Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 11. 2004 9:21

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

17. 11. 2004 10:23

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Pojišťovny: A to se letos také stalo…

31. 12. 2010 | František Mašek

Pojišťovny: A to se letos také stalo…

Poslední den v roce působí na leckoho poněkud sentimentálně, mnozí se rádi baví a vyprávějí si různé kuriózní či zábavné historky. Přečtěte si proto, co se letos také událo při likvidaci pojistných škod v pojišťovnách.

Výnosy spořicích účtů klesají a jsou kvůli inflaci stále více v minusu

29. 12. 2010 | Zuzana Křeháčková | 15 komentářů

Výnosy spořicích účtů klesají a jsou kvůli inflaci stále více v minusu

Vyšší pojištění vkladů, které platí od ledna 2011, nahrává spořicím i dalším účtům. Jejich úroky ale klesají a výnosy těchto účtů tak stále více zaostávají za růstem inflace. Přinese to větší zájem o investování?

Deset změn, které příští rok čekají zaměstnance a zaměstnavatele

20. 12. 2010 | Kateřina Hrůzová, Petra Štenclová

Deset změn, které příští rok čekají zaměstnance a zaměstnavatele

Změny, které čekají zaměstnance a zaměstnavatele od ledna 2011, se týkají především daní z příjmů a zákonů, spadajících do působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Přinášíme vám shrnutí těch nejdůležitějších.

Politici nejsou zárukou důvěryhodnosti reforem

15. 12. 2010 | Světlana Rysková | 4 komentáře

Politici nejsou zárukou důvěryhodnosti reforem

Média z nedávné valné hromady Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců - AFIZ citovala hlavně zprávu o náhlém odchodu Fincentra z AFIZ a následné ostré reakce. Generální sekretářka AFIZ Marta Gellová ale vidí daleko důležitější problémy jinde.

Kurzy finanční gramotnosti obvykle zacházet s penězi nenaučí

10. 12. 2010 | Daniel Kotula | 18 komentářů

Kurzy finanční gramotnosti obvykle zacházet s penězi nenaučí

Představa, že ke snížení zadluženosti domácností přispěje zvýšení finanční gramotnosti, vyučované na školách i v nejrůznějších kurzech, často naráží na formální přístup, jak jsou tyto kurzy vedeny. Důležité je uvědomit si, zda kopírujete chování bohatých, nebo chudých.

Mají být banky potrestány za finanční krizi? A pokud ano, jak?

9. 12. 2010 | redakce Peníze.CZ | 7 komentářů

Mají být banky potrestány za finanční krizi? A pokud ano, jak?

Apel bývalé fotbalové hvězdy a francouzského exreprezentanta Erica Cantony, aby si lidé vybrali peníze z bank, a pomstili se jim za finanční krizi, zaujal, ale neuspěl. Řada jejich klientů sice nejspíš o podobné pomstě uvažuje, ke Cantonovi se jich ale příliš nepřipojilo.

Internet poskytuje prostor pro zlevňování finančních produktů

8. 12. 2010 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Internet poskytuje prostor pro zlevňování finančních produktů

Počet lidí, kteří se o finančních produktech informují na internetu, strmě stoupá. Kromě pouhého sbírání informací stále více využívají možnost uzavírat smlouvy na speciálních serverech. Ty návštěvníkům nabízejí i další užitečné služby, které jim jejich banka či pojišťovna nemůže zprostředkovat.

Kreditní karty: slevy nejsou zadarmo

29. 11. 2010 | Světlana Rysková | 13 komentářů

Kreditní karty: slevy nejsou zadarmo

Čím víc utratíte, tím víc ušetříte – to je heslo, se kterým vyrazili za klienty vydavatelé kreditních karet s různými bonusovými programy. Propagují výhody, o podmínkách provozu karty však často mlčí.

Opravdu se nemůže nic stát? Lepší je uzavřít „pojištění na blbost“.

18. 11. 2010 | Zuzana Křeháčková | 4 komentáře

Opravdu se nemůže nic stát? Lepší je uzavřít „pojištění na blbost“.

Většina motoristů má sjednáno povinné ručení. Jinak však Češi pojištění odpovědnosti podceňují. Jak v práci, tak v soukromém životě.

Kdy musíte dát výpověď, když chcete uzavřít nové povinné ručení?

18. 11. 2010 | František Mašek | 2 komentáře

Kdy musíte dát výpověď, když chcete uzavřít nové povinné ručení?

Pojišťovny nabízejí těm, kteří s nimi nově uzavřou povinné ručení, řadu výhod. Ještě předtím je ale třeba zrušit starou smlouvu. S jakým předstihem je to třeba udělat? Tipněte si a dozvíte se více!

I některé banky poskytují drahé půjčky, aneb úvěry s předložkou

16. 11. 2010 | Světlana Rysková | 11 komentářů

I některé banky poskytují drahé půjčky, aneb úvěry s předložkou

Od příštího roku začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Kdyby prošly při jeho projednávání návrhy na omezení horní hranice RPSN, mohla by dnes řada bank čelit obvinění z lichvy.

Fincentrum banka roku 2010: Česká spořitelna obhájila primát

11. 11. 2010 | redakce Peníze.CZ

Fincentrum banka roku 2010: Česká spořitelna obhájila primát

Hledáte nejlepší banku, pojišťovnu či penzijní fond? V záplavě různých ocenění se běžný klient těžko orientuje. Jejich výsledky bývají navíc někdy poměrně rozdílné. V soutěži o banku roku, spojené tentokrát se jménem poradenské firmy Fincentrum, opět zvítězila Česká spořitelna.

Multilevel: Pozor na triky při prodeji investičního životního pojištění!

10. 11. 2010 | Petr Zámečník | 16 komentářů

Multilevel: Pozor na triky při prodeji investičního životního pojištění!

Blíží se penzijní reforma, pořiďte si investiční životní pojištění, dokud je čas! Máme exklusivní produkt k zajištění na stáří.Zapojte se do systému - zbohatnete! Taková a mnohá další i lživá tvrzení lákají lidi do multilevelových "monoproduktových" společností.

Nechá stát miliardy na vkladních knížkách bankéřům?

4. 11. 2010 | JeTe | 14 komentářů

Nechá stát miliardy na vkladních knížkách bankéřům?

Na anonymních vkladních knížkách jsou miliardy korun, ke kterým se nikdo nehlásí. Jejich platnost končí v roce 2012. Pokud si lidé do té doby peníze nevyzvednou, stát je nechá propadnout ve prospěch bankéřů.

Mizí vám prachy: Cíle splněny aneb za dva roky bez dluhů (7)

2. 11. 2010 | Jan Stuchlík | 7 komentářů

Mizí vám prachy: Cíle splněny aneb za dva roky bez dluhů (7)

Hlavní finanční cíle pro nejbližší budoucnost si obě rodiny zapojené do společného projektu Peníze.cz a Broker Consulting splní. Bude to však vyžadovat jejich disciplínu. Musí osekat náklady a přebytky trpělivě odkládat stranou.

Stránka 127/215

Aktuální články

Mzdy už zase rostou víc než inflace. Mají co dohánět

Mzdy už zase rostou víc než inflace. Mají co dohánět

Průměrná hrubá mzda v letošním druhém čtvrtletí stoupla na 45 854 Kč měsíčně. V porovnání...více

Nejlepší spořicí účty: úroky dál klesají, kdo dá víc?

Nejlepší spořicí účty: úroky dál klesají, kdo dá víc?

Banky od září znovu snižují sazby na spořicích účtech. Pětku na jejich začátku – kromě...více

Nejlepší termínované vklady. Kolik vám vydělají za rok nebo dva

Nejlepší termínované vklady. Kolik vám vydělají za rok nebo dva

Úroky na termínovaných vkladech dál klesají. Zatímco v polovině července jste si mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services