Jak zjistit definici pojmu "nemoc" a kam se obráti

Dobrý den. Na můj dotaz týkající se doby léčení úrazu (ze dne 22.9.2004 v této sekci) mi odpověděl pan Petr Šafránek k době léčení úrazu mj. toto: "...Důležité tedy je, aby delší dobu řádně odůvodnil váš ošetřující lékař. Je to určitá obrana proti zneužívání tohoto typu pojištění, kdy by bylo možno za pomoci známého lékaře v podstatě libovolně natahovat dobu léčení....". Tak jsem od odborného lékaře (specialista neurolog) dostal jednoznačné vyjádření, že doba léčení neměla povahu nemoci a byla v individuálním případě nutná k léčení úrazu. Pojišťovna ale tvrdí i nadále, že měla povahu nemoci. Myslím, že když jsem student VŠ, asi se mě snaží pojišťovna odbýt. Jinak si věc neumím vysvětlit. Tímto vás prosím - existuje definice pojmu nemoc, ze které vycházejí pojišťovny, a kam se obrátit při podání stížnosti kvůli nespokojenosti s jednáním pojišťovny? Děkuji vám velmi za odpověď. Petr Liška, okr. Vsetín.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 19. 10. 2004 15:26

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Původní dotaz jste formuloval tak, že Vám pojišťovna nechce uznat delší dobu léčení. Nyní ovšem z Vašeho druhého dotazu vyplývá, že problém je v tom, že pojišťovna nechce uznat příčinu, a to je trochu rozdíl! Vy nyní musíte prokázat, že přímou příčinou Vašich problémů byl úraz. Ten je definován takto: "Úrazem se rozumí neočekávané a náhlé působení zevních sil nebo vlastní tělesné síly nezávisle na vůli pojištěného". Nemoc jako taková nikde definována není, pojišťovny pojišťují buď tzv. civilizační choroby (ty jsou pak přesně vymezeny) nebo pracovní neschopnost. Nemoc jako taková se nepojišťuje, tudíž není nikde definována.
Stížnost můžete sice poslat na ministerstvo financí, ovšem v tomto případě jde o spor o plnění a to nepůjde vyřešit jinak, než žalobou u soudu. Ministerstvo financí nemůže pojišťovnu přinutit k plnění, soud ano.
Možná by Vám mohl ještě před podáním žaloby pomoci znalecký posudek, jde o to, zda nebude stát víc, než požadované plnění...

19. 10. 2004 19:16

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Zrušení poplatku za příchozí platbu: "maličkostot", která se vyplatí i bance

24. 8. 2006 | Patrik Nacher | 16 komentářů

Zrušení poplatku za příchozí platbu: "maličkostot", která se vyplatí i bance

Poštovní spořitelna zrušila poplatek za příchozí platbu s účinností od 1. června. V polovině července pak oznámila, že zrušení poplatku znatelně zvýšilo počet zakládaných účtů. Podle vyjádření banky se v průměru před zrušením otevíralo 7 tisíc účtů měsíčně, zatímco po oznámení to bylo bezmála 9 tisíc. Banka tak zaznamenala nárůst o více než 27 %.

Recenze knihy: "Jak dobře investovat do bydlení"

18. 8. 2006 | Petr Vykoukal | 10 komentářů

Recenze knihy: "Jak dobře investovat do bydlení"

Knihu ekonomů a sociologů bydlení Martina Luxe a Petra Sunegy sice nelze považovat za univerzální zdroj, kde se dozvíte vše potřebné, určitě ji ale doporučujeme k přečtení všem zájemcům o koupi nemovitosti. Co se z knihy dozvíte a co nám v ní naopak chybělo?

Levně posílat peníze do zahraničí a platit na netu? Moneybookers, PayPay či PayPal to umí!

18. 8. 2006 | Lukáš Marek | 21 komentářů

Levně posílat peníze do zahraničí a platit na netu? Moneybookers, PayPay či PayPal to umí!

Chcete za převod peněz do zahraniční zaplatit třeba jen půl eura místo stovek až tisíců korun, které požadují banky? Rádi byste kurz, kterým budou posílané peníze přepočítány do jiné měny, znali předem? Nebo vás jen zajímá, jak jednoduše a hlavně bezpečně platit na internetu? Elektronické peněženky typu PayPal, PayPay a Moneybookers jsou pro vás odpovědí. Co umí, jak fungují a za kolik?

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

17. 8. 2006 | Kateřina Boušová | 19 komentářů

Co všechno nabízí státní podpora bydlení?

Kupujete nemovitost, chystáte se stavět či rekonstruovat a sháníte peníze? Nebo už bydlíte, ale chybí vám peníze na provoz domácnosti? Připravili jsme pro vás přehled státních podpor, které můžete získat a poradíme vám i jak je získat. Dozvíte se, jaké podmínky musíte splnit, kolik vám stát na bydlení půjčí (případně formou příspěvku na bydlení "věnuje") a co pro to musíte udělat.

Obchodování na burze: konec snadných zisků

15. 8. 2006 | Petr Vykoukal | 17 komentářů

Obchodování na burze: konec snadných zisků

V posledních dvou letech jsme stále mohli číst články o tom, jak moc naše i zahraniční burzy rostou a kolik investoři vydělávají. Letošní květen ale investorům ukázal, že jen nahoru to nejde a že je také možné se pořádně spálit. Jak se chovat na vlnitém burzovním moři?

Proč uzavřít úrazové pojištění a jak si vybrat

14. 8. 2006 | Simona Ely Plischke

Proč uzavřít úrazové pojištění a jak si vybrat

Úrazové pojištění může být velmi dobrým pomocníkem rodinných financí. Nikdy totiž nevíte, na jak dlouho, a jestli ne na vždy, vás úraz vyřadí z práce. Podívejme se, jak úrazové pojištění funguje, co všechno kryje a co naopak ne a co a za kolik nabízejí pojišťovny.

Zrušení poplatku za příchozí platby se může prodražit

11. 8. 2006 | Kateřina Boušová | 29 komentářů

Zrušení poplatku za příchozí platby se může prodražit

Už tři české banky zrušily poplatek z příchozí platby. Konečně vstřícný krok směrem ke klientům bank, říkáte si? Omyl. Spolu se zrušením tohoto poplatku banky totiž provedly i další změny ve svých sazebnících, a někteří klienti tak v konečném důsledku na měsíčních poplatcích zaplatí více než dříve. Jedná se tedy skutečně o zlepšení služeb, nebo se jen, lidově řečeno, vlk nažral a koza zůstala celá?

Financování bydlení: řešitelná může být i vaše situace

8. 8. 2006 | Roman Scherks | 38 komentářů

Financování bydlení: řešitelná může být i vaše situace

S čistým měsíčním příjmem ve výši 50 tisíc Kč se bydlení pořizuje relativně snadno. Jak je to ale v případě, kdy rodina disponuje pouze průměrnými příjmy a žádnou hotovostí? Je možné pomýšlet na financování vlastního bydlení?

Můžeme žít bez bankovního účtu? Zřejmě nikoliv.

1. 8. 2006 | Patrik Nacher | 113 komentářů

Můžeme žít bez bankovního účtu? Zřejmě nikoliv.

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda by vám bez bankovního účtu nebylo lépe? Někteří možná i došli k tomu, že by bylo. Je to ovšem v dnešní době vůbec možné? Po důkladném zvážení se zdá, že spíše nikoli. Jaké jsou hlavní důvody?

Timesharing aneb proč si (ne)pronajmout dovolenkový apartmán

27. 7. 2006 | Kateřina Boušová | 31 komentářů

Timesharing aneb proč si (ne)pronajmout dovolenkový apartmán

Už vás někdy před nákupním centrem zastavili s otázkou, zda rádi jezdíte na dovolenou a že pokud odpovíte na pár otázek, můžete vyhrát "dovolenou snů"? Toto je jen jeden ze způsobů, jak vás nalákat na prezentaci tzv. timesharingu alias dlouhodobého pronájmu nemovitosti většinou v některém zahraničním letovisku. Bohužel se často jedná o podvod, finanční ztráty mohou být obrovské a téměř každý, kdo podlehl, říká "už nikdy víc".

Realitní trhy: mírný růst bez jasného trendu

21. 7. 2006 | Robert Šíbl | 3 komentáře

Realitní trhy: mírný růst bez jasného trendu

Konec výprodejů a návrat na akciové trhy bez jasnější vize budoucího vývoje. Tímto způsobem by se dal charakterizovat vývoj v posledním měsíci. V současnosti nicméně zůstávají reality velmi oblíbenou třídou aktiv, neboť z historického hlediska zřetelně překonávají akciové trhy.

Jak se vedlo a povede světovým ekonomikám: červenec

14. 7. 2006 | Robert Šíbl | 2 komentáře

Jak se vedlo a povede světovým ekonomikám: červenec

Po květnových propadech rizikových aktiv se na trhy opět vrátila lepší nálada. Americká ekonomika potvrdila domněnky budoucího ochlazení, v Evropě se zlepšuje trh práce i spotřeba domácností. V regionu se situace po volbách zklidnila, potvrzuje se trendový scénář robustního růstu české ekonomiky, prozatím bez inflačních tlaků. Co se událo a co nás po makroekonomické stránce čeká?

Jak kvalitní je naše bydlení?

12. 7. 2006 | Kateřina Boušová | 18 komentářů

Jak kvalitní je naše bydlení?

Jaký je stav bytového fondu v České republice? Jak si stojíme ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi? Potřebujeme stavět další nové byty? Jak do vývoje zasáhli komerční poskytovatelé úvěrů na bydlení? O kolik víc platíme za bydlení v posledních deseti letech? Jak se vyvíjely úrokové sazby úvěrů?

Události uplynulého měsíce: červen

7. 7. 2006 | redakce Peníze.CZ

Události uplynulého měsíce: červen

Uteklo vám v červnu něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru červnových událostí.

Akcie: konečně zase masivní růsty

3. 7. 2006 | Pavel Slavík

Akcie: konečně zase masivní růsty

Pražská burza zažila "comeback" a poskočila o 7,7 %. ČNB ponechala sazby beze změny. Evropské akciové trhy zakončily nejhorší čtvrtletí od roku 2003 týdenním růstem o 2,23 %. FED zvýšil sazby jen o 0,25 %, a investoři tak začali opět optimisticky nakupovat. Americká ekonomika rostla nejrychleji za poslední 2 roky. Co dalšího přinesl uplynulý týden?

Stránka 156/215

Aktuální články

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Kdy půjdete do důchodu? Spočítejte si, na čem se dohodla vláda

Důchodový věk poroste. Nakonec ale zřejmě o trochu mírněji, než původně navrhovalo ministerstvo...více

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Vysoké ceny bytů a domů, růst úrokových sazeb hypoték i reálný pokles příjmů v posledních...více

Hypotéky zlevňují jen nepatrně. Na 4 % letos zapomeňte

Hypotéky zlevňují jen nepatrně. Na 4 % letos zapomeňte

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů k 5. září klesla oproti předchozímu měsíci...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services