Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 11. 2004 9:21

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

17. 11. 2004 10:23

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Zdraží povinné ručení? Maximálně o pár procent, hlásí pojišťovny

5. 9. 2017 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Zdraží povinné ručení? Maximálně o pár procent, hlásí pojišťovny

O nutnosti zvednout ceny povinného ručení mluví pojišťovny několik let. Dosud razantní zdražení nepřišlo a podle pojišťoven to nebude jinak ani v příštích měsících. Připlatí si především častí viníci dopravních nehod.

Jana Hrušková: Stavební spořitelny konečně taky pořádně půjčují

5. 9. 2017 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Jana Hrušková: Stavební spořitelny konečně taky pořádně půjčují

Stavební spoření není jenom státem podporované spoření. Má i druhou stranu – slouží jako zdroj půjček na bydlení. A zájem o úvěry, zejména na rekonstrukce, roste raketově. Jak se ale stavební spořitelny vyrovnaly s propadem počtu spořicích klientů? A s jakými pocity očekávají volby? Vzpomínáte ještě, jak to se stavebkem bylo nakloněné za ministrování Miroslava Kalouska…?

Regulace hypoték neprošla. Poslanci odložili novelu zákona o ČNB

30. 8. 2017 | Monika Veselíková | 17 komentářů

Regulace hypoték neprošla. Poslanci odložili novelu zákona o ČNB

V Poslanecké sněmovně příští týden startuje poslední schůze před říjnovými volbami. Na programu jednání ovšem chybí novela zákona o České národní bance, která měla zásadním způsobem ovlivnit dostupnost hypotečních úvěrů. Regulace hypoték se prozatím odkládá.

Povinné ručení: Od nepojištěných se zas bude vymáhat příspěvek

28. 8. 2017 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Povinné ručení: Od nepojištěných se zas bude vymáhat příspěvek

Příspěvek nepojištěných řidičů byl zrušen v roce 2015. Vymáhali ho dokonce i od lidí, kteří neměli auto, ani řidičák. Teď se má obnovit, k excesům prý už ale docházet nebude. Zlevní po obnovení příspěvku povinné ručení?

Padesát let s bankomaty

24. 8. 2017 | Monika Veselíková

Padesát let s bankomaty

Bankomaty patří mezi stovku nejvýznamnějších vynálezů dvacátého století. Letos v červnu uběhlo padesát let od instalování prvního bankomatu v Londýně. V Československu jsme si museli na tuhle novinku počkat až do roku 1989.

Marek Sabaka: Do pěti let sjednáte hypotéku přes mobil

14. 8. 2017 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Marek Sabaka: Do pěti let sjednáte hypotéku přes mobil

„Do mobilu se postupně přesouvá všechno. Spolu s tím, jak se budou generace mileniálů dostávat do produktivního věku, řešit rodinu, bydlení a investice, poroste strmě i počet sjednaných produktů online, včetně hypoték,“ říká specialista digitálního prodeje České spořitelny.

Srovnání: Na kolik přijde povinné ručení

10. 8. 2017 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Srovnání: Na kolik přijde povinné ručení

Kdo chce jezdit autem, neobejde se bez povinného ručení. Na kolik pojistka přijde a na co si dát pozor? Peníze.cz přináší porovnání online cen povinného ručení.

Nehoda v zahraničí: Co dělat a jak získat od pojišťovny peníze

7. 8. 2017 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Nehoda v zahraničí: Co dělat a jak získat od pojišťovny peníze

Když se vám na cestách stane nehoda, měli byste vědět, co dělat. Zvlášť v zahraničí. Poradíme.

Očima expertů: ČNB omezuje hypotéky. Je třeba dupnout na brzdu?

23. 6. 2017 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: ČNB omezuje hypotéky. Je třeba dupnout na brzdu?

Centrální bankéři chtějí přidusit hypoteční trh. Snadná dostupnost půjček na bydlení by prý naší ekonomice mohla v budoucnu pořádně zavařit. Chystaný zákon o ČNB by navíc mohl dát regulátorovi sílu, držet celý sektor hypotečních úvěrů v šachu. Co si o tom myslí odborníci?

Doporučení ČNB: Vedle hypoték omezí i další úvěry

20. 6. 2017 | Monika Veselíková | 96 komentářů

Doporučení ČNB: Vedle hypoték omezí i další úvěry

Zárodky finanční krize vznikají v dobrých časech, tvrdí národní banka. Tuzemské ekonomice se daří, proto se ČNB obává přehřátí hypotečního trhu a nadměrného zadlužování lidí s nižším příjmem. Vydala proto další balík doporučení, který má vedle hypoték regulovat i další úvěry. Co nás čeká?

Pojištění a terorismus. Kdo platí a kde ho mají ve výlukách

6. 6. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Pojištění a terorismus. Kdo platí a kde ho mají ve výlukách

Terorismus donedávna prakticky všechny pojišťovny řadily mezi okolnosti, za kterých se nevyplácejí peníze ani z cestovních, ani z životních pojistek. Doba se mění a teroristický útok se u těchto pojištění přestává mezi takzvané výluky počítat. Nabízíme přehled, kdo vás pojistí.

Do naha! Jak na transparentní účet

5. 6. 2017 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Do naha! Jak na transparentní účet

Transparentní účet není jen pro nadace, církve nebo politické strany, zřídit si ho v Česku může každý, kdo chce své peněžní toky zprůhlednit, ať už ho k tomu vede cokoli. Službu nabízí sedm bank.

Hypotéky zdražují. Kdo nemá vlastní úspory, připlatí si

29. 5. 2017 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Hypotéky zdražují. Kdo nemá vlastní úspory, připlatí si

Doporučení centrální banky – půjčovat víc než 80 procent hodnoty nemovitosti maximálně patnácti procentům nových klientů – se začíná projevovat v praxi. Poptávka je dvojnásobná, a tak banky zvedají úroky. O kolik, napoví náš přehled. Navíc se chystá zákon, který má dostupnost hypotečních úvěrů omezit ještě víc.

Očima expertů: Jak se bránit kyberútokům

19. 5. 2017 | Ondřej Tůma

Očima expertů: Jak se bránit kyberútokům

Kybernetické vyděračské útoky ochromily před pár dny britský zdravotní systém, zásah dostaly z velkých západních firem FedEx, španělská Telefónica nebo Deutsche Bahn. Kromě velké kriminality je tu ale ta každodenní – když si neopatrný člověk nechá vycucnout konto. V pokračování naší ankety se ptáme odborníků, jak nezchudnout na webu.

Čistka mezi poskytovateli půjček. Kdo přežil? Co se stalo s úvěrovými žraloky?

18. 5. 2017 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Čistka mezi poskytovateli půjček. Kdo přežil? Co se stalo s úvěrovými žraloky?

Jak úspěšná je regulace, kterou trhu půjček přinesl zákon o úvěru pro spotřebitele? Jsou půjčky skutečně bezpečnější, nebo se podvodníci jen přesunuli na černý trh, kde páchají ještě větší škody?

Stránka 87/214

Aktuální články

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

Přes milion a půl nemovitostí nemá pojištění. Domácností ještě víc

V Česku zůstává nepojištěných 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností. Z pojištěných...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services