Nárok na mateřskou a jinou sociální podporu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na několik věcí, týkajících se sociálního zabezpečení. Do listopadu 2012 jsem pracovala jako pedagog. Během roku 2012 se v práci začalo propouštět, mé místo se z organizačních důvodů rušilo. Zároveň mi ale bylo nabídnuto totožné místo, na které jsem nastoupila. Tady už jsem ale podepisovala smlouvu na dobu určitou, po jejím vypršení jsem byla propuštěna bez nároku na odstupné. Od této doby jsem tedy vedena na ÚP (listopad 2012). Po třech měsících, kdy jsem byla vedena coby nezaměstnaná, jsem otěhotněla. O práci, kterou jsem měla rozjednanou jsem přišla, protože jsem tuto skutečnost nezatajovala. Nyní jsem zjistila, že mi byla pozastavena platba z ÚP, a tak jsem se začala zajímat o možnostech sociální podpory. Z ÚP mě paní poslala na Magistrát města, sociální odbor. Předem jsem si tam telefonovala a paní po telefonu mi řekla, že mám nárok na nějakou podporu alespoň v rámci toho, že jsem těhotná. Když jsem na samotný Magistrát přišla, paní se mě zeptala, jestli má dítě otce a jestli je zaměstnaný, na obojí jsem odpověděla kladně. Tak mi řekla, že tím pádem nemám nárok na žádnou sociální podporu. Tak jsem se ptala, jestli tím pádem nedostanu do nástupu na mateřskou žádné finance (cca 5 měsíců). Na to mi bylo odpovězeno, že to musíme nějak vydržet. Dále poslala na MSSZ. Jedna ze zásadních věcí, která mě na celé věci zarazila je fakt, že se mi zaměstnankyně Magistrátu nezeptala na žádné další věci - např. kolik otec dítěte vydělává... Zároveň bych se chtěla zeptat, jak je to s mateřskou/rodičovskou. Na MSSZ nebyl nikdo odpovědný, jen paní na přepážce, která mi prozatím zodpověděla mé otázky nejsrozumitelněji. Jestli tomu správně rozumím, tak vzhledem k tomu, že jsem byla v posledních dvou letech min.270 dní nemocensky pojištěna, mám nárok na mateřskou až momentem narození dítěte. V období 6 - 8 týdnů, kdy se na mateřskou nastupuje běžně z pracovního poměru, nárok na žádnou platbu nemám. Teď jsem ještě v některé z vyhlášek našla informaci - Pokud mamince nevznikne nárok na mateřskou dovolenou, může čerpat nemocenskou dovlenou, pokud je nemocensky pojištěna, a to až 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Pak tedy mám nárok alespoň na nemocenskou??? A ještě mám dotaz ohledně nástupu do zaměstnání - co kdybych ještě nyní nastoupila do zaměstnání a pracovala nějakou dobu. Jak dlouho bych musela pracovat, abych dosáhla na klasickou mateřskou dovolenou? Vycházím opět z informace nalezenou na internetu - viz. odkaz http://prace-a-kariera.porad.cz/pracovni-problemy/navod/mam-narok-na-materskou-a-rodicovskou-dovolenou.html - pokud je rodič nezaměstnaný, neplatí si tedy nemocenské pojištění, ale je veden na úřadě práce déle než 180 dnů, pak nemá možnost volby délky rodičovské dovolené a náleží mu měsíčně 7600 Kč do 21 měsíců věku a do 4 let věku dítěte 3800 Kč měsíčně. Moc děkuji za vaši odpověď. MS

Otázku poslal/a:  , 5. 6. 2013 19:44

Na otázku odpovídá:

Ludmila Řezníčková

Na úřadu práce je oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi, tam se tyto dávky vyplácí a zde vám také nárok na tyto dávky posoudí. Pokud nežijete s otcem dítěte, snažte se to úřadu práce dokázat, aby vám posuzovali samostatně. Pokud s otcem dítěte sdílíte společnou domácnost, nechejte si posoudit nárok na dávky s ním a uveďte jeho příjem.
Co se týče peněžité pomoci v mateřství, na tuto dávku nemáte nyní nárok (a ani na nemocenskou), protože nejste účastna nemocenského pojištění. Pokud byste však nastoupila do zaměstnání, ve kterém byste byla nemocensky pojištěna, měla byste nárok na tyto dávky po odpracování i jen několika dnů, když potřebnou délku nemocenského pojištění splňujete.
Pokud práci nenajdete, dostanete ode dne porodu rovnou rodičovský příspěvek, jeho výši si budete moci zvolit podle výdělečné činnosti otce dítěte. Bližší informace k rodičovskému příspěvku dostanete na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

5. 6. 2013 22:56

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

16. 5. 2016 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Dobrovolné důchodové pojištění: Pomůže dosáhnout na důchod

Když nevyděláváte, nemusíte důchodové pojištění platit. Má to ovšem nepříjemné důsledky: když ho neplatíte dlouho, nemůžete čekat penzi. Jestli o důchod nechcete přijít, pomůže dobrovolná účast na důchodovém pojištění. Poradíme, jak na to.

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

11. 5. 2016 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Inventura: Jak důchodová komise mění penzijní systém

Vláda chce reformovat důchodový systém. A reformuje. Podle kritiků ale dochází jen k dílčím úpravám, které se největším problémům vyhýbají. Pojďme si projít všechny návrhy, které Odborná komise pro důchodovou reformu předložila vládě. A také ty, které vláda prosadila komisi navzdory.

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

7. 5. 2016 | Ondřej Tůma, Monika Veselíková | 104 komentářů

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

Vymíráme? Skutečně nebude na důchody? Demograf a člen důchodové komise Tomáš Fiala uvádí v rozhovoru všechno na pravou míru.

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

2. 5. 2016 | Monika Veselíková | 23 komentářů

Končím v práci kvůli péči o blízkého. Mám platit zdravotní a sociální pojištění?

Dítě nebo vážně nemocný partner. Rodiče, kteří se o sebe nezvládají starat. Stát pomůže prostřednictvím příspěvku na péči, ze kterého má nemocný pokrýt náklady na pečovatele. Tím může být – a často bývá – i někdo z rodiny. Co dělat, když volba padne na vás a vy budete muset nechat práce?

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

11. 4. 2016 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Z mateřské a rodičovské zpátky do práce: Co můžete od šéfa žádat

Smíte si určit termín návratu z mateřské a rodičovské, jak chcete? Jak dlouho musí zaměstnavatel držet místo? Máte zaručenou původní židli? Co když chcete nastoupit jen na zkrácený úvazek? A kde hledat zastání, když šéf poruší zákon? Praktické rady pro rodiče, kteří se vracejí do práce.

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

27. 3. 2016 | Jiří Hovorka | 32 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

Češi mají v důchodu trávit čtvrtinu života. Návrh ministerstva práce schválila vláda, která tím také splní jeden ze svých slibů – návrat jasně stanoveného důchodového věku.

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

16. 3. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Výpočet invalidního důchodu v roce 2016: Kalkulačka a přehled pravidel

Invalidní důchod slouží k zabezpečení lidí, kterým nemoc nebo následky úrazu nedovolují plnohodnotně pracovat, v horším případě pracovat vůbec. Výši invalidních důchodů v roce 2016 spočítá naše kalkulačka.

Očima expertů: Z daňové slevy na dítě sociální dávka?

11. 3. 2016 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Očima expertů: Z daňové slevy na dítě sociální dávka?

Místo daňové slevy na dítě běžná sociální dávka. Ministerstvo financí uvažuje o opatření, které by zamezilo podvodům s daňovým bonusem na dítě. Co si o tom myslí ekonomové, politici, analytici a daňoví specialisté?

Podpora rodičů: Odměňujeme snahu, nebo budujeme kastovní systém?

4. 3. 2016 | Michal Kašpárek | 17 komentářů

Podpora rodičů: Odměňujeme snahu, nebo budujeme kastovní systém?

Stát ročně odebere ročně rodičům desítky až stovky dětí. Kvůli chudobě. Sociální podpora by měla mířit dřív k nim než k matkám s nadprůměrnými příjmy.

Doplatek na bydlení 2016: Pravidla a výpočet

29. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Doplatek na bydlení 2016: Pravidla a výpočet

Doplatek na bydlení je dávka pomoci v hmotné nouzi. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení zůstalo chudému člověku či rodině na život. Kdo a za jakých podmínek dávku získá?

Mimořádná okamžitá pomoc 2016: Dávka pro případ akutní krize

25. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Mimořádná okamžitá pomoc 2016: Dávka pro případ akutní krize

Když se ocitnete finančně na dně a objeví se náhlý akutní výdaj, může stát vyplatit zvláštní dávku hmotné nouze: mimořádnou okamžitou pomoc. Přečtěte si, za jakých podmínek ji v roce 2016 dostanete a kde o ni žádat.

Příspěvek na bydlení 2016: Jak vás podpoří stát

22. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 29 komentářů

Příspěvek na bydlení 2016: Jak vás podpoří stát

Jestli máte tak nízké příjmy, že nezbývá na činži, pomůže stát. Přečtěte si, za jakých podmínek dostanete příspěvek na bydlení a nechte naši kalkulačku spočítat, v jaké výši.

Podvody s dávkami: Loni za sto milionů

21. 2. 2016 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvody s dávkami: Loni za sto milionů

Úřad práce ČR varuje, že kvůli zneužití dávek padlo už i několik trestů odnětí svobody. K neoprávněnému pobírání dochází především v oblasti takzvaných nepojistných sociálních dávek – jde hlavně o příspěvky a doplatky na bydlení nebo příspěvky na živobytí. Lidé například fiktivně rozdělují rodiny a někteří členové si nahlásí trvalý pobyt jinde.

Očima expertů: Konec důchodového věku. Do penze, kdy se vám zachce?

19. 2. 2016 | Ondřej Tůma | 59 komentářů

Očima expertů: Konec důchodového věku. Do penze, kdy se vám zachce?

Jeden by v sedmdesáti zastal práci za dva, druhý sotva v šedesátce přestal stíhat tempo. Pokud se ale narodili ve stejném roce, věk odchodu do penze mají stejný. Nebylo by lepší, kdyby mohli do důchodu odejít, kdy se jim zachce – s penzí vysokou podle toho, kolik stačili odvést na důchodovém pojištění?

Příspěvek na živobytí 2016: Pravidla a kalkulačka

17. 2. 2016 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Příspěvek na živobytí 2016: Pravidla a kalkulačka

Příspěvek na živobytí je základní dávka pomoci v hmotné nouzi, určená jednotlivcům a rodinám, kterým po zaplacení bydlení nezbývá na život. Kdo dávku dostane, se dočtete v dnešním přehledu. Výši příspěvku na živobytí spočítá naše kalkulačka.

Aktuální články

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Vysoké ceny bytů a domů, růst úrokových sazeb hypoték i reálný pokles příjmů v posledních...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services