Těhotenství a bez práce

Dobrý den Jmenuji se Zuzana Kučerová. Loni v září jsem skončila na Úřadu práce. Mám již jedno dítě (nyní je mu 5 let), proto jsem nemohla dělat jakoukoliv práci (byla jsem vázána na zkrácený pracovní úvazek). Nakonec jsem sehnala práci na ŽL, ale než jsem si stačila ŽL vyřídit, zjistila jsem že jsem těhotná. Toto zjištění bylo uhruba v únoru, a to již sem byla za půlkou podpory, kterou Pracovní úřad platil. Ke konci února jsem skončila v nemocnici, pro hrozící potrat, ale protože jsme si miminko přáli, tak jsem podstoupila léčbu na udržení těhotenství. Když jsem se potom dostavila na Pracovní úřad, z hrůzou jsem zjistila, že po skončení podpory, což bylo 31. března až do doby kdy nastoupím na PPM, nedostanu ani korunu. Manžel vydělává zhruba 11500 korun a na dítě dostáváme přídavky 241 kč. Nárok na PPM podle Pracovního úřadu budu mít až 12. září 2005 (výslovně mi úřadnice řekla, že odchod na mateřskou jen 6 týdnů před porodem, s odchodem v 8 týdnech před porodem jsou prý problémy). Bude to půl roku s tím, že já vlastně nevydělávám vůbec nic. Jsem vlastně s nulou až do toho září. Chtěla bych se na vás obrátit s prosbou, co si člověk má počít v takové situaci. Životní minimum na tříčlenou rodinu je kolem 15000. Chci se zeptat, kdo mi ten rozdíl doplatí? Nikdo mi nedokáže říci, kdo bude vyplácet mateřskou, protože pracák řekl, že on ne. A hlavně z čeho se bude vypočítávat mateřská, když vlastně v termínu porodu což bude 24. října jsem rok na Pracovním úřadě. Je to docela stresující a hlavně si člověk, řekne, kde je ta podpora státu v pomoci rodinám s dětmi. Vůbec nikoho nezajímá, že nemáte příjem. Snažně vás prosím o pomoc, kam se obrátit v případě nějakého nároku na finanční pomoc. Předem děkuji za odpověď Zuzana Kučerová

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 29. 6. 2005 11:14

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Zuzano, ve vaší situaci byste se především měla urychleně obrátit na 2 úřady – úřad státní sociální podpory a na sociální odbor pověřeného obecního úřadu.
Na úřadu státní sociální podpory (to je ten úřad, odkud pobíráte přídavek na dítě) můžete požádat o sociální příplatek a příspěvek na bydlení. Na našich stránkách najdete kalkulačku pro orientační výpočet výše obou dávek (v záložce KALKULAČKY), pozor u příspěvku na bydlení se počítá příjem všech osob, které jsou s vámi hlášeni v bytě či rodinném domě a nárok má pouze majitel nebo nájemce domu nebo bytu, ale to vše by vám měli na tomto úřadě vysvětlit. Tyto dávky lze žádat pouze 3 měsíce zpětně, proto dlouho neváhejte a zajděte se informovat.
Na sociálním odboru pověřeného obecního úřadu (městského úřadu) si požádejte o dávku sociální potřebnosti (doplatek do životního minima). Pozor, tyto dávky nelze žádat zpětně vůbec, pouze od toho měsíce, od kterého si o ně požádáte, takže opravdu příliš dlouho neváhejte. Bohužel dnes platí, že o co si nepožádáte a sami si nevyřídíte, to nemáte.
Co se týče vašich dalšího dotazů – skutečně nezaměstnané ženy odchází na peněžitou pomoc v mateřství zpravidla až 6 týdnů před termínem porodu. Peněžitá pomoc v mateřství se ve vašem případě bude vypočítávat z rodičovského příspěvku (takže bude prakticky stejná, budou jen malé odlišnosti v závislosti na počtu dnů v měsíci, protože tato dávka se vyplácí za kal. dny). Současná výše rodičovského příspěvku je 3635 Kč měsíčně. Peněžitou pomoc v mateřství vám bude vyplácet Okresní správa sociálního zabezpečení (najdete ji v bývalém okresním městě).
Přeji vám, ať vyřizování na úřadech úspěšně zvládnete a dosáhnete zlepšení finanční situace vaší rodiny.

30. 6. 2005 13:29

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Příspěvek na dojíždění: Kdo má nárok, kolik dostane a jak žádat

26. 7. 2016 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Příspěvek na dojíždění: Kdo má nárok, kolik dostane a jak žádat

Nový příspěvek má motivovat dlouhodobě nezaměstnané k práci za humny. Kdo přesně na něj dosáhne a kolik příspěvek dělá? Poradíme.

Horníci do důchodu o sedm let dřív. Kvůli OKD

19. 6. 2016 | Jiří Hovorka, Lucie Stuchlíková | 13 komentářů

Horníci do důchodu o sedm let dřív. Kvůli OKD

Dřív do důchodu budou moci odejít všichni horníci, kteří v hlubinných dolech odpracovali alespoň 3300 směn. Podle schváleného návrhu by mohli odejít do řádného důchodu už v necelých 56 letech. Podle ministryně práce opatření pomůže s řešením kritické situace v těžební společnosti OKD.

Žádáme o podporu v nezaměstnanosti: Krok za krokem

14. 6. 2016 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Žádáme o podporu v nezaměstnanosti: Krok za krokem

Přišli jste o práci a jinou nemáte? Poradíme, jak a kde žádat o podporu v nezaměstnanosti. A kdy na úřad práce zamířit, abyste nepřišli o peníze.

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

2. 6. 2016 | Jan Traxler | 74 komentářů

Analýza: Kolik bych si měl spořit na důchod?

Obecně se doporučuje spořit si na důchod minimálně deset procent příjmů. A začít hned od první výplaty. Ukažme si na modelovém příkladu, jak dosáhnout renty deset tisíc korun měsíčně. Jakou částku si musím odkládat, když začnu ve 30 letech, ve 40 letech, nebo v 50 letech?

Žádáme o předčasný důchod: Krok za krokem

24. 5. 2016 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Žádáme o předčasný důchod: Krok za krokem

Chcete nastoupit do předčasného důchodu? Poradíme, jak, kdy a kde o něj žádat. Co nezapomenout doma. A co zjišťovat dopředu. Žádáme o předčasný důchod krok za krokem.

Očima expertů: Nová dávka pro čerstvé tatínky

20. 5. 2016 | Gabriel Pleska | 97 komentářů

Očima expertů: Nová dávka pro čerstvé tatínky

Ministryně práce a sociálních věcí může slavit. Přes původní zásadní nesouhlas Ministerstva financí propasírovala přes vládu svou novelu zákona o nemocenském pojištění, kterou chce – mimo jiné – zavést novou týdenní dávku pro novopečené otce. Pro člověka s průměrnou mzdou to bude týden za čtyři a půl tisíce. Státní rozpočet by měla otcovská přijít na 400 až 600 milionů korun ročně.

Jak dál reformovat penze

18. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Jak dál reformovat penze

Reforma penzí byla jednou z priorit současné vlády. Sestavila si mohutnou důchodovou komisi. Minulý týden jsme provedli inventuru toho, co komise politikům předložila a v jakém stavu návrhy jsou. Nyní se podíváme, co by se ještě teoreticky za této vlády mohlo v komisi připravit.

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

16. 5. 2016 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

Když nevyděláváte, nemusíte důchodové pojištění platit. Má to ovšem nepříjemné důsledky: když ho neplatíte dlouho, nemůžete čekat penzi. Jestli o důchod nechcete přijít, pomůže dobrovolná účast na důchodovém pojištění. Poradíme, jak na to.

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

11. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

Vláda chce reformovat důchodový systém. A reformuje. Podle kritiků ale dochází jen k dílčím úpravám, které se největším problémům vyhýbají. Pojďme si projít všechny návrhy, které Odborná komise pro důchodovou reformu předložila vládě. A také ty, které vláda prosadila komisi navzdory.

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

7. 5. 2016 | Ondřej Tůma, Monika Veselíková | 104 komentářů

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

Vymíráme? Skutečně nebude na důchody? Demograf a člen důchodové komise Tomáš Fiala uvádí v rozhovoru všechno na pravou míru.

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

2. 5. 2016 | Monika Veselíková | 23 komentářů

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

Dítě nebo vážně nemocný partner. Rodiče, kteří se o sebe nezvládají starat. Stát pomůže prostřednictvím příspěvku na péči, ze kterého má nemocný pokrýt náklady na pečovatele. Tím může být – a často bývá – i někdo z rodiny. Co dělat, když volba padne na vás a vy budete muset nechat práce?

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

11. 4. 2016 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

Smíte si určit termín návratu z mateřské a rodičovské, jak chcete? Jak dlouho musí zaměstnavatel držet místo? Máte zaručenou původní židli? Co když chcete nastoupit jen na zkrácený úvazek? A kde hledat zastání, když šéf poruší zákon? Praktické rady pro rodiče, kteří se vracejí do práce.

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

27. 3. 2016 | Jiří Hovorka | 32 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

Češi mají v důchodu trávit čtvrtinu života. Návrh ministerstva práce schválila vláda, která tím také splní jeden ze svých slibů – návrat jasně stanoveného důchodového věku.

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

16. 3. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

Invalidní důchod slouží k zabezpečení lidí, kterým nemoc nebo následky úrazu nedovolují plnohodnotně pracovat, v horším případě pracovat vůbec. Výši invalidních důchodů v roce 2016 spočítá naše kalkulačka.

Očima expertů: Z daňové slevy na dítě sociální dávka?

11. 3. 2016 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Očima expertů: Z daňové slevy na dítě sociální dávka?

Místo daňové slevy na dítě běžná sociální dávka. Ministerstvo financí uvažuje o opatření, které by zamezilo podvodům s daňovým bonusem na dítě. Co si o tom myslí ekonomové, politici, analytici a daňoví specialisté?

Aktuální články

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services