nástup na PPM

Dobrý den, mám na vás dotazy týkající se nástupu na PPM. Jsem OSVČ od roku 2004, avšak vzhledem k předchozím nesnázím s otěhotněním a následně se třemi potraty jsem vzdala placení dobrovolného nemocenského pojištění za OSVČ. Nyní jsem začala 28.8.2010 platit nemocenskou ve výši 1100 Kč, avšak ji již nelze jednorázově doplatit, abych splnila podmínku 270 dnů pro nárok na PPM OSVČ. Jsem totiž od konce května 2010 těhotná, předpokládaný termín porodu je 3.3.2011 a měla bych tedy nastoupit 20.1.2011 na PPM. Od 1.12.2010 jsem na neschopence OSVČ, jelikož toto mé zaměstnání je závislé na nedoporučeném cestování a tuto práci tedy nemohu od května vykonávat. Lékař by mě rád nechal na neschopence i nadále - až do porodu, ale není si jistý, zda to nový zákon od ledna 2011 dovoluje? Vyčetla jsem, že se maminka může údajně vzdát PPM 6 týdnů před porodem, zůstat tak nadále na neschopence, načež jí v takovém případě PPM pak náleží samozřejmě o tuto dobu 6-ti týdnů PPM kratší. Dále bych se chtěla zeptat, zda bych v tom případě pak splňovala alespoň druhou podmínku 180 dnů, která by mi tím pádem od 28.8. vycházela a zda by to postačilo na nárok pobírání PPM za činnost OSVČ - byť kratší o 6 týdnů? Eventuelně může žena nastoupit na PPM později - třeba 3 týdny před porodem? Dále mám ještě závislou činnost, kde si také nejsem jistá, zda bych splňovala podmínky pro pobírání PPM. Od 28.8.2008 do 28.8.2010 tedy po dobu dvou let jsem totiž současně s OSVČ zaměstnaná na půl úvazku s mzdou 10800 Kč hrubého, kde za mě zaměstnavatel platil úměrné nemocenské pojištění. Tato smlouva však byla po dobu mateřské dovolené mé kolegyně a nyní se již postupně navrací a byť jsem na smlouvu nadále, jedná se o smlouvu na dobu určitou - tzn. opět po dobu MD s tím, že od září 2010 jsem již pouze na čtvrt úvazku s platem 4200 čistého - cca. 5600 hrubého, opět s úměrnými odvody nemocenských plateb od zaměstnavatele. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi z této závislé činnosti vzniká nárok na PPM, eventuelně na porodné, popřípadě zda se dají kombinovat výpočty v závislosti na úměrně zaplaceném nemocenském pojištění z obou činností zároveň, pokud za OSVČ odvádím, jak jsem již psala, nemocenské platby od 28.8.2010? Domnívám se, že pokud by nebylo možné uplatnit nárok na PPM v mé činnosti OSVČ a pouze z mé závislé činnosti - mohu vyzvednout na OSSZ potvrzení, že nesplňuji podmínky pro pobírání PPM v OSVČ a zůstat zde nadále na neschopence až do porodu, či 6 týdnů po porodu, jak uvádíte v odpovědích na dotazy, a pak nastoupit v případě, že to budu splňovat - na PPM ze závislé činnosti? Promiňte obsáhlost mého dotazu, ale bylo mi řečeno na OSSZ, že případ je natolik specifický, že se mi dostávalo různých odpovědí. Děkuji za odpověď.

Otázku poslal/a:  , 6. 1. 2011 12:42

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Máte pravdu, že váš dotaz je natolik specifický, že jej budete muset vyřešit přímo na okresní správě sociálního zabezpečení, protože tam budete muset osobně předložit písemné doklady ze zaměstnání od kdy do kdy jste na základě jakých pracovních smluv pracovala (pracujete). OSSZ má k dispozici doklady o tom, jak to máte s účastí na nemocenském pojištění při podnikání i při zaměstnání a to rozhodne, na jakou dávku budete mít nárok.
Podle popisovaná situace se domnívám, že ze zaměstnání budete dostávat klasickou peněžitou pomoc v mateřství (i kdyby vám pracovní poměr skončil ještě před nástupem na ni, budete ji dostávat z tzv. ochranné doby po jeho skončení). Z podnikání podle mého názoru nesplňujete podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, protože podmínky na tuto dávku se vždy posuzují k období 6. týdnů před termínem porodu ať se ji rozhodnete pobírat kdykoliv. Vyřešte na OSSZ její stanovisko k pobírání nemocenské v době porodu a šestinedělí, aby vám ošetřující lékař na tuto dobu nemocenskou prodloužil.
Rozhodně vycházejte z názorů OSSZ, protože oni dávky vyplácí a navíc budou mít k dispozici všechny podklady, takže mohou vaši situaci odpovědně posudit.
Každopádně díky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (a možná i nemocenské v době porodu) budete mít u rodičovského příspěvku možnost zvolit variantu jeho čerpání. Po narození dítěte se na úřadu státní sociální podpory (spadá pod úřad práce) ujistěte, že dávky činí alespoň výši rodičovského příspěvku - 7600 Kč, pokud by byly nižší, můžete jej totiž souběžně pobírat ve výši rozdílu mezi těmito dávkami.
Pro nárok na porodné bude rozhodující výše vašich příjmů v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte, bude záležet nejen na vašem příjmu ale i na příjmu otce. Nárok na porodné vám posoudí na úřadu státní sociální podpory.

9. 1. 2011 9:50

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Komu se stát chystá sebrat sociální dávky?

17. 2. 2005 | Ludmila Řezníčková | 14 komentářů

Komu se stát chystá sebrat sociální dávky?

Nedávno se rozpoutala diskuse nad smyslem poskytování sociálních dávek, nad tím komu jsou adresovány a zda jsou poskytovány v dostatečné výši. Impuls k tomu zavdala vláda, která představila věcný záměr zákona o hmotné nouzi a zároveň připravovanou novelizaci zákona o životním minimu. Co přinese? Některé důsledky jsme propočítali.

Penze jsou udržitelné i bez reformy, říká Thomay

9. 2. 2005 | Martin Zika | 31 komentářů

Penze jsou udržitelné i bez reformy, říká Thomay

Bratislavský ekonom Martin Thomay v rozhovoru pro Peníze.CZ odhaduje, že čistá výnosnost slovenského průběžného systému je nad 1 %, kdežto reálná výnosnost kapitalizačního pilíře bude při současném nastavení podmínek záporná. Vyšší důchody ze spořicího než z průběžného pilíře navíc podle něj Slováci budou mít nejdřív za 30 let. Thomay přibližuje i další zajímavé souvislosti a informace o světových důchodových systémech.

Události uplynulého měsíce: leden

4. 2. 2005 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: leden

Uteklo vám v lednu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru lednových událostí.

Island: země ohně, ledu a optimálních penzí

4. 2. 2005 | Pavel Kohout | 109 komentářů

Island: země ohně, ledu a optimálních penzí

V České republice bude v první polovině 40. let připadat jeden pracující na jednu osobu starší 65 let. Státy kontinentální Evropy na tom kvůli štědrým průběžným systémům nejsou o moc lépe. Přesto najdeme evropský stát, jehož penzijní systém je téměř dokonalý, vypravme se společně na Island.

Přidáno dostanou i pečující, nezaměstnaní či dlužníci

20. 1. 2005 | Ludmila Řezníčková | 5 komentářů

Přidáno dostanou i pečující, nezaměstnaní či dlužníci

Před několika dny jsme vás informovali, jak v roce 2005 porostou některé sociální dávky v důsledku zvýšení životního minima. Oblastí, které toto zvýšení ovlivní, je ovšem mnohem víc. Dnes se podíváme na některé další.

Společně zdanit, či spolupracovat?

17. 1. 2005 | Kateřina Havlíčková | 28 komentářů

Společně zdanit, či spolupracovat?

Rodiny s dětmi, kde je alespoň jeden z manželů osobou samostatně výdělečně činnou, mají nově o jedno rozhodování navíc: zvolit možnost společného zdanění, nebo být spolupracujícími osobami. Podívejme se na výhody a úskalí výpočtu a odvodu daní podle těchto systémů. Ovlivní totiž i výši důchodů či přídavků na dítě.

Akcie: nezaměstnanost, drahá ropa a slabý dolar

17. 1. 2005 | Jiří Pospíšil | 1 komentářů

Akcie: nezaměstnanost, drahá ropa a slabý dolar

Americké burzy negativně neovlivnila ani tak výše zveřejněného obchodního deficitu, který dosáhl rekordních 561,3 mld. dolarů, jako spíš opětovný růst ceny ropy a zvyšující se počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Zisky evropských firem naopak trápí levný dolar, kvůli silnému kurzu eura totiž řada firem nedosáhla očekávaných výsledků.

Škromachova tradiční péefka

7. 1. 2005 | Ludmila Řezníčková | 40 komentářů

Škromachova tradiční péefka

Od nového roku si zaměstnanci pracující za minimální mzdu opět finančně polepší, letos o 7,2 %. Tato změna, která se přímo dotýká přibližně 2 % zaměstnanců, ovšem nepřímo ovlivňuje nás všechny. Podívejme se, co všechno se mění a jaký vliv má růst minimální mzdy na ekonomiku země.

Na sociálních dávkách dostaneme v roce 2005 víc

5. 1. 2005 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Na sociálních dávkách dostaneme v roce 2005 víc

Zvýšení životního minima přinese rozsáhlé změny v sociální oblasti. Chcete vědět o kolik se zvýší porodné, přídavky na děti, částka životního minima k pokrytí nákladů na domácnost a další dávky? Na našich kalkulačkách si to pro názornost můžete i spočítat.

Množme se a plaťme méně aneb daně a děti ve 2005

4. 1. 2005 | Kateřina Havlíčková | 29 komentářů

Množme se a plaťme méně aneb daně a děti ve 2005

Novela zákona o dani z příjmů přináší pro rok 2005 některé významné změny, ty nejdůležitější se týkají poplatníků s dětmi. Přečtěte si, co přesně pro vás budou znamenat. Připravili jsme i nové kalkulačky, můžete si tedy všechno propočítat.

Na rekvalifikaci netratíte

25. 11. 2004 | Ludmila Řezníčková

Na rekvalifikaci netratíte

Rekvalifikace. Zajímat se o ně budou asi nejvíce nezaměstnaní, ale tohle téma se zdaleka netýká pouze jich. Kdo se může rekvalifikačních kurzů zúčastnit, s jakou podporou státu přitom může počítat či jaké sankce za nesplnění podmínek mu hrozí?

Stát sáhnul podnikatelům na přídavky

19. 11. 2004 | Ludmila Řezníčková | 21 komentářů

Stát sáhnul podnikatelům na přídavky

Na některé živnostníky dolehne již tento měsíc tvrdost novely zákona o státní sociální podpoře. Mnozí totiž obdrží snížené přídavky na děti, někteří je dokonce nedostanou vůbec. Nejvíce se tato úprava paradoxně dotkne nízko příjmových skupin, například matek na rodičovské či podnikavých důchodců.

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

1. 11. 2004 | Pavel Kohout | 27 komentářů

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

V první polovině 20. století patřila Argentina k nejbohatším zemím světa. Hospodářskou výkonností se řadila na úroveň Kanady. Během 20. století byla ovšem postižena neuvěřitelnou sérií zásadních chyb v hospodářské politice. V roce 2002 se octila ve stavu platební neschopnosti. Jak k tomu došlo?

Jak minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost

29. 10. 2004 | Jiří Šedivý | 62 komentářů

Jak minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost

Ekonomická teorie a praxe sociální politiky přicházejí velmi často do vzájemného konfliktu a protichůdných doporučení. Růst minimální mzdy znamená zvýšení spokojenosti zaměstnaných, ale i růst počtu nezaměstnaných.

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

12. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

Měli jsme už mnohokrát možnost dočíst se o míře zdanění práce. Každý dnes už snad ví, že i pojistné na sociální a zdravotní pojištění je vlastně daň, ví i to (doufejme), že další daně-odvody platí zaměstnavatel. Je to ale všechno? Opravdu víme, kolik skutečně státu z vydělaných peněz odevzdáme?

Aktuální články

Neberte nám letáky, bouří se senioři. Mluví o diskriminaci

Neberte nám letáky, bouří se senioři. Mluví o diskriminaci

Důchodci protestují proti plánu ministra životního prostředí Petra Hladíka výrazně omezit...více

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Velká výměna. Skoro tři miliony klientů VZP dostanou nové průkazy

Všeobecná zdravotní pojišťovna provádí největší výměnu průkazů pojištěnců za posledních...více

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

Česká národní banka sice na začátku srpna opět snížila základní úrokovou sazbu (tentokrát...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services