Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 11. 2004 9:21

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

17. 11. 2004 10:23

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Twisto: Z internetu do světa offline nákupů

1. 11. 2017 | Monika Veselíková, Martin Vlnas | 11 komentářů

Twisto: Z internetu do světa offline nákupů

Zabít dobírku. Tak Michal Šmída před pár lety popisoval své plány se zbrusu novou službou Twisto. Dnes, o víc jak 200 tisíc klientů později, stojí před novou výzvou: překopat trh kreditních karet. Na podrobnosti jsme se tentokrát ptali dalších členů týmu: šéfa risk managementu Michala Kročila (na fotce vpravo) a šéfa customer care Petra Dopity.

Přehled. Dvě banky zdražily hypotéky, Wüstnerot odpustí poplatek

1. 11. 2017 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Přehled. Dvě banky zdražily hypotéky, Wüstnerot odpustí poplatek

Přehled novinek z oblasti půjček a hypoték napoví, kdo v říjnu zdražil a kde si sjednat úvěr bez poplatků.

Novinky z pojišťoven. Povinné ručení podle nájezdu a aplikace na hlášení škod

1. 11. 2017 | Monika Veselíková

Novinky z pojišťoven. Povinné ručení podle nájezdu a aplikace na hlášení škod

Na pojistném trhu bylo v říjnu slyšet především o pojišťovně UNIQA, která vedle nových podmínek životního pojištění představila také nový výpočet ceny povinného ručení na základě ujetých kilometrů. Nové autopojištění představila i pojišťovna Slavia.

Přehled: nová banka, založení účtu online a služba pro neslyšící

31. 10. 2017 | Monika Veselíková

Přehled: nová banka, založení účtu online a služba pro neslyšící

Jaké novinky v říjnu nachystaly banky, kdo zdražoval a kde dostanete za sjednání účtu mobil? Napoví přehled produktových novinek, akcí a slev za říjen 2017.

Pojištění pohřbu: poslední rozloučení si můžete předplatit

30. 10. 2017 | Petra Dlouhá | 11 komentářů

Pojištění pohřbu: poslední rozloučení si můžete předplatit

Bojíte se, že blízcí nebudou mít peníze na váš pohřeb nebo se jim nebude chtít ho platit? Nechcete je finančně zatěžovat? Pohřeb si můžete pojistit. Nebo dokonce předem objednat a zaplatit u pohřební firmy.

Placení bez hotovosti. Kartou, nálepkou i mobilem

24. 10. 2017 | Monika Veselíková | 26 komentářů

Placení bez hotovosti. Kartou, nálepkou i mobilem

První platební karty se u nás objevily na konci osmdesátých let minulého století. Dnes jich je v Česku přes 11 milionů. K bezhotovostnímu placení ale slouží i platební nálepky, mobil nebo hodinky.

Refinancování hypotéky: Výhodnější úrok sjednáte i rok dopředu

23. 10. 2017 | Monika Veselíková

Refinancování hypotéky: Výhodnější úrok sjednáte i rok dopředu

Úrokové sazby hypoték zatím stoupají jen pozvolna. Navěky ale takhle nízké nezůstanou. Pokud byste rádi na příští fixační období měli nízké úroky, jenže stávající fixace vám ještě pozítří nekončí, můžete si nový úrok zamluvit dopředu, u nové banky i u stávající. Pokud nabízí dopředné refinancování.

Očima expertů: Máme se bát inflace?

13. 10. 2017 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Očima expertů: Máme se bát inflace?

Inflace v Česku je nejvýš za posledních pět let. Je důvod k obavám?

Co umějí bankomaty v Česku? Dávají, berou, sjednají pojištění

11. 10. 2017 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Co umějí bankomaty v Česku? Dávají, berou, sjednají pojištění

Bankomaty dnes neslouží jen k výběru hotovosti. Mapujeme, jaké další funkce a služby tuzemské banky nabízí.

Nový zákon o platebním styku. Co přinese v praxi?

21. 9. 2017 | Monika Veselíková | 3 komentáře

Nový zákon o platebním styku. Co přinese v praxi?

Bezpečnější platby na internetu, konec poplatků za platbu kartou a zpřístupnění bankovních účtů třetím stranám. Nejdůležitější změny v novém zákonu o platebním styku, který aktuálně čeká na projednání v Senátu a podpis prezidenta.

Velký přehled bankovních účtů zdarma

13. 9. 2017 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Velký přehled bankovních účtů zdarma

Která banka nabízí nejlepší běžný účet bez zbytečných poplatků? A u koho je potřeba splnit předem stanovené podmínky, aby bylo vedení účtu skutečně zadarmo?

Životní pojištění. Co je a jak funguje progresivní plnění

12. 9. 2017 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Životní pojištění. Co je a jak funguje progresivní plnění

Pojistné smlouvy a podmínky jsou plné výrazů, kterým laik jen stěží porozumí. Jedním z takových termínů je progresivní plnění. Poradíme, co pojistka s progresí znamená a jaké výhody vám může přinést.

Stavíte nemovitost. Co je potřeba při žádosti o hypotéku

11. 9. 2017 | Monika Veselíková

Stavíte nemovitost. Co je potřeba při žádosti o hypotéku

Když se chystáte stavět je žádost o hypotéku o něco náročnější, než když kupujete už stojící nemovitost. Provedeme vás všemi úskalími.

Den finanční gramotnosti: Myslí Češi na zadní vrátka?

10. 9. 2017 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Den finanční gramotnosti: Myslí Češi na zadní vrátka?

Den finanční gramotnosti má za sebou šestý ročník. Letos se průzkum zaměřil na to, zda si české domácnosti tvoří dostatečný finanční polštář pro nenadálé události a jak přistupují k pojištění života a majetku.

Kupujete nemovitost. Jaké doklady potřebujete k žádosti o hypotéku

7. 9. 2017 | Monika Veselíková | 6 komentářů

Kupujete nemovitost. Jaké doklady potřebujete k žádosti o hypotéku

Vzít si hypotéku obnáší kromě výběru banky a konkrétního produktu také dokládání nejrůznějších lejster. Poradíme, na co všechno se připravit, až si pro úvěr půjdete.

Stránka 86/214

Aktuální články

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

V Česku zůstává nepojištěných 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností. Z pojištěných...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services