hypotéka na mé jméno pro někoho jiného

Dobrý den, měl bych několik otázek ohledně hypotéky, kterou bych si vzal na sebe, ale neměl bych ji pro sebe a za normálních okolností bych ji tedy neplatil. Platil by ji člověk, který ji potřebuje a nemůže si ji vzít na sebe z důvodu zápisu v registru dlužníků. (již před rokem zaplacený) Hypotéku odpovídající požadavkům by zřejmě měla nabízet Komerční banka. Zástavou by byl pozemek a stavba budoucí - objednaný mobilní domek. Nemovitosti nejsou psané na mne. Je to problém? V případě přepsání na mne je třeba kupní smlouva a tedy platit daň? (nejsme příbuzní) Hypotéka byla by sjednána fixně na dobu tří let. (fixní bod po třech letech) V tu dobu by mělo dojít k jejímu přefinancování. Lépe řečeno vzala by se nová hypotéka a ta na moje jméno by se z ní splatila. Zároveň by s plátcem hypotéky byla sepsána nějaká notářská smlouva, která by říkala, že po daných třech letech musí hypotéku převzít. Je to možné? Máte s tím nějaké zkušenosti? Jak by se řešilo, kdyby to plátce převzít nemohl? Co by mi taková smlouva zaručovala? Exekuční příkaz na plátce? Co si na něm vezmu, když na nemovitost bude mít plombu banka? Jelikož tu hypotéku nebudu splácet, nezáleží mi na její ceně (výhodnosti). Jde mi to, abych byl já krytý a nedoplatil na případné finanční problémy plátce. Tedy: Kdyby se hypotéka přestala platit, vzala by si banka zástavu a mé účty by nechala na pokoji? Zástava by měla mít dvojnásobnou cenu hypotéky. Je mi jasné, že v tomto případě, pokud bych se s bankou nějak nedohodl, bych měl na 4 roky zápis v registru dlužníků, i když by se dluh vůči bance urovnal z prodeje zástavy. Mohl bych si vzít v průběhu těch tří let další hypotéku na případné financování mého bydlení? Kdyby ano, měl bych horší podmínky (zaplatil díky tomu víc)? Myslíte si, že by by mohli nastat ještě nějaké jiné problémy? Lépe řečeno, je možné udělat ještě něco jiného, abych byl ochráněn před případnými problémy? Převod nemovitosti na mě, podle mě, nic neřeší, jelikož na ni bude mít stejně zástavu banka, ne? Nebojím se toho, že by mě chtěl plátce nějak podvést nebo vědomě neplatil. Ale to, že by se mohl dostat do finančních problémů už není tak nepravděpodobné. Byl bych rád, kdyby jste mi na této obecné rovině, týkající se mé bezpečnosti v případě problémů s placením, odpověděli co nejdříve, abychom případně mohli řešit další podrobnosti, jelikož plátce na hypotéku poměrně velmi spěchá. Předem děkuji za informace. S pozdravem D

Otázku poslal/a:  , 5. 11. 2014 13:48

Na otázku odpovídá:

Jan Bureš

Nejdříve k hypotéce - pozemek by sice mohl být zástavou, ale sotva už mobilní dům - mobilní domy nejsou věcí nemovitou, ale movitou, katastr je nezapisuje a proto nejsou vhodnou zástavou pro hypotéku.
A teď k úmyslu vzít si hypotéku místo někoho jiného. Banky obecně financují záměry, které se týkají dlužníka a jeho majetku. V naší bance bystrte takový úvěr nedostal. Je to podobné jako kdyby jste si chtěl vzít úvěr na splacení hypotéky, kterou uzavřel někdo jiný. Když už by se Vám ji podařilo získat, pak dlužníkem vůči bance byste byl vy, a každou opožděnou splátku by banka vymáhala jen a jen u Vás. V úvěrové smlouvě bude sjednána možnost inkasovat si vzniklý dluh z Vašich účtů v bance. Notářský zápis zavazující Vašeho "chráněnce" převzít po čase hypotéku je sice hezký, ale rozhodující slovo bude mít banka a ta má právo nového dlužníka odmítnout. Pokud hypotéka nebude splácena a přikročí se k prodejí zástavy může se klidně stát, že se ji nepodaří prodat za cenu odpovídající výši Vašeho závazku a banka se bude hojit na Vašem majetku. Z čeho Vám člověk, místo kterého si chcete vzít hypotéku škody nahradí?
Brát si hypotéku místo někoho, kdo ji nemůže dostat kvůli záznamu v registru dlužníků bez jakýchkoli majetkových záruk je hazard, který se Vám nemusí vyplatit a ještě může poškodit Vaši pověst jako dlužníka.

5. 11. 2014 14:13

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Mýty dneška o bydlení

26. 2. 2003 | Petr Vykoukal | 77 komentářů

Mýty dneška o bydlení

S bydlením je v našich myslích spojena řada mýtů, které jsou považovány za nevyvratitelné fakty. Mnoho z nás je například přesvědčeno o tom, že platit nájem je vyhazování peněz z okna, že lepší je koupit si bydlení na hypotéku... Je tomu však skutečně tak?

Leasing stagnuje

21. 2. 2003 | Petr Vykoukal

Leasing stagnuje

Po řadě let, která s sebou nesla tučné přírůstky obchodů, přechází leasingový trh do mírné stagnace. Jediný segment trhu, který si zachoval dynamiku předchozích let, jsou nemovitosti.

Do pojišťovny již nemusíte

21. 2. 2003 | Tomáš Skřivánek

Do pojišťovny již nemusíte

Jedete si zalyžovat do zahraničí? Tak určitě nezapomeňte na cestovní pojistku! Nespoléhejte na to, že vás ochrání pojištění přibalené třeba k platební kartě. Lyžování a snowboarding bývají často zařazeny v odstavci smlouvy nazvaném "výluky z pojištění". Naštěstí novou pojistnou smlouvu dnes již můžete sjednat i jinak než na pobočce.

Wüstenrot: Nechceme být poslední

20. 2. 2003 | Martin Zika

Wüstenrot: Nechceme být poslední

Před pár dny začala v České republice působit Wüstenrot hypoteční banka coby osmý subjekt na hypotečním trhu. Má její nabídka šanci na prosazení na již rozděleném a vysoce konkurenčním trhu?

Peníze prchají z bank

20. 2. 2003 | Petr Fejtek | 4 komentáře

Peníze prchají z bank

Loni si domácnosti vyzvedly ze svých vkladů přes 50 miliard korun. Prosinec tento vývoj potvrdil "odchodem" 24 miliard korun. Celkem se loni objem termínovaných vkladů v "klasických" bankách snížil dokonce o víc než 85 miliard korun.

Kdo nabízí nejlepší spotřebitelský úvěr?

19. 2. 2003 | Dušan Hradil | 44 komentářů

Kdo nabízí nejlepší spotřebitelský úvěr?

Na tuto otázku se pokusil odpovědět výzkum společnosti Symsite Research, která ke konci roku sestavila komplexní rating nabídky na českém trhu. Chcete vědět, kdo dostal nejvíce bodů?

Čip přichází do Čech

18. 2. 2003 | Petr Vykoukal | 11 komentářů

Čip přichází do Čech

Chvíle dlouho očekávaná na kartovém trhu konečně přišla. Po dlouhém čekání byla českou bankou vydána první čipová karta.

Už zase je tu ten Valentýn...

14. 2. 2003 | Petr Vykoukal | 3 komentáře

Už zase je tu ten Valentýn...

...povzdechla si určitě řada mužů, kteří se vydali do přeplněných nákupních center pořizovat nějaké dary pro své drahé polovičky. Všude "přeslazené" výlohy se srdíčky a obrovskými připomínkami, aby někdo náhodou nemohl zapomenout. Při pohledu na to jsem si skoro říkal: "ještě že mně přítelkyně nedávno opustila"...

Přichází strašidlo deflace

11. 2. 2003 | Petr Fejtek | 8 komentářů

Přichází strašidlo deflace

ČSÚ ohlásil další rekordy: nezaměstnanost na maximu 10,2 % a inflace se změnila v deflaci: stokoruna před rokem zapomenutá v kapse sama "vydělala" 40 haléřů! Co to znamená? Přichází ekonomická smrtka s kosou, nebo jde jen o neškodnou fluktuaci? Zřejmě jen krátkodobý výkyv, ale jak asi zareagují finanční trhy?

Pražáci si připlácejí

10. 2. 2003 | Martin Zika | 1 komentářů

Pražáci si připlácejí

ČSOB Pojišťovna jako jediná na českém trhu vybírá vyšší poplatky za povinné ručení v Praze než ve zbytku republiky. Co ji k tomu vede? Chystá další rozšíření tohoto způsobu segmentace řidičů?

Půjčíme vám bez úroku

7. 2. 2003 | Dušan Hradil | 7 komentářů

Půjčíme vám bez úroku

Snižování úroků z úvěrů se stalo v posledních měsících věcí naprosto běžnou. Union banka se proto rozhodla o radikálnější krok – půjčí vám peníze s nulovým úrokem. Jenže celý produkt má řadu háčků. Je tedy skutečně výhodné půjčit si bezúročně?

Jsou domácí banky dražší než jejich matky?

5. 2. 2003 | Tomáš Mergl | 16 komentářů

Jsou domácí banky dražší než jejich matky?

V souvislosti s novoročním zdražením bankovních služeb se v tisku objevily názory, že domácí bankovní ústavy poskytují své služby dráže než jejich mateřské banky v zahraničí. Srovnali jsme proto tzv. balíčková konta, abychom zjistili, zda je dané tvrzení pravdivé.

Je systém povinného ručení spravedlivý?

4. 2. 2003 | Martin Zika | 18 komentářů

Je systém povinného ručení spravedlivý?

Když někomu způsobíte na silnici škodu, pojišťovna vás potrestá. Při stanovení sankce však nepřihlíží ani k výši škody ani k tomu, zda se nehoda stala kvůli vaší chybě.

Životní pojistka na každé poště

3. 2. 2003 | Dušan Hradil | 7 komentářů

Životní pojistka na každé poště

O výhodnosti investice do životního pojištění chce své klienty přesvědčit i Poštovní spořitelna. Dnešním dnem totiž odstartovala prodej jednoduchých pojistných certifikátů. Má její nabídka šanci na úspěch?

Elektronické peněženky nemusely panikařit

31. 1. 2003 | Jasna Sýkorová | 5 komentářů

Elektronické peněženky nemusely panikařit

Virtuální měna nejsou peníze, vysvětluje ve svém rozboru Zbyněk Loebl, právník z Central European Advisory Group. Zrušení elektronických peněženek, ke kterému došlo k prvnímu lednu tohoto roku, bylo tedy podle něj unáhlené.

Stránka 191/214

Aktuální články

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services