Nárok na mateřskou a jinou sociální podporu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na několik věcí, týkajících se sociálního zabezpečení. Do listopadu 2012 jsem pracovala jako pedagog. Během roku 2012 se v práci začalo propouštět, mé místo se z organizačních důvodů rušilo. Zároveň mi ale bylo nabídnuto totožné místo, na které jsem nastoupila. Tady už jsem ale podepisovala smlouvu na dobu určitou, po jejím vypršení jsem byla propuštěna bez nároku na odstupné. Od této doby jsem tedy vedena na ÚP (listopad 2012). Po třech měsících, kdy jsem byla vedena coby nezaměstnaná, jsem otěhotněla. O práci, kterou jsem měla rozjednanou jsem přišla, protože jsem tuto skutečnost nezatajovala. Nyní jsem zjistila, že mi byla pozastavena platba z ÚP, a tak jsem se začala zajímat o možnostech sociální podpory. Z ÚP mě paní poslala na Magistrát města, sociální odbor. Předem jsem si tam telefonovala a paní po telefonu mi řekla, že mám nárok na nějakou podporu alespoň v rámci toho, že jsem těhotná. Když jsem na samotný Magistrát přišla, paní se mě zeptala, jestli má dítě otce a jestli je zaměstnaný, na obojí jsem odpověděla kladně. Tak mi řekla, že tím pádem nemám nárok na žádnou sociální podporu. Tak jsem se ptala, jestli tím pádem nedostanu do nástupu na mateřskou žádné finance (cca 5 měsíců). Na to mi bylo odpovězeno, že to musíme nějak vydržet. Dále poslala na MSSZ. Jedna ze zásadních věcí, která mě na celé věci zarazila je fakt, že se mi zaměstnankyně Magistrátu nezeptala na žádné další věci - např. kolik otec dítěte vydělává... Zároveň bych se chtěla zeptat, jak je to s mateřskou/rodičovskou. Na MSSZ nebyl nikdo odpovědný, jen paní na přepážce, která mi prozatím zodpověděla mé otázky nejsrozumitelněji. Jestli tomu správně rozumím, tak vzhledem k tomu, že jsem byla v posledních dvou letech min.270 dní nemocensky pojištěna, mám nárok na mateřskou až momentem narození dítěte. V období 6 - 8 týdnů, kdy se na mateřskou nastupuje běžně z pracovního poměru, nárok na žádnou platbu nemám. Teď jsem ještě v některé z vyhlášek našla informaci - Pokud mamince nevznikne nárok na mateřskou dovolenou, může čerpat nemocenskou dovlenou, pokud je nemocensky pojištěna, a to až 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Pak tedy mám nárok alespoň na nemocenskou??? A ještě mám dotaz ohledně nástupu do zaměstnání - co kdybych ještě nyní nastoupila do zaměstnání a pracovala nějakou dobu. Jak dlouho bych musela pracovat, abych dosáhla na klasickou mateřskou dovolenou? Vycházím opět z informace nalezenou na internetu - viz. odkaz http://prace-a-kariera.porad.cz/pracovni-problemy/navod/mam-narok-na-materskou-a-rodicovskou-dovolenou.html - pokud je rodič nezaměstnaný, neplatí si tedy nemocenské pojištění, ale je veden na úřadě práce déle než 180 dnů, pak nemá možnost volby délky rodičovské dovolené a náleží mu měsíčně 7600 Kč do 21 měsíců věku a do 4 let věku dítěte 3800 Kč měsíčně. Moc děkuji za vaši odpověď. MS

Otázku poslal/a:  , 5. 6. 2013 19:44

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Na úřadu práce je oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi, tam se tyto dávky vyplácí a zde vám také nárok na tyto dávky posoudí. Pokud nežijete s otcem dítěte, snažte se to úřadu práce dokázat, aby vám posuzovali samostatně. Pokud s otcem dítěte sdílíte společnou domácnost, nechejte si posoudit nárok na dávky s ním a uveďte jeho příjem.
Co se týče peněžité pomoci v mateřství, na tuto dávku nemáte nyní nárok (a ani na nemocenskou), protože nejste účastna nemocenského pojištění. Pokud byste však nastoupila do zaměstnání, ve kterém byste byla nemocensky pojištěna, měla byste nárok na tyto dávky po odpracování i jen několika dnů, když potřebnou délku nemocenského pojištění splňujete.
Pokud práci nenajdete, dostanete ode dne porodu rovnou rodičovský příspěvek, jeho výši si budete moci zvolit podle výdělečné činnosti otce dítěte. Bližší informace k rodičovskému příspěvku dostanete na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

5. 6. 2013 22:56

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Práci hledá nejméně lidí od května 1997, volných je 347 tisíc míst

10. 6. 2019 | Petr Kučera

Práci hledá nejméně lidí od května 1997, volných je 347 tisíc míst

Úřady práce evidovaly ke konci května 200 675 uchazečů o zaměstnání. To je o 9 153 méně než v dubnu a o 28 957 méně než před rokem. „Zároveň jde o nejnižší hodnotu od května 1997,“ uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Češi mají naspořeno na důchod maximálně půl milionu

30. 5. 2019 | Petr Kučera | 1 komentářů

Češi mají naspořeno na důchod maximálně půl milionu

Největší skupina lidí ve věku 50 až 65 let má na důchod naspořeno od 100 do 500 tisíc korun – z celkového počtu budoucích důchodců jde jenom o 27 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting, kterého se účastnil vzorek 1050 uživatelů internetu v této věkové kategorii.

Limit pro jesle při rodičovském příspěvku stoupne

21. 5. 2019 | Petr Kučera

Limit pro jesle při rodičovském příspěvku stoupne

Součástí novely zákona o státní sociální podpoře, kterou včera podpořila vláda, není jen zvýšení rodičovského příspěvku. Zvýší se také limit týkající se jeslí nebo mateřské školy.

Jak dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek? Projděte si, co udělat

21. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 81 komentářů

Jak dosáhnout na vyšší rodičovský příspěvek? Projděte si, co udělat

Vláda se definitivně shodla na zvýšení rodičovského příspěvku od 1. ledna 2020. Těšit se můžou i některé rodiny, které s jeho čerpáním začaly dřív. Jak na to?

Rodičovský příspěvek stoupne, schválila vláda. Kdo si polepší?

20. 5. 2019 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 22 komentářů

Rodičovský příspěvek stoupne, schválila vláda. Kdo si polepší?

Vláda dnes schválila návrh ministryně Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení rodičovského příspěvku.

Spoření na penzi má být pro všechny. Ve hře je státní fond i progresivní daň

20. 5. 2019 | Ondřej Tůma | 81 komentářů

Spoření na penzi má být pro všechny. Ve hře je státní fond i progresivní daň

Jak posílit takzvaný třetí pilíř a motivovat lidi, aby si víc spořili nad rámec státního důchodu? Proč v komisi chybí zástupce penzijních fondů? A kde najít zdroje na výplatu penzí v budoucnu? O tom je druhý díl rozhovoru s Danuší Nerudovou, předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody.

Reforma důchodů? Mission impossible, říká šéfka komise

18. 5. 2019 | Ondřej Tůma | 26 komentářů

Reforma důchodů? Mission impossible, říká šéfka komise

„Nerada bych se dožila toho, že by se mě děti za patnáct let zeptaly, proč jsem odmítla možnost pokusit se zlepšit náš důchodový systém. Je strašně jednoduché stát opodál a kritizovat,“ vysvětluje rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, proč přijala nabídku vést novou důchodovou komisi.

Chcete být s dítětem doma déle? Co dělat, když rodičovská dovolená nestačí

15. 5. 2019 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Chcete být s dítětem doma déle? Co dělat, když rodičovská dovolená nestačí

Rodičovský příspěvek si můžete rozložit až do čtyř let věku dítěte, ale rodičovská dovolená trvá nejvýš do jeho tří let. Co když chcete nebo potřebujete zůstat doma s dítětem déle? Hrozí vám výpověď v práci? O jaké jistoty přijdete?

Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

14. 5. 2019 | Jiří Hovorka | 47 komentářů

Vyšší rodičovskou dostanou čtyři rodiny z pěti. Maláčová má nový návrh

Volby jsou za dveřmi, a tak je zase o něco jasnější, jak by se měl od příštího roku zvýšit rodičovský příspěvek.

Jak si zvýšit budoucí důchod? Zkuste sázku na dlouhý život

25. 4. 2019 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Jak si zvýšit budoucí důchod? Zkuste sázku na dlouhý život

Když budete žít aspoň tak dlouho jako průměrný důchodce, vyděláte na tom. Na konkrétním příkladu vám ukážeme, jak pracovat takzvaně na procenta.

Očima expertů: Milujte se a množte se! Jak rozrodit Česko?

5. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 46 komentářů

Očima expertů: Milujte se a množte se! Jak rozrodit Česko?

Jak velkou hrozbu představuje pro naši budoucnost demografický vývoj? Kdo nám zaplatí důchody? A jak motivovat Čechy, aby měli víc dětí?

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

4. 4. 2019 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Změny ve spoření na penzi: Povinně pro všechny a s příspěvkem od firmy?

Lidé chápou třetí pilíř jenom jako prostředek k získání státní podpory, říká šéfka nové důchodové komise Danuše Nerudová. Chce, aby si lidé ve fondech spořili víc.

Kalkulačka zvýšení důchodů 2020: Víme, o kolik dostanete víc

3. 4. 2019 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Kalkulačka zvýšení důchodů 2020: Víme, o kolik dostanete víc

Na rovinu, kalkulačka je to orientační: ani vláda neví, jaký přesně mechanismus zvýšení penzí v roce 2020 bude. Vzorec pro valorizaci důchodů počítá se vstupy, jejichž výše ještě není známa. Politický cíl je, aby průměrný důchod narostl o 900 korun. Takže se počká, až budeme vědět, o kolik by penze rostla normálně – a k tomu se přihodí nějaká ta stovka, aby to pěkně vyšlo.

Vláda bude rozdávat. Kdyby na chleba nebylo

1. 4. 2019 | Pavel Jégl | 32 komentářů

Vláda bude rozdávat. Kdyby na chleba nebylo

Vláda nepřemýšlí, jak ušetřit na dárcích. Zabývá se tím, jak jich rozdat co nejvíc.

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

28. 3. 2019 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Zvýšení důchodů o 900 korun? Ne tak rychle! Narazí vláda kvůli klesající zásluhovosti?

ČSSD a ANO se shodnou na tom, že důchody mají narůst v průměru o 900 korun. Jejich ministryně se ale přou o to, jak to udělat. Přesněji o to, jak moc mají penze odrážet, kolik člověk vydělal a zaplatil na důchodovém pojištění.

Aktuální články

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Vysoké ceny bytů a domů, růst úrokových sazeb hypoték i reálný pokles příjmů v posledních...více

Hypotéky zlevňují jen nepatrně. Na 4 % letos zapomeňte

Hypotéky zlevňují jen nepatrně. Na 4 % letos zapomeňte

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů k 5. září klesla oproti předchozímu měsíci...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services