Splacení úvěru

Dobrý den, mám bytový úvěr 1 mil. Kč (úrok činí 4.8 %) a uvažuji o jeho částečném splacení řádným úvěrem ze stavebního spoření. Spolu s přítelkyní máme každý jednu smlouvu s cílovou částkou 250 000 Kč a na každé naspořeno cca 120 000 Kč. Můžete mi poradit, jak bych mohl postupovat? Zda se vůbec to částečné splacení hypotéky vyplatí?

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 12. 11. 2004 10:12

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Splacení (i částečné) hypotéčního úvěru pomocí úvěru ze stavebního spoření není obecně problém. Nepíšete, u které banky a jaký produkt máte, ale obecně platí, že bez sankce můžete u hypotéčního úvěru udělat mimořádnou splátku po uplynutí fixace úrokové sazby. Musíte to však bance předem oznámit a u některých bank se musíte mimořádnou splátkou "trefit" do přesného data, což vyžaduje mít vyřízený úvěr ze stavebního spoření předem.
Pokud Vaše smlouvy o stavebním spoření trvají déle jak 5 let, máte možnost použít k částečnému splacení jen úvěr a naspořené prostředky použít libovolně, nebo můžete použít samozřejmě obojí na částečné splacení hypotéky. Není také problém použít naopak jen naspořené prostředky a úvěr u stavební spořitelny nečerpat.
Zda je to výhodné, záleží na tom, jakou úrokovou sazbu budete mít z úvěru ze stavebního spoření a jakou Vám banka nabídne po uplynutí fixace té stávající. Pokud ke splacení použijete i naspořené prostředky, snížíte určitě celkové náklady (přeplacení) celého úvěrového případu. Výhodou úvěru ze stavebního spoření oproti hypotéce je pevná úroková sazba po celou dobu splácení a možnost libovolných mimořádných splátek.
Technicky to provedete tak, že Vám banka dá dobrozdání o tom, že příslušnou mimořádnou splátku přijme a Vy to společně s úvěrovou smlouvou použijete jako doklady o účelu úvěru u stavební spořitelny. Mohl by ovšem nastat problém s Vaší přítelkyní - pokud je hypotéka pouze na Vás a ona nemá ani na financované nemovitosti žádný vlastnický podíl, mohl by u ní být problém s účelovostí úvěru (ona tím de iure neřeší své bytové potřeby), doporučuji to konzultovat v příslušné stavební spořitelně.
Jinak je samozřejmě možné vyřídit úvěr ze stavebního spoření a následně (pokud by banka nabídla nižší sazbu) jej nečerpat.

13. 11. 2004 7:55

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Je čas vyměnit podílové fondy za ETF?

18. 10. 2006 | Roman Stuchlík | 17 komentářů

Je čas vyměnit podílové fondy za ETF?

Exchange traded funds (ETF) na americké akcie tvrdě konkurují otevřeným podílovým fondům. Je jich přes 200. Zhruba polovina kopíruje tzv. široké indexy celého trhu, polovina sektorové indexy. Široké indexy se dělí na 9 kategorií podle stylu a kapitalizace. Roční TER nejlevnějších ETF klesl pod 0,10 %.V dlouhém horizontu je to velká výhoda. Ptáte se, jak investovat do ETF na americké akcie?

Banky mění svoje sazebníky, čeká nás zdražení?

16. 10. 2006 | Kateřina Boušová | 10 komentářů

Banky mění svoje sazebníky, čeká nás zdražení?

Které banky připravují do konce roku 2006 úpravy sazebníku poplatků a o jaké změny půjde? Jsou sazebníky bank přehledné? Kdy a jak se o změně sazebníku dozví klient? Platí rovnice "nový sazebník = zdražení služeb"? Jsou sazebníku skutečně dostupné na internetu banky a každé pobočce?

Životní pojištění pro děti by nemělo být jen vkladní knížkou

13. 10. 2006 | Simona Ely Plischke | 32 komentářů

Životní pojištění pro děti by nemělo být jen vkladní knížkou

Životní pojištění pro děti většinou nabízí kombinaci určité pojistné ochrany a spoření. Produktů na trhu je spousta, každý přitom vyzvedává jinou svoji kvalitu. Není proto divu, že mnoho rodičů považuje pojištění v první řadě za spoření, jestli vůbec něco víc. Neví, proč vlastně svoje děti pojistit. Podívejme se, jak dětské životní pojištění funguje, koho a proti čemu vlastně kryje, co od něj požadovat a co je na českém pojistném trhu pro děti k mání. Přinášíme vám komplexní srovnání životních pojištění pro děti.

Reakce na článek "Dlouhodobou investici ovlivňují i detaily"

11. 10. 2006 | redakce Peníze.CZ | 22 komentářů

Reakce na článek "Dlouhodobou investici ovlivňují i detaily"

Podle tiskového mluvčí pojišťovny Kooperativa Marka Vícha se v našem článku z minulého týdne objevily některé nepřesnosti. Pokud je uvedeme na pravou míru, ukáže se, že investiční životní pojištění je pro mnoho klientů bezesporu vhodným řešením a není tak "nevýhodné", jak by se z článku mohlo zdát, píše Vích.

Události uplynulého měsíce: září

6. 10. 2006 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Události uplynulého měsíce: září

Uteklo vám v září něco z našeho denního zpravodajství? Víte, co se událo v oblasti bankovnictví, daní, bydlení, investování a dalších? Jste si jisti, že jste nepropásli některou z povinností vůči státu? Nahlédněte do výběru zářiových událostí.

Skutečná čipová karta zatím v Česku neexistuje

6. 10. 2006 | Kateřina Boušová | 35 komentářů

Skutečná čipová karta zatím v Česku neexistuje

Platební karty, bankomaty a terminály… Jak české banky pokročily v zavádění čipové technologie? Proč vlastně nezůstat u "klasických" karet? Proč mají čipové karty zatím i magnetický proužek? Co si myslet o bance, která tvrdí, že fotka na kartě je bezpečnější než čip?

Proč se nevyplatí kupovat euro

5. 10. 2006 | Tomáš Honěk | 4 komentáře

Proč se nevyplatí kupovat euro

Český investor má k dispozici nepřeberné množství podílových fondů. Ne všechny jsou však denominované v českých korunách. Má smysl investice do aktiv v cizí měně? Popř. do jakých ano a do jakých ne? Proč se může vyplatit investice do akciových fondů, zatímco do dluhopisových či peněžního trhu téměř jistě ne? Existuje důvod pro otevření eurového bankovního účtu u tuzemské banky?

Podílové fondy a riziko zpronevěry aneb co když to někdo ukradne?

3. 10. 2006 | Roman Stuchlík | 2 komentáře

Podílové fondy a riziko zpronevěry aneb co když to někdo ukradne?

Riziko zpronevěry je u investic do otevřených podílových fondů sníženo na minimum. Zásluhu na tom má oddělení majetku investora od majetku investiční společnosti. Šance, že se peníze "někde ztratí", se blíží nule. Čím to je? Co se stane, když se investiční společnost, broker či depozitář dostanou do ekonomických problémů? A jak je možné, že u některých obchodníků s cennými papíry lidé přišli o peníze?

Dlouhodobou investici ovlivňují i detaily

3. 10. 2006 | Petr Fejtek | 56 komentářů

Dlouhodobou investici ovlivňují i detaily

I malou dírkou uteče hodně vody, i malým poplatkem hodně peněz. Lákat klienty na sedmiciferné sumy na konci 30letého "spoření" – to je klasická "pojišťovácká" matematika. Jaké náklady musí klient zaplatit za dlouhodobé "vedení" či správu svého portfolia a kolik tím z jeho hodnoty vlastně ztratí? Porovnáme několik strategiií ve snaze získat co nejvyšší zhodnocení.

Stavební spořitelny prodávají nejen spoření a úvěry, je to výhoda pro klienta?

29. 9. 2006 | Kateřina Boušová | 14 komentářů

Stavební spořitelny prodávají nejen spoření a úvěry, je to výhoda pro klienta?

Je prodej doplňkových produktů skutečně službou pro klienta, nebo jen výnosnou obchodní strategií? Proč dnes některé stavební spořitelny nabízejí vedle stavebního spoření a úvěrů také penzijní připojištění, podílové fondy, životní pojištění nebo dokonce kreditní kartu, povinné ručení či havarijní pojištění?

Čipová karta brzy v každé kapse: (ne)bezpečí pro osobní data?

27. 9. 2006 | Kateřina Boušová | 5 komentářů

Čipová karta brzy v každé kapse: (ne)bezpečí pro osobní data?

Čipová technologie nachází svoje uplatnění nejen v bankovní sféře. Kde, kromě platebních karet, se dnes s čipy můžete setkat? Mohou být osobní údaje z čipu zneužity? Nehrozí, že nás vydavatelé čipových karet budou špehovat?

Bankovní poplatky: proč za totéž platíme vícekrát?

26. 9. 2006 | Patrik Nacher | 43 komentářů

Bankovní poplatky: proč za totéž platíme vícekrát?

Vedle poplatku za příchozí platbu jsou poplatky za položku a za vedení účtu dalšími bankovními poplatky, které jdou lidem "na nervy". A stejně jako poplatek za příchozí platbu, který vyhrál anketu o nejabsurdnější bankovní poplatek, je klienti bank vnímají jako nelogické, nesmyslné a především jako poplatky duplicitní.

Internetové bankovnictví: jsou vaše peníze v bezpečí?

22. 9. 2006 | Kateřina Boušová | 12 komentářů

Internetové bankovnictví: jsou vaše peníze v bezpečí?

V souvislosti s případy vykradených účtů začaly banky na svoje klienty apelovat, že žádný elektronický produkt není úplně bez rizika a že vzájemná spolupráce je nezbytná. Jak se tedy v rámci internetového bankovnictví chovat bezpečně? Jaké druhy zabezpečení banky nabízejí? Jaké jsou hlavní způsoby podvodů a jak se proti nim chránit?

Umějí stavební spořitelny půjčovat na bydlení?

20. 9. 2006 | Kateřina Boušová | 16 komentářů

Umějí stavební spořitelny půjčovat na bydlení?

Kupujete nemovitost, a tak jste začali hledat tu nejvýhodnější hypotéku? Než smlouvu podepíšete, zajděte radši i do stavební spořitelny. Nejen hypoteční banky totiž poskytují "velké" úvěry na bydlení. Právě také stavební spořitelny vám mohou potřebnou částku půjčit. Už nějakou dobu totiž neplatí, že stavební spoření je dobré leda na opravy a rekonstrukce.

Stránka 153/214

Aktuální články

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost...více

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services