nástup na PPM

Dobrý den, mám na vás dotazy týkající se nástupu na PPM. Jsem OSVČ od roku 2004, avšak vzhledem k předchozím nesnázím s otěhotněním a následně se třemi potraty jsem vzdala placení dobrovolného nemocenského pojištění za OSVČ. Nyní jsem začala 28.8.2010 platit nemocenskou ve výši 1100 Kč, avšak ji již nelze jednorázově doplatit, abych splnila podmínku 270 dnů pro nárok na PPM OSVČ. Jsem totiž od konce května 2010 těhotná, předpokládaný termín porodu je 3.3.2011 a měla bych tedy nastoupit 20.1.2011 na PPM. Od 1.12.2010 jsem na neschopence OSVČ, jelikož toto mé zaměstnání je závislé na nedoporučeném cestování a tuto práci tedy nemohu od května vykonávat. Lékař by mě rád nechal na neschopence i nadále - až do porodu, ale není si jistý, zda to nový zákon od ledna 2011 dovoluje? Vyčetla jsem, že se maminka může údajně vzdát PPM 6 týdnů před porodem, zůstat tak nadále na neschopence, načež jí v takovém případě PPM pak náleží samozřejmě o tuto dobu 6-ti týdnů PPM kratší. Dále bych se chtěla zeptat, zda bych v tom případě pak splňovala alespoň druhou podmínku 180 dnů, která by mi tím pádem od 28.8. vycházela a zda by to postačilo na nárok pobírání PPM za činnost OSVČ - byť kratší o 6 týdnů? Eventuelně může žena nastoupit na PPM později - třeba 3 týdny před porodem? Dále mám ještě závislou činnost, kde si také nejsem jistá, zda bych splňovala podmínky pro pobírání PPM. Od 28.8.2008 do 28.8.2010 tedy po dobu dvou let jsem totiž současně s OSVČ zaměstnaná na půl úvazku s mzdou 10800 Kč hrubého, kde za mě zaměstnavatel platil úměrné nemocenské pojištění. Tato smlouva však byla po dobu mateřské dovolené mé kolegyně a nyní se již postupně navrací a byť jsem na smlouvu nadále, jedná se o smlouvu na dobu určitou - tzn. opět po dobu MD s tím, že od září 2010 jsem již pouze na čtvrt úvazku s platem 4200 čistého - cca. 5600 hrubého, opět s úměrnými odvody nemocenských plateb od zaměstnavatele. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi z této závislé činnosti vzniká nárok na PPM, eventuelně na porodné, popřípadě zda se dají kombinovat výpočty v závislosti na úměrně zaplaceném nemocenském pojištění z obou činností zároveň, pokud za OSVČ odvádím, jak jsem již psala, nemocenské platby od 28.8.2010? Domnívám se, že pokud by nebylo možné uplatnit nárok na PPM v mé činnosti OSVČ a pouze z mé závislé činnosti - mohu vyzvednout na OSSZ potvrzení, že nesplňuji podmínky pro pobírání PPM v OSVČ a zůstat zde nadále na neschopence až do porodu, či 6 týdnů po porodu, jak uvádíte v odpovědích na dotazy, a pak nastoupit v případě, že to budu splňovat - na PPM ze závislé činnosti? Promiňte obsáhlost mého dotazu, ale bylo mi řečeno na OSSZ, že případ je natolik specifický, že se mi dostávalo různých odpovědí. Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 6. 1. 2011 12:42

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Máte pravdu, že váš dotaz je natolik specifický, že jej budete muset vyřešit přímo na okresní správě sociálního zabezpečení, protože tam budete muset osobně předložit písemné doklady ze zaměstnání od kdy do kdy jste na základě jakých pracovních smluv pracovala (pracujete). OSSZ má k dispozici doklady o tom, jak to máte s účastí na nemocenském pojištění při podnikání i při zaměstnání a to rozhodne, na jakou dávku budete mít nárok.
Podle popisovaná situace se domnívám, že ze zaměstnání budete dostávat klasickou peněžitou pomoc v mateřství (i kdyby vám pracovní poměr skončil ještě před nástupem na ni, budete ji dostávat z tzv. ochranné doby po jeho skončení). Z podnikání podle mého názoru nesplňujete podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, protože podmínky na tuto dávku se vždy posuzují k období 6. týdnů před termínem porodu ať se ji rozhodnete pobírat kdykoliv. Vyřešte na OSSZ její stanovisko k pobírání nemocenské v době porodu a šestinedělí, aby vám ošetřující lékař na tuto dobu nemocenskou prodloužil.
Rozhodně vycházejte z názorů OSSZ, protože oni dávky vyplácí a navíc budou mít k dispozici všechny podklady, takže mohou vaši situaci odpovědně posudit.
Každopádně díky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (a možná i nemocenské v době porodu) budete mít u rodičovského příspěvku možnost zvolit variantu jeho čerpání. Po narození dítěte se na úřadu státní sociální podpory (spadá pod úřad práce) ujistěte, že dávky činí alespoň výši rodičovského příspěvku - 7600 Kč, pokud by byly nižší, můžete jej totiž souběžně pobírat ve výši rozdílu mezi těmito dávkami.
Pro nárok na porodné bude rozhodující výše vašich příjmů v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte, bude záležet nejen na vašem příjmu ale i na příjmu otce. Nárok na porodné vám posoudí na úřadu státní sociální podpory.

9. 1. 2011 9:50

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi

28. 3. 2006 | Ludmila Řezníčková | 11 komentářů

Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi

Volby už jsou za dveřmi, a tak se v sociální oblasti horečně schvalují zákony, které mají občany "ohromit" ještě před červnem. Zvyšuje se porodné a rodičovský příspěvek a zabraňuje se jeho exekuci. Zavádí se příspěvek na školní pomůcky, mění se peněžitá pomoc v mateřství i dávky při ošetřování člena rodiny. Co a kdy nás čeká? Kolik dostaneme a na kolik to přijde stát?

Daně: naposledy vybíráme z poradny

27. 3. 2006 | Kateřina Havlíčková | 3 komentáře

Daně: naposledy vybíráme z poradny

Do tohoto pátku musí mnozí z nás odevzdat daňové přiznání a odvést daň z příjmu. Času mnoho nezbývá, přesto se na nás stále valí nové a nové dotazy související s touto daňovou povinností. Většina z nich se týká i dalších poplatníků, naposledy tedy vybíráme to nejdůležitější z daňové poradny. Pokud ještě nemáte ve všem jasno, využijte příležitosti.

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

24. 3. 2006 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Daňové přiznání na spadnutí, vhazujeme záchranný kruh!

Máme před sebou poslední víkend před "daňovým silvestrem 2005". Těm, kdo ho budou trávit nad daňovým přiznáním, nabízíme pomocnou ruku. Jednu z posledních. Provedeme vás letošním daňovým bludištěm od získání formuláře až po odeslání přiznání a zaplacení dlužné daně.

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

20. 3. 2006 | Kateřina Boušová | 17 komentářů

Dosáhnete na průměrnou hypotéku?

Průměrná výše hypotéky za loňský rok dosáhla úctyhodných 1 400 000 Kč. Kolik musíte brát, aby vám takovou "průměrnou" hypotéku banka poskytla? Stačí vám průměrná mzda 19 030 Kč? Spočítali jsme, že jednotlivci a rodiny, kde je jeden z rodičů na rodičovské dovolené, mají smůlu, na průměrnou hypotéku většinou vůbec nedosáhnou.

Daně: vybíráme z poradny V.

6. 3. 2006 | Kateřina Havlíčková | 18 komentářů

Daně: vybíráme z poradny V.

Co užitečného jsme pro vás dnes připravili z naší daňové poradny? Pro uplatnění výdajů paušálem je třeba vědět, o jakou živnost se jedná. Z dnešního článku tedy např. zjistíte, zda zrovna ta vaše je řemeslná a zda tedy můžete uplatnit 50% paušál. Také vám poradíme, jak v daňovém přiznání naložit se zaplaceným pojistným a řadu dalších věcí.

Události uplynulého měsíce: únor

3. 3. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Z daňové poradny IV.

27. 2. 2006 | Kateřina Havlíčková | 7 komentářů

Z daňové poradny IV.

Již počtvrté vám nabízíme výtah toho nejdůležitějšího z naší daňové poradny. Tentokrát jsou odpovědi na vaše dotazy doplněny také obecným komentářem vysvětlujícím problematiku. Zaměříme se na nejčastěji pokládané otázky týkající se slevy na děti, zdanitelných a nezdanitelných příjmů a vyživovaného manžela.

Rodičovský příspěvek doznal změn i zmatků

21. 2. 2006 | Ludmila Řezníčková | 30 komentářů

Rodičovský příspěvek doznal změn i zmatků

Za jakých podmínek mají letos matky či otcové nárok na rodičovský příspěvek? Kolik peněz mohou nově získat? Jak si lze na rodičovské přivydělávat? Jak je to s možností získat rodičovský příspěvek při současné výplatě mateřské za měsíc narození dítěte? Co se aktuálně v této oblasti změnilo?

Daň z příjmů fyzických osob: změny pro rok 2006 v kostce

2. 2. 2006 | Dana Chytilová | 3 komentáře

Daň z příjmů fyzických osob: změny pro rok 2006 v kostce

Změnám ve zdanění příjmů jsme se letos věnovali již v mnoha článcích a z mnoha různých pohledů. V rámci přehlednosti proto nabízíme jeden ucelený souhrn důležitých změn týkajících se úprav zákona o daních z příjmů platných pro letošní rok.

Česká ekonomika ve volebním roce: co čeká nás a naše kapsy?

24. 1. 2006 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Česká ekonomika ve volebním roce: co  čeká nás a naše kapsy?

Průměrná mzda letos asi překoná 20 000 Kč. Díky silné koruně si budeme moci v zahraničí více vyhodit z kopýtka. Kolik za rok zaplatíme za euro či dolar? Co zdraží a co budeme nakupovat levněji? Schodek rozpočtů opět vzroste, nezaměstnanost klesne jen mírně. Jak s korunou zamává investice Hyundai? Co přední ekonomové očekávají od letošního vývoje českého hospodářství?

Rodičovská: matky, otcové a svoboda rozhodování

20. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 31 komentářů

Rodičovská: matky, otcové a svoboda rozhodování

Je s podivem, nakolik se stát míchá do věcí, které by měly záležet na rozhodování samotných občanů. Jedním z příkladů jsou současné debaty politiků o výši rodičovského příspěvku a délce mateřské dovolené. Co ale třeba přestat cpát ženy do jedné škatulky a nechat je samotné rozhodnout, co jim vyhovuje? A namísto doby doma s dítětem definovat celkovou sumu, která bude poskytnuta? Jak by tento systém fungoval?

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů II.

18. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 132 komentářů

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů II.

Jakkoli je rozdělení příjmu na polovinu pro účely zdanění optimální, nemusí to být pro rodinu vždy výhodné. Tento paradox je způsoben nastavením podmínek pro přiznávání sociálních dávek. Vysvětlíme, jak je to možné, a pomocí naší speciální kalkulačky spočítáme, jestli je společné zdanění, s ohledem na přídavek na dítě, vhodné právě pro vás.

Připravovaný zákon o úrazovém pojištění má mnoho kritiků

18. 1. 2006 | Kateřina Boušová | 9 komentářů

Připravovaný zákon o úrazovém pojištění má mnoho kritiků

Novela zákona počítá se změnou celého systému úrazového pojištění. Nebude již existovat pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, ale nová forma sociálního pojištění. Autor zákona, Ministerstvo práce a sociálních věcí, si za návrhem bezvýhradně stojí, ostatní jsou zásadně proti. Co je výhodnější pro poškozené zaměstnance?

Novoroční dárek: vyšší minimální mzda, větší důchody

10. 1. 2006 | Ludmila Řezníčková | 8 komentářů

Novoroční dárek: vyšší minimální mzda, větší důchody

Stát i letos přilepšil určitým skupinám obyvatel. Od ledna se zvýšila minimální mzda, vzrostla částka, kterou si mohou nezaměstnaní při trvání evidence na úřadu práce přivydělávat, na více peněz si přijdou i důchodci. Na druhou stranu někteří kvůli vyšší minimální mzdě zaplatí více na zdravotním pojištění. Co a o kolik se změnilo?

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů

9. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 53 komentářů

Otazníky a vykřičníky nad společným zdaněním manželů

Bude muset při jeho uplatnění manžel s nižšími či žádnými příjmy nejprve zaplatit nedoplatek na dani? Vznikne manželovi bez příjmů povinnost platit v dalším roce zálohy na daň? Může jeden z manželů kvůli společnému zdanění přijít o sociální dávky? Co navrhuje MF pro zdaňovací období 2006 a jak se problematické části vyřeší pro rok 2005?

Aktuální články

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních...více

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

Česká národní banka sice na začátku srpna opět snížila základní úrokovou sazbu (tentokrát...více

Creditas se přestěhuje. Centrála vyroste v nové čtvrti

Creditas se přestěhuje. Centrála vyroste v nové čtvrti

Banka Creditas koupila od developerské společnosti Sekyra Group projekt nové administrativní...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services