Vklad nebo stavební spoření?

Dobrý den, jsem student, který dost šetří a má už nějaké ty peníze na běžném účtě. Je jich tam škoda, protože tam je úrok nulový a mohl bych je tedy někde jinde využít a něco z toho mít. Dost teď koukám na všelijaké termínované vklady, revolvingové vklady apod. a vůbec nevím, jak se rozhodnout. Všude za x let nabízí docela nízký úrok. Poté mě napadlo i stavební spoření. Momentálně mám pouze 500 Kč měsíčně na dobu 6 let. Takže se ptám, zda se vyplatí investovat (dejme tomu cca 60 000,- Kč) někam, např. ty vklady, podíly (smím-li poprosit i o nějaký tip kam?) a nebo si mám zvednout stavební spoření na tu částku, u které je maximální výše státní podpory při stavebním spoření? Nevyplatí se to mnohem více? Zjednodušeně řečeno kam s pěnězma? Co se teď vyplatí? Děkuji a hezký den

Otázku poslal/a:  , 10. 9. 2017 18:58

Na otázku odpovídá:

Českomoravská stavební spořitelna, Tomáš Kofroň

Dobrý den,

musím se přiznat, že by ode mne bylo krajně nezodpovědné, abych Vám říkal, kam investovat jen na základě Vašeho dotazu. Doporučoval bych Vám sejít se s (prověřeným) expertem, který si s Vámi popovídá o Vašem investičním apetitu a ochotě riskovat - nevím, jestli jste ochotný postupovat nějaké riziko či nikoli apod.

Mezi zajištěnými produkty, kde nehrozí riziko ztráty investice, má jednoznačně smysl stavebko. V šestiletém horizontu třeba u nás získáte výnos 3,4 % ročně, pokud budete maximalizovat státní podporu - tzn. vložíte na stavebko 20 tisíc Kč ročně. Pokud tedy již stavebko máte, tak určitě má smysl si na něj dávat více než 500 Kč měsíčně.

Pokud jste ochoten přistoupit na riziko, tak samozřejmě můžou mít smysl různé podílové fondy, kde můžete mít výnos vyšší než ve stavebku...ale taky můžete mít výnos nižší nebo i prodělat. S výběrem toho správného by Vám právě nejlépe pomohl někdo, kdo bude vědět, jaký typ investora jste a jakým způsobem Vaší investici rozdělit.

Já třeba volím kombinaci stavebko pro maximalizaci státní podpory, relativně stabilní fondy životního cyklu a menší část investuji do různých akcií a akciových fondů.

Každopádně Vám patří velká pochvala za to, že již v době studia myslíte na budoucnost. Až budete jednou třeba potřebovat hypotéku, budou se Vám vlastní úspory hodit.

Držím palce,
Tomáš Kofroň, ČMSS

11. 9. 2017 9:31

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Nemovitost jako investice: analýza výkonnosti a rizik

14. 2. 2007 | Roman Stuchlík | 79 komentářů

Nemovitost jako investice: analýza výkonnosti a rizik

Jste vlastníkem nemovitosti určené k pronajímání? Umíte spočítat, jestli vám vydělává nebo prodělává? Pravdu odhalí vnitřní výnosové procento. Pro některé nadšence může být nepříjemná. Pohádkové zisky jsou většinou iluze.

Nejste schopni splácet hypotéku? Poradíme vám, co dělat!

8. 2. 2007 | Kateřina Boušová | 54 komentářů

Nejste schopni splácet hypotéku? Poradíme vám, co dělat!

Ze všech stran slyšíme, že nejlepším řešením bytové situace je koupit si nemovitost do osobního vlastnictví. Hypotečnímu boomu nahrávají nízké úrokové sazby, deregulace či hrozba zvýšení DPH na novostavby. Ovšem hypotéka je dlouhodobý finanční závazek. Během dvaceti let splácení může kdykoli nastat situace, kdy na splátky najednou prostě nemáte. Připravili jsme pro vás přehled možných řešení takové situace.

Události uplynulého měsíce: leden 2007

2. 2. 2007 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Události uplynulého měsíce: leden 2007

Uteklo vám v lednu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru lednových událostí.

Bankovní poplatky tvoří třetinu zisku bank

23. 1. 2007 | Patrik Nacher | 41 komentářů

Bankovní poplatky tvoří třetinu zisku bank

Z hlediska celkového zisku tuzemských bank mají bankovní poplatky významné postavení. Od roku 2004 sice jejich podíl mírně klesá, ovšem stále tvoří až 1/3 a jsou v celkovém "portfoliu" zisků 2. nejvýznamnější položkou. A jak se letos vyvíjí anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek?

Komplexní informace o dotacích jsou hůře dostupné, ale zlepšuje se to, říká Jan Havránek

17. 1. 2007 | Martin Zika | 2 komentáře

Komplexní informace o dotacích jsou hůře dostupné, ale zlepšuje se to, říká Jan Havránek

Na které konkrétní záměry lze získat dotaci a na které ne? Jsou dotace určené i fyzickým osobám, nebo jen podnikatelům? Existuje veřejně přístupná databáze všech dotací, o které lze žádat? Jsou dotační programy konstruovány tak, aby obce a příspěvkové organizace měly přednost před drobnými podnikateli? Na tyto a řadu vašich dalších otázek odpověděl Jan Havránek.

Zákoník práce 2007: po 40 letech přicházejí změny

16. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková | 3 komentáře

Zákoník práce 2007: po 40 letech přicházejí změny

Nová definice pracovní doby, bližší specifikace pojmu pracovní pohotovost. Zvyšuje se rozsah pracovní doby, která může být vykonávána v rámci dohody o provedení práce. Dochází ke sjednocení výpovědní doby, zvyšuje se odstupné. Co pro nás budou znamenat změny, které přináší nový zákoník práce?

Platební karty: jednoduché a účinné rady a tipy

12. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 29 komentářů

Platební karty: jednoduché a účinné rady a tipy

Víte, jak probíhá platba platební kartou po technické stránce? Jak banky řeší reklamace související s platbou kartami? Proč je dobré si vzhled karty z obou stran okopírovat? Proč podpis na kartě odlišit od vašeho podpisového vzoru u banky nebo proč nenosit kartu vedle mobilního telefonu? Víte, jak si zapsat PIN, když už si jej musíte poznamenat? Toto a mnohé další prozradí poslední díl seriálu o kartách.

Česká ekonomika 2007: čeká nás úspěšný rok?

11. 1. 2007 | Simona Ely Plischke | 3 komentáře

Česká ekonomika 2007: čeká nás úspěšný rok?

Růst české ekonomiky letos mírně poleví, schodek se naopak vyšplhá až k 130 miliardám Kč. Vzrostou ceny bydlení a potravin, nezdraží ale třeba benzín. Spotřebovávat budeme ještě více než loni, úvěry budou nadále levné. Nezaměstnaných moc neubude, zaměstnaní vydělají v průměru o 1 100 Kč měsíčně víc. Za české koruny si v zahraničí koupíme více. Jak se české ekonomice, a tedy nám všem, letošní rok vydaří?

Platební karty: jaká zneužití číhají a jak se jim bránit

10. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 17 komentářů

Platební karty: jaká zneužití číhají a jak se jim bránit

Víte, že podle zákona máte nárok na vrácení peněz, pokud nesouhlasíte se zaúčtovanou platbou bez přítomnosti platební karty, tedy na internetu? Jak v takovém případě postupovat? Proč se vám při platbě kartou Maestro či MasterCard může stát, že vám obchodník naúčtuje k částce nákupu i přirážku? Víte, že žádná banka nepřijala zásady ČNB k vydávání platebních karet?

Platební karty: jak nezabloudit v plastovém bludišti

5. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Platební karty: jak nezabloudit v plastovém bludišti

Karty elektronické, embossované, chipové, kreditní, debetní, úvěrové či charge... Vyznáte se v nich? K čemu která slouží? Jaké výhody a naopak úskalí přináší? Jak drahé je její použití? Podle jakých kritérií vybírat? Jak dopadlo srovnání nákupních úvěrových karet hlavních společností na trhu?

Události uplynulého měsíce: prosinec

5. 1. 2007 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Události uplynulého měsíce: prosinec

Uteklo vám v prosinci něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru prosincových událostí.

Nemáte bankovní účet? Nedostanete práci.

15. 12. 2006 | Kateřina Boušová | 2 komentáře

Nemáte bankovní účet? Nedostanete práci.

U nás to možná neplatí bezezbytku, ale nemít bankovní účet v Rakousku je podezřelé. Bez účtu tak Rakušané neseženou práci, bez práce jim banka zase neotevře účet. Pomocnou ruku ekonomicky či sociálně slabším občanům nyní nabízí projekt Druhé spořitelny – banky, jejíž zaměstnanci pracují zadarmo.

Milión na družstevní byt vám půjčí i stavební spořitelna

14. 12. 2006 | Kateřina Boušová | 7 komentářů

Milión na družstevní byt vám půjčí i stavební spořitelna

Specializované úvěry bez zástavy nemovitostí až do 1 miliónu korun "umí" nejen hypoteční banky, ale také dvě stavební spořitelny. Na rozdíl od předhypotečních úvěrů se u nich bez zástavy nemovitostí obejdete po celou dobu splácení, ovšem budete potřebovat několik ručitelů. Podívejme se, jak tyto produkty fungují a jaké jsou jejich parametry.

Jak "finanční poradci" lákají obětní beránky

13. 12. 2006 | Josef Janda | 51 komentářů

Jak "finanční poradci" lákají obětní beránky

V České republice zuří lítý boj mezi jednotlivými poradenskými firmami, které využívají nejrozmanitější způsoby a techniky pro získání klienta. Jaké chování a postupy finančních poradců či zprostředkovatelů finančních produktů mohou být signálem, že "něco není v pořádku"?

Stránka 150/214

Partner sekce

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna je nejvýkonnější stavební spořitelnou v ČR, dlouhodobě nejvyhledávanějším poskytovatelem úvěrů na bydlení a významným poskytovatelem finančních služeb. Její tržní podíl v úvěrech na bydlení překračuje 55 %. Základem úspěchů je výkonná obchodní síť 2200 renomovaných finančních poradců. ČMSS se orientuje na osobní poradenství, a to jak ve financování bytových potřeb a zhodnocování úspor, tak v zajištění budoucnosti a v základních bankovních produktech.

Za poradnu odpovídá:

Tomáš Kofroň

http://www.cmss.cz

Partnerem poradny od: 25.11.2013

Aktuální články

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky...více

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Dodržujte pravidla, nebo jeďte domů. Nové zákazy pro turisty

Přeplněným dovolenkovým destinacím dochází trpělivost se zástupy turistů. Místní obyvatelé...více

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Spořitelna spouští digitální trezor. Ochrání doklady i fotky

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu digitální bezpečnostní schránku Datatrezor....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services