Stavební spoření na dítě u Wustenrotu

Dobrý den, moje vnučky (5 a 7 let) mají založené stavební spoření u Wustenrotu. Rodiče jim spoří už pátý a šestý rok. Letos jsme se dozvěděli, že nemohou peníze vybrat. Účelem spoření byly výhody tohoto produktu na které nás (a i ostatní rodiče nebo prarodiče) stavební spořitelna nalákala. Peníze by teď rodiče potřebovali na vybavení dětských pokojů, přilepšení při školní docházce (kroužky, školní a mimoškolní akce atd.). O co všechno je možné požádat opatrovnický soud, když se peníze nepoužijí na nějaký projekt (stavba RD a v něm pokoj pro děti). Asi nemá smysl stavební spoření pro malé děti, když ty peníze leží u spořitelny po šesti letech spoření dalších 12 let a jejich zhodnocení za tu dobu vzhledem k inflaci a cenovému vývoji je nula nula nic. Co se stane, když rodiče přestanou pravidelně platit? Je možné díky úrokům přespořit cílovou částku a tak ne vlastní vinou z toho mít sankce? Rodiče neuvažují o navýšení cílové částky a tím platit další poplatky. Děkuji. Čížková

Otázku poslal/a:  , 26. 11. 2015 19:59

Na otázku odpovídá:

Českomoravská stavební spořitelna, Tomáš Kofroň

Dobrý den,

díky za dotaz. Máte pravdu, o ukončení smluv vedených na jméno dětí musí rozhodovat opatrovnický soud. Je to nepříjemnost, která trápí všechny stavební spořitelny a víme, že je to věc, která může rozhodování o případném uzavření dětské smlouvy zkomplikovat. Proto bychom rádi, aby tato anomálie z českých zákonů byla odstraněna a věříme, že v budoucnosti opět bude možné dětské smlouvy ukončovat i bez rozhodnutí soudu.
Nicméně, v tuto chvíli skutečně musí o ukončení dětské smlouvy rozhodovat opatrovnický soud. Z našich zkušeností (ročně takto musíme řešit několik tisíc smluv) víme, že v drtivé většině případů soudy ukončení smluv bez problémů povolují. Lepší radu, než podat žádost na ukončení smlouvy u opatrovnického soudu, proto nemám – Vaše spořitelna Vám určitě s veškerým papírováním pomůže a celý proces Vám usnadní.
Trochu bych s Vámi nesouhlasil s tím, že nemá smysl spořit dál. Stavební spoření sice prošlo změnami, díky kterým je méně výhodné než v minulosti. Podobným snižováním úrokových sazeb ale prošly všechny ostatní spořicí produkty. Pro konzervativní klienty, kteří nechtějí riskovat, tak stále zůstává stavební spoření bezkonkurenčně nejvýhodnějším produktem, např. my v tuto chvíli při optimální úložce a po započítání státní podpory nabízíme roční zúročení 3,5 % - žádný jiný zabezpečený produkt Vám takový výnos nedá. S přáním hezkého dne Tomáš Kofroň, ČMSS.

27. 11. 2015 16:03

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Čistka mezi poskytovateli půjček. Kdo přežil? Co se stalo s úvěrovými žraloky?

18. 5. 2017 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Čistka mezi poskytovateli půjček. Kdo přežil? Co se stalo s úvěrovými žraloky?

Jak úspěšná je regulace, kterou trhu půjček přinesl zákon o úvěru pro spotřebitele? Jsou půjčky skutečně bezpečnější, nebo se podvodníci jen přesunuli na černý trh, kde páchají ještě větší škody?

Registry dlužníků. Co na vás povědí a jak z nich ven?

17. 5. 2017 | Monika Veselíková | 6 komentářů

Registry dlužníků. Co na vás povědí a jak z nich ven?

Informace o nesplacených úvěrech si dnes jen těžko necháte pro sebe. Existuje totiž několik úvěrových registrů, do kterých se informace o vašich nesplacených závazcích sbíhají. Jaké informace registry dlužníků sbírají, jak z registru získat výpis, můžete se z něj nechat vymazat? Poradíme.

Očima expertů: Vyplatí se brát si hypotéku na investiční nemovitost?

21. 4. 2017 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Očima expertů: Vyplatí se brát si hypotéku na investiční nemovitost?

Možnost vzít si v bance půjčku na byt nebo dům a ten pak pronajímat byla i kvůli nízkým sazbám hypoték dlouho vyzdvihována jako zajímavý investiční plán. Na trhu ale přituhuje: podmínky hypoték jsou přísnější a sazby zřejmě čeká cesta nahoru. Vyplatí se investiční nemovitost na hypotéku i dnes? A pokud ano, za jakých podmínek?

Úvěr ze stavebka: Jak na překlenovací úvěr?

5. 4. 2017 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Úvěr ze stavebka: Jak na překlenovací úvěr?

Stavební spoření je znovu v kurzu. Roste počet lidí, kteří si u stavební spořitelny půjčují. A nejen těch, kteří si nejprve naspořili a teď si berou takzvaný řádný úvěr. Přibývá těch, kteří si berou úvěr překlenovací, ba přímo kvůli němu si stavební spoření zakládají. K čemu překlenovací úvěr je a jak funguje?

Krátkodobé a sezónní havarijní pojištění: Přehled pro motorkáře či na dovolenou

3. 4. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Krátkodobé a sezónní havarijní pojištění: Přehled pro motorkáře či na dovolenou

Vedle klasické havarijní pojistky nabízejí tuzemské pojišťovny také krátkodobé či sezónní havarijní pojištění. Jaký je v nich rozdíl, jaká rizika takové pojistky kryjí a kde je sjednat? Poradíme.

Sedm předpovědí pro příští tři roky. Jaký bude život s inflací

30. 3. 2017 | Jan Traxler | 13 komentářů

Sedm předpovědí pro příští tři roky. Jaký bude život s inflací

Inflace se vrací. Znamená to, že by se některé věci měly vracet k normálu. Hypotéky už zase například nebudou pro každého, spořicím účtům pomalu vyšplhají úroky z desetinek na procenta. Problémy výhledově čekají toho, kdo má plnou kapsu státních dluhopisů – což jsou například vaše fondy penzijního připojištění.

Bez peněz do hypotéky nelez! Půjč si napřed… ve stavební spořitelně

30. 3. 2017 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Bez peněz do hypotéky nelez! Půjč si napřed… ve stavební spořitelně

Šance získat hypotéku bez vlastních úspor se od dubna opět sníží. Doporučení České národní banky jde sice obejít a hypotéku dofinancovat za pomoci úvěru ze stavebního spoření, má to ale hned několik háčků.

Bance dáte sbohem rychleji. Poradíme, jak na to

28. 3. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Bance dáte sbohem rychleji. Poradíme, jak na to

Změnit banku, převést peníze i trvalé příkazy se dá pomocí jediného formuláře. Jenže řada lidí o tom nemá nejmenší tušení a zbytečně se přechodu mezi bankami obává. Od března je přestup ještě snazší a rychlejší. Peníze.cz přinášejí návod i potřebné formuláře.

Jakub Strnad: Jeden produkt pro všechny

11. 3. 2017 | Monika Veselíková, Martin Vlnas

Jakub Strnad: Jeden produkt pro všechny

„Klientům, kteří u nás mají třeba pět smluv, umožníme sdružit všechny platby za všechny produkty do jedné,“ říká v rozhovoru předseda představenstva Allianz pojišťovny Jakub Strnad. S jakými dalšími inovacemi jeho pojišťovna přichází a proč se pojišťovnictví vyhýbají fintechové projekty?

Daňové přiznání za rok 2016: Snižte si základ daně z příjmů, zaplatíte míň

1. 3. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Daňové přiznání za rok 2016: Snižte si základ daně z příjmů, zaplatíte míň

Chcete zaplatit na dani z příjmů za loňský rok co nejmíň? Snižte si základ daně. Přinášíme přehled daňových odpočtů. Nenechte si žádný proklouznout mezi prsty. Máme pro vás i aplikaci, která daňové přiznání hravě vyplní za vás.

Místo silnice tankodrom? Můžete chtít náhradu škody

28. 2. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Místo silnice tankodrom? Můžete chtít náhradu škody

Silnice plné děr a výmolů. Po zimě nic neobvyklého. Stejně tak řady řidičů, kteří si kvůli závadě na vozovce poškodí pneumatiku, pokřiví tlumiče nebo třeba rozhodí geometrii auta. Kde žádat náhradu škody? Poradíme.

Radim Synek z Creditas: Čeští klienti budou chtít české banky

14. 2. 2017 | Ondřej Tůma | 18 komentářů

Radim Synek z Creditas: Čeští klienti budou chtít české banky

Když končí kampelička, bývá to signál k poplachu. U záložny Creditas to bylo jinak. Její konec totiž nebyl náhlý, ale dlouhodobě plánovaný: k prvnímu lednu se změnila na banku. V soutěži o klienta nesází na bombastickou reklamu a jedinečné inovace, zaujmout chce „klasickým konzervativním bankovnictvím“.

Investice na P2P a P2B platformách. Kolik nesou a jaká jsou rizika

25. 1. 2017 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Investice na P2P a P2B platformách. Kolik nesou a jaká jsou rizika

P2P platformy, oblíbené zejména v zahraničí, nějaký čas fungují i v Česku. Jak konkrétně půjčování od lidí lidem probíhá, jaké poplatky si platformy účtují a na co si dát pozor? Projděte si náš přehled.

Lidé půjčují lidem. Srovnání P2P platforem

12. 1. 2017 | Monika Veselíková | 15 komentářů

Lidé půjčují lidem. Srovnání P2P platforem

Pro úvěr už nemusíte jen do banky, vynechat můžete i nebankovní společnosti. Prostřednictvím P2P platformy si půjčíte od konkrétních lidí. Kolik za takovou půjčku zaplatíte a na co dát pozor? Poradíme.

2017: Rok ohnivého kohouta v nemovitostech

10. 1. 2017 | Daniel Kotula | 6 komentářů

2017: Rok ohnivého kohouta v nemovitostech

Když se řekne ohnivý kohout, nemíváme z toho v realitní branži dobrý pocit, hned se ohlížíme po šanonech, jestli máme zaplacené pojistky proti požáru. Horoskop je ale neúprosný, podle toho čínského je nadcházející rok ve znamení ohnivého kohouta, tak se pojďme podívat, jak moc nám bude horko.

Stránka 87/213

Partner sekce

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna je nejvýkonnější stavební spořitelnou v ČR, dlouhodobě nejvyhledávanějším poskytovatelem úvěrů na bydlení a významným poskytovatelem finančních služeb. Její tržní podíl v úvěrech na bydlení překračuje 55 %. Základem úspěchů je výkonná obchodní síť 2200 renomovaných finančních poradců. ČMSS se orientuje na osobní poradenství, a to jak ve financování bytových potřeb a zhodnocování úspor, tak v zajištění budoucnosti a v základních bankovních produktech.

Za poradnu odpovídá:

Tomáš Kofroň

http://www.cmss.cz

Partnerem poradny od: 25.11.2013

Aktuální články

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Moneta rozšířila možnost, jak získat lepší kurz eura nebo dolaru

Online směnárna Monety nově funguje nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Dříve ji lidé mohli...více

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Změny v osobním bankrotu jsou tu. Oddlužení bude kratší

Novela insolvenčního zákona zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Současně však...více

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Přišla s polopenzí i seznamováky. Nejstarší česká cestovka je tu přes sto let

Čedok se stal hlavně pro starší a střední generace Čechů symbolem organizovaných zájezdů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services