Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 11. 2004 9:21

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

17. 11. 2004 10:23

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

23. 11. 2020 | Petr Kučera | 9 komentářů

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám, jež údajně proběhly bez jejich vědomí.

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

20. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

Tisíce pojišťovacích zprostředkovatelů dostali delší čas na vykonání potřebných zkoušek. Návrh zákona, kterým se odkládá povinnost doplnit odbornou zkoušku z pojištění o šest měsíců, schválili po poslancích i senátoři. Zbývají už jenom formality: podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů.

V oběhu je rekordní množství peněz, hlásí ČNB

20. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

V oběhu je rekordní množství peněz, hlásí ČNB

Lidé i firmy stále častěji platí kartou, přesto ještě nikdy nebylo v Česku tolik hotovosti jako teď.

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

18. 11. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

Do systému okamžitých plateb se nově zapojila Oberbank. Zatím je dokáže jenom přijímat z jiných bank, které tuto novinku zavedly už dřív.

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

18. 11. 2020 | Martin Kovalčík | 80 komentářů

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

Analýza porovnává všech 38 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem 15 parametrů.

Úroky hypoték míří pod 2 %. Zájem dál roste

18. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Úroky hypoték míří pod 2 %. Zájem dál roste

Průměrný úrok hypoték v říjnu posedmé v řadě klesl – tentokrát na 2,02 % ze zářijových 2,07 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

16. 11. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

Komerční banka zrychlila odesílání zahraničních plateb v nejrozšířenějších měnách i v případě, že nejde o takzvané SEPA převody. Jde především o ostatní platby v eurech či korunách a dále o platby v dolarech a librách.

Nová pomoc při exekuci. Vznikne chráněný účet

13. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Nová pomoc při exekuci. Vznikne chráněný účet

Nezabavitelná částka je ve skutečnosti zabavitelná. Od začátku dubna se to má změnit, schválili poslanci.

Nejabsurdnější bankovní poplatky. Kde vám je naúčtují

12. 11. 2020 | Petr Kučera | 19 komentářů

Nejabsurdnější bankovní poplatky. Kde vám je naúčtují

Prozkoumali jsme, které banky mají v ceníku položky z medailových pozic ankety o nejabsurdnější poplatek. A jak se jim můžete vyhnout, když nechcete rovnou změnit banku.

Každý šestý Čech chce změnit banku

10. 11. 2020 | Petr Kučera

Každý šestý Čech chce změnit banku

Během pandemie covid-19 plánuje změnit svou hlavní banku 17 procent klientů, tedy přibližně každý šestý. Ukázal to říjnový průzkum, který pro Sberbank provedla společnost Ipsos na vzorku 880 obyvatel Česka ve věku od 18 do 60 let.

Wüstenrot přechází pod Monetu. Pozor na změny

9. 11. 2020 | Petr Kučera

Wüstenrot přechází pod Monetu. Pozor na změny

Dosavadním klientům Wüstenrotu se od ledna změní číslo účtu a přístupové údaje. Dotkne se to spoření i hypoték. Limit pro pojištění vkladů se začne počítat společně.

Creditas ruší poplatek za zpracování hypotéky

6. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Creditas ruší poplatek za zpracování hypotéky

Banka Creditas ruší od 7. listopadu některé poplatky u hypoték. Jde o poplatek za zpracování úvěru a za online ocenění zastavované nemovitosti. První dosud vyšel na 2700 korun, druhý na 1000 korun.

Vraťte klientům cestovek peníze, vyzývá komise Česko

6. 11. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Vraťte klientům cestovek peníze, vyzývá komise Česko

Evropská komise si u českého ministerstva pro místní rozvoj znovu stěžuje na takzvaný lex voucher. Tedy na zákon, díky němuž mohly cestovní kanceláře dávat klientům za zrušené zájezdy automaticky vouchery místo peněz. Informuje o tom Český rozhlas – Radiožurnál.

Úvěrový strašák. Konec odkladu splátek očima expertů

6. 11. 2020 | Ondřej Tůma, Gabriel Pleska | 67 komentářů

Úvěrový strašák. Konec odkladu splátek očima expertů

Na jaře dostaly banky nakázáno: pokud přijde dlužník, že kvůli virové sezóně nemůže splácet, počkejte mu se splátkami. Virová sezóna na podzim pokračuje, odklad ale v listopadu ale končí. Banky slibují, že budou k lidem v potížích dál vstřícné.

Proč byty nezlevňují. Virus má silné soupeře

4. 11. 2020 | Renata Lichtenegerová | 35 komentářů

Proč byty nezlevňují. Virus má silné soupeře

Kdo doufal, že pandemie rychle zlevní nemovitosti, je zklamaný. Ceny dál rostou, i když tempo zdražování zpomaluje. Změní se to?

Stránka 44/214

Aktuální články

Skupina Partners získala licenci obchodníka s cennými papíry

Skupina Partners získala licenci obchodníka s cennými papíry

Finanční skupina Partners oznámila, že splnila všechny podmínky České národní banky a...více

Banky ruší další pobočky s pokladnou. Živou obsluhu nahrazuje stroj

Banky ruší další pobočky s pokladnou. Živou obsluhu nahrazuje stroj

Celkový počet poboček letos výrazně stoupl díky startu nové banky. Míst, kde narazíte...více

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Zpřísnění pro ubytovací platformy. Pravidla si nastaví obce

Obce v Česku by si nově mohly určovat maximální počet dní v roce i období, kdy je na jejich...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services