Povinnost nástupu na mateřskou dovolenou, přivýdělek u peněžité pomoci v mateřství

Dobrý den milá redakce, chtěla bych odpověď na několik dotazů, bohužel jsem celkovou odpověď z několika úřadů nedostala úplnou, nevěděli. Tedy: obracím se na Vás s dotazem ohledně mateřské, jejího nároku a výše. Termín porodu mám stanoven na 21.8.2013. Jsem zaměstnancem na hlavní pracovní poměr u vysoké školy, kde pobírám čistou měsíční mzdu 8010,- Kč (hrubou mám 9000,-). Zaměstnavatel za mne odvody posílá. Zaměstanancem jsem kontinuálně od roku 2008. Předpokládám, že nárok na mateřskou títo vzniká. Ale nevím v jaké výši a pokud se mě vůbec finančně vyplatí na mateřskou nastoupit a nezůstat tak v pracovním poměru? O potomka se můžu střídat v hlídání a péči s přítelem, ten je OSVČ. Je nezbytné vůbec nastoupit a využívat mateřskou v délce 28.týdnů? Současně jsem na vedlejší pracovní poměr vedená jako OSVČ - výtvarník. Tímto příjmem si dovydělávám na nezbytné měsíční výdaje, abych se vůbec uživila. Bohužel, nespadám principielně mezi nepracující a o zaměstnání mám zájem. Ale díky zákonům této země, mě jako pedagogovi na vysoké škole, může zaměstnavatel řetězit pracovní smlouvu vždy na rok díky vyjímnkám v zákonech. Tedy další věc, co mě vyvstátvá, je konec současné pracovní smlouvy, který mě vychází na 31.10.2013 v průběhu předpokládané mateřské. Co s tímto? Nechci přijít z důvodu mateřské o zaměstnání, ze kterého si vydělám více než bych dostala od státu. Mohu mít při mateřské vedlejší pracovní poměr? A pokud ano, je stanovená nějaká výše odpracovaných hodin? Mohl by se mě stát z hlavního pracovního poměru u univerzity stát vedlěší pracovní poměr při mateřské? Ohledně přítele a jeho OSVČ - architekt, bych se chtěla zeptat na jeho základ pro výpočet k nárokům na příspěvek k porodnému. Z čeho se vypočítává jeho část. Za rok 2012 základ daně je 129 231 Kč,- v jeho daňovém přiznání před odečty na sociální a zdravotní pojištění. Ani u měho čistý měsíční výdělek nepřesahuje cca 8000,-. Jak tedy vypočítat podklady pro žádost na porodné? Ještě doplňující informace, jsem svobodná, trvalé bydliště Praha 6, přítel trvalé bydliště Liberec. Sdílíme v Praze byt s podnájemné smlouvou, tedy máme společnou domáctnost. Předem velice děkuji za odpověď, s pozdravem Z.Veselá

Otázku poslal/a:  , 3. 6. 2013 20:43

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Určitě vám vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pracovního poměru na vysoké škole, ovšem její výše nebude vysoká. Orientačně si její výši můžete spočítat na naší kalkulačce:
http://www.penize.cz/kalkulacky/materska
Protože předpokládám, že její výše bude nižší než rodičovský příspěvek, můžete ode dne porodu požádat o její dorovnání do výše rodičovského příspěvku.
Pokud se rozhodnete peněžitou pomoc v mateřství čerpat v omezeném rozsahu - např. v době šestinedělí, můžete po jejím ukončení požádat o rodičovský příspěvek, u kterého můžete pracovat i podnikat - podnikání pak bude jako vedlejší výdělečná činnost. V tomto případě však doporučuji kontaktovat předem okresní správu sociálního zabezpečení a zde si domluvit, co bude třeba k předčasnému ukončení peněžité pomoci v mateřství. K rodičovskému příspěvku poskytnou podrobnější informace na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

U nároku na porodné se bude započítávat příjem přítele z posledního daňového přiznání, ovšem minimálně příjem 12.500 Kč. Nárok na porodné si také můžete posoudit na naší kalkulačce:
http://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne
Blíže k porodnému vám také poradí na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

4. 6. 2013 22:29

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Vláda slibuje důchodovou reformu. A zase nebude nic

13. 8. 2018 | Pavel Jégl | 104 komentářů

Vláda slibuje důchodovou reformu. A zase nebude nic

Vláda ANO a sociální demokracie zařídí reformu důchodů. Bez okolků a bez zbytečných řečí. Dočtete se v jejím programovém prohlášení.

V těhotenství vás vyhodit nesmí. Na co máte v práci nárok

2. 8. 2018 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

V těhotenství vás vyhodit nesmí. Na co máte v práci nárok

Vyhodit z práce těhotnou není jednoduché, chrání ji zákon. Přečtěte si, na co máte v době radostného očekávání právo.

Hodinový vyhazov. Připrav firmu o halíř, párat se s tebou nebudou

31. 7. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 10 komentářů

Hodinový vyhazov. Připrav firmu o halíř, párat se s tebou nebudou

Okamžitý vyhazov je extrémní nástroj a zaměstnavatel si musí pořádně rozmyslit, než po něm sáhne. Zákoník práce totiž většinou chrání slabšího, tedy zaměstnance. Existuje ale výjimka, kdy v něm zaměstnanec nemá nejmenší zastání: když sáhne zaměstnavateli na majetek. A nemusíte si hned představovat krádež nebo zpronevěru...

Marie Zemanová o „dětském penzijku“: Bála jsem se konzervativnosti Čechů

26. 7. 2018 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Marie Zemanová o „dětském penzijku“: Bála jsem se konzervativnosti Čechů

Je penzijní spoření pro děti protimluv? Jaké má místo mezi jinými možnosti spoření? Může pomoci ve výchově k finanční gramotnosti? Ptáme se u generální ředitelky ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanové.

Nejčastější důvod výpovědi: nadbytečnost. Doopravdy, nebo naoko?

25. 7. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 5 komentářů

Nejčastější důvod výpovědi: nadbytečnost. Doopravdy, nebo naoko?

Když se zaměstnavatel rozhodne někoho propustit, musí uvést výpovědní důvod. Ten nejčastější se jmenuje nadbytečnost. Podnikatel se jistě musí přizpůsobovat situaci na trhu a regulovat počet svých lidí. Jenže nadbytečnost se v praxi často také zneužívá, stačí se znelíbit a letíte… Dá se nějak bránit?

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

20. 7. 2018 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

Poslanci a ministerstvo práce chtějí změny v rodičovském příspěvku. Co konkrétně bude jinak, pokud jejich návrhy získají dostatečnou podporu?

Změny ve vydávání dokladů: Nová eObčanka, pas za 24 hodin a řidičák kdekoli

11. 7. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Změny ve vydávání dokladů: Nová eObčanka, pas za 24 hodin a řidičák kdekoli

Prvního července začala platit nová pravidla pro vydávání dokladů. Staré občanky nahradily elektronické průkazy, které umožní prokázání totožnosti online. Co konkrétně s novou občankou vyřídíte přes internet a jak se změnilo vydávání cestovních pasů a řidičáků? Poradíme.

Podpora při rekvalifikaci v roce 2018. Kolik a za jakých podmínek

9. 7. 2018 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Podpora při rekvalifikaci v roce 2018. Kolik a za jakých podmínek

Kdo chce vyšší šanci na nové zaměstnání i vyšší podporu v nezaměstnanosti, může zkusit rekvalifikační kurz. Přečtěte si, jaká jsou pravidla a kolik od státu dostanete.

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé

21. 6. 2018 | Monika Veselíková | 27 komentářů

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé

„Obce a ani stát si nevědí rady, nedokážou dlouhodobě uplatnit politiku vedoucí k sociálnímu začleňování. Občas se sice najde výjimka, obecně ale vidíme hlavně řadu špatných rozhodnutí,“ říká Martin Šimáček, ředitel Institutu pro sociální inkluzi.

Podpora v nezaměstnanosti, kterou není z čeho počítat: brutálně nízká

20. 6. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková

Podpora v nezaměstnanosti, kterou není z čeho počítat: brutálně nízká

V některých případech se podpora v nezaměstnanosti neurčuje z výdělku v posledním zaměstnání, ale z průměrné mzdy. Taková podpora je ovšem velmi nízká.

Z pracáku s mezipřistáním zase na pracák. Kdy to bude s podporou a kdy bez?

14. 6. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 17 komentářů

Z pracáku s mezipřistáním zase na pracák. Kdy to bude s podporou a kdy bez?

Někdy se nedaří a člověk skončí jako nezaměstnaný na úřadu práce opakovaně, brzy po sobě. Třeba když ho propustí z nového zaměstnání ve zkušební době. Kdy má uchazeč o zaměstnání i při další registraci na úřadu práce nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

5. 6. 2018 | Monika Veselíková | 15 komentářů

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

Příspěvek na bydlení, porodné nebo dávky hmotné nouze. Kolik Čechů se bez nich neobejde a jak se počet příjemců měnil v čase? Prošli jsme statistiky a přehledy ministerstva práce a připravili přehled čerpání dávek státní sociální podpory.

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

4. 6. 2018 | Monika Veselíková | 49 komentářů

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

Přísnější podmínky pro čerpání příspěvku na bydlení a nižší doplatek na bydlení pro lidi z ubytoven. Nejzásadnější novinky, které chce ministerstvo práce prosadit. Pokud novely zákonů projdou, začnou nová pravidla platit už příští rok.

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte právo při návratu do práce?

29. 5. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte právo při návratu do práce?

Rodičům na mateřské a rodičovské dovolené přiznává zákoník práce určitá práva. Kdo chce být při návratu do zaměstnání při vyjednávání se šéfem pevný v kramflecích, měl by je znát. Peníze.cz přinášejí užitečný přehled pro každého, kdo řeší návrat do zaměstnání.

Šikovná rada: mezi mateřskou a rodičovskou si vezměte normální dovolenou

22. 5. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 33 komentářů

Šikovná rada: mezi mateřskou a rodičovskou si vezměte normální dovolenou

Za absenci v práci kvůli mateřské dovolené se dovolená nekrátí, kvůli rodičovské už ale ano. Pokud vám zbyla řádná dovolená, je tedy finančně výhodné vybrat si ji před nástupem na rodičovskou.

Aktuální články

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Vysoké ceny bytů a domů, růst úrokových sazeb hypoték i reálný pokles příjmů v posledních...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services