Nárok na mateřskou a jinou sociální podporu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na několik věcí, týkajících se sociálního zabezpečení. Do listopadu 2012 jsem pracovala jako pedagog. Během roku 2012 se v práci začalo propouštět, mé místo se z organizačních důvodů rušilo. Zároveň mi ale bylo nabídnuto totožné místo, na které jsem nastoupila. Tady už jsem ale podepisovala smlouvu na dobu určitou, po jejím vypršení jsem byla propuštěna bez nároku na odstupné. Od této doby jsem tedy vedena na ÚP (listopad 2012). Po třech měsících, kdy jsem byla vedena coby nezaměstnaná, jsem otěhotněla. O práci, kterou jsem měla rozjednanou jsem přišla, protože jsem tuto skutečnost nezatajovala. Nyní jsem zjistila, že mi byla pozastavena platba z ÚP, a tak jsem se začala zajímat o možnostech sociální podpory. Z ÚP mě paní poslala na Magistrát města, sociální odbor. Předem jsem si tam telefonovala a paní po telefonu mi řekla, že mám nárok na nějakou podporu alespoň v rámci toho, že jsem těhotná. Když jsem na samotný Magistrát přišla, paní se mě zeptala, jestli má dítě otce a jestli je zaměstnaný, na obojí jsem odpověděla kladně. Tak mi řekla, že tím pádem nemám nárok na žádnou sociální podporu. Tak jsem se ptala, jestli tím pádem nedostanu do nástupu na mateřskou žádné finance (cca 5 měsíců). Na to mi bylo odpovězeno, že to musíme nějak vydržet. Dále poslala na MSSZ. Jedna ze zásadních věcí, která mě na celé věci zarazila je fakt, že se mi zaměstnankyně Magistrátu nezeptala na žádné další věci - např. kolik otec dítěte vydělává... Zároveň bych se chtěla zeptat, jak je to s mateřskou/rodičovskou. Na MSSZ nebyl nikdo odpovědný, jen paní na přepážce, která mi prozatím zodpověděla mé otázky nejsrozumitelněji. Jestli tomu správně rozumím, tak vzhledem k tomu, že jsem byla v posledních dvou letech min.270 dní nemocensky pojištěna, mám nárok na mateřskou až momentem narození dítěte. V období 6 - 8 týdnů, kdy se na mateřskou nastupuje běžně z pracovního poměru, nárok na žádnou platbu nemám. Teď jsem ještě v některé z vyhlášek našla informaci - Pokud mamince nevznikne nárok na mateřskou dovolenou, může čerpat nemocenskou dovlenou, pokud je nemocensky pojištěna, a to až 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Pak tedy mám nárok alespoň na nemocenskou??? A ještě mám dotaz ohledně nástupu do zaměstnání - co kdybych ještě nyní nastoupila do zaměstnání a pracovala nějakou dobu. Jak dlouho bych musela pracovat, abych dosáhla na klasickou mateřskou dovolenou? Vycházím opět z informace nalezenou na internetu - viz. odkaz http://prace-a-kariera.porad.cz/pracovni-problemy/navod/mam-narok-na-materskou-a-rodicovskou-dovolenou.html - pokud je rodič nezaměstnaný, neplatí si tedy nemocenské pojištění, ale je veden na úřadě práce déle než 180 dnů, pak nemá možnost volby délky rodičovské dovolené a náleží mu měsíčně 7600 Kč do 21 měsíců věku a do 4 let věku dítěte 3800 Kč měsíčně. Moc děkuji za vaši odpověď. MS

Otázku poslal/a:  , 5. 6. 2013 19:44

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Na úřadu práce je oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi, tam se tyto dávky vyplácí a zde vám také nárok na tyto dávky posoudí. Pokud nežijete s otcem dítěte, snažte se to úřadu práce dokázat, aby vám posuzovali samostatně. Pokud s otcem dítěte sdílíte společnou domácnost, nechejte si posoudit nárok na dávky s ním a uveďte jeho příjem.
Co se týče peněžité pomoci v mateřství, na tuto dávku nemáte nyní nárok (a ani na nemocenskou), protože nejste účastna nemocenského pojištění. Pokud byste však nastoupila do zaměstnání, ve kterém byste byla nemocensky pojištěna, měla byste nárok na tyto dávky po odpracování i jen několika dnů, když potřebnou délku nemocenského pojištění splňujete.
Pokud práci nenajdete, dostanete ode dne porodu rovnou rodičovský příspěvek, jeho výši si budete moci zvolit podle výdělečné činnosti otce dítěte. Bližší informace k rodičovskému příspěvku dostanete na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

5. 6. 2013 22:56

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Vláda slibuje důchodovou reformu. A zase nebude nic

13. 8. 2018 | Pavel Jégl | 104 komentářů

Vláda slibuje důchodovou reformu. A zase nebude nic

Vláda ANO a sociální demokracie zařídí reformu důchodů. Bez okolků a bez zbytečných řečí. Dočtete se v jejím programovém prohlášení.

V těhotenství vás vyhodit nesmí. Na co máte v práci nárok

2. 8. 2018 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

V těhotenství vás vyhodit nesmí. Na co máte v práci nárok

Vyhodit z práce těhotnou není jednoduché, chrání ji zákon. Přečtěte si, na co máte v době radostného očekávání právo.

Hodinový vyhazov. Připrav firmu o halíř, párat se s tebou nebudou

31. 7. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 10 komentářů

Hodinový vyhazov. Připrav firmu o halíř, párat se s tebou nebudou

Okamžitý vyhazov je extrémní nástroj a zaměstnavatel si musí pořádně rozmyslit, než po něm sáhne. Zákoník práce totiž většinou chrání slabšího, tedy zaměstnance. Existuje ale výjimka, kdy v něm zaměstnanec nemá nejmenší zastání: když sáhne zaměstnavateli na majetek. A nemusíte si hned představovat krádež nebo zpronevěru...

Marie Zemanová o „dětském penzijku“: Bála jsem se konzervativnosti Čechů

26. 7. 2018 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Marie Zemanová o „dětském penzijku“: Bála jsem se konzervativnosti Čechů

Je penzijní spoření pro děti protimluv? Jaké má místo mezi jinými možnosti spoření? Může pomoci ve výchově k finanční gramotnosti? Ptáme se u generální ředitelky ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanové.

Nejčastější důvod výpovědi: nadbytečnost. Doopravdy, nebo naoko?

25. 7. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 5 komentářů

Nejčastější důvod výpovědi: nadbytečnost. Doopravdy, nebo naoko?

Když se zaměstnavatel rozhodne někoho propustit, musí uvést výpovědní důvod. Ten nejčastější se jmenuje nadbytečnost. Podnikatel se jistě musí přizpůsobovat situaci na trhu a regulovat počet svých lidí. Jenže nadbytečnost se v praxi často také zneužívá, stačí se znelíbit a letíte… Dá se nějak bránit?

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

20. 7. 2018 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

Poslanci a ministerstvo práce chtějí změny v rodičovském příspěvku. Co konkrétně bude jinak, pokud jejich návrhy získají dostatečnou podporu?

Změny ve vydávání dokladů: Nová eObčanka, pas za 24 hodin a řidičák kdekoli

11. 7. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Změny ve vydávání dokladů: Nová eObčanka, pas za 24 hodin a řidičák kdekoli

Prvního července začala platit nová pravidla pro vydávání dokladů. Staré občanky nahradily elektronické průkazy, které umožní prokázání totožnosti online. Co konkrétně s novou občankou vyřídíte přes internet a jak se změnilo vydávání cestovních pasů a řidičáků? Poradíme.

Podpora při rekvalifikaci v roce 2018. Kolik a za jakých podmínek

9. 7. 2018 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Podpora při rekvalifikaci v roce 2018. Kolik a za jakých podmínek

Kdo chce vyšší šanci na nové zaměstnání i vyšší podporu v nezaměstnanosti, může zkusit rekvalifikační kurz. Přečtěte si, jaká jsou pravidla a kolik od státu dostanete.

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé

21. 6. 2018 | Monika Veselíková | 27 komentářů

Martin Šimáček: Stát si vyrábí vlastní chudé

„Obce a ani stát si nevědí rady, nedokážou dlouhodobě uplatnit politiku vedoucí k sociálnímu začleňování. Občas se sice najde výjimka, obecně ale vidíme hlavně řadu špatných rozhodnutí,“ říká Martin Šimáček, ředitel Institutu pro sociální inkluzi.

Podpora v nezaměstnanosti, kterou není z čeho počítat: brutálně nízká

20. 6. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková

Podpora v nezaměstnanosti, kterou není z čeho počítat: brutálně nízká

V některých případech se podpora v nezaměstnanosti neurčuje z výdělku v posledním zaměstnání, ale z průměrné mzdy. Taková podpora je ovšem velmi nízká.

Z pracáku s mezipřistáním zase na pracák. Kdy to bude s podporou a kdy bez?

14. 6. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 17 komentářů

Z pracáku s mezipřistáním zase na pracák. Kdy to bude s podporou a kdy bez?

Někdy se nedaří a člověk skončí jako nezaměstnaný na úřadu práce opakovaně, brzy po sobě. Třeba když ho propustí z nového zaměstnání ve zkušební době. Kdy má uchazeč o zaměstnání i při další registraci na úřadu práce nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

5. 6. 2018 | Monika Veselíková | 15 komentářů

Přehled. Kolik lidí čerpá sociální dávky?

Příspěvek na bydlení, porodné nebo dávky hmotné nouze. Kolik Čechů se bez nich neobejde a jak se počet příjemců měnil v čase? Prošli jsme statistiky a přehledy ministerstva práce a připravili přehled čerpání dávek státní sociální podpory.

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

4. 6. 2018 | Monika Veselíková | 49 komentářů

Příspěvek i doplatek přísněji. Změny v dávkách na bydlení

Přísnější podmínky pro čerpání příspěvku na bydlení a nižší doplatek na bydlení pro lidi z ubytoven. Nejzásadnější novinky, které chce ministerstvo práce prosadit. Pokud novely zákonů projdou, začnou nová pravidla platit už příští rok.

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte právo při návratu do práce?

29. 5. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Mateřská a rodičovská dovolená. Na co máte právo při návratu do práce?

Rodičům na mateřské a rodičovské dovolené přiznává zákoník práce určitá práva. Kdo chce být při návratu do zaměstnání při vyjednávání se šéfem pevný v kramflecích, měl by je znát. Peníze.cz přinášejí užitečný přehled pro každého, kdo řeší návrat do zaměstnání.

Šikovná rada: mezi mateřskou a rodičovskou si vezměte normální dovolenou

22. 5. 2018 | Terezie Nývltová Vojáčková | 33 komentářů

Šikovná rada: mezi mateřskou a rodičovskou si vezměte normální dovolenou

Za absenci v práci kvůli mateřské dovolené se dovolená nekrátí, kvůli rodičovské už ale ano. Pokud vám zbyla řádná dovolená, je tedy finančně výhodné vybrat si ji před nástupem na rodičovskou.

Aktuální články

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Vysoké ceny bytů a domů, růst úrokových sazeb hypoték i reálný pokles příjmů v posledních...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services