Nároky na sociální dávky ohrožují budoucnost mé kamarádky

Dobrý den, má kamarádka se z důvodu dokončování studií dostala do situace, kdy je bez příjmu (minulí měsíc dostala poslední podporu v nezaměstnanosti). Nyní, když žádá o dávky v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí a příspěvěk na bydlení ji úřednice městského úřadu (příspěvek na živobytí) nutí vypovědět stavební spoření a de facto i penzijní připojištění. Jen na okraj uvádím, že oboje jí hradí babička (jedinný v ČR žijící příbuzný) ze svého důchodu. Na stavební spoření jí spoří 3 roky a při ukončení nedostatne st. podporu + sankci a zůstatek tak bude cca 28 tis.Kč. Toto jí babička spoří na možnost pozdějšího koupení nějakého bytu. U penzijního připojištění má ještě daleko méně. Může toto po ní úředník požadovat, kdy de facto si nezaměstnaný může za pár dní najít práci a kvůli třeba 1 dávkám si znemožní pořídit v budoucnu bydlení a v důchodovém věku pobírání, resp. velmi sníží pobírání "renty" z penzijního připojištění (za předpokladu, že si po nalazení práce penzijní připojištění znovu sjedná, nicméně dosud naspořená částka za řadu let je pryč). Kamarádka je bezdětná a svobodná, bydlí v nájemním bytě od města. Ptám se i jako její věřitel, kdy jsem ji půjčil několik tisíc na úhradu nájmu, protože úřad práce byl de facto pořád v měsíčním skluzu s vyplácením podpory. Osobně jsem bral její stavební spoření i jakousi jistinu,že mi bude jednou schopna peníze vrátit. Pokud však bude nucena stavebko nyní zrušit a peníze s něj použít na vlastní přežití (předpokládám, že po zrušení ji nejaký čas nebudou dávky vyplácet, protože bude mít hotovost). Pokud to tak je, pak to lidi nutí k obcházení zákona, kdy taková spoření musí ukončit 3 měsíce před možným nástupem na "sociálku", oficiální přivýdělek je celý odečítán z dávek - tudíž není žádná motivace si oficiálně přivydělávat, kdy za to nic nedostanu a navíc mi to naopak něco stojí (např. náklady na dopravu atd). Celý systém státní sociální podpory nahrává pouze osobám nikdy nepracujícím, nemajícím ani zájem pracovat a motivuje je pouze k rození dětí. Děkuji za odpověď

Otázku poslal/a:  , 2. 6. 2011 10:06

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Úřednice postupuje v souladu se zákonem o pomoci v hmotné nouzi, kdy není možné, aby klienti měli úspory (i když jim je pořídil) někdo jiný na stavebním spoření a současně pobírali sociální dávky odvozené ze životního minima, hrazené z daní ostatních lidí apod. Jsou pro to pravidla, která by jí měl úřad vysvětlit a svůj postup zdůvodnit. Penzijní připojištění by si vypovídat nemusela, tam může oponovat svým zajištěním pro případ důchodu. Co se týče nepřiznání dávek, skutečně může dávky dostat v době než jí bude stavební spoření vyplaceno, ovšem může se stát, že jí dávka nebude vyplacena s ohledem na příjem v předchozích 3 měsících apod.
Každopádně doporučuji podat si žádost o dávku písemně, kdy jí bude vydáno správní rozhodnutí, proti kterému se bude moci odvolat, bohužel s lhůtami je to opravdu tak, ale není možné vše vyřídit vzápětí, klientů obracejících se na úřady s finančními problémy je skutečně dost.

27. 6. 2011 10:46

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

21. 2. 2011 | Aleš Tůma | 10 komentářů

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

Vláda se rozhodla zvýšit DPH na naprostou většinu potravin - problém penzí tím bude jednou pro vždy vyřešen!

Má nám Evropská unie určovat, kdy půjdeme do důchodu?

17. 2. 2011 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Má nám Evropská unie určovat, kdy půjdeme do důchodu?

Informace, které občas proudí z Evropské unie, vyvolávají tu úsměv či podiv, jindy dokonce odpor. S velkým nesouhlasem se setkal například německý návrh, aby byl ve všech členských zemích EU stanoven jednotný věk pro odchod do důchodu.

Co dělat, když vám zruší sociální příplatek

16. 2. 2011 | Ludmila Řezníčková | 2 komentáře

Co dělat, když vám zruší sociální příplatek

Od letošního ledna se změnily podmínky pro výplatu některých sociálních dávek. Tyto dávky se snižují, klesá i počet těch, kteří je dostanou. Víte, na co máte nárok? Přečtěte si, co radí expertka Ludmila Řezníčková z naší poradny pro sociální zabezpečení těm, jimž udělala ztráta nároku na dávku díru do rozpočtu.

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

15. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

Minulý týden se objevilo pár opatrně pozitivních zpráv na téma důchodové reformy a podle optimistů se koaliční debata již blíží dohodě. Je ale smutné, že navrhovaná důchodová reforma je šita na míru pouze jedné zájmové skupině – a běžní občané to bohužel nejsou.

Nechceme se v důchodu pást!

15. 2. 2011 | Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora | 18 komentářů

Nechceme se v důchodu pást!

Heslem "Nechceme se v důchodu pást!" a vtipným videem o penzijní reformě rozpoutali známí ekonomové Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová vlnu diskusí o nastavení reformy. Mají pravdu?

Jaký budete brát důchod?

4. 2. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Jaký budete brát důchod?

Jdete do důchodu a nevíte, jaká bude vaše penze? Není divu - spočítat si kolik budete brát v důchodu není jednoduché. Od roku 2013 to mohou mít penzisté snazší. Česká správa sociálního zabezpečení by měla každému pojištěnci jednou ročně sdělit, jak na tom zhruba je.

Tomáš Prouza: Jak poškodit mladé důchodovou reformou

25. 1. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Jak poškodit mladé důchodovou reformou

Největším rizikem dnešní debaty o důchodové reformě je fetiš garantovaných fondů. Garance jsou ale velmi drahé – a pokud stát půjde tou cestou, jakou zatím naznačuje (tedy bojíš-li se o své peníze, ukládej je do konzervativního fondu), spáchá na svých občanech brutální zločin.

Může být stavební spoření pilířem penzijní reformy?

21. 1. 2011 | František Mašek | 10 komentářů

Může být stavební spoření pilířem penzijní reformy?

Snížení státní podpory a zdanění úroků ze stavebního spoření sice snížilo zájem o tento produkt, řadu Čechů od něj ale zcela neodradilo. Stavební spořitelny navíc delší dobu nabízejí i jiné finanční produkty. Mohou se reálně stát i čtvrtým pilířem penzijní reformy?

Jdete do důchodu? Co musíte udělat, abyste ho dostali včas

11. 1. 2011 | František Mašek | 6 komentářů

Jdete do důchodu? Co musíte udělat, abyste ho dostali včas

Žádost o důchod je stejně jako loni možné podat nejdříve čtyři měsíce před datem odchodu do penze, o doklady, které jsou k ní potřeba, se ale zajímejte daleko dřív. Pokud vám některé, zejména takové jako potvrzení o zaměstnání a dosažených příjmech chybí, může to někdy váš odchod do důchodu zpozdit.

Jak ve stáří nepřijít o vše

4. 1. 2011 | Zuzana Křeháčková | 10 komentářů

Jak ve stáří nepřijít o vše

Co s naspořenými penězi, když jdete do důchodu? Je lépe vše utratit, nebo část z nich dál investovat? Češi preferují spíše první možnost.

Nemocenská: podnikatelé mají platit obdobnou sazbu jako zaměstnavatelé

13. 12. 2010 | František Mašek | 2 komentáře

Nemocenská: podnikatelé mají platit obdobnou sazbu jako zaměstnavatelé

Nemocenské pojištění pro podnikatele se příští rok zvýší, jeho placení ovšem nadále zůstává dobrovolné. Pozor však na jeho včasnou úhradu! Na víc peněz vyjde kvůli rozpočtovým úsporným opatřením nemocenské i zaměstnavatele.

Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď

3. 12. 2010 | Tomáš Fránek | 9 komentářů

Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď

Kdo má dostat od zaměstnavatele odstupné, nemá podle novely zákona o zaměstnanosti určitou dobu nárok na podporu od státu. Malér nastává, když mu zaměstnavatel toto odstupné nezaplatí.

Důchodová reforma: Bohatí si polepší. Projdou i jiné návrhy Ministerstva práce a sociálních věcí?

2. 12. 2010 | František Mašek | 37 komentářů

Důchodová reforma: Bohatí si polepší. Projdou i jiné návrhy Ministerstva práce a sociálních věcí?

Střední vrstvy budou brát v penzi méně, movití si polepší. Návrh důchodové reformy, připravený Ministerstvem práce a sociálních věcí, by měl vyhovět požadavkům Ústavního soudu. Dokáže se ale shodnout vládní koalice i na dalších chystaných změnách penzí?

Lidé jsou nespokojeni s nízkými důchody

30. 11. 2010 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Lidé jsou nespokojeni s nízkými důchody

Drtivá většina obyvatel ČR se domnívá, že výše starobních důchodů je v České republice nedostatečná. Ukazuje to výzkumné šetření společnosti STEM. Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc varuje, že si Češi spoří na důchod příliš málo.

Jak vysoké budou důchody od podzimu 2011?

29. 11. 2010 | Petr Gola | 11 komentářů

Jak vysoké budou důchody od podzimu 2011?

Od ledna 2011 dochází k několika změnám při výpočtu důchodu. Jedná se však o dočasné změny, neboť dle rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 16. dubna musí být do konce září příštího roku do praxe uveden nový způsob výpočtu důchodů. Jaké změny se dají od podzimu očekávat?

Aktuální články

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services