hypotéka na mé jméno pro někoho jiného

Dobrý den, měl bych několik otázek ohledně hypotéky, kterou bych si vzal na sebe, ale neměl bych ji pro sebe a za normálních okolností bych ji tedy neplatil. Platil by ji člověk, který ji potřebuje a nemůže si ji vzít na sebe z důvodu zápisu v registru dlužníků. (již před rokem zaplacený) Hypotéku odpovídající požadavkům by zřejmě měla nabízet Komerční banka. Zástavou by byl pozemek a stavba budoucí - objednaný mobilní domek. Nemovitosti nejsou psané na mne. Je to problém? V případě přepsání na mne je třeba kupní smlouva a tedy platit daň? (nejsme příbuzní) Hypotéka byla by sjednána fixně na dobu tří let. (fixní bod po třech letech) V tu dobu by mělo dojít k jejímu přefinancování. Lépe řečeno vzala by se nová hypotéka a ta na moje jméno by se z ní splatila. Zároveň by s plátcem hypotéky byla sepsána nějaká notářská smlouva, která by říkala, že po daných třech letech musí hypotéku převzít. Je to možné? Máte s tím nějaké zkušenosti? Jak by se řešilo, kdyby to plátce převzít nemohl? Co by mi taková smlouva zaručovala? Exekuční příkaz na plátce? Co si na něm vezmu, když na nemovitost bude mít plombu banka? Jelikož tu hypotéku nebudu splácet, nezáleží mi na její ceně (výhodnosti). Jde mi to, abych byl já krytý a nedoplatil na případné finanční problémy plátce. Tedy: Kdyby se hypotéka přestala platit, vzala by si banka zástavu a mé účty by nechala na pokoji? Zástava by měla mít dvojnásobnou cenu hypotéky. Je mi jasné, že v tomto případě, pokud bych se s bankou nějak nedohodl, bych měl na 4 roky zápis v registru dlužníků, i když by se dluh vůči bance urovnal z prodeje zástavy. Mohl bych si vzít v průběhu těch tří let další hypotéku na případné financování mého bydlení? Kdyby ano, měl bych horší podmínky (zaplatil díky tomu víc)? Myslíte si, že by by mohli nastat ještě nějaké jiné problémy? Lépe řečeno, je možné udělat ještě něco jiného, abych byl ochráněn před případnými problémy? Převod nemovitosti na mě, podle mě, nic neřeší, jelikož na ni bude mít stejně zástavu banka, ne? Nebojím se toho, že by mě chtěl plátce nějak podvést nebo vědomě neplatil. Ale to, že by se mohl dostat do finančních problémů už není tak nepravděpodobné. Byl bych rád, kdyby jste mi na této obecné rovině, týkající se mé bezpečnosti v případě problémů s placením, odpověděli co nejdříve, abychom případně mohli řešit další podrobnosti, jelikož plátce na hypotéku poměrně velmi spěchá. Předem děkuji za informace. S pozdravem D

Otázku poslal/a:  , 5. 11. 2014 13:48

Na otázku odpovídá:

Jan Bureš

Nejdříve k hypotéce - pozemek by sice mohl být zástavou, ale sotva už mobilní dům - mobilní domy nejsou věcí nemovitou, ale movitou, katastr je nezapisuje a proto nejsou vhodnou zástavou pro hypotéku.
A teď k úmyslu vzít si hypotéku místo někoho jiného. Banky obecně financují záměry, které se týkají dlužníka a jeho majetku. V naší bance bystrte takový úvěr nedostal. Je to podobné jako kdyby jste si chtěl vzít úvěr na splacení hypotéky, kterou uzavřel někdo jiný. Když už by se Vám ji podařilo získat, pak dlužníkem vůči bance byste byl vy, a každou opožděnou splátku by banka vymáhala jen a jen u Vás. V úvěrové smlouvě bude sjednána možnost inkasovat si vzniklý dluh z Vašich účtů v bance. Notářský zápis zavazující Vašeho "chráněnce" převzít po čase hypotéku je sice hezký, ale rozhodující slovo bude mít banka a ta má právo nového dlužníka odmítnout. Pokud hypotéka nebude splácena a přikročí se k prodejí zástavy může se klidně stát, že se ji nepodaří prodat za cenu odpovídající výši Vašeho závazku a banka se bude hojit na Vašem majetku. Z čeho Vám člověk, místo kterého si chcete vzít hypotéku škody nahradí?
Brát si hypotéku místo někoho, kdo ji nemůže dostat kvůli záznamu v registru dlužníků bez jakýchkoli majetkových záruk je hazard, který se Vám nemusí vyplatit a ještě může poškodit Vaši pověst jako dlužníka.

5. 11. 2014 14:13

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

ČSOB a Poštovní spořitelna: jeden ve dvou

19. 4. 2005 | Petr Vykoukal | 17 komentářů

ČSOB a Poštovní spořitelna: jeden ve dvou

ČSOB pro obě své značky používá tu samou aplikaci, která se liší jen barvami a některými funkcemi. Obě tedy budeme hodnotit v jednom článku.

Fondy: v zajetých kolejích

18. 4. 2005 | Petr Fejtek

Fondy: v zajetých kolejích

Nebýt půlmiliardy stažené z postkuponových fondů institucionálními investory, příliv do fondů by opět překonal tři čtvrtě miliardy. Takto dosahuje statistika čistých prodejů jen 275 miliónů korun.

Jak funguje investiční životní pojištění I.

18. 4. 2005 | Martin Podávka | 18 komentářů

Jak funguje investiční životní pojištění I.

Některé odhady říkají, že investičnímu pojištění rozumí maximálně pětina prodejců. Většina klientů prý ani netuší, jaký produkt si vlastně sjednali a co nabízí trh. Připravili jsme pro vás několik článků, z nichž se o investičním pojištění dozvíte vše podstatné. Přečtěte si první z nich.

Bankovní účty pro svobodná povolání: prestiž a účel

13. 4. 2005 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Bankovní účty pro svobodná povolání: prestiž a účel

Pojišťovací agenti a makléři, advokáti, notáři, exekutoři, správci konkurzních podstat, dražebníci a jiní mají ze zákona povinnost uschovávat cizí peníze. Některé banky jim ve své produktové nabídce vyšly vstříc a vytvořily pro ně speciální běžné účty. Jiné si zase hýčkají lékaře, architekty, auditory a další prestižní klienty. Co je na českém trhu k mání?

Ještě chcete bydlet ve vlastním?

11. 4. 2005 | Simona Ely Plischke | 16 komentářů

Ještě chcete bydlet ve vlastním?

Podle posledních ukazatelů cen bydlení týdeníku The Economist je v současné době v mnoha zemích podstatně levnější bydlet v nájmu, než byt nebo dům koupit. Podívejme se, proč je tomu tak a jaký další vývoj lze očekávat.

Události uplynulého měsíce: březen

8. 4. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: březen

Uteklo vám v březnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru březnových událostí.

Banky zvyšují zisky, ale zároveň i poplatky. Proč?

8. 4. 2005 | Jiří Šedivý | 31 komentářů

Banky zvyšují zisky, ale zároveň i poplatky. Proč?

Zisky tří hlavních českých bank dosáhly vloni 20 - 25 % investovaného kapitálu. Zahraniční matky mohou tedy teoreticky mít svoji investici zpět za pouhých 4 – 5 let. Banky navíc opět zdražují. Jsou požadované zisky přiměřené? A proč jsou české bankovní poplatky často vyšší než ty západní?

BAWAG: jednoduše a přehledně

7. 4. 2005 | Petr Vykoukal | 1 komentářů

BAWAG: jednoduše a přehledně

Jednoduché, s dostatečným množstvím funkcí a "lehkým" designem, tak lze asi nejstručněji shrnout přednosti internetového bankovnictví BAWAG Bank CZ, jedné z menších českých bank. Co dalšího aplikace obsahuje a jak ji hodnotila naše porota?

Pojišťovny stále nerespektují zákon

5. 4. 2005 | Dana Chytilová | 4 komentáře

Pojišťovny stále nerespektují zákon

Zhruba před rokem jsme zjišťovali, jak pojišťovny dodržují zákonem stanovenou informační povinnost, tedy zda poskytují svým potenciálním klientům všechny důležité informace. Výsledky byly skoro k pláči. Pojišťovny se mají zákonem řídit už jedenáct měsíců, rozhodli jsme se dát jim druhou šanci a test provést znovu.

Pozor na finanční podvodníky, triků mají spoustu

31. 3. 2005 | Dana Chytilová | 13 komentářů

Pozor na finanční podvodníky, triků mají spoustu

Zvolili jste jako podpisový vzor podpis, který běžně používáte? Pak podle České bankovní asociace ulehčujete podvodníkům zneužití vašich osobních údajů. Na pobočkách bank vám však neporadí, že vybrat odlišný podpisový vzor může být mnohem bezpečnější. Jaké další bezpečnostní triky byste měli znát?

Daňová poradkyně vám odpovídá II.

23. 3. 2005 | Simona Ely Plischke | 1 komentářů

Daňová poradkyně vám odpovídá II.

Jaroslava Voharčíková zodpověděla další sadu vašich dotazů týkajících se letošních daňových přiznání a s nimi souvisejících problémů. Článek jsme dnes, ve středu 23. 3., aktualizovali o další rady.

Efektivní úrok hypotečních úvěrů

10. 3. 2005 | Lev Dvorok | 9 komentářů

Efektivní úrok hypotečních úvěrů

Kolik vlastně doopravdy platíme za hypotéku? Možná jsme narazili na otázku, jestli je lepší platit o desetinku nižší úrok z úvěru, nebo nižší poplatky za vyřízení úvěru či vedení účtu. Na naší nové kalkulačce máte možnost si všechno dobře spočítat.

Potvrzení daňových odpočtů: která razítka vyschla?

7. 3. 2005 | Petr Šafránek | 10 komentářů

Potvrzení daňových odpočtů: která razítka vyschla?

Jak stát svými novelami, tak i pojišťovny svým rozdílným přístupem k výkladu dělají v možnostech odpočtu zaplaceného pojistného na životní pojištění od základu daně ohromné zmatky. Tisíce klientů potvrzení potřebné pro daňový odpočet proto nezískají. Ptáte se proč?

Události uplynulého měsíce: únor

4. 3. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: únor

Uteklo vám v únoru něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru únorových událostí.

Novinky ze stavebních spořitelen

3. 3. 2005 | Jiří Šedivý | 6 komentářů

Novinky ze stavebních spořitelen

Nový rok sice hlásí výrazné nárůsty počtu smluv oproti loňsku, ale spořitelny se stále více soustředí na úvěrové aktivity. Nabízíme přehled toho, s čím vytáhly do boje do konce února a jako bonus přinášíme aktuální přehled poplatků za vedení účtu.

Stránka 168/214

Aktuální články

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Dvojí kvalita potravin v různých státech je už vyřešená věc, prohlásil koncem loňského...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services