Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 11. 2004 9:21

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

17. 11. 2004 10:23

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Kartou si koupíte jízdenku i do metra, Praha dohání zpoždění

31. 7. 2019 | Petr Kučera

Kartou si koupíte jízdenku i do metra, Praha dohání zpoždění

Dopravní podnik hlavního města Prahy začal do prvních stanic metra instalovat bezkontaktní terminály na nákup jízdenek. Budou umístěny ve vestibulech stanic – na stojanech, které předtím sloužily pro validátory Opencard.

Pomoc pro desítky tisíc dlužníků. Promlčeno, potvrdil Ústavní soud

30. 7. 2019 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Pomoc pro desítky tisíc dlužníků. Promlčeno, potvrdil Ústavní soud

Společnost Home Credit vymáhala dluh na základě neplatné rozhodčí doložky. Když soud exekuci zastavil, chtěla vymáhat znovu. Podle Ústavního soudu už to ale nejde, došlo k promlčení.

Proč ji nechcete? Z kreditek se stává ohrožený druh

30. 7. 2019 | Petr Kučera | 33 komentářů

Proč ji nechcete? Z kreditek se stává ohrožený druh

Sberbank se rozhodla skončit s kreditními kartami. Zájem o ně dál klesá i u konkurence. A když už je klienti používají, tak většinou tak, že na nich banky příliš nevydělají.

Kdy poslat peníze, aby přišly ještě stejný den? Banky zrychlují platby

29. 7. 2019 | Petr Kučera | 19 komentářů

Kdy poslat peníze, aby přišly ještě stejný den? Banky zrychlují platby

Už jenom ve dvou bankách máte smůlu: I když zadáte platbu online hned ráno, na účet do jiné banky dorazí až následující den. Konkurence je čím dál pružnější. Opravdová revoluce ale teprve přijde.

Sberbank končí s kreditkami, debetní karty už vydá bezkontaktní

26. 7. 2019 | Petr Kučera

Sberbank končí s kreditkami, debetní karty už vydá bezkontaktní

Sberbank se rozhodla přestat nabízet kreditní karty, platnost těch dosavadních ukončí k 30. září letošního roku. Vyplývá to z oznámení, které posílá klientům.

Spořitelna hlásí přes 500 bankomatů s bezkontaktní funkcí

23. 7. 2019 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Spořitelna hlásí přes 500 bankomatů s bezkontaktní funkcí

Bezkontaktně lze vybrat hotovost už z více jak 500 bankomatů České spořitelny. Do konce letošního roku by bezkontaktní výběry měla umožňovat téměř polovina ze všech 1473 bankomatů spořitelny.

Odměny za založení účtu: Kdo teď dává nejvíc a jak snadno

22. 7. 2019 | Petr Kučera | 9 komentářů

Odměny za založení účtu: Kdo teď dává nejvíc a jak snadno

Nemusíte hned měnit banku. Stačí, když si nový účet u konkurence jenom nezávazně vyzkoušíte. Víme, jak přijít k bonusu a kde si dát pozor.

Apple Pay už nabízí i UniCredit, mobilem zaplatíte s Mastercard

18. 7. 2019 | Petr Kučera

Apple Pay už nabízí i UniCredit, mobilem zaplatíte s Mastercard

UniCredit Bank začíná v Česku nabízet službu Apple Pay pro přímé platby mobilem s technologií NFC. Do digitální peněženky si lze nahrát debetní karty Mastercard (tedy zatím ne kreditní a Visa). Technologie je dostupná pro chytré telefony iPhone, hodinky Apple Watch, tablety iPad i počítače MacBook.

Nejlepší spořicí účty už začínají dvojkou. Projděte si nový přehled

18. 7. 2019 | Petr Kučera | 24 komentářů

Nejlepší spořicí účty už začínají dvojkou. Projděte si nový přehled

Víc než dvě procenta jako standardní úrok na spořicím účtu naposled banky nabízely do jara 2013. V dalších letech pak sazby snižovaly. V polovině roku 2017 nešlo dosáhnout na aspoň procento jinak než při splnění dalších podmínek. Teď je zase líp.

Na nový byt šetří Češi nejdéle v Evropě, ukazuje porovnání

17. 7. 2019 | Petr Kučera

Na nový byt šetří Češi nejdéle v Evropě, ukazuje porovnání

Na koupi nového bytu o rozměrech 70 metrů čtverečních musí Češi vynaložit 11,2 průměrných ročních platů – kdyby neutráceli za nic jiného. Ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi je situace u nás nejhorší. Ukazuje to nejnovější studie Deloitte Property Index 2019. Před rokem to bylo 11,3 průměrných ročních platů, studie vydaná v roce 2017 uváděla 10,9 platů.

Hypotéky dál zlevňují, potvrzují nová čísla. Zájem roste

17. 7. 2019 | Petr Kučera

Hypotéky dál zlevňují, potvrzují nová čísla. Zájem roste

Průměrný úrok u hypotečních úvěrů letos v červnu klesla na 2,76 z květnových 2,8 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Zlevní hypotéky, penzijko vynese víc. Díky dluhopisům. Jenže...

16. 7. 2019 | Jan Traxler | 8 komentářů

Zlevní hypotéky, penzijko vynese víc. Díky dluhopisům. Jenže...

Klesající úroky dluhopisů pravděpodobně sníží cenu hypoték. A konzervativní podílové fondy, včetně těch z penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, vynesou víc. Jenže efekt bude krátkodobý. A navíc se taky zastaví růst úroků spořicích účtů, inflace jim zase daleko uteče.

Kartou platí v e-shopech rovnou při nákupu čtyři Češi z deseti

15. 7. 2019 | Jiří Hovorka

Kartou platí v e-shopech rovnou při nákupu čtyři Češi z deseti

Za zboží z internetových obchodů platí kartou ihned při objednání, tedy on-line, již čtyři z deseti Čechů (40,2 %). Ještě v roce 2016 přitom Takto platila jen čtvrtina nakupujících (24,7 %). Platba kartou stoupá na úkor dobírky, kterou využívá více jak pětina nakupujících (21,1 %). Údaje vyplývají z průzkumu, který pro balíkovou přepravní společnost GLS zpracovala výzkumná agentura Ipsos.

Nejlepší úvěr od stavební spořitelny? Porovnali jsme nabídku

15. 7. 2019 | Petr Kielar | 4 komentáře

Nejlepší úvěr od stavební spořitelny? Porovnali jsme nabídku

Hypoúvěr od Buřinky nabízí momentálně nejnižší cenu. Konkurence má ale zase volnější podmínky splácení a lépe chrání před růstem úrokových sazeb. Vyberte si.

Pojištění vkladů. Jak nepřijít o úspory

12. 7. 2019 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Pojištění vkladů. Jak nepřijít o úspory

V jakých finančních institucích jsou vaše peníze pojištěné a kdy máte naopak smůlu? Jak postupovat v případě krachu? A můžete mít pojištěno víc než 100 tisíc eur?

Stránka 73/214

Aktuální články

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

V Česku zůstává nepojištěných 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností. Z pojištěných...více

Nových fastfoodů se nebojíme. Burger Kingu přilákají zákazníky, věří šéf marketingu

Nových fastfoodů se nebojíme. Burger Kingu přilákají zákazníky, věří šéf marketingu

Popeyes, Five Guys nebo Wendy's. Do Česka míří další fastfoodové značky. Nebude už tu...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services