hypotéka na mé jméno pro někoho jiného

Dobrý den, měl bych několik otázek ohledně hypotéky, kterou bych si vzal na sebe, ale neměl bych ji pro sebe a za normálních okolností bych ji tedy neplatil. Platil by ji člověk, který ji potřebuje a nemůže si ji vzít na sebe z důvodu zápisu v registru dlužníků. (již před rokem zaplacený) Hypotéku odpovídající požadavkům by zřejmě měla nabízet Komerční banka. Zástavou by byl pozemek a stavba budoucí - objednaný mobilní domek. Nemovitosti nejsou psané na mne. Je to problém? V případě přepsání na mne je třeba kupní smlouva a tedy platit daň? (nejsme příbuzní) Hypotéka byla by sjednána fixně na dobu tří let. (fixní bod po třech letech) V tu dobu by mělo dojít k jejímu přefinancování. Lépe řečeno vzala by se nová hypotéka a ta na moje jméno by se z ní splatila. Zároveň by s plátcem hypotéky byla sepsána nějaká notářská smlouva, která by říkala, že po daných třech letech musí hypotéku převzít. Je to možné? Máte s tím nějaké zkušenosti? Jak by se řešilo, kdyby to plátce převzít nemohl? Co by mi taková smlouva zaručovala? Exekuční příkaz na plátce? Co si na něm vezmu, když na nemovitost bude mít plombu banka? Jelikož tu hypotéku nebudu splácet, nezáleží mi na její ceně (výhodnosti). Jde mi to, abych byl já krytý a nedoplatil na případné finanční problémy plátce. Tedy: Kdyby se hypotéka přestala platit, vzala by si banka zástavu a mé účty by nechala na pokoji? Zástava by měla mít dvojnásobnou cenu hypotéky. Je mi jasné, že v tomto případě, pokud bych se s bankou nějak nedohodl, bych měl na 4 roky zápis v registru dlužníků, i když by se dluh vůči bance urovnal z prodeje zástavy. Mohl bych si vzít v průběhu těch tří let další hypotéku na případné financování mého bydlení? Kdyby ano, měl bych horší podmínky (zaplatil díky tomu víc)? Myslíte si, že by by mohli nastat ještě nějaké jiné problémy? Lépe řečeno, je možné udělat ještě něco jiného, abych byl ochráněn před případnými problémy? Převod nemovitosti na mě, podle mě, nic neřeší, jelikož na ni bude mít stejně zástavu banka, ne? Nebojím se toho, že by mě chtěl plátce nějak podvést nebo vědomě neplatil. Ale to, že by se mohl dostat do finančních problémů už není tak nepravděpodobné. Byl bych rád, kdyby jste mi na této obecné rovině, týkající se mé bezpečnosti v případě problémů s placením, odpověděli co nejdříve, abychom případně mohli řešit další podrobnosti, jelikož plátce na hypotéku poměrně velmi spěchá. Předem děkuji za informace. S pozdravem D

Otázku poslal/a:  , 5. 11. 2014 13:48

Na otázku odpovídá:

Jan Bureš

Nejdříve k hypotéce - pozemek by sice mohl být zástavou, ale sotva už mobilní dům - mobilní domy nejsou věcí nemovitou, ale movitou, katastr je nezapisuje a proto nejsou vhodnou zástavou pro hypotéku.
A teď k úmyslu vzít si hypotéku místo někoho jiného. Banky obecně financují záměry, které se týkají dlužníka a jeho majetku. V naší bance bystrte takový úvěr nedostal. Je to podobné jako kdyby jste si chtěl vzít úvěr na splacení hypotéky, kterou uzavřel někdo jiný. Když už by se Vám ji podařilo získat, pak dlužníkem vůči bance byste byl vy, a každou opožděnou splátku by banka vymáhala jen a jen u Vás. V úvěrové smlouvě bude sjednána možnost inkasovat si vzniklý dluh z Vašich účtů v bance. Notářský zápis zavazující Vašeho "chráněnce" převzít po čase hypotéku je sice hezký, ale rozhodující slovo bude mít banka a ta má právo nového dlužníka odmítnout. Pokud hypotéka nebude splácena a přikročí se k prodejí zástavy může se klidně stát, že se ji nepodaří prodat za cenu odpovídající výši Vašeho závazku a banka se bude hojit na Vašem majetku. Z čeho Vám člověk, místo kterého si chcete vzít hypotéku škody nahradí?
Brát si hypotéku místo někoho, kdo ji nemůže dostat kvůli záznamu v registru dlužníků bez jakýchkoli majetkových záruk je hazard, který se Vám nemusí vyplatit a ještě může poškodit Vaši pověst jako dlužníka.

5. 11. 2014 14:13

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

DOVOLENÁ 2007: Jak koupit zájezd na splátky

6. 6. 2007 | Michal Pravda | 25 komentářů

DOVOLENÁ 2007: Jak koupit zájezd na splátky

Toužíte po dovolené u moře, ale nemáte na ni našetřeno dost peněz? Pořiďte si zájezd na splátky. Poradíme, kam zajít pro nulové navýšení a jak vycestovat a nezaplatit předem ani korunu.

Úroková jistota u hypoték má řadu úskalí

5. 6. 2007 | Roman Scherks | 27 komentářů

Úroková jistota u hypoték má řadu úskalí

Úrokové sazby z hypotečních úvěrů začaly růst. Kdo nyní zvolí fixní úrokovou sazbu na celou dobu úvěru, mohl by za určitých okolností vydělat. Musí však počítat s tím, že splatit hypotéku předčasně bude složitější.

DOVOLENÁ 2007: Nenechte se v cestovce vodit za nos

4. 6. 2007 | Michal Pravda | 6 komentářů

DOVOLENÁ 2007: Nenechte se v cestovce vodit za nos

Chystáte se letos na dovolenou s cestovní kanceláří?Poradíme vám, kdy může inzerovaná cena zájezdu vzrůst, jak je to s pojištěním proti úpadku, nebo že do cestovní smlouvy můžete doplnit své požadavky, i když se to cestovní kanceláři nelíbí.

Události uplynulého měsíce: květen

1. 6. 2007 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: květen

Uteklo vám v květnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru květnových událostí.

Osobní bankrot: pětiletá cesta z dluhů

30. 5. 2007 | Milan K. Osvaag | 51 komentářů

Osobní bankrot: pětiletá cesta z dluhů

Lidem, kteří mají problém se splácením dluhů, se otevírá možnost, jak se s půjčkami jednou provždy vypořádat. Mohou na sebe nechat soudem vyhlásit osobní bankrot.

V kauze Finpomoc se bude lichva prokazovat těžko

18. 5. 2007 | Milan K. Osvaag | 90 komentářů

V kauze Finpomoc se bude lichva prokazovat těžko

Už čtyři desítky klientů úvěrové společnosti Finpomoc.cz se chystají připojit k trestnímu oznámení, které na firmu podalo Sdružení obrany spotřebitelů pro podezření z podvodu a lichvy.

Nenechte banku, aby vydělávala místo vás

17. 5. 2007 | Vladimír Bádr | 24 komentářů

Nenechte banku, aby vydělávala místo vás

Banky investují část úspor svých klientů na kapitálovém trhu. Výnosy z těchto transakcí jsou vyšší než úrok, který střadatelům nabízí. Není přitom důvod, aby střadatelé místo nízkého úroku neinkasovali celý investiční výnos sami.

Americká hypotéka: pomocník při splácení dluhů

16. 5. 2007 | Josef Janda | 7 komentářů

Americká hypotéka: pomocník při splácení dluhů

Americká hypotéka může ušetřit peníze a pomoci z problémů. Třeba těm, kteří neodhadli své možnosti splácet jiné spotřebitelské úvěry a dostávají se do dluhové pasti. Má to jenom jeden háček: je třeba mít nemovitost, kterou se za úvěr ručí.

Zbytečná pravidla pro spotřebitelské úvěry

15. 5. 2007 | Jan Jedlička | 2 komentáře

Zbytečná pravidla pro spotřebitelské úvěry

Studie Evropského parlamentu naznačila, že připravovaná harmonizace pravidel poskytování spotřebitelských úvěrů v celé Evropské unii klienty nepřesvědčí, aby si půjčovali v zahraničí. Jsou totiž zvyklí chodit do domácích bank.

Dětem hračku, rodičům vyšší úrok

9. 5. 2007 | Josef Janda | 12 komentářů

Dětem hračku, rodičům vyšší úrok

Říká se jim dětské účty, slouží však rodičům. Banky přesvědčují rodiče, aby dětem zřídili bankovní účet. Prý se tím děti naučí hospodařit s penězi. Ve skutečnosti rodiče pouze využívají vyšší úrokovou sazbu, než jakou jim banka nabízí na jejich běžném účtu.

Události uplynulého měsíce: duben

4. 5. 2007 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: duben

Uteklo vám v dubnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru dubnových událostí.

Vybíráte studentský účet? Na co banky lákají?

2. 5. 2007 | Josef Janda | 6 komentářů

Vybíráte studentský účet? Na co banky lákají?

Jaké výhody nabízejí banky studentům, kteří si u nich otevřou studentské konto? Co všechno mají studenti zdarma? Jak vysoký kontokorentní úvěr mohou získat a za jakých podmínek? Jaké doklady a další podklady musí student bance předložit? Kdo nabízí zvýhodněná konta i pro mladé "nestudenty"?

Jak došly platební karty do českých zemí aneb historie karet plná zajímavostí

27. 4. 2007 | Simona Ely Plischke | 16 komentářů

Jak došly platební karty do českých zemí aneb historie karet plná zajímavostí

Historie platebních karet se začala psát v roce 1914. Tehdy společnost Western Union Telegraph Company poslala na světlo světa první úvěrovou kartu. Milníkem na časové ose moderních karet se ovšem stal až rok 1949. To jeden newyorský podnikatel v restauraci při placení zjistil, že si zapomněl peněženku. A tuto trapnou situaci již zažít nechtěl... V dnešním článku se podíváme na zrození prvních platebních karet ve světě, ale hlavně na to, kdy a jak se karty dostaly do zemí českých. Proč to trvalo tak dlouho a proč se do toho nechtělo ani bankám ani obchodníkům.

Stránka 147/214

Aktuální články

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

Výpovědi budou rychlejší. Změny v zákoníku práce podrobně

Snadnější výpovědi, delší zkušební doba. To jsou hlavní změny, které má přinést novela...více

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Aby bylo na rozjezd, prodal jsem motorku, říká zakladatel Adventure Menu

Jako milovník výletů do přírody postrádal jídlo, které by na cestách nejen zasytilo, ale...více

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services