hypotéka na mé jméno pro někoho jiného

Dobrý den, měl bych několik otázek ohledně hypotéky, kterou bych si vzal na sebe, ale neměl bych ji pro sebe a za normálních okolností bych ji tedy neplatil. Platil by ji člověk, který ji potřebuje a nemůže si ji vzít na sebe z důvodu zápisu v registru dlužníků. (již před rokem zaplacený) Hypotéku odpovídající požadavkům by zřejmě měla nabízet Komerční banka. Zástavou by byl pozemek a stavba budoucí - objednaný mobilní domek. Nemovitosti nejsou psané na mne. Je to problém? V případě přepsání na mne je třeba kupní smlouva a tedy platit daň? (nejsme příbuzní) Hypotéka byla by sjednána fixně na dobu tří let. (fixní bod po třech letech) V tu dobu by mělo dojít k jejímu přefinancování. Lépe řečeno vzala by se nová hypotéka a ta na moje jméno by se z ní splatila. Zároveň by s plátcem hypotéky byla sepsána nějaká notářská smlouva, která by říkala, že po daných třech letech musí hypotéku převzít. Je to možné? Máte s tím nějaké zkušenosti? Jak by se řešilo, kdyby to plátce převzít nemohl? Co by mi taková smlouva zaručovala? Exekuční příkaz na plátce? Co si na něm vezmu, když na nemovitost bude mít plombu banka? Jelikož tu hypotéku nebudu splácet, nezáleží mi na její ceně (výhodnosti). Jde mi to, abych byl já krytý a nedoplatil na případné finanční problémy plátce. Tedy: Kdyby se hypotéka přestala platit, vzala by si banka zástavu a mé účty by nechala na pokoji? Zástava by měla mít dvojnásobnou cenu hypotéky. Je mi jasné, že v tomto případě, pokud bych se s bankou nějak nedohodl, bych měl na 4 roky zápis v registru dlužníků, i když by se dluh vůči bance urovnal z prodeje zástavy. Mohl bych si vzít v průběhu těch tří let další hypotéku na případné financování mého bydlení? Kdyby ano, měl bych horší podmínky (zaplatil díky tomu víc)? Myslíte si, že by by mohli nastat ještě nějaké jiné problémy? Lépe řečeno, je možné udělat ještě něco jiného, abych byl ochráněn před případnými problémy? Převod nemovitosti na mě, podle mě, nic neřeší, jelikož na ni bude mít stejně zástavu banka, ne? Nebojím se toho, že by mě chtěl plátce nějak podvést nebo vědomě neplatil. Ale to, že by se mohl dostat do finančních problémů už není tak nepravděpodobné. Byl bych rád, kdyby jste mi na této obecné rovině, týkající se mé bezpečnosti v případě problémů s placením, odpověděli co nejdříve, abychom případně mohli řešit další podrobnosti, jelikož plátce na hypotéku poměrně velmi spěchá. Předem děkuji za informace. S pozdravem D

Otázku poslal/a:  , 5. 11. 2014 13:48

Na otázku odpovídá:

Jan Bureš

Nejdříve k hypotéce - pozemek by sice mohl být zástavou, ale sotva už mobilní dům - mobilní domy nejsou věcí nemovitou, ale movitou, katastr je nezapisuje a proto nejsou vhodnou zástavou pro hypotéku.
A teď k úmyslu vzít si hypotéku místo někoho jiného. Banky obecně financují záměry, které se týkají dlužníka a jeho majetku. V naší bance bystrte takový úvěr nedostal. Je to podobné jako kdyby jste si chtěl vzít úvěr na splacení hypotéky, kterou uzavřel někdo jiný. Když už by se Vám ji podařilo získat, pak dlužníkem vůči bance byste byl vy, a každou opožděnou splátku by banka vymáhala jen a jen u Vás. V úvěrové smlouvě bude sjednána možnost inkasovat si vzniklý dluh z Vašich účtů v bance. Notářský zápis zavazující Vašeho "chráněnce" převzít po čase hypotéku je sice hezký, ale rozhodující slovo bude mít banka a ta má právo nového dlužníka odmítnout. Pokud hypotéka nebude splácena a přikročí se k prodejí zástavy může se klidně stát, že se ji nepodaří prodat za cenu odpovídající výši Vašeho závazku a banka se bude hojit na Vašem majetku. Z čeho Vám člověk, místo kterého si chcete vzít hypotéku škody nahradí?
Brát si hypotéku místo někoho, kdo ji nemůže dostat kvůli záznamu v registru dlužníků bez jakýchkoli majetkových záruk je hazard, který se Vám nemusí vyplatit a ještě může poškodit Vaši pověst jako dlužníka.

5. 11. 2014 14:13

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Malá násobilka životního pojištění

15. 7. 2004 | Simona Ely Plischke | 7 komentářů

Malá násobilka životního pojištění

Sousloví "životní pojištění" na nás útočí ze všech možných reklamních ploch. Víc než pocit, že jste vlastně pěkný sobec nemyslící na rodinu, nemáte-li tento produkt ještě uzavřen, vám tato často emotivně laděná inzerce ale nepřinese. My nabízíme mnohem více informací, nahlédněte "za billboard" s námi.

Jak na investice: začínáme

14. 7. 2004 | redakce Peníze.CZ | 52 komentářů

Jak na investice: začínáme

Víte, na co byste neměli zapomenout ještě před tím, než se rozhodnete začít s investováním? Znáte základní investiční zásady?

Roční cestovní pojistka: papírová nebo plastová?

14. 7. 2004 | Simona Ely Plischke | 3 komentáře

Roční cestovní pojistka: papírová nebo plastová?

Pokud cestujete často do zahraničí, vyplatí se vám uzavřít si celoroční cestovní pojistku. Tu nabízejí nejen pojišťovny jako samostatný produkt, ale i banky jako doplněk či součást platebních karet. Připravili jsme pro vás komplexní přehled všech cestovních pojistek k platebním kartám a porovnali je s ročními cestovními pojistkami pojišťoven.

Malá škola zvyšování úroků: hlavně nenápadně!

13. 7. 2004 | Jiří Šedivý | 24 komentářů

Malá škola zvyšování úroků: hlavně nenápadně!

ČNB nebyla první, kdo na našem trhu zvýšil úrokové sazby. Mnohem rafinovaněji a o tři dny dříve to po indiánsku, tedy nenápadně, provedla Česká spořitelna. Víte, jak se dělají na našem trhu nepopulární kroky?

Když je cestovní pojištění jen cárem papíru

2. 7. 2004 | Simona Ely Plischke | 62 komentářů

Když je cestovní pojištění jen cárem papíru

I když máte kvalitní cestovní pojistku, raději na ni zcela nespoléhejte. Proč? Klientka Axa Assistance utratila v zahraničí ze svého zhruba 130 000 Kč za léčbu a zhruba 90 000 Kč za další účty s léčbou spojené. Po návratu domů jí navíc Česká pojišťovna proplatila méně než polovinu výloh.

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux III.

25. 6. 2004 | Martin Zika | 2 komentáře

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux III.

Závěrečná část trilogie otázek a odpovědí o bydlení je tu. Zajímá vás, jak obtížné je získat důvěryhodné údaje, jak vypadá bytová politika v Evropě, nebo jste zatím nenašli odpověď na svůj dotaz? Pak čtěte dnešní odpovědi Martina Luxe.

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux

23. 6. 2004 | Martin Zika | 7 komentářů

Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux

Dojde po deregulaci k poklesu tržního nájemného? Nerozdělí se v jejím důsledku města na části podle příjmu obyvatel, nevzniknou ghetta sociálně slabých? Je-li vůbec reálné deregulaci nájmů očekávat, pak v jakém rozsahu? Martin Lux odpovídá na vaše dotazy.

ČSSD sází na virtuální účty

21. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová | 4 komentáře

ČSSD sází na virtuální účty

Mnoho lidí se dnes shodne na tom, že reforma penzijního systému je nutná. Víte ale, jak chtějí tuto věc řešit naši političtí zástupci? Seznámíme vás s konkrétními plány parlamentních stran a zároveň se dozvíte, do jaké míry jsou tyto koncepce podle námi oslovených odborníků smysluplné.

Lépe bydlet na hypotéku, nebo na stavební spoření?

17. 6. 2004 | Roman Scherks | 18 komentářů

Lépe bydlet na hypotéku, nebo na stavební spoření?

Do diskuse o tom, zda je pro financování bydlení vhodnější stavební spoření nebo hypoteční úvěr, přidáváme další příspěvek. Ten se zaměřuje na konkrétní příklady a výpočty, které využívají aktuální výše úrokových sazeb a platnou právní úpravu v oblasti stavebního spoření. Vyberte si hned z šesti variant.

Anketa Pojišťovna roku: 37 gratulací

16. 6. 2004 | Simona Ely Plischke | 10 komentářů

Anketa Pojišťovna roku: 37 gratulací

Ve čtvrtém ročníku ankety Pojišťovna roku 2003 zvítězila dvojka roku 2002, Kooperativa, která vyhrála ve čtyřech ze sedmi hodnocených kategorií. Jednička roku 2002, Česká pojišťovna, se v letošním hlasování umístila na místě druhém, například již potřetí zvítězila v kategorii životní a úrazové pojištění. Jak dopadli ostatní?

Sedm křišťálových špendlíků rozdáno!

16. 6. 2004 | Simona Ely Plischke | 9 komentářů

Sedm křišťálových špendlíků rozdáno!

Komora pojišťovacích makléřů 15. 6. slavnostně vyhlásila držitele titulu Pojišťovna roku 2003 a vítěze dalších šesti kategorií. Co ovlivnilo makléře v jejich hlasování, proč se vrátilo pouze 26 % platných hlasovacích lístků a jak jsou zástupci pojišťoven s výsledky ankety spokojeni?

Novinky pod pokličkou Poštovní spořitelny

11. 6. 2004 | Kristýna Havligerová | 15 komentářů

Novinky pod pokličkou Poštovní spořitelny

Poštovní spořitelna začíná doplňovat svou "nekompletní" nabídku, přichází totiž s vlastním internetbankingem a hybridní platební kartou. Co od těchto novinek mohou klienti očekávat?

Když hypotéka nestačí

11. 6. 2004 | Vendula Hilkovičová

Když hypotéka nestačí

Kdo má dostatek peněz, je pro něj pořízení vlastního bydlení hračka. Kdo je nemá, může pro něj být řešením hypotéka. Co se ale stane, když nemáte nemovitost k zástavě nebo peníze dojdou? Pomoci může předhypoteční a doplňkový úvěr.

Opravdu osobní účet od Citibank

1. 6. 2004 | Petra Postlova

Citibank uvedla v těchto dnech na trh nový osobní účet s názvem CitiOne. O tom, co tento účet nabízí a jaké jsou jeho konkurenční výhody, jsme si povídali s manažerkou depozitních produktů Citibank, Martinou Lovčíkovou.

Bankovní klient v plenkách

27. 5. 2004 | Kristýna Havligerová | 5 komentářů

Bankovní klient v plenkách

I ti nejmenší jsou v poslední době cílem tuzemských finančních institucí. Klienty banky a majitely běžného či spořícího účtu se tak mohou stát i děti. Které banky a za jakých podmínek nabízejí dětská konta?

Stránka 174/214

Aktuální články

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services