zaručená doba

Prosím o vysvětlení pojmů, které uvádějí některé penzijní plány u penzijního připojištění (rozdíl mezi těmito pojmy) a to výplaty u starobních důchodů - tzv. doživotní a doživotní se zaručenou dobou výplaty. Tuto dobu si stanovuji při uzavírání smlouvy sama? A co je po této zaručené době? Ovlivní stanovení této doby výši měsíčních výplat? Novou smlouvu hodlám teprve uzavřít a při jejím ukončení již bych měla pobírat starobní důchod, pokud důchodová hranice zůstane jako nyní.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 18. 8. 2004 15:13

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Podle nyní platného zákona o penzijním připojištění musí být Vám jako účastníkovi penzijního připojištění po vzniku nároku na výplatu starobní penze z penzijního připojištění a Vaší žádosti o tuto výplatu vyplácena tato vždy jako doživotní. To, v čem se mohou jednotlivé penzijní plány lišit, je doba výplaty tzv. pozůstalostní penze. Ta je vyplácena oprávněné osobě v případě Vašeho úmrtí v době, kdy Vám již byla z penzijního připojištění vyplácena starobní penze. A právě této pozůstalostní penze se týká Vámi zmínění "zaručená doba" - tou tedy určíte, jak dlouho po Vaší smrti má být penze vyplácena oprávněné osobě. Vás osobně se tato doba netýká - Vy máte vždy zaručen důchod doživotní. Uvedu to na příkladě. Pokud nastavíte zaručenou dobu na 10 let, začnete v 60 letech pobírat starobní penzi a 65 zemřete, bude oprávněná osoba pobírat pozůstalostní penzi z Vašeho penzijního připojištění ještě 5 let (zaručená doba výplaty byla 10 let, z toho jste 5 pobírala penzi Vy). Pokud zemřete v 71 letech, bude zaručená doba vyčerpána a oprávněná osoba již pravděpodobně nedostane nic (záleži, jak je to definováno v penzijním plánu). Pokud budete žít do 90, budete stále pobírat penzi, to, že zaručená doba byla 10 let, se Vás osobně netýká.
Některé penzijní plány tuto zaručenou dobu neumožňují volit a pouze stanoví, že oprávněná osoba pobírá pozůstalostní penzi např. 3 roky po úmrtí účastníka.
Jak dalece ovlivňuje zaručená doba výši vyplácené dávky je třeba vyčíst z konkrétního penzijního plánu - vzorce na výpočet tam najdete.
Závěrem připomínám, že starobní penzi můžete vždy vybrat i formou jednorázového vyrovnání, kdy máte jistotu, že všechny naspořené prostředky dostanete. Pokud si necháte vyplácet penzi, může se stát, že část prostředků propadne fondu nebo se naopak může stát (v případě dožití vysokého věku), že Vám nakonec bude vyplaceno více, než jste naspořila.

18. 8. 2004 16:21

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Jak ušetřit aneb není účet jako účet

24. 8. 2004 | Vendula Hilkovičová | 13 komentářů

Jak ušetřit aneb není účet jako účet

Až 3 500 Kč můžete ročně ušetřit, pokud zvolíte ten správný typ běžného účtu. Alespoň tak to vyplývá ze studie společnosti Scott & Rose. Ta provedla analýzu nákladů na vedení běžného účtu českých bank podle průměrného spotřebitelského chování.

Černá listina není černá

20. 8. 2004 | Vendula Hilkovičová | 6 komentářů

Černá listina není černá

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů činnost databáze neplatičů Solus neporušuje zákon, oznámili představitelé sdružení. Kromě jiného také sdělili, že až každý pátý klient některé z členských společností Solusu žádá o poskytnutí půjčky či úvěru s vědomím, že je nebude splácet. Kdy můžete být do databáze zařazeni vy?

Investiční životní pojištění: jak na něj III.

17. 8. 2004 | Martin Novotný | 6 komentářů

Investiční životní pojištění: jak na něj III.

V poslední části trilogie si na 6 modelových příkladech srovnáme míru variability pojistné částky jednotlivých produktů a seřadíme je podle toho, jak by obstály v očích klienta. Vysvětlíme také, proč pouhé spoření prostřednictvím IŽP není výhodné a co s výnosy pojištění udělá zohlednění možnosti snížit si o zaplacené pojistné základ daně z příjmů.

Chcete zlevnit hypotéku?

11. 8. 2004 | Jiří Šedivý | 37 komentářů

Chcete zlevnit hypotéku?

Pořizujete dům nebo byt a nemáte dostatek peněz? Vzít si hypotéku a vydat se ze všech peněz možná není rozumné řešení. Existuje levnější: použít hypotéku a s pomocí dalších produktů si vydělat na její úročení.

Investiční životní pojištění: jak na něj I.

10. 8. 2004 | Martin Novotný | 6 komentářů

Investiční životní pojištění: jak na něj I.

Investiční životní pojištění, nákup podílových jednotek, investiční programy... Jsou vám tyto pojmy neznámé? Vysvětlíme vám je a zároveň nabídneme kompletní přehled toho, co trh nabízí. Investiční životní pojištění totiž není k zahození.

Zprostředkovatelé pozor: další legislativní háček

9. 8. 2004 | Ivan Špirakus | 12 komentářů

Zprostředkovatelé pozor: další legislativní háček

Poněkud zaslepeni vzájemnými dohady o formulaci zákona o zprostředkovatelích pojištění a plni očekávání vyhlášky, nevšimli si zprostředkovatelé nové administrativní metly, která se na ně snáší. Tentokrát v podobě novely zákona proti praní špinavých peněz, a to již k prvnímu září.

Fondy: I Sporoinvest si vzal volno

2. 8. 2004 | Petr Fejtek | 5 komentářů

Fondy: I Sporoinvest si vzal volno

Víc než čtvrtmiliarda korun chybí ve fondech UNIS proti minulému týdnu. Takový odliv samozřejmě nestihly vynahradit ani ostatní fondy, takže i celková statistika se noří do mínusu.

Vraťme životnímu pojištění původní význam

2. 8. 2004 | Ivan Špirakus | 9 komentářů

Vraťme životnímu pojištění původní význam

Setkáte-li se s pojmem "životní pojištění", asi se vám nejprve vybaví něco jako "zajištění na důchod", "dobré spoření" či "daňové výhody", tedy typická reklama posledních let. Jenže to není to hlavní. Přimlouvám se, abychom vrátili termínu "životní pojištění" jeho původní a hlavní význam, kterým je pojištění pro případ smrti (neboli rizikové životní pojištění – Term Life Insurance).

Ptejte se Petra Beneše!

27. 7. 2004 | Martin Zika | 24 komentářů

Ptejte se Petra Beneše!

Asociace penzijních fondů ČR (APFČR) prosazuje zavedení možnosti dobrovolného částečného vystoupení z průběžného pilíře důchodového systému a zvýšení reálných úspor na stáří každého jednotlivce. Penzijní fondy jsou již připraveny poskytnout pro toto moderní řešení odpovídající infrastrukturu, říkají její představitelé. Na vaše otázky dnes čeká Petr Beneš, viceprezident APFČR.

Pozor na nové Maxkarty

20. 7. 2004 | Petr Šafránek | 57 komentářů

Pozor na nové Maxkarty

Poštovní spořitelna od května vydává nové Maxkarty. Jejich bezpečnost je však nižší než u předchůdkyň, soudí klienti. A co na to říkají zástupci banky?

Nevíme, co s penězi

16. 7. 2004 | Petr Fejtek | 27 komentářů

Nevíme, co s penězi

Ne, že by naše domácnosti tisícovkami tapetovaly, ale ta průměrná má již úspor za víc než 363 tisíce korun. Většina z těchto peněz jim ovšem nejen nevydělává, svou reálnou hodnotu naopak průběžně ztrácí. To není nic nového, náš konzervatismus je proslulý již v mezinárodním měřítku...

Stránka 173/214

Aktuální články

Creditas se přestěhuje. Centrála vyroste v nové čtvrti

Creditas se přestěhuje. Centrála vyroste v nové čtvrti

Banka Creditas koupila od developerské společnosti Sekyra Group projekt nové administrativní...více

Sdílené bankomaty už fungují i pro vklady. Zatím pro tři banky

Sdílené bankomaty už fungují i pro vklady. Zatím pro tři banky

Klienti Komerční banky, Monety a Air Bank získají víc možností, jak vložit hotovost na...více

Nejlepší stavební spoření v srpnu. Porovnali jsme nabídky

Nejlepší stavební spoření v srpnu. Porovnali jsme nabídky

Nabídky stavebních spořitelen jsou teď zajímavé především díky pevnému úročení vkladů....více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services