Zamítnutí příspěvku na bydlení

Dobrý den, přestěhovala jsem se s 2 dětmi do nového bytu, platím nájem i s inkasem 9500Kč za měsíc. Mám pouze RP ve výši 7600Kč, který se mi za měsíc snižuje.Dále výživné 2000Kč a přídavek na dítě 1000Kč. Při novém přestěhování jsem trvalé bydliště měla na předchozí adresu, ale bez nově vyřízeného OP, taktéž kvůli příspěvku na bydlení, který jsem podle čtvrletí nemohla mít. Trvalé bydliště na nové adrese mám od března, kvůli zdlouhavému vyřízení OP. Při žádání příspěvku na bydlení v dubnu, jsem za leden a únor měla trvalé bydliště Měú kvůli zrušení trvalého bydliště od majitele. Přesto však mi bylo řečeno, že příspěvěk dostanu i zvrácenými 3 měsíčními příspěvky při doložení o zaplacení, avšak se stalo, že mi příspěvěk zamítli celý i s oznámením, že jsem ještě v plusu. Při rozhovoru z hlavní vedoucí sociální správy, mi bylo řečeno, že podle tabulek neodpovídám, možném příspěvku na bydlení. Až tedy v červenci a bez žádného možného vrácení příspěvku za 3 měsíce. Pouze jsem byla odkázána na Měú pro životní minimum, kde bych eventuelně mohla něco dostat. Avšak pro mé životní minum s 2 dětmi jsem ještě 4 000Kč nad, neudělají pro mne nic. Naopak mi bylo řečeno, ať se s dětmi odstěhuji do azylového domu, nebo jinak jsem neměla mít děti. Zajímalo by mě zda-li, můžu vůbec něčím argumentovat a jestli mám nárok na nějakou pomoc v hmotné nouzi. Předem děkuji za zodpovězení dotazu. S pozdravem Eva

Otázku poslal/a:  , 6. 5. 2011 11:03

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Situace ve vašem příspěvku na bydlení je svízelná, ovšem bohužel odpovídá skutečně zákonu o státní sociální podpoře, kdy se příspěvek na bydlení vypočítává z uhrazených nákladů na bydlení v předchozím čtvrtletí ve vašem bydlení, kde jste měla trvalý pobyt. Pokud jste tedy část období měla trvalý pobyt na adrese ohlašovny (tam náklady na bydlení nehradíte), započítají vám tak nízké náklady, k jejichž uhrazení vám příjmy stačí. Bohužel s touto situací se nedá nic udělat.
Pokud to jen trochu půjde, snažte se náklady na období v současném kalendářním čtvrtletí uhradit, protože z nich se vám bude vypočítávat příspěvek na bydlení od měsíce července.

Co se týče dávek pomoci v hmotné nouzi, bohužel i pro tyto dávky jsou jednoznačně zákonem stanovené pravidla. Podle vámi uváděných příjmů vám skutečně příspěvek na živobytí nejvyjde, protože příjmy jsou nad hranicí životního minima. Na doplatek na bydlení podle zákona je nárok pouze v situaci, kdy máte příspěvek na bydlení, takže ten by vám mohl vyjít snad od měsíce července.
Jedinou možností je požádat si o mimořádnou okamžitou pomoc na úhradu nezbytného jednorázového výdaje (je na to předepsaný tiskopis) a zde svoji situaci řádně zdůvodnit s žádostí o pomoc při hrazení nákladů na bydlení (a tím předejití ztrátě bydlení pro vás a vaše děti). Ovšem tyto dávky jsou nenárokové a záleží na posouzení daným úřadem, zda vám dávku poskytne či nikoliv. O dávku požádejte písemně, pokud vám nevyhoví, pošlou vám o tom správní rozhodnutí, proti kterému je možné se odvolat, ovšem ani tak nelze předem poskytnutí dávky zaručit, je mi líto.

4. 6. 2011 5:53

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Sazby DPH – tažená čísla jsou platná (do příštího losování)

11. 3. 2011 | Petr Šafránek | 12 komentářů

Sazby DPH – tažená čísla jsou platná (do příštího losování)

Osudí se točí, publikum tají dech, osudí se zastavuje. Jeden z koaličních kouzelníků si vysouká rukáv a šátrá v losovacím bubnu: Dámy a pánové, nová sazba DPH bude – chvilka napětí – 17,5 procenta. A teď se zřejmě čeká, že velevážené publikum, tedy my, spustí bouřlivý potlesk...

OSVČ: Na co dát pozor v přehledu o zdravotním a sociálním pojištění?

11. 3. 2011 | František Mašek

OSVČ: Na co dát pozor v přehledu o zdravotním a sociálním pojištění?

Správně si poradit s přehledem příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení je snazší než dobře vyplnit daňové přiznání. I u nich je však potřeba dát si na několik věcí dobrý pozor.

Peníze, které vám dá stát: příspěvek na bydlení od roku 2011

10. 3. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Peníze, které vám dá stát: příspěvek na bydlení od roku 2011

Nájem, elektrika, vodné, stočné, plyn – přerůstá vám to přes hlavu? Nedokážete sami hradit náklady spojené s bydlením? V článku Ludmily Řezníčkové, odbornice z Poradny na Peníze.cz, se dozvíte, jestli máte nárok na státní příspěvek na bydlení.

Kdo vysvětlí penzijní reformu lidem? Finanční poradci!

10. 3. 2011 | Petr Šafránek | 25 komentářů

Kdo vysvětlí penzijní reformu lidem? Finanční poradci!

Ponechme teď stranou, zda je vládou navržená penzijní reforma správná, či nikoliv. Jedno je jisté – ať už je jakákoliv, vláda rozhodně nezvládla první fázi komunikace reformy se širokou veřejností. Jediné, co si ze zamýšlené reformy lid doposud odnesl, je zdražování v důsledku sjednocení sazeb DPH.

Zestátnili byste soukromé penzijní fondy jako David Rath?

10. 3. 2011 | redakce Peníze.CZ | 55 komentářů

Zestátnili byste soukromé penzijní fondy jako David Rath?

Důchodová reforma dál vyvolává emoce. Nečekaně se do ní pustil i prezident Klaus, kritika znovu zaznívá i od Věcí veřejných. Poslanec za ČSSD a hejtman David Rath dokonce vyhrožuje, že když se dostane sociální demokracie k moci, úspory v soukromých penzijních fondech znárodní.

Nevyhazujte peníze oknem! Poradíme, jak ušetřit

9. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 21 komentářů

Nevyhazujte peníze oknem! Poradíme, jak ušetřit

Je to zvláštní paradox – peníze milujeme, chceme je, ale přitom se o ně moc nestaráme. Necháváme je ležet bez užitku, neříkáme jim, co mají dělat, utrácíme je za falešný pocit jistoty místo toho, abychom věděli, co je důležité a bez čeho se obejdeme.

Změna: Stát přispěje jen tomu, kdo si nemůže pomoci sám

6. 3. 2011 | Petr Kučera | 11 komentářů

Změna: Stát přispěje jen tomu, kdo si nemůže pomoci sám

Lidé, kteří žádají stát o příspěvek na živobytí, by měli nově vyplnit také čestné prohlášení. V něm mají uvést, že jim jejich celkové sociální a majetkové poměry neumožňují překonat nepříznivou situaci vlastními silami.

Mají děti posílat procento z výdělku na důchod rodičů?

3. 3. 2011 | redakce Peníze.CZ | 39 komentářů

Mají děti posílat procento z výdělku na důchod rodičů?

Penzijní reforma vyvolala v Česku velký rozruch, vlnu kritiky za nedomyšlenost a obavy z toho, že stát využil reformu důchodů ke zvýšení daní, zejména DPH. Přinesl ale i jednu poměrně nosnou myšlenku - možnost, aby děti podpořili částí svého výdělku penzi svých rodičů.

Deregulace nájmů: cenová mapa je polovičatá, soudy asi nehrozí

1. 3. 2011 | František Mašek | 1 komentářů

Deregulace nájmů: cenová mapa je polovičatá, soudy asi nehrozí

Dlouho očekávaná cenová mapa ministerstva pro místní rozvoj zatím umožňuje stanovit jen cenu desetiny nemovitostí s deregulovanými nájmy. Zdá se nicméně, že soudy o výši nájemného zatím příliš nehrozí.

Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu

1. 3. 2011 | Tomáš Prouza | 19 komentářů

Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu

Do startu důchodové reformy zbývají ještě skoro dva roky, ale vládě se během týdne úspěšně podařilo zklamat a naštvat i ty, kteří by jinak reformu ze všech sil podporovali.

Tomáš Prouza: Pravda o reformě

25. 2. 2011 | Tomáš Prouza

Tomáš Prouza: Pravda o reformě

Pokud chci, aby mi někdo věřil, neměl bych mu lhát. A pokud chci něčí důvěru, měl bych mu odkrýt karty. Vláda bohužel při představení důchodové reformy porušila obě základní pravidla a výrazně tak omezila naději na to, že lidé navrženou reformu přijmou.

Jaký můžete mít invalidní důchod?

24. 2. 2011 | Ludmila Řezníčková | 57 komentářů

Jaký můžete mít invalidní důchod?

Vysoké nasazení, plný výkon – tak to žádá doba a především zaměstnavatelé. Někomu v tom ovšem dlouhodobě brání zdraví – a co pak? Ludmila Řezníčková z poradny serveru Peníze.cz ve svém článku uvádí, co vše můžete v případě invalidity požadovat od státu.

Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?

24. 2. 2011 | redakce Peníze.CZ | 27 komentářů

Má být penzijní reforma financována zvýšením DPH?

Chystaná penzijní reforma má sice na první pohled poměrně přesné kontury, řada otázek však zůstává nezodpovězena. Budou například výdaje na transformaci důchodového systému skutečně uhrazeny z příjmů, které přinese sjednocení DPH na 20 procent? A nebylo by lepší zvolit jiný způsob financování této reformy?

Tomáš Prouza: Mýty a pohádky o penzijní reformě

23. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 1 komentářů

Tomáš Prouza: Mýty a pohádky o penzijní reformě

Máme před sebou rok boje o penzijní reformu. Na co si dát pozor, abychom nenaletěli? A co všechno nám ještě vláda neřekla?

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

22. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Reforma postavená na lži

Zatímco někteří slaví, že po letech diskusí konečně máme na stole větší úpravu penzijního systému (i když do skutečné reformy mají navržené změny ještě hodně daleko), jiní se ptají, jak dlouho změny vydrží. Tedy pokud se vůbec uvedou v život.

Aktuální články

Koupím víc bitcoinů, předhánějí se politici. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Koupím víc bitcoinů, předhánějí se politici. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin v budoucnu předstihne zlato, věří Donald Trump. Kupovat ho do strategických rezerv...více

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services