Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 11. 2004 9:21

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

17. 11. 2004 10:23

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Co nabízejí kreditní karty jednotlivých bank?

1. 11. 2010 | bankovnipoplatky.com | 6 komentářů

Co nabízejí kreditní karty jednotlivých bank?

Banky, působící na českém trhu nabízejí nepřeberné množství kreditních karet, které jsou určeny pro různé segmenty zákazníků. Pro lepší orientaci nabízíme porovnání těch základních.

Banky opět mění poplatky. Některé bankomaty zlevní

29. 10. 2010 | Petr Kučera

Banky opět mění poplatky. Některé bankomaty zlevní

Ceny služeb řady finančních institucí se od listopadu mění. Nabízíme vám stručný přehled těchto změn.

Pojištění: Jste připraveni na zimu?

22. 10. 2010 | František Mašek

Pojištění: Jste připraveni na zimu?

Soudě podle dřívějšího příletu havranů, má být prý letošní zima krutá. Meteorologové ale tvrdí, že se počasí na celou zimu nedá předpovědět. Aby nebyla krutá pro vaši peněženku či zdraví, stojí za to projít si pojistky, které se vztahují právě k zimnímu období.

Stavební spoření: úvěry pod lupou

21. 10. 2010 | Petra Dusová | 13 komentářů

Stavební spoření: úvěry pod lupou

Stavební spoření je poslední dobou velice skloňované téma. Zejména proto, že stát se nedávno rozhodl snížit oblíbenému produktu svou doposud velmi štědrou podporu, a to hned o 50 %. Příliš se ale nemluví (a nikdy se nemluvilo) o úvěrech ze stavebního spoření. Určitě by ale stálo za to podívat se, jak fungují – kdyby vám to náhodou „zapomněl ukázat“ ten, kdo vám takový úvěr nabídne.

Mizí vám prachy: Když vás dohoní staré dluhy (3)

19. 10. 2010 | Jan Stuchlík | 13 komentářů

Mizí vám prachy: Když vás dohoní staré dluhy (3)

Dluhy a jejich splátky ztěžují hospodaření obou rodin zapojených do společného projektu Peníze.cz a Broker Consulting. Jedna z nich dokonce zvládá splácet jen úroky, které je každý měsíc přijdou na sedm tisíc korun.

Kolik procent Čechů pravidelně spoří každý měsíc?

18. 10. 2010 | František Mašek | 3 komentáře

Kolik procent Čechů pravidelně spoří každý měsíc?

Češi patří mezi spořivé národy. Potvrzuje to i průzkumu agentury IMAS International, porovnávající situaci v ČR, Rakousku a na Ukrajině. Víte, kolik obyvatel Česka pravidelně spoří každý měsíc? Tipněte si a dozvíte se více!

Pořízení vlastního bytu dobře zvažte!

7. 10. 2010 | Petr Zámečník | 9 komentářů

Pořízení vlastního bytu dobře zvažte!

Vlastnické bydlení má nespočet výhod. Domácnost nemusí platit nájem. Významně jednodušší je provádění veškerých úprav a rekonstrukcí. Ale... nevýhod vlastního bydlení je také dost. Před rozhodnutím o pořízení bytu či domu je dobře zvažte!

Jaké změny v daních z příjmu navrhuje vláda od příštího roku?

4. 10. 2010 | redakce Peníze.CZ

Jaké změny v daních z příjmu navrhuje vláda od příštího roku?

Vláda schválila návrhy několika významných změn zákona o daních z příjmu s účinností od 1.1.2011. Dotknou se nejenom stavebního spoření, ekologických zdrojů energie, ale i zdanění podnikatelů, zaměstnanců či důchodců. Stručně Vás jimi provedeme. Článek je připraven ve spolupráci s Fučík a partneři s.r.o.

Kolik stojí dopravní nehoda?

22. 9. 2010 | František Mašek

Kolik stojí dopravní nehoda?

Nabourat se v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí jednou tolik, co před deseti lety. Víte, kolik činí průměrná škoda na zdraví při jedné nehodě? Tipněte si a dozvíte se více!

Aleš Mazgaj: Ceny českých nemovitostí budou nadále stagnovat

15. 9. 2010 | Michal Šolin

Aleš Mazgaj: Ceny českých nemovitostí budou nadále stagnovat

Realitní trh v USA své dno ještě zdaleka nenašel, domy jsou přitom nejlevnější za 6,5 roku. Zatřese to i s českým realitním trhem? Jak se budou vyvíjet ceny českých nemovitostí do konce roku. Podle čeho vybírat realitního makléře, abychom se nenapálili? Na tyto otázky odpovídal Aleš Mazgaj, ředitel realitní společnosti Century 21.

O vašich penězích bez vás: tak se dnes likvidují pojistné události

14. 9. 2010 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

O vašich penězích bez vás: tak se dnes likvidují pojistné události

O kvalitě pojišťovny, u níž máte uzavřenou pojistku – v daném případě šlo o nabourané auto – se bohužel často přesvědčíte až při samotné likvidaci škody.

Úvěry na vzdělání: Banky studenty ignorují

9. 9. 2010 | Světlana Rysková | 4 komentáře

Úvěry na vzdělání: Banky studenty ignorují

Začal nový školní rok a s ním i nápor na peněženky rodičů. Financovat vzdělání dětí dnes není levná záležitost. Přitom spořit není kde a úvěry na studium jsou drahé a málo pružné.

Kombinovaná hypotéka je příliš drahý špás!

7. 9. 2010 | Petra Dusová | 4 komentáře

Kombinovaná hypotéka je příliš drahý špás!

Nekombinujte! Kombinovaná hypotéka je neflexibilní a nevýhodná. Ať si kdo chce, říká, co chce!

Hypotéční zástavní listy: nízký výnos, který může snadno smazat inflace

30. 8. 2010 | František Mašek

Hypotéční zástavní listy: nízký výnos, který může snadno smazat inflace

Některé hypotéční zástavní listy vynášejí víc než spořicí účty a termínované vklady, jejich výnosy však proti minulosti výrazně klesly. Kdo si je chce koupit, měl by si důkladně ověřit, co si kupuje a vzít v úvahu riziko možného růstu inflace.

Kdo využívá slevu z daní u finančních produktů?

26. 8. 2010 | Petr Gola | 5 komentářů

Kdo využívá slevu z daní u finančních produktů?

Zaplacené příspěvky na penzijním připojištění a životním pojištěním snižují v Česku daňovou povinnost. Účelem tohoto opatření je motivace občanů k větší zodpovědnosti za budoucí penzi.

Stránka 128/215

Aktuální články

Mzdy už zase rostou víc než inflace. Mají co dohánět

Mzdy už zase rostou víc než inflace. Mají co dohánět

Průměrná hrubá mzda v letošním druhém čtvrtletí stoupla na 45 854 Kč měsíčně. V porovnání...více

Nejlepší spořicí účty: úroky dál klesají, kdo dá víc?

Nejlepší spořicí účty: úroky dál klesají, kdo dá víc?

Banky od září znovu snižují sazby na spořicích účtech. Pětku na jejich začátku – kromě...více

Nejlepší termínované vklady. Kolik vám vydělají za rok nebo dva

Nejlepší termínované vklady. Kolik vám vydělají za rok nebo dva

Úroky na termínovaných vkladech dál klesají. Zatímco v polovině července jste si mohli...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services