Snížení základu daně o pojistné - paskvil, podvod

Dobrý den! Můj, ale zdaleka nejen můj, problém vypadá takto. Ve svých 45ti letech jsem uzavřel kapitálové životní pojištění na dobu 20 let a částku 50tisíc, která se dnes po každoroční valorizaci zvýšila zhruba na 57tisíc. Splátky jsem pochopitelně uplatňoval při snižování základu daně. Pro rok 2004 mi bylo místo potvrzení o zaplacení sděleno, že v důsledku zavedení nové zákonné podmínky - minimální pojistné částky - nemám na daňový odpočet nárok. Je tento postup správný? Domnívám se, že zmíněnou změnu zákona lze aplikovat až na nově uzavírané smlouvy. Obzvlášť za situace, kdy mnou zakoupený produkt se již neprodává a nelze jej ani změnit navýšením pojistné částky!!! Je-li má domněnka chybná, tak se přímo nabízí dotazy: 1. Jak pojišťovny reagovaly při přípravě této změny zákona? 2. Důsledným uplatněním filosofie zákona je nasnadě závěr, že úleva byla poskytována několik let zcela zbytečně a finanční úřady by měly vyžadovat dodanění poskytnuté úlevy i s příslušným úrokem, jak bývá zvykem. Stejně, jako při výpovězení smlouvy. Máme se těšit? A kdy? Ke konci pojištění, aby byl úrok co nejvyšší? 4. Doporučujete smlouvu okamžitě vypovědět a zabránit tak scénáři z předchozího dotazu? 3. Jde o paskvil, podvod, komplot či o co? Děkuji za rychlou odpověď! Vojáček

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 7. 1. 2005 14:00

Na otázku odpovídá:

Petr Šafránek

Vážený pane Vojáčku, především je třeba si uvědomit, že otázka daňového odpočtu není upravena v pojistné smlouvě, ale řídí se v daném zdaňovacím období vždy platným zněním zákona č. 586/1992Sb. o dani z příjmu. Z tohoto důvodu nelze požadovat, aby se novela zákona vztahovala až na smlouvy uzavřené po její účinnosti, neboť novela zákona nezasahuje do obsahu smlouvy mezi Vámi a pojišťovnou. Z tohoto pohledu postupuje pojišťovna v souladu se zákonem.
To, co je ovšem velmi podivné, je to, že Vám pojišťovna neumožnila smlouvu upravit (navýšit pojistnou částku pro případ dožití na 70.000), aby Vám za rok 2004 mohl být odpočet přiznán. Většina pojišťoven to umožnila a dokonce k tomu klienty dopisem sama vyzvala. Pokud Vám pojišťovna opravdu odmítla změnu udělat, doporučuji Vám obrátit se v této věci na ministerstvo financí jako dozorový orgán.
Pokud jde o zpětné dodanění, nemusíte se ho obávat, pokud smlouva bude nadále v platnosti. K odpočtu v uplynulých letech došlo podle tehdy platného znění zákona a je to tedy naprosto v pořádku, nehrozí Vám tudíž ani žádné penále.

1. 7. 2005 23:24

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Jak ušetřit aneb není účet jako účet

24. 8. 2004 | Vendula Hilkovičová | 13 komentářů

Jak ušetřit aneb není účet jako účet

Až 3 500 Kč můžete ročně ušetřit, pokud zvolíte ten správný typ běžného účtu. Alespoň tak to vyplývá ze studie společnosti Scott & Rose. Ta provedla analýzu nákladů na vedení běžného účtu českých bank podle průměrného spotřebitelského chování.

Černá listina není černá

20. 8. 2004 | Vendula Hilkovičová | 6 komentářů

Černá listina není černá

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů činnost databáze neplatičů Solus neporušuje zákon, oznámili představitelé sdružení. Kromě jiného také sdělili, že až každý pátý klient některé z členských společností Solusu žádá o poskytnutí půjčky či úvěru s vědomím, že je nebude splácet. Kdy můžete být do databáze zařazeni vy?

Investiční životní pojištění: jak na něj III.

17. 8. 2004 | Martin Novotný | 6 komentářů

Investiční životní pojištění: jak na něj III.

V poslední části trilogie si na 6 modelových příkladech srovnáme míru variability pojistné částky jednotlivých produktů a seřadíme je podle toho, jak by obstály v očích klienta. Vysvětlíme také, proč pouhé spoření prostřednictvím IŽP není výhodné a co s výnosy pojištění udělá zohlednění možnosti snížit si o zaplacené pojistné základ daně z příjmů.

Chcete zlevnit hypotéku?

11. 8. 2004 | Jiří Šedivý | 37 komentářů

Chcete zlevnit hypotéku?

Pořizujete dům nebo byt a nemáte dostatek peněz? Vzít si hypotéku a vydat se ze všech peněz možná není rozumné řešení. Existuje levnější: použít hypotéku a s pomocí dalších produktů si vydělat na její úročení.

Investiční životní pojištění: jak na něj I.

10. 8. 2004 | Martin Novotný | 6 komentářů

Investiční životní pojištění: jak na něj I.

Investiční životní pojištění, nákup podílových jednotek, investiční programy... Jsou vám tyto pojmy neznámé? Vysvětlíme vám je a zároveň nabídneme kompletní přehled toho, co trh nabízí. Investiční životní pojištění totiž není k zahození.

Zprostředkovatelé pozor: další legislativní háček

9. 8. 2004 | Ivan Špirakus | 12 komentářů

Zprostředkovatelé pozor: další legislativní háček

Poněkud zaslepeni vzájemnými dohady o formulaci zákona o zprostředkovatelích pojištění a plni očekávání vyhlášky, nevšimli si zprostředkovatelé nové administrativní metly, která se na ně snáší. Tentokrát v podobě novely zákona proti praní špinavých peněz, a to již k prvnímu září.

Fondy: I Sporoinvest si vzal volno

2. 8. 2004 | Petr Fejtek | 5 komentářů

Fondy: I Sporoinvest si vzal volno

Víc než čtvrtmiliarda korun chybí ve fondech UNIS proti minulému týdnu. Takový odliv samozřejmě nestihly vynahradit ani ostatní fondy, takže i celková statistika se noří do mínusu.

Vraťme životnímu pojištění původní význam

2. 8. 2004 | Ivan Špirakus | 9 komentářů

Vraťme životnímu pojištění původní význam

Setkáte-li se s pojmem "životní pojištění", asi se vám nejprve vybaví něco jako "zajištění na důchod", "dobré spoření" či "daňové výhody", tedy typická reklama posledních let. Jenže to není to hlavní. Přimlouvám se, abychom vrátili termínu "životní pojištění" jeho původní a hlavní význam, kterým je pojištění pro případ smrti (neboli rizikové životní pojištění – Term Life Insurance).

Ptejte se Petra Beneše!

27. 7. 2004 | Martin Zika | 24 komentářů

Ptejte se Petra Beneše!

Asociace penzijních fondů ČR (APFČR) prosazuje zavedení možnosti dobrovolného částečného vystoupení z průběžného pilíře důchodového systému a zvýšení reálných úspor na stáří každého jednotlivce. Penzijní fondy jsou již připraveny poskytnout pro toto moderní řešení odpovídající infrastrukturu, říkají její představitelé. Na vaše otázky dnes čeká Petr Beneš, viceprezident APFČR.

Pozor na nové Maxkarty

20. 7. 2004 | Petr Šafránek | 57 komentářů

Pozor na nové Maxkarty

Poštovní spořitelna od května vydává nové Maxkarty. Jejich bezpečnost je však nižší než u předchůdkyň, soudí klienti. A co na to říkají zástupci banky?

Nevíme, co s penězi

16. 7. 2004 | Petr Fejtek | 27 komentářů

Nevíme, co s penězi

Ne, že by naše domácnosti tisícovkami tapetovaly, ale ta průměrná má již úspor za víc než 363 tisíce korun. Většina z těchto peněz jim ovšem nejen nevydělává, svou reálnou hodnotu naopak průběžně ztrácí. To není nic nového, náš konzervatismus je proslulý již v mezinárodním měřítku...

Stránka 173/214

Aktuální články

Nejlepší stavební spoření v srpnu. Porovnali jsme nabídky

Nejlepší stavební spoření v srpnu. Porovnali jsme nabídky

Nabídky stavebních spořitelen jsou teď zajímavé především díky pevnému úročení vkladů....více

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

Světové akcie začaly nový týden prudkým propadem. Podle analytiků jde o největší propad...více

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Úroky na spoření dál klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Kde teď dostanete vyšší úrok na spořicím účtu a za jakých podmínek? Nezkusíte radši termínovaný...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services