Stavebni sporeni

Potrebovala bych od Vas poradit. S koncem roku 2003 a s prijetim noveho zákona o stavebnim sporeni stále casteji premyslim, co udelat s mym stavajicim stavebnim sporenim a zda by nebylo rozumne investovat část penez z meho mesicniho platu do další smlouvy stavebniho sporeni. V soucasne době mam uzavrenou smlouvu u stavebni sporitelny HYPO, tarif nadstandard s cilovou castkou 300 tisíc. Na tuto smlouvu sporim mesicne 1.500 Kc a mam ji tretim rokem. Jeden nejmenovany financni poradce mi poradil, abych u tohoto stavebniho sporeni pristi rok vypovedela statni prispevek, smlouvu pote nechala bezet dále a ještě letos uzavrela nove stavebni sporeni u CMSS a od pristiho roku pobirala statni podporu na tuto novou smlouvu. Asi tak za 3 roky bych chtela zadat o uver ze stavebniho sporeni na bytove potreby. Bylo mi doporuceno, abych po vyprseni stavebniho sporeni u HYPA, tedy za 2 roky, tyto peníze presypala do stavebniho sporeni u CMSS a vzala si uver tam. Pry ma tato stavebni sporitelna mnohem vyhodnejsi podminky při zadosti o uver ze stavebniho sporeni. Tak nevim…nebylo by snad lepsi si stavajici smlouvu prodlouzit nebo navysit cilovou castku? Nalezi mi statni podpora i po patem roce sporeni? Proc nyní platit zhruba 3000 Kc za další smlouvu. Také jsem se na jednom webu docetla, ze pokud chci vyuzit stavajicich vyhodnejsich podminek na pripadnou novou smlouvu, musí byt na tuto smlouvu pripsana statni podpora jiz v letosnim roce. Co je na tom pravdy? Pristi rok mi bude 30 let a uvazuji o penzijnim pripojisteni. Jaka je idealni vyse mesicniho prispevku a jaky penzijni fond byste mi doporucili? Jaky je Vas nazor na penzijni pripojisteni u Credit Suisse? Predem dekuji za Vasi radu, snad mi pomuze v mem rozhodovani. Zany

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 2. 10. 2003 12:27

Na otázku odpovídá:

Kateřina Mihelková

Vážená paní,
na Vaše dotazy odpovím postupně:
1. Tříletá smlouva u Hypo stavební spořitelny, je předpokládám ještě uzavírána za velmi výhodných úrokových podmínek, z tohoto důvodu Vám rozhodně nedoporučuji chtít navýšit cílovou částku. Musela byste totiž přestoupit na aktuální úrokové podmínky a to tak, že smlouva by se přeúročila zpětně.
Podle mých propočtu můžete na smlouvu s cílovou částkou 300 000 korun a pravidelném měsíčním vkladu spořit až 10 let bez rizika přespoření smlouvy. Na konci takto dlouhého spoření byste měla obdržet lehce přes 293 000 korun.
2. Na jakoukoliv smlouvu SS máte nárok na státní podporu i po pěti letech spoření, z toho vyplývá, že není potřeba smlouvu navyšovat či uzavírat novou.
3. Pokud byste chtěla převést nárok na státní podporu na jinou smlouvu, pak je opravdu nutné tuto změnu převést ještě tento rok. Příští rok by totiž došlo k nárokování již nové státní podpory.
4. Vše co jsem psala výše se týká zejména klientů, kteří chtějí spořit. Vy píšete, že cca za 3 roky budete chtít úvěr což trošku mění situaci. Pokud budete pokračovat ve smlouvě u Hypa měla byste v tu dobu mít na účtu cca 125 000 korun a šanci získat úvěr až do dvojnásobku cílové částky (tedy 600 000). Na druhou stranu je pravda, že ČMSS momentálně nabízí zajímavé podmínky pro úvěry a úvěry umí prodávat což se Hypo zatím učí. Osobně bych Vám možná poradila následující:
starou smlouvu si nechte tak jak je a spořte na ni co nejdéle. V případě potřeby můžete smlouvy kdykoliv po pátém roce ukončit a peníze vybrat (je dobré počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou).
Pokud máte ještě další prostředky, které můžete ukládat stranou, uzavřete si smlouvu buď u již zmiňované ČMSS nebo u SSČS, obě společnosti mají úvěrovou politiku dobře zpracovanou a nabízejí i slušné podmínky. Jestliže nebudete vědět kterou spořitelnu zvolit, mohly by Vám pomoci naše produktové karty a názory našich čtenářů u nich napsané.
Co se týče penzijního připojištění je volba společnosti Credit Suisse určitě dobrou volbou, jde o velkou stabilní zahraniční společnost, která je počtem svých klientů na prvním místě mezi penzijními fondy. Dalšími fondy, které bych Vám mohla doporučit jsou ČSOB Penzijní fond Progres (psali jsme o něm v článku "Penzijní fond pro mladé") a Penzijní fond Komerční banky, oba fondy jsou vhodné zejména pro mladší klienty a mají zajímavé zhodnocení vložených prostředků. Pokud vás budou zajímat bližší informace o těchto fondech můžete se opět podívat na naše produktové karty.

V případě dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat emailem, či telefonicky.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Kateřina Beranová
online prodej
www.penize.cz
tel.:222 246 619
prodej@penize.cz

10. 7. 2003 18:55

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Pojištění: Žijeme déle, ale nesmrtelnost je pořád daleko

25. 10. 2012 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Pojištění: Žijeme déle, ale nesmrtelnost je pořád daleko

Přinášíme další z infografik na téma pojištění. Slova jsou zbytečná, když máte pár čísel a obrázky. Pojišťovací orbis pictus, díl třetí.

Kolik stojí auto, které si nekoupíte. Autopůjčovny po česku

24. 10. 2012 | Jindřich Hradecký | 2 komentáře

Kolik stojí auto, které si nekoupíte. Autopůjčovny po česku

Někdo ho nechce kupovat z principu. Druhý považuje náklady na vůz a jeho provoz za zbytečné. Třetí nemá kde parkovat. A čtvrtý rád auta střídá. Pro všechny je v Česku řešení: autopůjčovny.

Malé peníze: K povinnému ručení nabídli balík služeb. Brát, nebo nebrat?

23. 10. 2012 | Jan Müller | 2 komentáře

Malé peníze: K povinnému ručení nabídli balík služeb. Brát, nebo nebrat?

Má prastarý auťák. Povinné ručení kupuje u jedné pojišťovny a ta mu k ručení nabízí ještě balíček dalšího pojištění auta plus nějaké služby. Má to ale vůbec cenu u vozidla prakticky dosluhujícího? A dokáže Jan Müller z webu Malé peníze vytěžit ze čtenářské otázky taky něco navíc, jak je jeho zvykem?

Důchodci a děti v exekuci: v Česku žádná zvláštnost

19. 10. 2012 | Petra Dlouhá | 11 komentářů

Důchodci a děti v exekuci: v Česku žádná zvláštnost

Důchodci a děti v exekuci. Dva fenomény, které se nebezpečně šíří českou kotlinou. Alarmující jsou hlavně počty prvních jmenovaných. V exekuci jsou desetitisíce českých důchodců. Jen za první pololetí letošního roku jim bylo exekučně zabaveno z důchodu přes sedm set čtyřicet milionů korun.

Zdravý rozum v trapu: Místo pojištění sázejí Češi – na sázení

11. 10. 2012 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Zdravý rozum v trapu: Místo pojištění sázejí Češi – na sázení

Jaká je pravděpodobnost, že vyhrajete první ve Sportce? Mikroskopicky malá! A pravděpodobnost, že se vám něco stane? Bohužel – o hodně větší. A asi by to uznal každý. Pojďme si ale přehledně srovnat, kolik peněz Češi vyhodí za sázení a kolik investují do svého zajištění.

Levné účty (nejen) pro studenty a mladé

10. 10. 2012 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Levné účty (nejen) pro studenty a mladé

Minulý týden jsme srovnali studentské bankovní účty. Ovšem student, který by se při výběru účtu omezil jen na ty, které jsou opatřeny visačkou „pro studenty“ nebo „pro mladé“, by u nás zkouškou z finanční gramotnosti neprošel. Je potřeba podívat se po trhu pořádně: Není tu snad něco výhodnějšího?

Nejlepší pojištění pro dítě jsou dobře pojištění rodiče

4. 10. 2012 | Václav Valášek | 25 komentářů

Nejlepší pojištění pro dítě jsou dobře pojištění rodiče

Znají to všechny maminky. Do jedné. Než vybalí věci z porodnice, mají doma pojišťováka. Rychleji se na místo činu dokáže dostat už jen Semir Gerkhan z Kobry 11. Že někdo z porodnice či matriky vynáší osobní údaje o maminkách, je zřejmé. To je ovšem práce pro policii. My se podíváme, jak v dobré víře neudělat první velkou rodičovskou chybu.

Srovnání bankovních účtů pro studenty a mladé

3. 10. 2012 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Srovnání bankovních účtů pro studenty a mladé

Jsme konzervativní. Většina mladých zůstane věrná své bance i po skončení studia. Bankovní domy proto při lovu mladých klientů klidně sázejí na nákladné reklamní kampaně. Jsou ale účty pro studenty a mladé opravdu výhodné? Připravili jsme pro vás velké srovnání.

Nová evropská pravidla pro zprostředkování pojištění na obzoru?

2. 10. 2012 | Helena Balvínová | 3 komentáře

Nová evropská pravidla pro zprostředkování pojištění na obzoru?

Evropská komise chce zpřísnit pravidla pro zprostředkování pojištění a začít rozlišovat „obyčejné“ a investiční životní pojištění. Druhé jmenované zřejmě čeká přísnější regulace.

Hypoteční úvěry 2012: Velký boj o klienta, banky se předhánějí v nabídkách

27. 9. 2012 | Josef Uchytil

Hypoteční úvěry 2012: Velký boj o klienta, banky se předhánějí v nabídkách

Hypotečním trhem hýbou nízké úrokové sazby. Dobrá zpráva zejména pro ty, kterým končí fixace. Finanční instituce se předhánějí v nabídkách, snaží se. Přesto by noví i stávající klienti měli být obezřetní a výběru banky věnovat dostatečnou péči. Ne vše je tak ideální, jak na první pohled vypadá…

Drahé mýty: Hypotéka. Čím nižší úrok, tím líp!

24. 9. 2012 | Vladimír Švorba | 6 komentářů

Drahé mýty: Hypotéka. Čím nižší úrok, tím líp!

Marketingové nabídky bank a stavebních spořitelen vždy lákají na nízký úrok. Úroková sazba se tak stala pro mnohého nejdůležitějším ukazatelem, podle kterého si úvěr na bydlení vybírá. Komu se podaří získat nízký úrok, ten má pocit, že získal nejvýhodnější půjčku. Je to vždycky pravda?

Internetové srovnávače: můžou pomoci. Ale potřebovaly by srovnat

20. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Internetové srovnávače: můžou pomoci. Ale potřebovaly by srovnat

Pojištění, povinné ručení, spořicí účet a další finanční produkty dávno nekupujeme tak, že z pár bank či pojišťoven odneseme letáčky a večer v nich hledáme to nejlepší. Už ani nesháníme podmínky a ceny produktů na webech finančních domů. Necháme si to srovnat. Jenže někdy jsou ta srovnání cinknutá.

Změny v životním pojištění. O kolik zdraží ženám? Jak moc bude levnější pro pány?

20. 9. 2012 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Změny v životním pojištění. O kolik zdraží ženám? Jak moc bude levnější pro pány?

Jistě jste slyšeli o evropském rozhodnutí, podle kterého musí i české pojišťovny sjednotit sazby životního pojištění pro muže a ženy. Aby nebyl někdo zvýhodněn. Ještě jsme od nikoho neslyšeli, že to dává smysl. Ale změna se blíží mílovými kroky. Jaké to tedy bude?

Malé peníze: Triky a převleky. Co na vás zkouší marketing finančních institucí

19. 9. 2012 | Jan Müller | 13 komentářů

Malé peníze: Triky a převleky. Co na vás zkouší marketing finančních institucí

Tady neřekneme úplnou pravdu, tady to řekneme trochu složitěji. Napíšeme krásný úrok – a třeba si někdo nevšimne, že ho počítáme na tři roky a ne na rok, jak je v kraji zvykem. Aromatizováno, přibarveno. Takhle to na vás zkoušejí. Nedejte se.

Účet zdarma nabídne další banka, konkurenční boj sílí

16. 9. 2012 | Petr Kučera

Účet zdarma nabídne další banka, konkurenční boj sílí

Výběry ze všech tuzemských bankomatů zdarma jsou hlavním motivem nové reklamní kampaně Equa bank.

Stránka 112/214

Aktuální články

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého...více

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Kdy vám může šéf zrušit dovolenou? I během ní. Tady jsou pravidla

Zaměstnavatel vám může zatrhnout dovolenou, kterou přitom předtím schválil. Může po vás...více

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services