vše do kupy

Dobrý den, obracím se na vás s pár dotazy. Jen pro představení mé situace. Od 1. 8. 2013 budu vedena v evidenci úřadu práce. Předtím jsem pracovala od 1. 5. - 31. 7. 2013. V měsíci dubno od 1. 4. - 30. 4. 2013 jsem byla vedena vevidenci úřadu práce a před tímto datem jsem skoro pět let pracovala v zaměstnání, kde mi bylo řádně ze mzdy strháváno sociální a zdravotní pojištění. Trvalé bydliště mám stéle vedeno u rodičů. Momentálně žiji s partnerem v Brně. Partner má trvalé bydliště aké vedeno u svých rodičů. No a ted k dotazům: 1.Chtěla jsem se zpetat zda budu mít nárok na porodné? 2. Zda mám nárok na nějaký příspěkvek v fondu samoživitelek? 3. Zda si partner může odečíst daň a miminko? 4. Jaká bude a z čeho se bude počítat rodičovská dovolená? 5. Jak dopředu se musí hlásit to, že budu od 1. 9. 2013 nastupovat na mateřskou dovolenou. Termín porodu mám 27. 10. 2013. Děkuji za vaše odpovědi. Iveta

Otázku poslal/a:  , 30. 7. 2013 13:30

Na otázku odpovídá:

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová

Pro nárok na porodné je potřeba, aby jste porodila Vaše první dítě a splnila zároveň další podmínku a to je příjem. Přesněji nárok na porodné mají rodiny, jejichž průměrný čistý příjem byl v kalendářním čtvrtletí předcházejícím čtvrtletí, ve kterém se dítě či děti narodily, nižší než 2,4násobek životního minima.
Zda na něj dosáhnete zjistíte orientačně na Naší kalkulačce: http://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne.
K ot. 2. Je mi líto, ale žádný příspěvek fondu samoživitelek v Našem systému není, žádná dávka speciálně matkám samoživitelka v ČR neexistuje. V případě, že i po pobírání přídavku a rodičovského příspěvku se budete domnívat, že Vaše příjmy jsou nedostačující, můžete se obrátit na oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi a vyřídit si tyto dávky, avšak jejích nárok se posuzuje dle příjmů osob v domácnosti.
k ot 3. Slevu na dani a dítě je možné odečíst za podmínky a to: pro využití slevy je, že jde o takzvané vyživované dítě, žijící s poplatníkem ve společné domácnosti. Bližší informace získáte na finančním úřadě.
k ot 4. Výši rodičovského příspěvku si můžete měnit a určit v případě, jestliže, lze alepson jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70% 30 násobku denního vyměř. základu. nejvýše však můžete pobírat 11 500 Kč měsíčně. Změnu můžete provádět po uplynutí 3 celých kalendářních měsíců po sobě jdoucích. Pokud nelze daný základ žádnému z rodičů stanovit budete pobírat 7600Kč měsíčně do konce 9.měsíce věku nejmladšího dítěte a od 10 měsíce výši 3800Kč do 4 let věku dítěte. Přesné a bližší informace se dozvíte na ÚP oddělení dávek státní sociální podpory.
K ot 5. Na peněžitou pomoc v mateřství neboli mateřskou dovolenou můžete nastoupit 6.až 8. Týdnu před porodem, nebojte Váš gynekolog si toto většinou hlídá a určitě Vám řekne, nebojte se jej zeptat. Gynekolog pak píše žádanku a ta se odesílá na okresní správu sociálního zabezpečení.

30. 7. 2013 19:15

Položte svojí vlastní otázku. Důchody a dávky - poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma dávky v hmotné nouzi, důchody, důchody a dávky, mateřská dovolená, podpora v nezaměstnanosti, poradna, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, rodičovská dovolená, sociální dávky

Na sociálních dávkách dostaneme v roce 2005 víc

5. 1. 2005 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Na sociálních dávkách dostaneme v roce 2005 víc

Zvýšení životního minima přinese rozsáhlé změny v sociální oblasti. Chcete vědět o kolik se zvýší porodné, přídavky na děti, částka životního minima k pokrytí nákladů na domácnost a další dávky? Na našich kalkulačkách si to pro názornost můžete i spočítat.

Množme se a plaťme méně aneb daně a děti ve 2005

4. 1. 2005 | Kateřina Havlíčková | 29 komentářů

Množme se a plaťme méně aneb daně a děti ve 2005

Novela zákona o dani z příjmů přináší pro rok 2005 některé významné změny, ty nejdůležitější se týkají poplatníků s dětmi. Přečtěte si, co přesně pro vás budou znamenat. Připravili jsme i nové kalkulačky, můžete si tedy všechno propočítat.

Na rekvalifikaci netratíte

25. 11. 2004 | Ludmila Řezníčková

Na rekvalifikaci netratíte

Rekvalifikace. Zajímat se o ně budou asi nejvíce nezaměstnaní, ale tohle téma se zdaleka netýká pouze jich. Kdo se může rekvalifikačních kurzů zúčastnit, s jakou podporou státu přitom může počítat či jaké sankce za nesplnění podmínek mu hrozí?

Stát sáhnul podnikatelům na přídavky

19. 11. 2004 | Ludmila Řezníčková | 21 komentářů

Stát sáhnul podnikatelům na přídavky

Na některé živnostníky dolehne již tento měsíc tvrdost novely zákona o státní sociální podpoře. Mnozí totiž obdrží snížené přídavky na děti, někteří je dokonce nedostanou vůbec. Nejvíce se tato úprava paradoxně dotkne nízko příjmových skupin, například matek na rodičovské či podnikavých důchodců.

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

1. 11. 2004 | Pavel Kohout | 27 komentářů

Argentinská krize a poučení pro Českou republiku I.

V první polovině 20. století patřila Argentina k nejbohatším zemím světa. Hospodářskou výkonností se řadila na úroveň Kanady. Během 20. století byla ovšem postižena neuvěřitelnou sérií zásadních chyb v hospodářské politice. V roce 2002 se octila ve stavu platební neschopnosti. Jak k tomu došlo?

Jak minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost

29. 10. 2004 | Jiří Šedivý | 62 komentářů

Jak minimální mzda zvyšuje nezaměstnanost

Ekonomická teorie a praxe sociální politiky přicházejí velmi často do vzájemného konfliktu a protichůdných doporučení. Růst minimální mzdy znamená zvýšení spokojenosti zaměstnaných, ale i růst počtu nezaměstnaných.

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

12. 10. 2004 | Kateřina Havlíčková | 34 komentářů

Jak hluboko šátrá státní ruka v naší kapse

Měli jsme už mnohokrát možnost dočíst se o míře zdanění práce. Každý dnes už snad ví, že i pojistné na sociální a zdravotní pojištění je vlastně daň, ví i to (doufejme), že další daně-odvody platí zaměstnavatel. Je to ale všechno? Opravdu víme, kolik skutečně státu z vydělaných peněz odevzdáme?

Je vůbec nezbytné vybírat nějaké daně?

21. 7. 2004 | Jiří Šedivý | 77 komentářů

Je vůbec nezbytné vybírat nějaké daně?

Společnost existující bez jakéhokoliv přerozdělovaní. To tu skutečně ještě nebylo. Nahlédněte pod pokličku libertariánského myšlení, prý skutečné svobody bez omezování a vynucování jakýchkoliv práv ze strany státu.

Rovná dávka není nesmysl

16. 7. 2004 | Kateřina Havlíčková | 79 komentářů

Rovná dávka není nesmysl

Návrh na zavedení rovné dávky, vyslovený Vlastimilem Tlustým z ODS, se setkal povětšinou s posměchem. Na první poslech to opravdu zní absurdně - ale jen do té chvíle, než se nad tím člověk skutečně zamyslí.

Jsme a nejsme v Evropské unii

17. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 4 komentáře

Jsme a nejsme v Evropské unii

Při srovnání České republiky s ostatními státy Evropy jsou často uváděny údaje jako hrubý domácí produkt, cenové indexy nebo veřejný dluh. Řadě z nás toho moc neřeknou. Ale pokud vás zajímá, jestli si vyděláte víc, zaplatíte a odvedete státu míň nebo dostanete víc na dávkách než třeba Francouz nebo Estonec, pak čtěte dál.

Škromach zařídil Ježíška na červen

11. 6. 2004 | Ludmila Řezníčková | 11 komentářů

Škromach zařídil Ježíška na červen

Je tady červen, měsíc, na který se těší jak důchodci, tak i rodiny s dětmi. Budou jim totiž vyplaceny tolik diskutované mimořádné dávky a dojde ke zvýšení některých pravidelně vyplácených dávek. Připomeňme si kdo, za jakých podmínek a kolik peněz dostane či bude dostávat.

Bude více zaměstnaných?

9. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 6 komentářů

Bude více zaměstnaných?

Nový zákon o zaměstnanosti čeká už jen na podpis prezidenta, podívejme se tedy, co pro nás zákonodárci připravili. Pomohou nové úpravy snížit míru nezaměstnanosti?

Co s českým kapitálovým trhem II.

19. 3. 2004 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Co s českým kapitálovým trhem II.

Nízká rozvinutost a výkonnost kapitálového trhu může znamenat snížení ekonomického potenciálu země a jeho nefunkčnost vést k podkapitalizování místních firem. Navíc hrozí odliv úspor do zahraničí. Je situace opravdu tak vážná?

Systém sociální podpory přináší změny

19. 3. 2004 | Ludmila Řezníčková | 7 komentářů

Systém sociální podpory přináší změny

Dnes si představíme poslední sociální dávku - příspěvek na dopravu. Také se seznámíme s několika důležitými změnami, které letošní rok přinese systému státní sociální podpory.

Jaké by Salieri platil daně?

18. 3. 2004 | Richard Hindls, Stanislava Hronová | 7 komentářů

Jaké by Salieri platil daně?

Naše zdanění je progresivní. Ovšem progresivní z hlediska času, ani ne tak z hlediska výše platu. Čím déle vyděláváme v podstatě průměrně totéž, tím více a více platíme.

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně. Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek. Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění. Ludmila Řezníčková Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za poradnu odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services