Povinnost nástupu na mateřskou dovolenou, přivýdělek u peněžité pomoci v mateřství

Dobrý den milá redakce, chtěla bych odpověď na několik dotazů, bohužel jsem celkovou odpověď z několika úřadů nedostala úplnou, nevěděli. Tedy: obracím se na Vás s dotazem ohledně mateřské, jejího nároku a výše. Termín porodu mám stanoven na 21.8.2013. Jsem zaměstnancem na hlavní pracovní poměr u vysoké školy, kde pobírám čistou měsíční mzdu 8010,- Kč (hrubou mám 9000,-). Zaměstnavatel za mne odvody posílá. Zaměstanancem jsem kontinuálně od roku 2008. Předpokládám, že nárok na mateřskou títo vzniká. Ale nevím v jaké výši a pokud se mě vůbec finančně vyplatí na mateřskou nastoupit a nezůstat tak v pracovním poměru? O potomka se můžu střídat v hlídání a péči s přítelem, ten je OSVČ. Je nezbytné vůbec nastoupit a využívat mateřskou v délce 28.týdnů? Současně jsem na vedlejší pracovní poměr vedená jako OSVČ - výtvarník. Tímto příjmem si dovydělávám na nezbytné měsíční výdaje, abych se vůbec uživila. Bohužel, nespadám principielně mezi nepracující a o zaměstnání mám zájem. Ale díky zákonům této země, mě jako pedagogovi na vysoké škole, může zaměstnavatel řetězit pracovní smlouvu vždy na rok díky vyjímnkám v zákonech. Tedy další věc, co mě vyvstátvá, je konec současné pracovní smlouvy, který mě vychází na 31.10.2013 v průběhu předpokládané mateřské. Co s tímto? Nechci přijít z důvodu mateřské o zaměstnání, ze kterého si vydělám více než bych dostala od státu. Mohu mít při mateřské vedlejší pracovní poměr? A pokud ano, je stanovená nějaká výše odpracovaných hodin? Mohl by se mě stát z hlavního pracovního poměru u univerzity stát vedlěší pracovní poměr při mateřské? Ohledně přítele a jeho OSVČ - architekt, bych se chtěla zeptat na jeho základ pro výpočet k nárokům na příspěvek k porodnému. Z čeho se vypočítává jeho část. Za rok 2012 základ daně je 129 231 Kč,- v jeho daňovém přiznání před odečty na sociální a zdravotní pojištění. Ani u měho čistý měsíční výdělek nepřesahuje cca 8000,-. Jak tedy vypočítat podklady pro žádost na porodné? Ještě doplňující informace, jsem svobodná, trvalé bydliště Praha 6, přítel trvalé bydliště Liberec. Sdílíme v Praze byt s podnájemné smlouvou, tedy máme společnou domáctnost. Předem velice děkuji za odpověď, s pozdravem Z.Veselá

Otázku poslal/a:  , 3. 6. 2013 20:43

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Určitě vám vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pracovního poměru na vysoké škole, ovšem její výše nebude vysoká. Orientačně si její výši můžete spočítat na naší kalkulačce:
http://www.penize.cz/kalkulacky/materska
Protože předpokládám, že její výše bude nižší než rodičovský příspěvek, můžete ode dne porodu požádat o její dorovnání do výše rodičovského příspěvku.
Pokud se rozhodnete peněžitou pomoc v mateřství čerpat v omezeném rozsahu - např. v době šestinedělí, můžete po jejím ukončení požádat o rodičovský příspěvek, u kterého můžete pracovat i podnikat - podnikání pak bude jako vedlejší výdělečná činnost. V tomto případě však doporučuji kontaktovat předem okresní správu sociálního zabezpečení a zde si domluvit, co bude třeba k předčasnému ukončení peněžité pomoci v mateřství. K rodičovskému příspěvku poskytnou podrobnější informace na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

U nároku na porodné se bude započítávat příjem přítele z posledního daňového přiznání, ovšem minimálně příjem 12.500 Kč. Nárok na porodné si také můžete posoudit na naší kalkulačce:
http://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne
Blíže k porodnému vám také poradí na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

4. 6. 2013 22:29

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Přídavky na děti: dá nám je stát?

29. 8. 2011 | Ludmila Řezníčková | 13 komentářů

Přídavky na děti: dá nám je stát?

Jak rodič slyší, že se blíží školní rok, sahá po peněžence. Vzdělání opravdu něco stojí a to něco není maličkost. Pomůžou vám přídavky na dítě? Nemávejte rukou, že na ně nedosáhnete, blíží se měsíc říjen, kdy se přehodnocuje nárok na tuto dávku a započítávají se rodinné příjmy za další rok.

Vladimír Bezděk: Jak se budou od října vypočítávat důchody

25. 8. 2011 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Vladimír Bezděk: Jak se budou od října vypočítávat důchody

Od října se budou starobní penze vypočítávat podle nových pravidel. Ta jsou stanovena takzvanou malou důchodovou reformou, která zajistí vyšší důchody těm, kteří platili vyšší sociální pojištění. Ekonom Vladimír Bezděk vám v našem videu vysvětlí, co vše se bude měnit.

Prvý, druhý, třetí... Každý čtvrtý Čech je důchodce. Videorozhovor s Vladimírem Bezděkem

11. 8. 2011 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Prvý, druhý, třetí... Každý čtvrtý Čech je důchodce. Videorozhovor s Vladimírem Bezděkem

Čtvrté pokračování videorozhovorů s ekonomem Vladimírem Bezděkem vás seznámí se současnou důchodovou situací v České republice. Důchodců výrazně přibývá, zatímco počet lidí, kteří do důchodového systému platí, stagnuje.

Očima expertů: K opravdové regulaci hazardu máme daleko

5. 8. 2011 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: K opravdové regulaci hazardu máme daleko

Česká republika je ráj hazardu. Na kasino či hernu narazíte takřka na každém kroku. Na to, co je hlavní příčinou tohoto stavu a jak hazard efektivně regulovat, jsme se zeptali Tomia Okamury, Jana Sokola, Petra Zahradníka a dalších osobností.

Absolventi, nejvyšší čas dát si do pořádku věci ouřední!

5. 8. 2011 | Ludmila Řezníčková | 2 komentáře

Absolventi, nejvyšší čas dát si do pořádku věci ouřední!

Polovička prázdnin za námi. Pro ty, kdo letos končili školu, je nejvyšší čas zkontrolovat, zda mají v pořádku všechny úřední náležitosti. Aby pak nebyli překvapení, že dluží na nějakém pojistném nebo že jim zničehonic nechodí přídavky na dítě. Využijte škaredého počasí a zaúřadujte si.

Petr Šimčák: Čeští penzisté potřebují hlavně produktivní ekonomiku

30. 7. 2011 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Petr Šimčák: Čeští penzisté potřebují hlavně produktivní ekonomiku

V rozhovoru s Petrem Šimčákem, ředitelem obchodu pro banky a instituce skupiny Pioneer Investments v ČR, se dozvíte, jak vnímá plánovanou důchodovou reformu, proč by podle něj investování do státních dluhopisů nemělo být jedinou volbou budoucích penzistů nebo jaké jsou investiční možnosti drobných investorů.

Vladimír Bezděk: Zavést v zemi tunelů do penzijního systému zaměstnavatelské fondy?

28. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Vladimír Bezděk: Zavést v zemi tunelů do penzijního systému zaměstnavatelské fondy?

Ústředním tématem druhého dílu videorozhovoru s ekonomem Vladimírem Bezděkem je členění důchodových systémů. Soustředí se na rizika zaměstnavatelského soukromého důchodového systému, který v zahraničí často posloužil k obřímu tunelování. Mohlo by něco podobného nastat i v České republice?

Vladimír Bezděk: Důchodový systém: solidarita, nebo kapitál?

21. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Vladimír Bezděk: Důchodový systém: solidarita, nebo kapitál?

Přinášíme sérii videorozhovorů s Vladimírem Bezděkem, ekonomem, členem NERVu, předním odborníkem na důchodové systémy. Stále se říká, že k penzijní reformě se nevede dostatečná veřejná debata. Vladimír Bezděk nás tedy seznámí se základními pojmy, jež bychom měli znát, než se do ní zapojíme.

Očima expertů: Češi neumějí šetřit! Čím to je?

15. 7. 2011 | Ondřej Tůma | 41 komentářů

Očima expertů: Češi neumějí šetřit! Čím to je?

Co může za to, že si české domácnosti nedokážou vytvořit dostatečné finanční rezervy? Rozhazovačnost? Neschopnost správně investovat? Nízké příjmy? Zeptali jsme se, jaký na tuto problematiku mají názor ekonomové Petr Mach a Pavel Kohout, podnikatel Tomio Okamura a další odborníci.

Peníze, které vám dá stát: sirotčí důchod

12. 7. 2011 | Ludmila Řezníčková | 15 komentářů

Peníze, které vám dá stát: sirotčí důchod

Sirotčí důchod je dávka, která má zabezpečit nezaopatřené dítě, které přijde o jednoho či oba rodiče (nebo jejich zákonné náhradníky), po dobu jeho studií a přípravy na povolání.

Je to jinak, než myslíte: Boháči a stát v Česku chudnou

10. 7. 2011 | Petr Holub | 4 komentáře

Je to jinak, než myslíte: Boháči a stát v Česku chudnou

Český statistický úřad publikoval zjištění, která odporují vžitému většinovému pohledu na stav společnosti. Nejbohatší třetině českých rodin se loni propadly reálné příjmy, zatímco ostatním se zvýšily.

V Drábkově zákoně číhá šest pastí, varují nezaměstnaní

26. 6. 2011 | Karel Toman | 10 komentářů

V Drábkově zákoně číhá šest pastí, varují nezaměstnaní

Novela zákona o zaměstnanosti má vážné chyby. Shodly se na tom Akční spolek nezaměstnaných (ASN) a Evropský institut pro veřejné otázky (EIVO).

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

6. 6. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

Dlužíte na pojistném 50 haléřů? I takovou částku může někdy vymáhat exekutor. Řada exekucí je přitom zbytečná – často stačí pravidelně kontrolovat poštu, platit pokuty, a když přijde nějaká upomínka, nehrát si na mrtvého brouka. Víte, co vám nemůže vzít ani exekutor?

Za práci v Německu německý důchod. V Česku s ním budete páni!

31. 5. 2011 | František Mašek | 20 komentářů

Za práci v Německu německý důchod. V Česku s ním budete páni!

K zemím Evropské unie, v nichž mohou Češi bez omezení pracovat, začátkem května konečně přibylo i Německo a Rakousko. Co znamená práce v Evropě pro váš důchod a co je třeba udělat, abyste za práci v cizině penzi dostali?

Pravda o důchodech: zaplatíte třikrát víc, než dostanete!

25. 5. 2011 | František Mašek | 28 komentářů

Pravda o důchodech: zaplatíte třikrát víc, než dostanete!

Beze změn v průběžném pilíři penzijního systému budou Češi narození v letech 1980 až 2008 platit na důchod několikrát víc, než kolik jim na něm pak stát vyplatí. Studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu doporučuje tyto náklady rozložit mezi více generací, včetně současných důchodců.

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services