Investor plus - je to životní pojištění pojištění

Zblbnut pojišťovacím agentem, uzavřel jsem životní pojištění "Investor plus" u ING. Tehdy jsem se o peníze moc nestaral a věřil jsem agentovi. Nyní jsem si smlouvu s hrůzou podrobně přečetl, a je to takto: měsíčně platím určenou částku do fondu. Kdyby nastala pojistná událost, dostanu hodnotu podílu ve fondu v den události, jinak ji dostanu ve sjednaný den zániku "pojištění". To není pojistka, ale loterie! Kdyby např. v den zániku pojištění byly kurz nevýhodný a vyplatilo by se počkat, nemohu - je prostě konec a hotovo. Také v případě pojistné události nedostanu více, než jsem "vyinvestoval". Smlouva je samozřejmě postavena tak, že její vypovězení je drahé. To byl popis, a teď můj dotaz: Jde vůbec o životní pojištění? Není obcházení zákona, když ING k tomuto produktu vystavuje potvrzení pro daňové úlevy jako by šlo o životní pojištění, jehož funkce, pro které jej stát podporuje, jsou ale jiné? Nejde jen o normální investice do fondů nazvané pro vytření zraku živ. pojištěním? Není to klamání klientů a tím i lest a také nekalá soutěž vůči jiným podílovým fondům? Není nejlepší byť i ze ztrátou rychle odejít? Tyto otázky si kladu a rád bych alespoň na některé dostal odpověď, za kterou děkuji.

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 17. 11. 2004 9:21

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Zlámale, pojišťovny skutečně nabízejí produkty, kterými nic nepojišťují (tedy nenesou žádné riziko), jde o nástroje kolektivního investování. Můžete se s nimi setkat v podobě tzv. pojištění dožití, kde je garantována částka k výplatě při dožití sjednaného konce pojistky, a v podobě investičního životního pojištění s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti (vyplacena je pouze aktuální hodnota podílových jednotek, tedy pojišťovna nenese žádné riziko). Takovým investičním pojištěním s nulovou pojistnou částkou pro případ smrti je i Vaše pojistka. Tyto produkty se skutečně označují jako produkty životního pojištění, ač máte pravdu, že nejsou pojistkami v pravém slova smyslu. Nicméně toto označení umožňuje na tyto produkty čerpat daňové úlevy, tedy odpočítávat pojistné do výše 12.000 od základu daně a vyplácet na ně příspěvek zaměstnavatele až do výše 8.000 ročně. Osobně vidím jejich význam pouze v této souvislosti, tedy pokud využijtete tyto daňové odpočty nebo Vám přispívá zaměstnavatel. Výhodou pak je, že pojišťovna si nestrhává žádný poplatek za krytí rizika, tudíž lze příslušné daňové výhody využít na maximum (za předpokladu, že krytí rizika nepotřebujete). Pojišťovna si ovšem strhává několik dalších poplatků a výnos je navíc na konci zdaněn 15% (alespoň podle současné podoby zákona). Právě z tohoto důvodu se Vám tato pojistka (či spíše investice) vyplatí jen tehdy, pokud využijte daňový odpočet a/nebo dostáváte příspěvek zaměstnavatele. Jedině to Vám může poplatky pojišťovně kompenzovat. V opačném případě je výhodnější přímá investice do otevřených podílových fondů. Investiční pojistka má ještě jednu jistou výhodu, a to sice v tom, že můžete investovat relativně velmi malé částky i do akciových fondů. Akciový otevřený podílový fond, který by přijal řádově stokoruny každý měsíc, na trhu (zatím) není.
Pokud pojistka INVESTOR končí v roce, kdy Vám bude 60 let a trvá nejméně 5 let, je potvrzení o daňovém odpočtu legální, stát nezajímá pojistná ochrana, ale tvorba rezervy k důchodu, byť u tohoto produktu není garantována konkrétní částkou.
Nemám před sebou nyní podmínky pojistky INVESTOR, ale zpravidla je možné tyto pojitsky převést do tzv. splaceného stavu, tedy nechat dosavadní zainvestované peníze ve fondech a další neplatit. Mělo by to být výhodnější, než pojistku vypovídat. Stejná možnost bývá (ale nemusí být) i na konci pojistky - pokud by byla hodnota podílových jednotek v propadu, bylo by možné pojistku převést do splaceného stavu a vyčkat na vhodnější dobu k výběru.

17. 11. 2004 10:23

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Očima expertů: Úroky hypoték rostou. Bude to o hodně, nebo jenom trošku?

23. 12. 2016 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Očima expertů: Úroky hypoték rostou. Bude to o hodně, nebo jenom trošku?

Prosincové statistiky ukazují, že období extrémně levných hypoték končí. Až rok 2017 ale ukáže, jestli bude růst úroků pozvolný, nebo prudký. A také kde se zastaví.

Berete si půjčku? Cokoli neřeknete, může být použito proti vám

12. 12. 2016 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Berete si půjčku? Cokoli neřeknete, může být použito proti vám

Nepřiznané starší půjčky, zamlčení vyživovaných dětí nebo příjem o trochu, vyšší než ve skutečnosti berete. Nepravdivě nebo neúplně vyplněná žádost o půjčku může znamenat trestní stíhání pro úvěrový podvodu. Co všechno je potřeba přiznat a jaký může být trest pro ty, kteří zalžou nebo zamlčí?

Stavební spoření: Nejlíp zhodnocený vklad

30. 11. 2016 | Monika Veselíková, Martin Vlnas | 24 komentářů

Stavební spoření: Nejlíp zhodnocený vklad

„Mohlo by se zdát, že stavební spoření ztratilo na atraktivitě. Když se ale rozhlédnemeco trh nabízí, je stavební spoření nejlépe zhodnoceným – a také bezpečným – vkladem,“ říká Hana Paveleková, ředitelka úseku externího prodeje Stavební spořitelny České spořitelny.

Cashback: Jak vybrat hotovost v obchodě a kolik za to

30. 11. 2016 | Monika Veselíková

Cashback: Jak vybrat hotovost v obchodě a kolik za to

Společně s úhradou nákupu si vybrat i pár stovek v hotovosti... Cashback dnes klientům nabízí téměř všechny banky. Jak konkrétně funguje a kolik stojí? Máme pro vás přehled.

Šéf NN pojišťovny: Váš život nemá cenu tři sta tisíc

26. 11. 2016 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Šéf NN pojišťovny: Váš život nemá cenu tři sta tisíc

„Když si u nás člověk sedne do auta, chce mít jistotu, že má pojištěné plechy. Jestli je sám pojištěný, to často vůbec neřeší,“ říká generální ředitel NN pojišťovny a penzijní společnosti Jiří Čapek.

Česká spořitelna láká na zdravé finance. A nabízí účet bez poplatků

20. 11. 2016 | Petr Kučera, Olga Skalková | 19 komentářů

Česká spořitelna láká na zdravé finance. A nabízí účet bez poplatků

Na úspory v řádech tisíců korun láká Česká spořitelna v novém konceptu Moje zdravé finance. Online deník Aktuálně.cz hoj prozkoumal a zjistil, že banka nenabízí nic, co by už trh neznal. Nejvýraznější změny jsou u osobních kont – spořitelna nově nabízí účet, u něhož lze zcela vymazat poplatky za nejběžnější služby. Není ale pro každého.

Bod zlomu: Končí boom hypoték?

15. 11. 2016 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Bod zlomu: Končí boom hypoték?

Rostoucí úrokové sazby, další zdražování nemovitostí, horší dostupnost půjček na bydlení, legislativní komplikace a nasycený trh? Co čeká příští rok na zájemce o hypotéku.

Tři roky hrozí zdražením. Pro dobré řidiče ale povinné ručení zlevňuje

13. 11. 2016 | Jiří Hovorka, Olga Skalková | 4 komentáře

Tři roky hrozí zdražením. Pro dobré řidiče ale povinné ručení zlevňuje

Pojišťovny opakovaně mluví o tom, že na povinném ručení tratí, a proto ho budou muset zdražit. V praxi to ovšem vypadá tak, že většina řidičů spíše může dostat slevu. Cena roste jen pro nejrizikovější klienty – nákladní auta a mladé řidiče.

Pojišťovny: Na povinném ručení tratíme miliardy. Výrazně zdraží hlavně pro mladé a tahače

6. 11. 2016 | ČTK, Janis Aliapulios | 15 komentářů

Pojišťovny: Na povinném ručení tratíme miliardy. Výrazně zdraží hlavně pro mladé a tahače

Pojišťovny sice letos na povinném ručení vyberou o dvě miliardy více než před rokem, stále ale podle České asociace pojišťoven na tomto pojištění prodělávají. Průměrné ceny stagnují kvůli velkému konkurenčnímu boji. Výrazné zdražení si pojišťovny dovolí jen tam, kde vyplácejí největší škody.

PayPal v praxi: Jak nakupovat a platit na eBay

1. 11. 2016 | Monika Veselíková | 8 komentářů

PayPal v praxi: Jak nakupovat a platit na eBay

Dražit v aukcích nebo nakupovat u obchodníků. Oblečení, elektroniku, nábytek, ale i známky nebo staré desky – aukční server eBay nabízí nepřeberné množství zboží. Poradíme, jak na něm nakupovat. A taky proč platit prostřednictvím PayPalu.

Jak na PayPal: Založení účtu krok za krokem

31. 10. 2016 | Monika Veselíková | 31 komentářů

Jak na PayPal: Založení účtu krok za krokem

Chcete platit na internetu jen pomocí e-mailu a hesla? Pořiďte si digitální peněženku PayPal. Poradíme, jak založit účet, jak nabíjet peníze i na co si dát pozor při placení v cizí měně.

Nová banka sází na nejlepší spoření. Nabídne vyšší úrok a účet zdarma

30. 10. 2016 | Jiří Hovorka

Nová banka sází na nejlepší spoření. Nabídne vyšší úrok a účet zdarma

Na běžný bankovní trh vstoupí po více než pěti letech další nováček. Zaujmout chce stejně jako jeho předchůdci, kteří přišli už v roce 2011 – tedy vysokým úrokem a levným účtem. Banka Creditas, která vznikne z největší tuzemské záložny, zatím nebude lákat na úvěry pro domácnosti.

Platební karta vám zůstane déle, banky chtějí ušetřit. O bezpečí se nebojte, říkají

23. 10. 2016 | Olga Skalková | 4 komentáře

Platební karta vám zůstane déle, banky chtějí ušetřit. O bezpečí se nebojte, říkají

Díky rozvoji bezkontaktních plateb už není nutné vkládat kartu tak často do terminálů a nedochází v takové míře k jejímu opotřebování. Banky navíc hledají úspory kvůli novému stropu, který zavedla Evropská unie na poplatky od obchodníků.

Nemovitost v cizině: Kde Češi nejvíc kupují. Co se vyplatí. A jak na to

21. 10. 2016 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Nemovitost v cizině: Kde Češi nejvíc kupují. Co se vyplatí. A jak na to

Nemovitost v zahraničí vlastní podle odhadu realitek desítky tisíc Čechů. Užívají ji k vlastní rekreaci i pronájmu – a stále víc lidí kombinuje obojí.

Velký přehled běžných účtů zdarma

11. 10. 2016 | Ondřej Tůma | 20 komentářů

Velký přehled běžných účtů zdarma

Před deseti nebo patnácti lety byste řekli: sci-fi. Dnes najdete běžný účet se základními službami zdarma u většiny bank. Je ovšem potřeba dávat pozor: za zadarmo musíte většinou bankám něco slíbit. Třeba, že budete utrácet kartou. Nebo že si na účet budete posílat tolik a tolik peněz. Přinášíme přehled nízkonákladových bankovních účtů a jejich podmínek.

Stránka 89/214

Aktuální články

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

Jako výhra v loterii. Vytěžil bitcoiny za 4,5 milionu. Týden v kryptu

Jackpot! Sólo těžař vytěžil blok. Deset let od smrti bitcoinové legendy, Musk podle soudu...více

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Dotace na výměnu kotlů nově. Příjem žádostí začíná

Kdo má starý kotel, od neděle v něm zatopí jen ilegálně. Na jeho výměnu za čistější zdroj...více

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijko si zvedlo přes půl milionu lidí. A investují odvážněji

Příspěvek na penzijní spoření si za prvních sedm měsíců letošního roku navýšilo přes 530...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services