hypotéka na rodinný dům

Dobrý den, mám v plánu koupit stavební parcelu která mě bude stát 700 000. Mám na to přesně těch 700 000, ale chtěl bych ještě letos začít řešit stavbu rodinného domu a vzít si na to hypotéku zhruba 2 000 000. Jenže teď řeším, že už se nedávají 100procentní hypotéky. Někdo mi říkal, že když už budu mít ve vlastnictví tu stavební parcelu, tak vlastně už základ mám a není to 100procentní hypotéka, ale chtěl jsem se zeptat na Váš názor. Další možnost by byla vzít si hypotéku na 2700000 s tím, že už 700 000 mám, ale nevím jestli to nebude nevýhodnější než ta první varianta. Děkuji za odpověď Mirek

Otázku poslal/a:  , 9. 2. 2017 19:50

Na otázku odpovídá:

Lucie Drásalová

Dobrý den, variant je několik. Jedna varianta je koupit z vlastních zdrojů pozemek a následně vzít hypotéku jen na výstavbu = nebude se již jednat o 100%LTV, protože do celkové odhadní ceny se počítá i pozemek, který již budete vlastnit. Toto není špatná varianta, ale je potřeba si uvědomit, že se zbavíte hotovosti hned na začátku = já doporučuji nějaké vlastní zdroje na výstavbu mít, kdyby bylo potřeba někde rychle něco zaplatit. Druhá varianta je použít část vlastních peněz na pozemek a část vzít na úvěr = např. 85% z ceny vzít na úvěr. Buď úvěr ze stavebného spoření - ale pozor, ne všechny stavební spořitelny Vám pak dovolí předčasně úvěr splatit. Nebo ideální varianta je použít hypotéku s tzv.variabilní neboli floatovou sazbou - ze zákona, který začal platit 1.12.2016, máte možnost takovýto úvěr kdykoliv doplatit bez jakékoliv sankce. Jakmile budete mít projekt, vyřídíte si novou hypotéku na splacení původní plus výstavbu. Nevýhodou je, že budete platit dva odhady, dva poplatky na katastru atd. Třetí variantou je, že si vezmete jednu hypotéku dohromady jak na pozemek, tak na výstavbu. Ale v době nákupu pozemku, už musíte mít alespoň částečně projektovou dokumentaci - tady se to hodně liší banka od banky. Někdo chce už vidět kompletní dokumentaci, někomu stačí jen rozpočet. Z pohledu administrativy a poplatků je toto asi nejlepší varianta, ale je opravdu bezpečnější už mít komplet projekt - banky, které Vám takovou hypotéku poskytnou jen na základě rozpočtu sice také jsou (projekt budou chtít vidět až při samotném čerpání na výstavbu), ale je zde riziko, že projekt vyjde nakonec třeba o 500tis výš a Vy už nebudete mít peníze na realizaci. Jak říkám, těch variant je několik. Nákup pozemku a následná výstavba je asi nejsložitější věc na vybrání správné hypotéky, protože kromě několika možných variant, se podmínky bank velmi liší. U výstavby velmi často platí, že dívat se jen na úrokovou sazbu, je velmi nebezpečné - u výstavby musíte hlídat plno dalších věcí, aby se Vám hypotéka neprodražila = poplatky za čerpání, za dodatečné odhady, kolik Vám banka dovolí stavět svépomocí (čímž ušetříte), jak postupně a za jakých podmínek Vám banka bude na výstavbu pouštět peníze atd. atd. V případě dalších dotazů nebo kalkulací jsem k dispozici na mailu: lucie.drasalova@partners.cz Pěkný den, Lucie Drásalová

9. 2. 2017 21:01

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Pořiďte dětem byt, který ze dvou třetin zaplatí jiní

30. 6. 2005 | Pavel Řehulka | 31 komentářů

Pořiďte dětem byt, který ze dvou třetin zaplatí jiní

Pokud jste někdy přemýšleli o tom, kde budou bydlet vaše děti, jistě vás napadlo, že to nebudou mít lehké. Ceny starších bytů na mnoha místech ČR převyšují hodnotu miliónu Kč a nové byty se prodávají i za několikanásobek této ceny. Přesto ale existuje cesta, jak můžete svým dětem pořídit vlastní byt jen za několik set korun měsíčně.

Nový registr ochrání věřitele i dlužníky

23. 6. 2005 | Jiří Šedivý | 2 komentáře

Nový registr ochrání věřitele i dlužníky

Neplatiči v ČR to budou mít opět o něco složitější. Po vzoru bankovních sestřenic spouštějí registr neplatičů i úvěrové a leasingové společnosti. Jde spíše o ochranu před riziky společností, nebo ochranu dlužníků před pádem do příliš hluboké dluhové pasti? A kdy budou významné rejstříky propojeny, aby vychytralí klienti nemohli kličkovat?

Čtenářská reforma bankovních služeb

20. 6. 2005 | Jiří Šedivý | 21 komentářů

Čtenářská reforma bankovních služeb

Před dvěma týdny jsme vás vyzvali k diskuzi o návrhu Ministerstva financí na změnu podmínek v českém bankovním sektoru. Vašich názorů a připomínek se sešlo opravdu hodně. Co tedy čtenáře Peníze.CZ nejvíce pálí a jak by problémy řešili?

Za hranice autem

14. 6. 2005 | Simona Ely Plischke | 3 komentáře

Za hranice autem

Víte, co pro vaši rodinu a vaše auto může v cizině udělat povinné ručení či havarijní pojištění? Jak se zachovat v případě nehody, ať už ji způsobíte vy, nebo do vás někdo "vlítne"? Do jakých zemí si určitě musíte vést zelenou kartu? Zabalte si na cesty i informace.

Hypotéka nemusí být správné řešení

10. 6. 2005 | Petr Vykoukal | 32 komentářů

Hypotéka nemusí být správné řešení

"Proč platit vysoký nájem?Kupte si vlastní byt na hypotéku, je to levnější!" Podobnou výzvu jste určitě slyšeli mnohokrát, často doplněnou tabulkami ukazujícími měsíční úspory v řádu stovek až tisíců Kč. Jenže ona to vůbec nemusí být pravda. Splátka bance je totiž jen začátek, musíte platit pojištění, fond oprav atd. Po sečtení všech položek už vše může být jinak.

K moři s kartou, šekem nebo hotovostí?

9. 6. 2005 | Dana Chytilová | 2 komentáře

K moři s kartou, šekem nebo hotovostí?

Chystáte-li se na dovolenou do zahraničí, promyslete si, čím budete platit. Cashem? Šekem? Kartou? Každý způsob má své výhody a nevýhody, proto je lepší nespoléhat pouze na jeden, ale zvolit jejich kombinaci.

Finanční arbitr: on-line škodu klienta zaplatí banka

8. 6. 2005 | Jiří Šedivý | 33 komentářů

Finanční arbitr: on-line škodu klienta zaplatí banka

Banky uzavíraly smlouvy, rozhodovaly podle svého, kroutily hlavou v případě reklamací. Pod tíhou rozhodnutí finančního arbitra musejí ale nyní uznat, že jejich pravda není pravdou tak absolutní. Internetové bankovnictví není 100% bezpečné a banky se nesmějí realitě vyhýbat! O své peníze snad ale nadále přicházet nemůžeme.

Klíčový plán vykouzlí miliónové úspory. Opravdu?

6. 6. 2005 | Dana Chytilová | 14 komentářů

Klíčový plán vykouzlí miliónové úspory. Opravdu?

"Splňte si své sny a přání," lákají letáky ČSOB Klíčového plánu. Otevírá Klíčový plán skutečně ty správné dveře? Nebo jde jen o to naložit vám ty produkty, které ještě nemáte? Případně i ty, které už máte? Otestovali jsme pobočky.

Peněžní fond: lepší než termíňák a běžný účet?

3. 6. 2005 | Dana Chytilová | 5 komentářů

Peněžní fond: lepší než termíňák a běžný účet?

Máte menší částku peněz, kterou chcete zhodnotit? Vložte ji do fondu peněžního trhu. Získáte tak daleko výhodnější alternativu termínovaného vkladu. Při splnění určitých podmínek ale může peněžní fond konkurovat dokonce i běžnému účtu. Rozeberme si jeho možnosti.

Události uplynulého měsíce: květen

3. 6. 2005 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: květen

Uteklo vám v květnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Nahlédněte do výběru květnových událostí.

Banky se bojí konkurence a informovaných klientů

3. 6. 2005 | Jiří Šedivý | 112 komentářů

Banky se bojí konkurence a informovaných klientů

Aktivity Ministerstva financí směřující k posílení pozic klientů označily některé banky okamžitě za snahu o další regulaci trhu. Je snad informovaný a zorientovaný klient tržně nežádoucí? Výzva ministerstva směřuje i k vám, našim čtenářům: "Vyjádřete se za veřejnost, které to není lhostejné."

Jak na dovolenou bez peněz a bez úroků

2. 6. 2005 | Dana Chytilová | 2 komentáře

Jak na dovolenou bez peněz a bez úroků

Chcete v létě k moři a nemáte našetřeno dost peněz? Nevadí. Cestovní kanceláře vám půjčí. Pokud splníte určité podmínky, nemusíte dokonce platit nic navíc. Porovnali jsme nabídky cestovních kanceláří s tím, co nabízí banky a úvěrové společnosti.

Je účelné přispívat na nájemné?

1. 6. 2005 | Jiří Šedivý | 1 komentářů

Je účelné přispívat na nájemné?

Příspěvek na bydlení je v EU nejrozšířenější způsob podpory domácností s nízkými příjmy. Je efektivní, přesně zacílený, ale způsobuje deformaci trhu a má také další nevýhody. Měla by ČR tento nástroj posílit, nebo utlumovat?

Stránka 166/215

Aktuální články

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bude bitcoin v září krvácet? Japonci sesekají daň z krypta? Týden v kryptu

Bitcoin podléhá zářijovému efektu, čtvrtá největší švýcarská banka jde do krypta, bývalý...více

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Úřad práce byl přísnější než zákon, vyřazoval lidi z evidence

Některé úřady práce chtěly po uchazečích o zaměstnání, aby na schůzku zrušenou třeba kvůli...více

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services