchod? Co vzít s sebou, co zjišťovat předem? A jak rychle vám důchod přiznají? Poradíme: žádostí o starobní důchod vás provedeme krok za krokem.

Aktuální články

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services