Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 11. 2004 9:21

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

17. 11. 2004 10:23

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Jak si vybrat havarijní pojištění a na co dát pozor

13. 11. 2018 | redakce Peníze.CZ

Jak si vybrat havarijní pojištění a na co dát pozor

Každý řidič dobře zná pojištění pro případ, že způsobí nehodu. Bez povinného ručení ani nesmí na silnici. Ve spoustě případů ale povinné ručení nepomůže. A pro tyhle případy je tu pojištění havarijní.

Konec levných hypoték? V říjnu zdražilo devět bank

2. 11. 2018 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Konec levných hypoték? V říjnu zdražilo devět bank

Kde a o kolik se zdražovalo? Projděte si náš přehled hypotečních i dalších novinek, které přinesl uplynulý měsíc.

Multibanking, nové účty a online investování

1. 11. 2018 | Monika Veselíková

Multibanking, nové účty a online investování

Jaké novinky nachystaly během října tuzemské banky a stavební spořitelny? Peníze.cz přinášejí první díl každoměsíčního tradičního přehledu.

Refinancování hypotéky? Podle nových pravidel problém jen při navýšení

25. 10. 2018 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Refinancování hypotéky? Podle nových pravidel problém jen při navýšení

Chcete převést hypotéku k jiné bance, refinancovat ji? Nová pravidla, podle kterých se při žádosti o půjčku na bydlení prověřují příjmy žadatelů, se na vás nevztahují. Pokud při refinancování nechcete půjčit ještě peníze navíc, třeba na přistavení garáže. Nebo cokoli jiného. Pak můžete mít problém.

Výplata důchodu. Jaké jsou možnosti a jak na změny

22. 10. 2018 | Petra Dlouhá | 16 komentářů

Výplata důchodu. Jaké jsou možnosti a jak na změny

Důchod se vyplácí buď v hotovosti, nebo na účet. Přečtěte si, jak způsob výplaty změnit a jak dlouho to trvá. Jestli můžete hýbat s datem splatnosti. Jak si nechat peníze posílat do nemocnice. A jak zařídit, aby za vás penzi mohl přebírat někdo jiný.

Očima expertů: Úroky hypoték jdou nahoru. Kam můžou vyšplhat?

19. 10. 2018 | Ondřej Tůma | 36 komentářů

Očima expertů: Úroky hypoték jdou nahoru. Kam můžou vyšplhat?

Úrokové sazby hypotečních úvěrů se za velkého přičinění ČNB odrazily od dna a míří vzhůru. Kde by se mohly pohybovat za rok? A co to bude znamenat pro realitní trh?

Hypotéka a spoludlužník. Jaká jsou rizika?

18. 10. 2018 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Hypotéka a spoludlužník. Jaká jsou rizika?

Jak dosáhnout na hypotéku po regulaci České národní banky? Jednou z variant je přizvat k žádosti o úvěr spoludlužníka. Co spoludlužnictví znamená v praxi a jaká jsou rizika? Poradíme.

Daň z nabytí nemovitosti dvě procenta, navrhují Piráti

15. 10. 2018 | Monika Veselíková | 14 komentářů

Daň z nabytí nemovitosti dvě procenta, navrhují Piráti

Nižší daň z nabytí nemovitých věcí zlepší podle Pirátů dostupnost vlastního bydlení. Co konkrétně jejich návrh, který je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení, mění?

Aby bankám neujel vlak

11. 10. 2018 | Sridhar Cadambi | 4 komentáře

Aby bankám neujel vlak

Změny v tradičním bankovnictví jsou horké téma. Banky musí hledat cesty spolupráce s firmami z oblasti finančních technologií.

Chcete si půjčit na bydlení, ale banka řekne ne

10. 10. 2018 | Radim Zelený | 3 komentáře

 Chcete si půjčit na bydlení, ale banka řekne ne

Pokud vám banka řekne, že vám hypotéku nedá, máte dvě možnosti. Nepůjčovat si – nebo si půjčit jinde. Dobře si to ale rozmyslete a poraďte se s lidmi, kteří rozumějí financím, když vám banka tak docela nevěří, je to varovný signál.

Helvétský kříž nad bankovním tajemstvím

8. 10. 2018 | Pavel Jégl | 9 komentářů

Helvétský kříž nad bankovním tajemstvím

Kdo má peníze v bance, je sprostý podezřelý. Už i ve Švýcarsku.

Nenasytní developeři? Na novém bytě nejvíc vydělá stát

6. 10. 2018 | Monika Veselíková, Martin Vlnas | 27 komentářů

Nenasytní developeři? Na novém bytě nejvíc vydělá stát

Průměrná cena třípokojového bytu v Praze: osm milionů. Daně: 1,5 milionu korun. Za situaci na trhu s nemovitostmi přitom může stát – aspoň podle provozovatele webu cenovamapa.org Milana Ročka. O cenách nemovitostí, regulaci ČNB a zdlouhavém povolovacím procesu jsme si ale povídali také s Petrem Hánou, manažerem Deloitte Real Estate.

Kreditní karty: Přehled slev a bonusů

26. 9. 2018 | Monika Veselíková | 19 komentářů

Kreditní karty: Přehled slev a bonusů

Ke konci minulého roku bylo v Česku kolem dvou milionů kreditních karet. Ty kromě možnosti čerpat půjčku nabízí také nejrůznější bonusy a slevy, díky kterým se dá na kreditce vydělat i pár tisícovek za rok. Kde jsou bonusy nejvyšší a kde naopak nestojí za řeč?

Jak to bude s cenami nemovitostí?

26. 9. 2018 | Jan Hájek | 4 komentáře

Jak to bude s cenami nemovitostí?

Způsobí regulace hypoték zemětřesení na realitním trhu? Tak horké to nebude. Štěstí navíc přeje připraveným. A to platí pro všechny zúčastněné – majitele, zájemce o nemovitost i samotné realitky.

Hypotéky od října přísněji. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

20. 9. 2018 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Hypotéky od října přísněji. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

Počátkem října se změní pravidla pro poskytování hypoték. Poradíme, jak konkrétně se nové nařízení ČNB projeví v praxi a na naší kalkulačce si snadno spočítáte, o jakou vysokou hypotéku můžete vzhledem ke svým příjmům žádat.

Stránka 81/214

Aktuální články

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

V Česku zůstává nepojištěných 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností. Z pojištěných...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services