Manželka na rodičovské dovolené čeká druhé dítě - rizikové těhotenství

Dobrý den, prosím o radu, jak dále postupovat. Manželka je na rodičovské dovolené (3-letá varianta) s naším 18měsíčním synem. Ve 14. týdnu těhotenství se velmi zkomplikoval její zdravotní stav a musela být hospitalizována. Její hospitalizace (případně přísný klidový režim) bude zřejmě nutná až do porodu. O syna se nyní musím starat já sám. Nárok na podporu při ošetřování člena rodiny je však jen 9 dní a tuto dobu jsem již překročil, a jsem tedy se synem doma zadarmo. Asi uznáte, že tři lidé dlouhodobě nemohou žít z manželčina rodičovského příspěvku. Slyšel jsem, že je možné, abych nastoupil místo manželky na rodičovskou dovolenou a ona by mohla pobírat nemocenskou. Nárok na nemocenskou snad má, je zaměstnána se smlouvou na dobu neurčitou, několik let před rodičovskou dovolenou pracovala. I její první těhotenství bylo rizikové a strávila ho na neschopence - ovlivnilo by to nějak nárok na další podporu v pracovní neschopnosti? Mohla by po určitém počtu dní o nemocenskou přijít? Vím, že k tomu, aby vůbec nemocenskou dostala, musí přerušit rodičovskou dovolenou a nastoupit zpět do zaměstnání a hned první den přinést neschopenku. Co když ale zaměstnavatel nebude souhlasit s předčasným ukončením její rodičovské dovolené? Jaké máme možnosti řešit tuto situaci? Jak se tento problém běžně řeší? Co by se dělo dále v okamžiku, kdy by manželce vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM)? Mohla by pobírat PPM na druhé dítě, a já dále být na rodičovské dovolené s prvním dítětem? Šlo by případně, aby manželka nastoupila na mateřskou až v den porodu, aby mohla co nejdéle pobírat případnou nemocenskou, a já paralelně rodičovskou? Dosud jsem nenašel nikoho, kdo by byl schopen poradit, a nevěřím, že jsem sám a jediný, kdo se ocitl v podobné situaci.

Otázku poslal/a:  , 11. 1. 2011 9:15

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Asi vás moc nepotěším, ale pokud manželka požádala zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou v určitém rozsahu, nemůže se vrátit do zaměstnání dříve, pokud s tím nebude zaměstnavatel souhlasit. Protože po dobu prvních 21. dnů by ji "ze svého" zabezpečoval zaměstnavatel a nemocenskou by dostala až od 22. dne nemoci z okresní správy sociálního zabezpečení, je pravděpodobné, že zaměstnavatel nebude z jejího návratu a nutnosti ji zabezpečovat zrovna nadšený. Bude tedy na vás, zda se vám podaří jej přesvědčit. Pokud by se manželka "vracela" do zaměstnání, od toho data by mohla mít nemocenskou a současně s ní pobírat rodičovský příspěvek. Vy byste si mohl (a to můžete klidně už i nyní) si v zaměstnání vzít rodičovskou dovolenou, ovšem rodičovský příspěvek náleží rodičům jen jednou. Až bude manželka mít 6. týdnů před termínem porodu, nemocenskou a rodičovský příspěvek jí zastaví (a zastavili by ho, i kdybyste ho bral vy, protože dávky bere jen jeden rodič a peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek souběžně brát nelze).

Je mi jasné, že jsem vám zatím moc neporadila, ale ono žádné jednoznačné řešení není - stát rozhodl, po jakou dobu bude ošetřování poskytovat. Akorát se zkuste o situaci poradit s dětským dítětem, pokud by pro ošetřovné byly jiné důvody (např. nemoc dítěte), mohl byste je znovu pobírat, ovšem pouze 9. dnů.
Pak už zbývá akorát řešení - najít placenou chůvu, která se o dítě postará abyste vy mohl chodit do práce a manželka dále pobírala rodičovský příspěvek.
Přeji vám úspěšné vyřešení nelehkého problému.

19. 1. 2011 10:41

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Události uplynulého měsíce: prosinec

6. 1. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Mnohé sociální dávky se letos zvyšují

4. 1. 2006 | Ludmila Řezníčková | 6 komentářů

Mnohé sociální dávky se letos zvyšují

S Novým rokem přišlo zvýšení částek životního minima, což ovlivnilo i výši dalších dávek. Jak je to letos s dorovnáním do životního minima, příspěvkem na péči, přídavkem na dítě, sociálním příplatkem, příspěvkem na bydlení, rodičovským příspěvkem a příspěvky pro invalidy? Spočítejte si, na co a v jaké výši máte nárok.

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

4. 1. 2006 | Kateřina Havlíčková | 23 komentářů

Daň z příjmů zaměstnanců za rok 2005: (ne)výhodné novinky

Významnými novinkami, které můžeme využít při účtování za rok 2005, jsou daňové zvýhodnění a společné zdanění manželů. Poradíme, zda se vám tyto instrumenty vyplatí a jak je co nejlépe využít. A nezapomeňte, že se blíží termín pro podání žádosti o roční zúčtování daně, pokud o něj chcete požádat svého zaměstnavatele.

Jak funguje státní kasa

28. 12. 2005 | Petr Vykoukal | 32 komentářů

Jak funguje státní kasa

Státní rozpočet. Dvě slova prakticky každodenně skloňovaná nejen politiky. Pro některé z nich je to dojná kráva, pro některé z nás zase naopak černá díra na peníze. Pojďme se podívat, kde se v ní berou a kam se ztrácejí.

Neuspěchejme penzijní reformu, současný systém má rezervy, říká Igor Tomeš II.

15. 11. 2005 | Martin Zika | 17 komentářů

Neuspěchejme penzijní reformu, současný systém má rezervy, říká Igor Tomeš II.

Zajímá vás, co si profesor Tomeš myslí o systému spoření si na důchod do soukromých fondů? Jak hodnotí návrhy penzijní reformy jednotlivých politických stran? Chcete vědět, jak by upravil první pilíř současného systému on? Přečtěte si dokončení našeho rozhovoru.

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

10. 11. 2005 | Miroslav Škaloud | 7 komentářů

Vládní kroky: jiné na papíře a jiné ve skutečnosti

Podle národního akčního plánu vlády nás čeká spousta rozumných reforem. Realita ale bohužel často vypadá jinak. Např. schodek rozpočtů má klesat, ve skutečnosti ale roste. Zvýšení investic do dopravní infrastruktury by bylo chvályhodné, kdyby ale kilometr české dálnice nestál dvakrát víc než jinde v Evropě, liberalizace pracovního trhu v podání ministerstva stěží jeho pružnosti pomůže. Obdobně lze zhodnotit další kapitoly, podívejme se na ně.

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

8. 11. 2005 | Matěj Šuster | 9 komentářů

Zvýšení minimální mzdy nepřinese nic dobrého

Lidem se prý po chystaném zvýšení minimální mzdy vyplatí pracovat. Ale vyplatí se také zaměstnavatelům tyto lidi zaměstnat? Proč se je tedy nesnaží nalákat vyšší mzdou už teď? Důvodem zvyšování minimální mzdy je spíše ochrana fiskálních zájmů státu, tedy snaha snížit úniky příjmů z daní a pojistného.

Události uplynulého měsíce: září

7. 10. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: září

Uteklo vám v září něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru zářijových událostí.

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

19. 9. 2005 | Kateřina Havlíčková | 15 komentářů

Mít, či nemít... minimální mzdu, daň a pojistné

Minimální mzda, minimální daň a minimální odvody na pojistné jsou pro každého liberála zavrženíhodné. Jsou ale jednoznačně negativním prvkem? Český trh práce je bezpochyby nutné uvolnit, říká autorka článku, otázka však zní, jak to udělat. Jaký význam, účinnost a dopady podle ní mají tato tři "minima"? A jak je smysluplně upravit?

Události uplynulého měsíce: srpen

9. 9. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: srpen

Uteklo vám v srpnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru srpnových událostí.

Jak bojovat proti nezaměstnanosti

26. 8. 2005 | Kateřina Havlíčková | 18 komentářů

Jak bojovat proti nezaměstnanosti

Jedním z palčivých problémů Česka je značná nezaměstnanost. Způsobuje ji vysoká cena práce, nevyhovující struktura sociálních dávek či vzdělávací systém atd. Důležité je pomoci těm, kdo pracovat chtějí a odlišit je tak od profesionálních pobíračů dávek. Jak to provést?

Parazité pozor, sociální síť čekají zásadní změny

24. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 10 komentářů

Parazité pozor, sociální síť čekají zásadní změny

Nový zákon o životním a existenčním minimu postoupil do druhého čtení. Má za cíl při pobírání sociálních dávek zvýhodnit lidi, kteří pracují za nízkou mzdu, před těmi, kteří se práci cíleně vyhýbají a na sociální síti parazitují. Měl by se stát základem pro zcela nový systém sociálních dávek. Co konkrétně mění?

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

19. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Jak letos bydlet za peníze ze státní kasy

Státní příspěvky na stavební spoření jsou jen jeden z možných nástrojů, které stát používá k podpoře bydlení. Jaké jiné formy nabízí, co a pro koho je letos k mání a kam pro to?

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

9. 8. 2005 | Ludmila Řezníčková | 16 komentářů

Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole

V červnu jste ukončili studium a zatím nemáte práci? Jaké dávky můžete jako čerstvý absolvent obdržet? Kdy, kde a o co žádat? Na podporu v nezaměstnanosti má po škole nárok jen málokdo, jaká je alternativa?

Události uplynulého měsíce: červenec

5. 8. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červenec

Uteklo vám v červenci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červencových událostí.

Aktuální články

Creditas se přestěhuje. Centrála vyroste v nové čtvrti

Creditas se přestěhuje. Centrála vyroste v nové čtvrti

Banka Creditas koupila od developerské společnosti Sekyra Group projekt nové administrativní...více

Sdílené bankomaty už fungují i pro vklady. Zatím pro tři banky

Sdílené bankomaty už fungují i pro vklady. Zatím pro tři banky

Klienti Komerční banky, Monety a Air Bank získají víc možností, jak vložit hotovost na...více

Nejlepší stavební spoření v srpnu. Porovnali jsme nabídky

Nejlepší stavební spoření v srpnu. Porovnali jsme nabídky

Nabídky stavebních spořitelen jsou teď zajímavé především díky pevnému úročení vkladů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services