Povinnost nástupu na mateřskou dovolenou, přivýdělek u peněžité pomoci v mateřství

Dobrý den milá redakce, chtěla bych odpověď na několik dotazů, bohužel jsem celkovou odpověď z několika úřadů nedostala úplnou, nevěděli. Tedy: obracím se na Vás s dotazem ohledně mateřské, jejího nároku a výše. Termín porodu mám stanoven na 21.8.2013. Jsem zaměstnancem na hlavní pracovní poměr u vysoké školy, kde pobírám čistou měsíční mzdu 8010,- Kč (hrubou mám 9000,-). Zaměstnavatel za mne odvody posílá. Zaměstanancem jsem kontinuálně od roku 2008. Předpokládám, že nárok na mateřskou títo vzniká. Ale nevím v jaké výši a pokud se mě vůbec finančně vyplatí na mateřskou nastoupit a nezůstat tak v pracovním poměru? O potomka se můžu střídat v hlídání a péči s přítelem, ten je OSVČ. Je nezbytné vůbec nastoupit a využívat mateřskou v délce 28.týdnů? Současně jsem na vedlejší pracovní poměr vedená jako OSVČ - výtvarník. Tímto příjmem si dovydělávám na nezbytné měsíční výdaje, abych se vůbec uživila. Bohužel, nespadám principielně mezi nepracující a o zaměstnání mám zájem. Ale díky zákonům této země, mě jako pedagogovi na vysoké škole, může zaměstnavatel řetězit pracovní smlouvu vždy na rok díky vyjímnkám v zákonech. Tedy další věc, co mě vyvstátvá, je konec současné pracovní smlouvy, který mě vychází na 31.10.2013 v průběhu předpokládané mateřské. Co s tímto? Nechci přijít z důvodu mateřské o zaměstnání, ze kterého si vydělám více než bych dostala od státu. Mohu mít při mateřské vedlejší pracovní poměr? A pokud ano, je stanovená nějaká výše odpracovaných hodin? Mohl by se mě stát z hlavního pracovního poměru u univerzity stát vedlěší pracovní poměr při mateřské? Ohledně přítele a jeho OSVČ - architekt, bych se chtěla zeptat na jeho základ pro výpočet k nárokům na příspěvek k porodnému. Z čeho se vypočítává jeho část. Za rok 2012 základ daně je 129 231 Kč,- v jeho daňovém přiznání před odečty na sociální a zdravotní pojištění. Ani u měho čistý měsíční výdělek nepřesahuje cca 8000,-. Jak tedy vypočítat podklady pro žádost na porodné? Ještě doplňující informace, jsem svobodná, trvalé bydliště Praha 6, přítel trvalé bydliště Liberec. Sdílíme v Praze byt s podnájemné smlouvou, tedy máme společnou domáctnost. Předem velice děkuji za odpověď, s pozdravem Z.Veselá

Otázku poslal/a:  , 3. 6. 2013 20:43

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Určitě vám vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pracovního poměru na vysoké škole, ovšem její výše nebude vysoká. Orientačně si její výši můžete spočítat na naší kalkulačce:
http://www.penize.cz/kalkulacky/materska
Protože předpokládám, že její výše bude nižší než rodičovský příspěvek, můžete ode dne porodu požádat o její dorovnání do výše rodičovského příspěvku.
Pokud se rozhodnete peněžitou pomoc v mateřství čerpat v omezeném rozsahu - např. v době šestinedělí, můžete po jejím ukončení požádat o rodičovský příspěvek, u kterého můžete pracovat i podnikat - podnikání pak bude jako vedlejší výdělečná činnost. V tomto případě však doporučuji kontaktovat předem okresní správu sociálního zabezpečení a zde si domluvit, co bude třeba k předčasnému ukončení peněžité pomoci v mateřství. K rodičovskému příspěvku poskytnou podrobnější informace na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

U nároku na porodné se bude započítávat příjem přítele z posledního daňového přiznání, ovšem minimálně příjem 12.500 Kč. Nárok na porodné si také můžete posoudit na naší kalkulačce:
http://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne
Blíže k porodnému vám také poradí na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

4. 6. 2013 22:29

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

16. 5. 2016 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

Když nevyděláváte, nemusíte důchodové pojištění platit. Má to ovšem nepříjemné důsledky: když ho neplatíte dlouho, nemůžete čekat penzi. Jestli o důchod nechcete přijít, pomůže dobrovolná účast na důchodovém pojištění. Poradíme, jak na to.

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

11. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

Vláda chce reformovat důchodový systém. A reformuje. Podle kritiků ale dochází jen k dílčím úpravám, které se největším problémům vyhýbají. Pojďme si projít všechny návrhy, které Odborná komise pro důchodovou reformu předložila vládě. A také ty, které vláda prosadila komisi navzdory.

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

7. 5. 2016 | Ondřej Tůma, Monika Veselíková | 104 komentářů

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

Vymíráme? Skutečně nebude na důchody? Demograf a člen důchodové komise Tomáš Fiala uvádí v rozhovoru všechno na pravou míru.

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

2. 5. 2016 | Monika Veselíková | 23 komentářů

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

Dítě nebo vážně nemocný partner. Rodiče, kteří se o sebe nezvládají starat. Stát pomůže prostřednictvím příspěvku na péči, ze kterého má nemocný pokrýt náklady na pečovatele. Tím může být – a často bývá – i někdo z rodiny. Co dělat, když volba padne na vás a vy budete muset nechat práce?

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

11. 4. 2016 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

Smíte si určit termín návratu z mateřské a rodičovské, jak chcete? Jak dlouho musí zaměstnavatel držet místo? Máte zaručenou původní židli? Co když chcete nastoupit jen na zkrácený úvazek? A kde hledat zastání, když šéf poruší zákon? Praktické rady pro rodiče, kteří se vracejí do práce.

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

27. 3. 2016 | Jiří Hovorka | 32 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

Češi mají v důchodu trávit čtvrtinu života. Návrh ministerstva práce schválila vláda, která tím také splní jeden ze svých slibů – návrat jasně stanoveného důchodového věku.

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

16. 3. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

Invalidní důchod slouží k zabezpečení lidí, kterým nemoc nebo následky úrazu nedovolují plnohodnotně pracovat, v horším případě pracovat vůbec. Výši invalidních důchodů v roce 2016 spočítá naše kalkulačka.

Očima expertů: Z daňové slevy na dítě sociální dávka?

11. 3. 2016 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Očima expertů: Z daňové slevy na dítě sociální dávka?

Místo daňové slevy na dítě běžná sociální dávka. Ministerstvo financí uvažuje o opatření, které by zamezilo podvodům s daňovým bonusem na dítě. Co si o tom myslí ekonomové, politici, analytici a daňoví specialisté?

Podpora rodičů: Odměňujeme snahu, nebo budujeme kastovní systém?

4. 3. 2016 | Michal Kašpárek | 17 komentářů

Podpora rodičů: Odměňujeme snahu, nebo budujeme kastovní systém?

Stát ročně odebere ročně rodičům desítky až stovky dětí. Kvůli chudobě. Sociální podpora by měla mířit dřív k nim než k matkám s nadprůměrnými příjmy.

Doplatek na bydlení 2016: Pravidla a výpočet

29. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Doplatek na bydlení 2016: Pravidla a výpočet

Doplatek na bydlení je dávka pomoci v hmotné nouzi. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení zůstalo chudému člověku či rodině na život. Kdo a za jakých podmínek dávku získá?

Mimořádná okamžitá pomoc 2016: Dávka pro případ akutní krize

25. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Mimořádná okamžitá pomoc 2016: Dávka pro případ akutní krize

Když se ocitnete finančně na dně a objeví se náhlý akutní výdaj, může stát vyplatit zvláštní dávku hmotné nouze: mimořádnou okamžitou pomoc. Přečtěte si, za jakých podmínek ji v roce 2016 dostanete a kde o ni žádat.

Příspěvek na bydlení 2016: Jak vás podpoří stát

22. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 29 komentářů

Příspěvek na bydlení 2016: Jak vás podpoří stát

Jestli máte tak nízké příjmy, že nezbývá na činži, pomůže stát. Přečtěte si, za jakých podmínek dostanete příspěvek na bydlení a nechte naši kalkulačku spočítat, v jaké výši.

Podvody s dávkami: Loni za sto milionů

21. 2. 2016 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvody s dávkami: Loni za sto milionů

Úřad práce ČR varuje, že kvůli zneužití dávek padlo už i několik trestů odnětí svobody. K neoprávněnému pobírání dochází především v oblasti takzvaných nepojistných sociálních dávek – jde hlavně o příspěvky a doplatky na bydlení nebo příspěvky na živobytí. Lidé například fiktivně rozdělují rodiny a někteří členové si nahlásí trvalý pobyt jinde.

Očima expertů: Konec důchodového věku. Do penze, kdy se vám zachce?

19. 2. 2016 | Ondřej Tůma | 59 komentářů

Očima expertů: Konec důchodového věku. Do penze, kdy se vám zachce?

Jeden by v sedmdesáti zastal práci za dva, druhý sotva v šedesátce přestal stíhat tempo. Pokud se ale narodili ve stejném roce, věk odchodu do penze mají stejný. Nebylo by lepší, kdyby mohli do důchodu odejít, kdy se jim zachce – s penzí vysokou podle toho, kolik stačili odvést na důchodovém pojištění?

Příspěvek na živobytí 2016: Pravidla a kalkulačka

17. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Příspěvek na živobytí 2016: Pravidla a kalkulačka

Příspěvek na živobytí je základní dávka pomoci v hmotné nouzi, určená jednotlivcům a rodinám, kterým po zaplacení bydlení nezbývá na život. Kdo dávku dostane, se dočtete v dnešním přehledu. Výši příspěvku na živobytí spočítá naše kalkulačka.

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services