hypotéka na mé jméno pro někoho jiného

Dobrý den, měl bych několik otázek ohledně hypotéky, kterou bych si vzal na sebe, ale neměl bych ji pro sebe a za normálních okolností bych ji tedy neplatil. Platil by ji člověk, který ji potřebuje a nemůže si ji vzít na sebe z důvodu zápisu v registru dlužníků. (již před rokem zaplacený) Hypotéku odpovídající požadavkům by zřejmě měla nabízet Komerční banka. Zástavou by byl pozemek a stavba budoucí - objednaný mobilní domek. Nemovitosti nejsou psané na mne. Je to problém? V případě přepsání na mne je třeba kupní smlouva a tedy platit daň? (nejsme příbuzní) Hypotéka byla by sjednána fixně na dobu tří let. (fixní bod po třech letech) V tu dobu by mělo dojít k jejímu přefinancování. Lépe řečeno vzala by se nová hypotéka a ta na moje jméno by se z ní splatila. Zároveň by s plátcem hypotéky byla sepsána nějaká notářská smlouva, která by říkala, že po daných třech letech musí hypotéku převzít. Je to možné? Máte s tím nějaké zkušenosti? Jak by se řešilo, kdyby to plátce převzít nemohl? Co by mi taková smlouva zaručovala? Exekuční příkaz na plátce? Co si na něm vezmu, když na nemovitost bude mít plombu banka? Jelikož tu hypotéku nebudu splácet, nezáleží mi na její ceně (výhodnosti). Jde mi to, abych byl já krytý a nedoplatil na případné finanční problémy plátce. Tedy: Kdyby se hypotéka přestala platit, vzala by si banka zástavu a mé účty by nechala na pokoji? Zástava by měla mít dvojnásobnou cenu hypotéky. Je mi jasné, že v tomto případě, pokud bych se s bankou nějak nedohodl, bych měl na 4 roky zápis v registru dlužníků, i když by se dluh vůči bance urovnal z prodeje zástavy. Mohl bych si vzít v průběhu těch tří let další hypotéku na případné financování mého bydlení? Kdyby ano, měl bych horší podmínky (zaplatil díky tomu víc)? Myslíte si, že by by mohli nastat ještě nějaké jiné problémy? Lépe řečeno, je možné udělat ještě něco jiného, abych byl ochráněn před případnými problémy? Převod nemovitosti na mě, podle mě, nic neřeší, jelikož na ni bude mít stejně zástavu banka, ne? Nebojím se toho, že by mě chtěl plátce nějak podvést nebo vědomě neplatil. Ale to, že by se mohl dostat do finančních problémů už není tak nepravděpodobné. Byl bych rád, kdyby jste mi na této obecné rovině, týkající se mé bezpečnosti v případě problémů s placením, odpověděli co nejdříve, abychom případně mohli řešit další podrobnosti, jelikož plátce na hypotéku poměrně velmi spěchá. Předem děkuji za informace. S pozdravem D

Otázku poslal/a:  , 5. 11. 2014 13:48

Na otázku odpovídá:

Jan Bureš

Nejdříve k hypotéce - pozemek by sice mohl být zástavou, ale sotva už mobilní dům - mobilní domy nejsou věcí nemovitou, ale movitou, katastr je nezapisuje a proto nejsou vhodnou zástavou pro hypotéku.
A teď k úmyslu vzít si hypotéku místo někoho jiného. Banky obecně financují záměry, které se týkají dlužníka a jeho majetku. V naší bance bystrte takový úvěr nedostal. Je to podobné jako kdyby jste si chtěl vzít úvěr na splacení hypotéky, kterou uzavřel někdo jiný. Když už by se Vám ji podařilo získat, pak dlužníkem vůči bance byste byl vy, a každou opožděnou splátku by banka vymáhala jen a jen u Vás. V úvěrové smlouvě bude sjednána možnost inkasovat si vzniklý dluh z Vašich účtů v bance. Notářský zápis zavazující Vašeho "chráněnce" převzít po čase hypotéku je sice hezký, ale rozhodující slovo bude mít banka a ta má právo nového dlužníka odmítnout. Pokud hypotéka nebude splácena a přikročí se k prodejí zástavy může se klidně stát, že se ji nepodaří prodat za cenu odpovídající výši Vašeho závazku a banka se bude hojit na Vašem majetku. Z čeho Vám člověk, místo kterého si chcete vzít hypotéku škody nahradí?
Brát si hypotéku místo někoho, kdo ji nemůže dostat kvůli záznamu v registru dlužníků bez jakýchkoli majetkových záruk je hazard, který se Vám nemusí vyplatit a ještě může poškodit Vaši pověst jako dlužníka.

5. 11. 2014 14:13

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Povinné ručení: Pojišťovna vás na amortizaci připraví klidně o desítky tisíc

10. 11. 2013 | Radek Pecák | 9 komentářů

Povinné ručení: Pojišťovna vás na amortizaci připraví klidně o desítky tisíc

Policie začala vyšetřovat Českou pojišťovnu kvůli jejímu postupu při likvidaci pojistných událostí z takzvaného povinného ručení.

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

9. 11. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

Pomáhal s transformací největší brazilské pojišťovny a při tom si navykl sledovat ve zpětném zrcátku, kdo jede za jeho autem. V Jižní Koreji pak měl rozjíždět nový byznys pro ING – jenže zemi zasáhla světová finanční krize, což ho donutilo seznámit se s podivuhodnými kličkami tamějšího pracovního práva, které prakticky neumožňuje dávat výpovědi. Od září je Michal Špaňár výkonným ředitelem finančněporadenské společnosti Partners.

Nové zprávy z EU: konec nešetrných vysavačů, igelitek i rozmařilého splachování

7. 11. 2013 | Petra Dlouhá | 30 komentářů

Nové zprávy z EU: konec nešetrných vysavačů, igelitek i rozmařilého splachování

Brusel si „na nás“ brousí zuby. Začněte brousit nože! Debata o zákazech, které mají na naši hlavu z Evropské unie dopadnout, ožívá novou silou. Češi prskají a mluví o šíleném diktátu, někteří Němci rovnou o zakazovací vzteklině. Nakonec to však vypadá, že se – jako obvykle – žádné drama nekoná. Přečtěte si, oč už nás Unie „připravila“ a oč nás ještě „připraví“. Ruku na srdce: co z toho opravdu postrádáte? Můžete o tom hlasovat.

„Hypotéku kryjte pojistkou.“ Když bylo nejhůř, plnění zkrouhli na polovic!

6. 11. 2013 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

„Hypotéku kryjte pojistkou.“ Když bylo nejhůř, plnění zkrouhli na polovic!

Chce banka, abyste kvůli hypotéce uzavřeli životní pojistku, která vám bude krýt záda, když náhle nebudete schopní splácet? Přinášíme zkušenost matky dvou dětí, jejíž manžel spáchal necelé tři roky po uzavření pojistky sebevraždu. Na placení hypotéky už nemá. A pojišťovna? Uplatnila „přiměřené“ krácení. Ve výši padesáti procent!

Nový občanský zákoník a pojištění: Zdraví podraží

4. 11. 2013 | Stanislav Holeš

Nový občanský zákoník a pojištění: Zdraví podraží

Od 1. ledna 2014 bude účinný nový občanský zákoník, který upravuje právní vztahy lidí i firem. V tisku se poslední dobou běžně probírají taková témata jako převod nemovitostí, dědění nebo manželství – do vztahů v těchto oblastech nový občanský zákoník přináší zásadní novinky. Nový kodex ale výrazně zasáhne i do oblasti pojištění.

Tři největší banky mění ceníky. Končí další poplatky

3. 11. 2013 | Petr Kučera | 7 komentářů

Tři největší banky mění ceníky. Končí další poplatky

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zruší od Nového roku některé poplatky. Současně zdraží výběry z bankomatů prostřednictvím kreditní karty.

Michal Špaňár z Partners: Plavat jsem se musel naučit rychle

2. 11. 2013 | Martin Vlnas | 8 komentářů

Michal Špaňár z Partners: Plavat jsem se musel naučit rychle

„Jakkoliv se tu dokážeme plácat po ramenou, vždycky budeme malý trh a pořád jsme také trh nevyvinutý. Jiné věci je možné naučit se jen tak, že Čech vyrazí do ciziny načerpat zkušenosti, nebo přijde cizinec ze zahraničí,“ říká Michal Špaňár, nový výkonný ředitel Partners. On sám se do ciziny vydal, transformoval největší brazilskou banku a pracoval na vrcholových postech pro ING v Jižní Koreji.

Povinné ručení zdražuje. Jak si vybrat nejlepší?

29. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Povinné ručení zdražuje. Jak si vybrat nejlepší?

Majitelé motorových vozidel se musí smířit s tím, že si za povinné ručení připlatí. Rozdíly v ceně, ale taky v poskytovaných službách navíc mezi jednotlivými pojišťovnami narůstají. Poradíme, na co hledět při sjednávání povinného ručení, aby vám po nehodě nezbyly jen oči pro pláč.

Banky už ve sporu o poplatky vedou drtivě. Zvrátit to může Ústavní soud

23. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Banky už ve sporu o poplatky vedou drtivě. Zvrátit to může Ústavní soud

Boj o problematický bankovní poplatek nabírá na obrátkách. Finanční instituce mají zatím u soudů jasnou převahu. Zástupci iniciativy PoplatkyZpět.cz plánují ústavní stížnost, kterou by chtěli dosavadní vývoj zvrátit.

Srovnání: Pojištění rakoviny prsu a dalších ženských nemocí

21. 10. 2013 | Petra Dlouhá

Srovnání: Pojištění rakoviny prsu a dalších ženských nemocí

Mluví se o tom jako o efektu Angeliny Jolie. Ve skutečnosti se ale fenomén začal šířit ještě dřív. Vedle velkého tématu prevence rakoviny prsu, jejíž výskyt narůstá, se rozvíjí také celý segment pojištění zaměřený pouze na ženy a pouze na konkrétní nemoci. Srovnali jsme, co je na českém pojistném trhu k mání.

Stavební spořitelny přežily klinickou smrt

16. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Stavební spořitelny přežily klinickou smrt

Někdo považuje stavební spoření za produkt, který pomáhá zlepšovat bytový fond a učí Čechy dlouhodobě šetřit. Pro jiné je to naopak relikt minulosti, který by měl stát přestat podporovat. Změní něco volby?

Ušetři.peníze.cz: Nechte si od nás poradit s hypotékou, pojistkou nebo zajištěním na stáří. Bezplatně a profesionálně!

7. 10. 2013 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Ušetři.peníze.cz: Nechte si od nás poradit s hypotékou, pojistkou nebo zajištěním na stáří. Bezplatně a profesionálně!

Hledáte profesionální bezplatné finanční poradenství na internetu? Chcete si nezávazně ověřit, zda je hypotéka, kterou vám nabídl váš osobní bankéř, opravdu tím nejlepším, co je na trhu k dostání? Rádi byste si spořili na stáří a nevíte, kde začít? Právě pro vás jsme spustili novou stránku Ušetři.peníze.cz. Vyzkoušejte nás! Zdarma a bezpečně.

Naděje pro tisíce dlužníků. Soudy musí zastavit exekuce

22. 9. 2013 | Petr Kučera | 8 komentářů

Naděje pro tisíce dlužníků. Soudy musí zastavit exekuce

Tuzemské soudy by měly zastavit tisíce navrhovaných nebo již probíhajících exekucí. Dlužníci díky tomu mohou získat další čas pro splnění svých závazků nebo přinejmenším výhodnější postavení ve sporu s věřitelem. Vyplývá to z průlomového rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Banky: Jste moc staří, plaťte víc, nebo jděte pryč

15. 9. 2013 | Tomáš Fránek | 19 komentářů

Banky: Jste moc staří, plaťte víc, nebo jděte pryč

Zhruba patnáct procent tuzemských bank, pojišťoven nebo nebankovních společností diskriminuje seniory. Jejich věk omezuje dostupnost finančních služeb a prodražuje je.

Banky ruší poplatky za vedení úvěrů

11. 9. 2013 | Zdeněk Bubák

Banky ruší poplatky za vedení úvěrů

Spory klientů a bank o poplatky za vedení účtů u úvěrů i hypoték přinášejí první výsledky. Většina tuzemských bank od těchto poplatků ustupuje. Vyplývá to z dílčích výsledků výzkumu Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna, který provedla agentura Datank.

Stránka 105/214

Aktuální články

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Zaručená mzda končí. Ta nejnižší ale poroste rychleji

Místo politiků bude o růstu minimální mzdy nově rozhodovat předem daný vzoreček navázaný...více

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Klienti mBank přijdou o zbývající vkladomaty. Chystá se náhrada

Společnost Broker Consulting se rozhodla ukončit provoz sítě bankomatů s vkladovou funkcí....více

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Chcete neplacené volno? Kolik vás bude stát a s čím je třeba počítat

Kdy vám nestačí dovolená, můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno. Poradíme, jak...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services