nástup na PPM

Dobrý den, mám na vás dotazy týkající se nástupu na PPM. Jsem OSVČ od roku 2004, avšak vzhledem k předchozím nesnázím s otěhotněním a následně se třemi potraty jsem vzdala placení dobrovolného nemocenského pojištění za OSVČ. Nyní jsem začala 28.8.2010 platit nemocenskou ve výši 1100 Kč, avšak ji již nelze jednorázově doplatit, abych splnila podmínku 270 dnů pro nárok na PPM OSVČ. Jsem totiž od konce května 2010 těhotná, předpokládaný termín porodu je 3.3.2011 a měla bych tedy nastoupit 20.1.2011 na PPM. Od 1.12.2010 jsem na neschopence OSVČ, jelikož toto mé zaměstnání je závislé na nedoporučeném cestování a tuto práci tedy nemohu od května vykonávat. Lékař by mě rád nechal na neschopence i nadále - až do porodu, ale není si jistý, zda to nový zákon od ledna 2011 dovoluje? Vyčetla jsem, že se maminka může údajně vzdát PPM 6 týdnů před porodem, zůstat tak nadále na neschopence, načež jí v takovém případě PPM pak náleží samozřejmě o tuto dobu 6-ti týdnů PPM kratší. Dále bych se chtěla zeptat, zda bych v tom případě pak splňovala alespoň druhou podmínku 180 dnů, která by mi tím pádem od 28.8. vycházela a zda by to postačilo na nárok pobírání PPM za činnost OSVČ - byť kratší o 6 týdnů? Eventuelně může žena nastoupit na PPM později - třeba 3 týdny před porodem? Dále mám ještě závislou činnost, kde si také nejsem jistá, zda bych splňovala podmínky pro pobírání PPM. Od 28.8.2008 do 28.8.2010 tedy po dobu dvou let jsem totiž současně s OSVČ zaměstnaná na půl úvazku s mzdou 10800 Kč hrubého, kde za mě zaměstnavatel platil úměrné nemocenské pojištění. Tato smlouva však byla po dobu mateřské dovolené mé kolegyně a nyní se již postupně navrací a byť jsem na smlouvu nadále, jedná se o smlouvu na dobu určitou - tzn. opět po dobu MD s tím, že od září 2010 jsem již pouze na čtvrt úvazku s platem 4200 čistého - cca. 5600 hrubého, opět s úměrnými odvody nemocenských plateb od zaměstnavatele. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi z této závislé činnosti vzniká nárok na PPM, eventuelně na porodné, popřípadě zda se dají kombinovat výpočty v závislosti na úměrně zaplaceném nemocenském pojištění z obou činností zároveň, pokud za OSVČ odvádím, jak jsem již psala, nemocenské platby od 28.8.2010? Domnívám se, že pokud by nebylo možné uplatnit nárok na PPM v mé činnosti OSVČ a pouze z mé závislé činnosti - mohu vyzvednout na OSSZ potvrzení, že nesplňuji podmínky pro pobírání PPM v OSVČ a zůstat zde nadále na neschopence až do porodu, či 6 týdnů po porodu, jak uvádíte v odpovědích na dotazy, a pak nastoupit v případě, že to budu splňovat - na PPM ze závislé činnosti? Promiňte obsáhlost mého dotazu, ale bylo mi řečeno na OSSZ, že případ je natolik specifický, že se mi dostávalo různých odpovědí. Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 6. 1. 2011 12:42

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Máte pravdu, že váš dotaz je natolik specifický, že jej budete muset vyřešit přímo na okresní správě sociálního zabezpečení, protože tam budete muset osobně předložit písemné doklady ze zaměstnání od kdy do kdy jste na základě jakých pracovních smluv pracovala (pracujete). OSSZ má k dispozici doklady o tom, jak to máte s účastí na nemocenském pojištění při podnikání i při zaměstnání a to rozhodne, na jakou dávku budete mít nárok.
Podle popisovaná situace se domnívám, že ze zaměstnání budete dostávat klasickou peněžitou pomoc v mateřství (i kdyby vám pracovní poměr skončil ještě před nástupem na ni, budete ji dostávat z tzv. ochranné doby po jeho skončení). Z podnikání podle mého názoru nesplňujete podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, protože podmínky na tuto dávku se vždy posuzují k období 6. týdnů před termínem porodu ať se ji rozhodnete pobírat kdykoliv. Vyřešte na OSSZ její stanovisko k pobírání nemocenské v době porodu a šestinedělí, aby vám ošetřující lékař na tuto dobu nemocenskou prodloužil.
Rozhodně vycházejte z názorů OSSZ, protože oni dávky vyplácí a navíc budou mít k dispozici všechny podklady, takže mohou vaši situaci odpovědně posudit.
Každopádně díky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (a možná i nemocenské v době porodu) budete mít u rodičovského příspěvku možnost zvolit variantu jeho čerpání. Po narození dítěte se na úřadu státní sociální podpory (spadá pod úřad práce) ujistěte, že dávky činí alespoň výši rodičovského příspěvku - 7600 Kč, pokud by byly nižší, můžete jej totiž souběžně pobírat ve výši rozdílu mezi těmito dávkami.
Pro nárok na porodné bude rozhodující výše vašich příjmů v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte, bude záležet nejen na vašem příjmu ale i na příjmu otce. Nárok na porodné vám posoudí na úřadu státní sociální podpory.

9. 1. 2011 9:50

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Očima expertů: Je minimální mzda dostatečná? A má vůbec existovat?

11. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Očima expertů: Je minimální mzda dostatečná? A má vůbec existovat?

Politici se před volbami předhání s návrhy, jak naložit s minimální mzdou. Jeden by ji zvýšil na deset tisíc, druhý dokonce na dvanáct, další by ji naopak nejradši zrušil. Tolik politici. Jak se ale na problematiku minimální mzdy dívají ekonomové, analytici, zástupci odborů a podniků či bývalý ministr práce a sociálních věcí?

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

9. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 16 komentářů

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

Důchody příští rok vzrostou průměrně o čtyřicet pět korun. Přiměla vás tato neradostná zpráva k úvahám o přivýdělku? Nebo se chcete penze nepenze normálně vrátit do práce? Vše důležité o pravidlech přivýdělku, zaměstnání a podnikání v důchodu najdete v následujícím přehledu.

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

24. 9. 2013 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 7 komentářů

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

Jdete si zažádat o starobní důchod a jste v dočasné pracovní neschopnosti. Může se stát, že vám na sociálce řeknou: „Nelze, vraťte se, až budete zdraví.“ Nenechte se odbýt, nemluví pravdu – a vás by to mohlo stát i docela dost peněz.

Nemilovaný projekt definitivně končí: Jak se zbavit sKarty a nepřijít o peníze

23. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Nemilovaný projekt definitivně končí: Jak se zbavit sKarty a nepřijít o peníze

sKartu má doma téměř dvě stě osmdesát tisíc lidí. Do šesti měsíců musí Drábkův projekt definitivně skončit. Zákon, který osud sKaret zpečetil, už podepsal i prezident. Zrušení sKaret ovšem nebude zadarmo. A starosti nekončí ani lidem, kteří ji mají v peněžence nebo šuplíku. Přinášíme návod, jak mají držitelé sKaret postupovat, aby nepřišli o peníze.

Proč a jak volíme: Ti dole nevolí o nic hloupěji než ti nahoře

23. 9. 2013 | Petr Hampl | 18 komentářů

Proč a jak volíme: Ti dole nevolí o nic hloupěji než ti nahoře

V předvolebním čase přinášíme druhý díl analýzy sociologa Petra Hampla, věnované našemu volebnímu chování a rozhodovacím mechanismům.

Sociálka a strážníci si došlápli na „problémové rodiny“. Kdo si došlápne na ně?

19. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 62 komentářů

Sociálka a strážníci si došlápli na „problémové rodiny“. Kdo si došlápne na ně?

Dali jste si po večeři dvě piva? Zabarikádujte dveře. Nebo se začněte chystat na zásah komanda ze sociálky. Zazvoní u vás v půl deváté večer, vtrhnou do bytu i s městskou policií a reportérem s kamerou. Pěkně se podrobíte dechové zkoušce! Že ne? Fajn, píšeme si, že váš výsledek byl pozitivní. A za to vám, milá pani, můžem klidně odebrat děti.

Přehled a kalkulačka: sirotčí důchod. Kdy na něj máte nárok?

16. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 36 komentářů

Přehled a kalkulačka: sirotčí důchod. Kdy na něj máte nárok?

Dítě, které přijde o jednoho nebo oba rodiče, má nárok na sirotčí důchod. Jaké podmínky ale musí splnit? Do kdy nás vlastně stát považuje za „děti“? A co když si při studiu vyděláváme? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v následujícím přehledu. Poradíme, jak o sirotčí důchod žádat. A na naší kalkulačce si můžete spočítat, na jak vysoký sirotčí důchod dosáhnete.

Očima expertů: Najde se důchodová reforma, která má šanci na přežití?

23. 8. 2013 | Ondřej Tůma | 25 komentářů

Očima expertů: Najde se důchodová reforma, která má šanci na přežití?

Jak by měla vypadat reforma důchodového systému, která by mohla dlouhodobě přežít? Zeptali jsme se Lukáše Kovandy, Petra Hampla, Ilony Švihlíkové, Jana Procházky a dalších ekonomických odborníků.

K čemu nám vlastně je ministr financí?

9. 7. 2013 | Tomáš Prouza | 5 komentářů

K čemu nám vlastně je ministr financí?

Ministr financí v Rusnokově vládě bude především posunovačem papíru a úředníkem, který se bude starat o to, aby se v úřadě svítilo a topilo. Ale příští plnohodnotný ministr financí bude hrát při rozhodování o osudu České republiky velmi důležitou úlohu.

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, průkazy pro postižené: stručný přehled

8. 7. 2013 | Zuzana Ledesmová | 26 komentářů

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku, průkazy pro postižené: stručný přehled

Zdraví máme jen jedno. A bohužel nikomu nelze zaručit, že právě to jeho zůstane celý život pevné. Každý z nás se může v důsledku nemoci, úrazu či prostě opotřebení ocitnout v situaci, kdy bude – částečně nebo úplně – odkázaný na cizí pomoc. Včetně té od státu. Přinášíme přehled dávek pro zdravotně postižené, vyplácených úřady práce.

Sociální dávky pro začátečníky. Deset nejčastějších omylů

29. 5. 2013 | Zuzana Ledesmová | 44 komentářů

Sociální dávky pro začátečníky. Deset nejčastějších omylů

Zuzana Ledesmová je odborník na sociální problematiku. Pracuje na úřadu práce a nově se zapojila do práce nejvytíženější poradny serveru Peníze.cz – sociální poradny. Z první ruky tak zná problémy a otázky lidí, se kterými přicházejí žádat o sociální dávky. Z nich vybrala deset nejtypičtějších, základních. Mýty uvedla na pravou míru, přichystala ilustrační příklady, případně myslila i na prevenci.

Sociální dávky v ohrožení? Systém na jejich výplatu se bude zase měnit

23. 5. 2013 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Sociální dávky v ohrožení? Systém na jejich výplatu se bude zase měnit

Ministryně práce a sociálních věcí oznámila, že má strategii: vypíše tendr na nový systém výplaty dávek. Za jeden a půl miliardy. Měli jsme v redakci děsnou radost. Teda nejdřív. Pak nám kluci z kapely říkali, že už jeden novej systém na výplatu dávek máme… Co si o tom myslíte?

Máte věk, chcete do penze – a nemůžete. Jak dohnat chybějící roky povinného pojištění?

22. 5. 2013 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 7 komentářů

Máte věk, chcete do penze – a nemůžete. Jak dohnat chybějící roky povinného pojištění?

Klidně se to může stát. Podle tabulek už máte léta, abyste mohli jít do penze. Jenže na úřadě řeknou, že smůla, že věk není všechno. Že jste dost dlouho nepracovali a neplatili dostatečnou dobu povinné důchodové pojištění. K potřebným rokům pojištění (ale i k vyšší penzi) vám může pomoci důchodové pojištění dobrovolné. Kdy a komu se vyplatí?

Ludmila Müllerová: Málokdo chce slyšet, že sKarta mohla být dobrá služba

20. 5. 2013 | Ondřej Tůma | 12 komentářů

Ludmila Müllerová: Málokdo chce slyšet, že sKarta mohla být dobrá služba

Nekonečný příběh sKaret pokračuje dál. Jak se s neúspěšným projektem nakonec popasuje ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová? A nemá strach, že na ni po jejím předchůdci Jaromíru Drábkovi čekají na ministerstvu ještě další kostlivci ve skříni?

Očima expertů: Na rodičovskou povinně i táta?

17. 5. 2013 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Očima expertů: Na rodičovskou povinně i táta?

Ze spolku blízkého ČSSD přišel nezvyklý návrh na povinné rozdělení rodičovské dovolené mezi oba rodiče. Co si o něm myslí ekonomka Markéta Šichtařová, analytik Aleš Michl, sociolog Jan Keller a další osobnosti?

Aktuální články

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Kde teď dostanete vyšší úrok na spořicím účtu a za jakých podmínek? Nezkusíte radši termínovaný...více

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Dodavatelé energií ukončují nejlevnější ceníky a nahrazují je dražšími. Také na burze...více

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services