Povinnost nástupu na mateřskou dovolenou, přivýdělek u peněžité pomoci v mateřství

Dobrý den milá redakce, chtěla bych odpověď na několik dotazů, bohužel jsem celkovou odpověď z několika úřadů nedostala úplnou, nevěděli. Tedy: obracím se na Vás s dotazem ohledně mateřské, jejího nároku a výše. Termín porodu mám stanoven na 21.8.2013. Jsem zaměstnancem na hlavní pracovní poměr u vysoké školy, kde pobírám čistou měsíční mzdu 8010,- Kč (hrubou mám 9000,-). Zaměstnavatel za mne odvody posílá. Zaměstanancem jsem kontinuálně od roku 2008. Předpokládám, že nárok na mateřskou títo vzniká. Ale nevím v jaké výši a pokud se mě vůbec finančně vyplatí na mateřskou nastoupit a nezůstat tak v pracovním poměru? O potomka se můžu střídat v hlídání a péči s přítelem, ten je OSVČ. Je nezbytné vůbec nastoupit a využívat mateřskou v délce 28.týdnů? Současně jsem na vedlejší pracovní poměr vedená jako OSVČ - výtvarník. Tímto příjmem si dovydělávám na nezbytné měsíční výdaje, abych se vůbec uživila. Bohužel, nespadám principielně mezi nepracující a o zaměstnání mám zájem. Ale díky zákonům této země, mě jako pedagogovi na vysoké škole, může zaměstnavatel řetězit pracovní smlouvu vždy na rok díky vyjímnkám v zákonech. Tedy další věc, co mě vyvstátvá, je konec současné pracovní smlouvy, který mě vychází na 31.10.2013 v průběhu předpokládané mateřské. Co s tímto? Nechci přijít z důvodu mateřské o zaměstnání, ze kterého si vydělám více než bych dostala od státu. Mohu mít při mateřské vedlejší pracovní poměr? A pokud ano, je stanovená nějaká výše odpracovaných hodin? Mohl by se mě stát z hlavního pracovního poměru u univerzity stát vedlěší pracovní poměr při mateřské? Ohledně přítele a jeho OSVČ - architekt, bych se chtěla zeptat na jeho základ pro výpočet k nárokům na příspěvek k porodnému. Z čeho se vypočítává jeho část. Za rok 2012 základ daně je 129 231 Kč,- v jeho daňovém přiznání před odečty na sociální a zdravotní pojištění. Ani u měho čistý měsíční výdělek nepřesahuje cca 8000,-. Jak tedy vypočítat podklady pro žádost na porodné? Ještě doplňující informace, jsem svobodná, trvalé bydliště Praha 6, přítel trvalé bydliště Liberec. Sdílíme v Praze byt s podnájemné smlouvou, tedy máme společnou domáctnost. Předem velice děkuji za odpověď, s pozdravem Z.Veselá

Otázku poslal/a:  , 3. 6. 2013 20:43

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Určitě vám vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pracovního poměru na vysoké škole, ovšem její výše nebude vysoká. Orientačně si její výši můžete spočítat na naší kalkulačce:
http://www.penize.cz/kalkulacky/materska
Protože předpokládám, že její výše bude nižší než rodičovský příspěvek, můžete ode dne porodu požádat o její dorovnání do výše rodičovského příspěvku.
Pokud se rozhodnete peněžitou pomoc v mateřství čerpat v omezeném rozsahu - např. v době šestinedělí, můžete po jejím ukončení požádat o rodičovský příspěvek, u kterého můžete pracovat i podnikat - podnikání pak bude jako vedlejší výdělečná činnost. V tomto případě však doporučuji kontaktovat předem okresní správu sociálního zabezpečení a zde si domluvit, co bude třeba k předčasnému ukončení peněžité pomoci v mateřství. K rodičovskému příspěvku poskytnou podrobnější informace na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

U nároku na porodné se bude započítávat příjem přítele z posledního daňového přiznání, ovšem minimálně příjem 12.500 Kč. Nárok na porodné si také můžete posoudit na naší kalkulačce:
http://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne
Blíže k porodnému vám také poradí na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

4. 6. 2013 22:29

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Jiří Rusnok: Jak bude fungovat druhý pilíř důchodového systému

17. 10. 2012 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Jiří Rusnok: Jak bude fungovat druhý pilíř důchodového systému

Potřebuje náš penzijní systém druhý pilíř? Proč je účast v něm pouze dobrovolná? A jak bude vypadat vyvedení peněz na soukromé účty v investičních společnostech (opt-out)? Odpovědi se dozvíte ve videu s bývalým ministrem financí Jiřím Rusnokem.

Šiška nepadá daleko od stromu! Co si o tom myslíte?

4. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Šiška nepadá daleko od stromu! Co si o tom myslíte?

V červenci Peníze.cz přinesly rozsáhlý dvojdílný rozhovor s prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Vladimírem Šiškou. Tehdy nikdo netušil, že je to jeden z posledních velkých rozhovorů, které Šiška jako náměstek poskytne. Přesto už tehdy vítal našeho redaktora Ondřeje Tůmu slovy: Tak kdo vás poslal?

Jiří Rusnok: Důchodová reforma přichází pozdě!

3. 10. 2012 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Jiří Rusnok: Důchodová reforma přichází pozdě!

Na důchodovou reformu jsme měli dvacet let, kdy náš penzijní systém ještě netlačila bota. Jiří Rusnok vám v dalším pokračování svého výkladu o plánovaných změnách v penzijním systému vysvětlí, proč mělo ke změnám dojít mnohem dřív.

Malé peníze: Chtěl jsem se vzdát podpory v nezaměstnanosti. Prý to nejde!

26. 9. 2012 | Jan Müller | 25 komentářů

Malé peníze: Chtěl jsem se vzdát podpory v nezaměstnanosti. Prý to nejde!

Nestává se to často. Představte si, že někdo od státu nechce peníze, na které má podle zákonů nárok. A že mu je státní zaměstnanci nutí. Je to normální? ptá se člověk, kterému se právě tohle stalo s podporou v nezaměstnanosti. Jan Müller odpovídá.

Zdeněk Škromach: Druhý pilíř si rozmyslete, po volbách může být všechno jinak

22. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Zdeněk Škromach: Druhý pilíř si rozmyslete, po volbách může být všechno jinak

Rok 2013: start druhého pilíře penzijního systému. Rok 2014: parlamentní volby. Co se stane s důchodovou reformou, pokud volby vyhraje Československá strana sociálně demokratická? V pokračování exkluzivního rozhovoru se na to ptáme Zdeňka Škromacha. A přibalíme trochu té korupce...

Jiří Rusnok: Po uši v penzijních systémech

19. 9. 2012 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Jiří Rusnok: Po uši v penzijních systémech

Za pár měsíců startuje to nejpodstatnější z penzijní reformy. A pak bude třeba jednat. Někdo s rozhodnutím, zda se dá ke druhému pilíři, může trochu vyčkat, někdo se musí rozhodnout do půl roku. Jen nejstarší si mnou ruce, že už se jich to netýká a nemusí shánět informace, o co jde a jak to bude fungovat.

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

15. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Zdeněk Škromach: sKarty? Nemám pocit, že by stát ve finále ušetřil

Exkluzivní rozhovor s lidovým politikem z Lidového domu. Co si Zdeněk Škromach myslí o sKartách jednoho ze svých nástupců, ministra práce a sociálních věcí Jaroslava Drábka? A co provede sociální demokracie, pokud vyhraje volby, s fondy druhého důchodového pilíře?

Jiří Rusnok: Penze, druhý pilíř a zaměstnanecké fondy

12. 9. 2012 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Jiří Rusnok: Penze, druhý pilíř a zaměstnanecké fondy

V druhé části unikátního videovýkladu Jiřího Rusnoka o změnách v důchodovém systému se dozvíme, ve kterých zemích funguje druhý pilíř penzijního systému na bázi zaměstnaneckých fondů a jaké výhody a nevýhody tento druh spoření na stáří má.

Ve sněmovně se nehrálo jen o DPH! Šlo také o revoluci v dávkách na bydlení

6. 9. 2012 | Petra Dlouhá | 29 komentářů

Ve sněmovně se nehrálo jen o DPH! Šlo také o revoluci v dávkách na bydlení

Válka o DPH, vzpoura v ODS, vláda v ohrožení… Nečas zvyšuje sázky: když zákon neprojde, končí. To jsme včera slyšeli ze všech stran. Málokdo však registroval, že se ve sněmovně hrálo také o zásadní změnu dávek na bydlení – zlatou žílu majitelů ubytoven pro chudé.

Svatba, nebo život na psí knížku? Co se víc vyplatí?

30. 8. 2012 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Svatba, nebo život na psí knížku? Co se víc vyplatí?

Život v manželství, nebo na psí knížku? Pojďme si propočítat, přepočítat a prověřit, jaké finanční výhody a úskalí cesta životem v jednom či druhém provedení skýtá.

Patrik Nacher: Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!

28. 8. 2012 | Patrik Nacher | 34 komentářů

Patrik Nacher: Ne chystanému druhému pilíři penzijního systému!

Plánovaný druhý pilíř penzijního systému je nepromyšlený, z ekonomického hlediska pro lidi nevýhodný, jednoznačně neflexibilní a pro většinu občanů neefektivní.

Očima expertů: Proč stát nepodporuje rodiny s dětmi?

24. 8. 2012 | Ondřej Tůma | 37 komentářů

Očima expertů: Proč stát nepodporuje rodiny s dětmi?

Stát sice naříká, že je moc důchodců a málo batolat, rodiny s dětmi ale nedokáže nijak podpořit. Co si o tom myslí členové Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout a Daniel Münich, podnikatel Tomio Okamura a další zajímavé osobnosti?

Kdo platí za cashback? Prakticky nikdo. Uživatelé sKaret budou!

23. 8. 2012 | Patrik Nacher | 11 komentářů

Kdo platí za cashback? Prakticky nikdo. Uživatelé sKaret budou!

Česká spořitelna se zuby nehty brání narčením, že bude na držitelích sKarty, tedy příjemcích sociálních dávek včetně rodičovského příspěvku či podpory v nezaměstnanosti vydělávat prostřednictví přehnaných poplatků. Minimálně u výběru hotovosti u pokladen obchodů, tzv. cashbacku, je to ale pravda.

Jak na sociální dávky: několik tipů

13. 8. 2012 | Barbora Buřínská | 17 komentářů

Jak na sociální dávky: několik tipů

Sociální systém v Česku není ani jasný, ani přehledný. Rozhodli jste se žádat o některou z dávek státní sociální podpory? Máme pro vás několik tipů.

Matěj Hollan: Znechutila mě stranická připos.anost. Zvolil jsem akčnější cestu

28. 7. 2012 | Martin Vlnas | 5 komentářů

Matěj Hollan: Znechutila mě stranická připos.anost. Zvolil jsem akčnější cestu

Jednou za čtyři roky odvolit a pak držet hubu, nebo jít měnit věci do politiky. Existuje ještě jiná možnost? Nu – ještě můžete budovat (někým vysmívanou) občanskou společnost. Jako to dělá třeba Matěj Hollan, předseda občanského sdružení Brnění.

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services