Manželka na rodičovské dovolené čeká druhé dítě - rizikové těhotenství

Dobrý den, prosím o radu, jak dále postupovat. Manželka je na rodičovské dovolené (3-letá varianta) s naším 18měsíčním synem. Ve 14. týdnu těhotenství se velmi zkomplikoval její zdravotní stav a musela být hospitalizována. Její hospitalizace (případně přísný klidový režim) bude zřejmě nutná až do porodu. O syna se nyní musím starat já sám. Nárok na podporu při ošetřování člena rodiny je však jen 9 dní a tuto dobu jsem již překročil, a jsem tedy se synem doma zadarmo. Asi uznáte, že tři lidé dlouhodobě nemohou žít z manželčina rodičovského příspěvku. Slyšel jsem, že je možné, abych nastoupil místo manželky na rodičovskou dovolenou a ona by mohla pobírat nemocenskou. Nárok na nemocenskou snad má, je zaměstnána se smlouvou na dobu neurčitou, několik let před rodičovskou dovolenou pracovala. I její první těhotenství bylo rizikové a strávila ho na neschopence - ovlivnilo by to nějak nárok na další podporu v pracovní neschopnosti? Mohla by po určitém počtu dní o nemocenskou přijít? Vím, že k tomu, aby vůbec nemocenskou dostala, musí přerušit rodičovskou dovolenou a nastoupit zpět do zaměstnání a hned první den přinést neschopenku. Co když ale zaměstnavatel nebude souhlasit s předčasným ukončením její rodičovské dovolené? Jaké máme možnosti řešit tuto situaci? Jak se tento problém běžně řeší? Co by se dělo dále v okamžiku, kdy by manželce vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM)? Mohla by pobírat PPM na druhé dítě, a já dále být na rodičovské dovolené s prvním dítětem? Šlo by případně, aby manželka nastoupila na mateřskou až v den porodu, aby mohla co nejdéle pobírat případnou nemocenskou, a já paralelně rodičovskou? Dosud jsem nenašel nikoho, kdo by byl schopen poradit, a nevěřím, že jsem sám a jediný, kdo se ocitl v podobné situaci.

Otázku poslal/a:  , 11. 1. 2011 9:15

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Asi vás moc nepotěším, ale pokud manželka požádala zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou v určitém rozsahu, nemůže se vrátit do zaměstnání dříve, pokud s tím nebude zaměstnavatel souhlasit. Protože po dobu prvních 21. dnů by ji "ze svého" zabezpečoval zaměstnavatel a nemocenskou by dostala až od 22. dne nemoci z okresní správy sociálního zabezpečení, je pravděpodobné, že zaměstnavatel nebude z jejího návratu a nutnosti ji zabezpečovat zrovna nadšený. Bude tedy na vás, zda se vám podaří jej přesvědčit. Pokud by se manželka "vracela" do zaměstnání, od toho data by mohla mít nemocenskou a současně s ní pobírat rodičovský příspěvek. Vy byste si mohl (a to můžete klidně už i nyní) si v zaměstnání vzít rodičovskou dovolenou, ovšem rodičovský příspěvek náleží rodičům jen jednou. Až bude manželka mít 6. týdnů před termínem porodu, nemocenskou a rodičovský příspěvek jí zastaví (a zastavili by ho, i kdybyste ho bral vy, protože dávky bere jen jeden rodič a peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek souběžně brát nelze).

Je mi jasné, že jsem vám zatím moc neporadila, ale ono žádné jednoznačné řešení není - stát rozhodl, po jakou dobu bude ošetřování poskytovat. Akorát se zkuste o situaci poradit s dětským dítětem, pokud by pro ošetřovné byly jiné důvody (např. nemoc dítěte), mohl byste je znovu pobírat, ovšem pouze 9. dnů.
Pak už zbývá akorát řešení - najít placenou chůvu, která se o dítě postará abyste vy mohl chodit do práce a manželka dále pobírala rodičovský příspěvek.
Přeji vám úspěšné vyřešení nelehkého problému.

19. 1. 2011 10:41

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

22. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

Novela zákona o dětských skupinách usnadní vznik dětských skupin. Zavádí u nás také sousedské skupiny po vzoru německých Tagesmutter. Jak má nové rodičovské hlídání fungovat?

Poslední šance na kotlíkové dotace. Zákaz starých kotlů se blíží

20. 5. 2024 | Gabriel Pleska

Poslední šance na kotlíkové dotace. Zákaz starých kotlů se blíží

Od 1. září bude zakázaný provoz kotlů první a druhé emisní třídy. Další odklad už opravdu nepřijde, upozorňuje ministerstvo životního prostředí. A vyzývá lidi, aby využili současné dotace na výměnu kotle.

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

16. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Zájem o předčasný důchod prudce klesl. Chystá se další zpřísnění

Ačkoliv přísnější pravidla pro odchod do předčasného důchodu platí už od loňského října, teprve letošní duben ukázal, jak moc případné zájemce odradila. Až do března totiž mohli někteří lidé žádat o předčasný důchod ještě za původních podmínek.

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

6. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje. Přitom by díky takovému benefitu mohli mít v důchodu výrazně vyšší úspory. Především pak zaměstnanci státu, pro které platí od ledna nové zvýhodnění.

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

30. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Věk odchodu do důchodu se zvýší. Růst penzí zpomalí, ale stoupne minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Důchodová reforma, kterou teď vláda posílá k poslancům, obsahuje i řadu dalších změn. Tady je přehled.

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku práce. Tady je jejich přehled.

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

15. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 10 komentářů

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

O takzvanou superdávku budou moct žádat lidé, kteří se nevyhýbají práci a jejich finanční možnosti projdou majetkovým testem. Známe podrobnosti.

Zvýšení příspěvku na péči schválili poslanci. Někdo dostal hodně, jiný nic

12. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentářů

Zvýšení příspěvku na péči schválili poslanci. Někdo dostal hodně, jiný nic

Příspěvek na péči se o července zvýší. Schválili to dnes poslanci. Podle koaličního návrhu se ale příspěvek nezvýší všem. Poroste příspěvek pro lidi s druhým, třetím a čtvrtým stupněm závislosti na pomoci druhých. Příspěvek pro lidi s prvním stupněm závislosti zůstane, navzdory návrhům opozice, stejný.

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

26. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

Kdy možné dát výpověď zaměstnankyni, která tráví část pracovní doby na internetových seznamkách? A musí si zaměstnavatel nechat kutila, který kvůli nepozornosti způsobí v práci výbuch? Advokáti z kanceláře Aegis Law upozornili na zajímavé příběhy, které se dostaly až k Nejvyššímu soudu.

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

24. 3. 2024 | Jiří Šafařík | 5 komentářů

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

Prodejci finančních produktů se často snaží co nejvíce snížit význam státních důchodů a naopak silně přeceňují význam soukromého spoření či investování na stáří. Důležitou roli však hrají obě složky budoucího důchodu. A o obě je dobré zajímat se co nejdříve. I hlavní příjem ze státního pilíře lze ovlivnit ve vlastní prospěch.

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

21. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

Skoro polovina Čechů vychází v současné době se svým příjmem obtížně. A zhruba stejně lidí si myslí, že se jejich finanční situace v následujícím roce nezmění. Zjistil to průzkum agentury Ipsos na vzorku 1012 respondentů pro poradenskou společnost Broker Consulting.

Jak neztratit státní příspěvky na penzijní spoření? Stačí trochu kouzlit

18. 3. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Jak neztratit státní příspěvky na penzijní spoření? Stačí trochu kouzlit

Zhruba 800 tisíc lidí si v současné době posílá na penzijní spoření 300 korun měsíčně. Stát jim k tomu přidává 90 korun. Pokud lidé od července nezvýší svou měsíční platbu nejméně na 500 korun, o státní příspěvek přijdou. Existuje ale řešení, jak i přes nízkou úložku na část státní podpory dosáhnout.

Dopis ke zvýšení důchodu už nepřijde všem. Stát chce šetřit

13. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Dopis ke zvýšení důchodu už nepřijde všem. Stát chce šetřit

Za papírové oznámení o valorizaci důchodů si zájemci zaplatí. A pro informační osobní list důchodového pojištění si budou muset dojít osobně. Elektronická oznámení budou zdarma. S koncem klasických dopisů od sociální správy počítá důchodová reforma.

Aktuální články

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Jako milovník výletů do přírody postrádal jídlo, které by na cestách nejen zasytilo, ale...více

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services