Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 11. 2004 9:21

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

17. 11. 2004 10:23

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

ČNB omezuje hypotéky. Byty jsou předražené, říká

25. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

ČNB omezuje hypotéky. Byty jsou předražené, říká

Banky budou muset opět hlídat parametry u hypoték a půjčovat jen lidem, kteří splní podmínky stanovené centrální bankou. Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla, že se od začátku dubna 2022 vrátí k limitům, které zrušila loni na jaře.

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

24. 11. 2021 | Veronika Hejná | 30 komentářů

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

Které věci nemůže exekutor zabavit? Jaké vybavení domácnosti je obvyklé a co dlužník nezbytně potřebuje? Máme podrobnosti.

ČNB přiškrtí hypotéky, čeká analytik

23. 11. 2021 | Michal Skořepa | 4 komentáře

ČNB přiškrtí hypotéky, čeká analytik

Autor komentáře je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické.

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

23. 11. 2021 | Martin Kovalčík | 26 komentářů

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

Analýza porovnává 35 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem 15 parametrů.

Jak vám zdraží hypotéka? Spočítejte si splátky po zvýšení úroků

23. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Jak vám zdraží hypotéka? Spočítejte si splátky po zvýšení úroků

Chystáte se do banky pro novou hypotéku, končí vám fixace nebo uvažujete o refinancování? Ukážeme vám, o kolik si teď připlatíte.

Nové možnosti okamžitých plateb. EU tlačí na rozšíření

22. 11. 2021 | Olga Skalková | 8 komentářů

Nové možnosti okamžitých plateb. EU tlačí na rozšíření

Okamžité platby by se podle záměrů Evropské komise měly rozšířit i na převody eur. Velký potenciál mají také při platbách v kamenných obchodech a e-shopech jako alternativa ke kartě.

Hypotéky rychle zdražují. Tady jsou nová čísla

15. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Hypotéky rychle zdražují. Tady jsou nová čísla

Už na konci října banky sjednaly tolik smluv jako v dosud rekordním roce 2016. Zájem ale zpomaluje, úroky u nových nabídek míří k pěti procentům.

Povinné ručení: Škoda letos roste víc než cena

14. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Povinné ručení: Škoda letos roste víc než cena

Průměrná škoda z povinného ručení letos roste rychleji (meziročně o 7,2 %) než loni (o 5,2 %). Průměrná škoda na majetku letos dosahuje 51 tisíc korun, průměrná újma na zdraví skoro 390 tisíc. Ukazují to čerstvé statistiky České kanceláře pojistitelů (ČKP) – sdružení pojišťoven, které nabízejí povinné ručení.

Banky zrychlí reklamaci chybně poslaných plateb z účtu

12. 11. 2021 | Olga Skalková | 4 komentáře

Banky zrychlí reklamaci chybně poslaných plateb z účtu

Klienti dostanou jednodušší možnost, jak požádat banku o vrácení peněz, které omylem poslali někomu jinému. Přibývá také nástrojů na omezení takových chyb.

Sberbank dá novým klientům dárek, má narozeniny

11. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Sberbank dá novým klientům dárek, má narozeniny

Všichni, kdo si v pátek 12. listopadu založí nový účet u Sberbank, dostanou dárek 180 korun. Banka totiž oslavuje 180 let od svého založení.

Dostanete s paušální daní hypotéku? Bude to těžší

11. 11. 2021 | Kateřina Jungvirtová, Jiří Hovorka | 1 komentářů

Dostanete s paušální daní hypotéku? Bude to těžší

Má podnikatel s paušální daní šanci na hypotéku? Zjišťovali jsme, jak budou banky posuzovat příjmy bez daňového přiznání.

Pojišťovna Ergo mění majitele

8. 11. 2021 | Petr Kučera

Pojišťovna Ergo mění majitele

Novým a jediným vlastníkem Ergo pojišťovny se k 4. listopadu stala německá společnost S.V. Holding AG se sídlem v Drážďanech. Se změnou už souhlasila Česká národní banka.

Banky řeší, jak ušetřit za bankomaty. Ve hře je sdílení i výběr bez karty

4. 11. 2021 | Olga Skalková | 6 komentářů

Banky řeší, jak ušetřit za bankomaty. Ve hře je sdílení i výběr bez karty

V západní Evropě přibývá snah o sdílení bankomatů. Cílem je, aby bankám klesly náklady bez dopadu na dostupnost hotovosti pro klienty. O sdílení sítí začínají debatovat i některé tuzemské banky. Ve hře je i výběr přes aplikaci bez použití karty.

Tady je nejvíc nehod. Nová mapa nebezpečných silnic

3. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ | 7 komentářů

Tady je nejvíc nehod. Nová mapa nebezpečných silnic

Nejrizikovější úseky na českých silnicích najdete u Hodonína, v Ústí nad Labem a v Ostrovačicích u Brna. Ukazuje to nová statistika od pojišťovny Allianz, která vychází z oficiálních policejních statistik.

Moneta mění ceník. Co vylepší a kdo si připlatí

2. 11. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Moneta mění ceník. Co vylepší a kdo si připlatí

Hlavní novinky od listopadu: K účtu dostanete i druhou kartu zdarma. Skončí minimální zůstatek, který blokoval 200 korun. Výběry ze všech bankomatů budou bez poplatku i u dětských účtů. Zdraží informační SMS, papírové výpisy nebo prioritní platby. Prodlouží se lhůta pro zadání standardní platby.

Stránka 28/214

Aktuální články

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Plastová brčka koupíte i po zákazu. Jak je to možné?

Před dvěma lety začal v Česku platit zákon, který zakazuje mimo jiné prodej jednorázových...více

Copy–paste není nejlepší řešení, nasloucháme místním, říká manažerka Uniqa

Copy–paste není nejlepší řešení, nasloucháme místním, říká manažerka Uniqa

Porozumět potřebám zákazníků je alfou omegou práce Sylwie Szymuly. Jaké nové obchodní...více

Streamovací služby v Česku zdražují. Po Netflixu si připlatíte za Disney+

Streamovací služby v Česku zdražují. Po Netflixu si připlatíte za Disney+

Češi si připlatí za streamovací služby Netflix, Max a Disney+. Poslední z nich oznámila...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services