Nemocenská a mateřská

Vážená p. Řezníčková, prosím Vás o radu? Mému dítěti budou 20.července 3 roky, kdybych byla krátce těhotná k tomuto datumu, může mi lékař napsat neschopenku na rizikové těhotenství /první bylo také rizikové/ a musím ještě něco dokládat, aby mi byla nemocenská vyplácena? A od kterého datumu se ta neschopenka píše /je to den, kdy dosáhne dítě věku 3 let - 20.7., nebo až ten následující den 21.7./. Dále se chci zeptat, kdybych otěhotněla v červenci nebo v srpnu a u zaměstnavatele bych byla registrována na neplaceném volnu, s tím, že v září nastoupím. Na co mám nárok? Je možné nastoupit na neschopenku od září? Z čeho by se mi vypočítávala neschopenka a z čeho mateřská? Drží mi zaměstnavatel dále místo? A co kdyby mi v září dali výpověď a já bych po skončení prac. poměru zjistila, že jsem těhotná, mám nárok na nějakou nemocenskou a nějakou mateřskou? Je nějaká ochranná lhůta po skončení prac. poměru? Drží mi zaměstnavatel dále místo? Velice moc Vám děkuji za Vaši odpověď Petra

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 6. 2005 20:51

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Petro,
pokud vám lékař ke dni návratu do zaměstnání vystaví nemocenský lístek, budete od tohoto dne pobírat nemocenské dávky. Co se týče přesného termínu, bude záležet na tom, jaký termín jste uvedla ve své žádosti o rodičovskou dovolenou (kterou jste zaměstnavateli předávala po ukončení mateřské dovolené v délce 28 týdnů, případně se dohodněte přímo se zaměstnavatelem, ke kterému dni přesně se vrátíte) – je to divné, ale právní předpis to prý nestanoví zcela jednotně a i na úřadech práce podávají k tomuto problému různé odpovědi.
Pokud byste se dohodla na neplaceném volnu (pozor, není na ně právní nárok), budete mít na nemocenskou nárok ode dne jeho ukončení (tj. ode dne, který si uvedete v písemné žádosti o neplacené volno, tedy ve vašem případě např. od 1. 9.).
Nemocenská i peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z hrubého příjmu za období posledních 12 měsíců – např. při nemocenské od září 2005 by se vycházelo z příjmu za období 1. 9. 2004 – 31. 8. 2005 (při peněžité pomoci v mateřství by se postupovalo obdobně – tj. vycházelo by se z posledních 12 měsíců před jejím nástupem). Pokud v tomto období nemáte příjem (nemocenská se nepočítá), posouvalo by se období vždy o 3 měsíce dozadu tak, až by se nějaké období s příjmem našlo, v praxi by se tedy zřejmě vycházelo až z vašich příjmů před první mateřskou. Zaměstnavatel je vám samozřejmě povinen znovu „držet místo“ až do 3 let mladšího dítěte.
Pokud byste v září dostala výpověď a již v době skončení pracovního poměru byla těhotná, činí ochranná lhůta pro nárok na nemocenskou a mateřskou 6 měsíců - v tomto období by vám nemocenskou a peněžitou pomoc v mateřství (pokud byste na ni měla nárok) vyplácel bývalý zaměstnavatel. Pokud byste otěhotněla až po skončení pracovního poměru, činí ochranná lhůta pouze 42 kalendářních dnů, po této době by již nárok na uvedené dávky od zaměstnavatele nebyl.
Doufám, že vám tyto odpovědi postačují. Pokud byste se setkala s nějakými problémy ze strany zaměstnavatele, můžete se např. obrátit na právníka na úřadu práce, měl by vám v dané problematice bezplatně a kvalifikovaně odpovědět.

27. 6. 2005 11:58

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Odvolaná šéfka Úřadu práce: Ministryně si chce mého nástupce vytesat k obrazu svému

18. 12. 2014 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Odvolaná šéfka Úřadu práce: Ministryně si chce mého nástupce vytesat k obrazu svému

Vyvedla Úřad práce z rozvratu způsobeného překotnými reformami ministra Drábka. Když uhasila akutní požáry a úřad se mohl nadechnout k rozletu, musela Marie Bílková z funkce odejít. Nedobrovolně. Byl to od ministryně Marksové faul? Stojí za ním politikaření a řevnivost vysokých ministerských úředníků? Odpovědi v rozhovoru s bývalou šéfkou Úřadu práce ČR.

Velký investiční seriál: Seber prachy a zmiz! Jak na konci penzijního spoření

10. 12. 2014 | Daniel Tácha | 6 komentářů

Velký investiční seriál: Seber prachy a zmiz! Jak na konci penzijního spoření

Lidé, kteří vstoupili, přestoupili nebo uvažují o vstupu do doplňkového penzijního spoření, nástupce populárního penzijka, myslí na budoucnost. Mysleli už ale tak daleko, aby věděli, jak si nashromážděné peníze jednou budou vybírat?

Očima expertů: Důchodový dluh. Jak ucpat černou díru?

5. 12. 2014 | Ondřej Tůma | 43 komentářů

Očima expertů: Důchodový dluh. Jak ucpat černou díru?

V posledních letech zaplatíme na důchodech ročně o desítky miliard víc, než vybereme. Co s tím?

Konec solidarity naruby? Důchodová komise vymýšlí, jak podpořit rodiny s dětmi

1. 12. 2014 | Ondřej Tůma | 42 komentářů

Konec solidarity naruby? Důchodová komise vymýšlí, jak podpořit rodiny s dětmi

Zůstali jste doma s dětmi a v důchodu vás čeká jen almužna? Vychovali jste státu budoucí plátce daní a pojistného, ale ten vás za to nijak neocení? Důchodová komise to chce měnit a má první návrhy, které by v rámci penzijního systému měly vycházet víc vstříc rodinám s dětmi.

Důchodci v roce 2015. Jak zpětně uplatnit slevu na dani. A kdo začne danit důchod

21. 11. 2014 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Důchodci v roce 2015. Jak zpětně uplatnit slevu na dani. A kdo začne danit důchod

Příští rok bude důchod danit víc penzistů. Změny se dotknou důchodců, kteří mají i další příjmy – jsou zaměstnaní, podnikají nebo si třeba přivydělávají pronájmem. Je tu ale i příjemná novinka: důchodci budou moct znovu uplatňovat daňovou slevu na poplatníka. Uplatní ji dokonce už za letošní rok a zpětně i za rok 2013.

Gambler v dluzích nebo na dávkách už si nezahraje. A další páky na hazard

20. 11. 2014 | Petra Dlouhá | 14 komentářů

Gambler v dluzích nebo na dávkách už si nezahraje. A další páky na hazard

Ministerstvo financí chystá zákon, který má znamenat průlom v regulaci hazardu v Česku – hazardní hráčství se prý vymklo kontrole a stát kvůli němu přichází o miliardy ročně. Automaty zmizí z hospod, benzinek i okolí škol. Člověk v dluzích nebo na dávkách už bednu ani ruletu neroztočí. A ostatní jedině s průkazkou. Co si o chystaných opatřeních myslíte vy? Hlasujte!

Chystá se velká přestavba ve „spoření na penzi“

3. 11. 2014 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Chystá se velká přestavba ve „spoření na penzi“

Nová výsluhová penze, doplňkové spoření pro děti, vyšší provize zprostředkovatelům, změna výpočtu státního příspěvku či povinné zapojení zaměstnavatelů. To všechno jsou změny, které (možná) čekají doplňkové penzijní spoření. Zatím nepříliš úspěšného nástupce populárního penzijka.

Vít Samek: Povinný třetí pilíř dává smysl

1. 11. 2014 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Vít Samek: Povinný třetí pilíř dává smysl

Ve druhé části rozhovoru s Vítem Samkem, místopředsedou ČMKOS a vedoucím pracovního týmu důchodové komise, který má na starosti úpravy třetího pilíře, bude řeč především o výpočtu státní podpory a větším zapojení zaměstnavatelů do spoření na stáří.

Vít Samek: Třetí pilíř čeká nová výsluhová penze a spoření na důchod už od narození

25. 10. 2014 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Vít Samek: Třetí pilíř čeká nová výsluhová penze a spoření na důchod už od narození

Český důchodový systém dozná dalších změn. Měly by se týkat především možnosti „vypůjčení“ peněz z třetího pilíře, způsobu výpočtu státního příspěvku či zakládání penzijních smluv dětem. O plánovaných novinkách jsme si povídali se spolutvůrcem „reformy důchodové reformy“ Vítem Samkem.

Velký přehled: Sociální pojištění v roce 2015. Minimální zálohy rostou

22. 10. 2014 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Velký přehled: Sociální pojištění v roce 2015. Minimální zálohy rostou

Podnikatelé, živnostníci, konec roku se blíží – je načase podívat se, kolik budete platit za sociální pojištění v roce 2015. Peníze.cz přinášejí přehled všech důležitých cifer, pravidel i změn. A jednoduché modelové příklady, podle kterých si můžete výši měsíčních záloh vypočítat.

Exekutor za dveřmi: Kdy může začít zabavovat u vás doma

6. 10. 2014 | Petra Dlouhá | 59 komentářů

Exekutor za dveřmi: Kdy může začít zabavovat u vás doma

Dlužíte a nesplácíte? Možná čekáte exekutora každou hodinu. Přitom ale vůbec přijít nemusí… Pohledávku může dobývat různě a někteří pracují jen „z kanceláře“. Zabavování majetku doma má být až poslední v řadě. Co to ale znamená v praxi? A může exekutor vydat příkaz na zajištění majetku hned v úvodu exekuce?

Ze sociálních dávek se nejen chudne, ale taky hloupne

6. 10. 2014 | Lukáš Kovanda | 69 komentářů

Ze sociálních dávek se nejen chudne, ale taky hloupne

Vědecké studie poukazují na úzký vztah důchodů a sociálních dávek, životního stylu, demografických trendů a ekonomik „pečovatelských států“. Sociální stát měl být vrcholným společenským zřízením. Jak se ale ukazuje, táhne ve skutečnosti Evropu dolů.

Do důchodu v 65 letech. Politici se shodují na stropu

5. 10. 2014 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Do důchodu v 65 letech. Politici se shodují na stropu

Dnes narozené děti by podle současných pravidel měly jít do důchodu až v 73 letech. Zástupci parlamentních stran se ale shodují na znovuzavedení nižšího stropu.

Velký investiční seriál: Dvojí fondy na jednu penzi

1. 10. 2014 | Daniel Tácha | 17 komentářů

Velký investiční seriál: Dvojí fondy na jednu penzi

Jednou z možností, jak se finančně zajistit na stáří, může být i kombinace doplňkového penzijního spoření a pravidelných investic do klasických podílových fondů. Doplňkové spoření je levnější a má státní podporu, peníze z podílového fondu jsou zase v případě nenadálé potřeby rychle k dispozici.

Před vyhazovem vás zachrání… Zase kurzarbeit! Tentokrát prý jinak a líp

18. 9. 2014 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Před vyhazovem vás zachrání… Zase kurzarbeit! Tentokrát prý jinak a líp

Kurzarbeit po česku. Jako lék proti růstu nezaměstnanosti v čase hospodářské krize se u nás začal chystat už v roce 2010. S velkou pompou. Výsledek? Naprosto pohořel. Teď, tváří v tvář hrozbě ekonomických dopadů ruských sankcí, se kurzarbeit znovu dostává do kurzu. Dostane nová pravidla, aby firmy v krizi na dotace dosáhly snáz. Dobře, nebo špatně – co si o tom myslíte?

Aktuální články

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

ČSOB zavede poplatek za příchozí platbu přímo na kartu

Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu nově zpoplatní příchozí platby přímo...více

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services