Stavebni sporeni

Potrebovala bych od Vas poradit. S koncem roku 2003 a s prijetim noveho zákona o stavebnim sporeni stále casteji premyslim, co udelat s mym stavajicim stavebnim sporenim a zda by nebylo rozumne investovat část penez z meho mesicniho platu do další smlouvy stavebniho sporeni. V soucasne době mam uzavrenou smlouvu u stavebni sporitelny HYPO, tarif nadstandard s cilovou castkou 300 tisíc. Na tuto smlouvu sporim mesicne 1.500 Kc a mam ji tretim rokem. Jeden nejmenovany financni poradce mi poradil, abych u tohoto stavebniho sporeni pristi rok vypovedela statni prispevek, smlouvu pote nechala bezet dále a ještě letos uzavrela nove stavebni sporeni u CMSS a od pristiho roku pobirala statni podporu na tuto novou smlouvu. Asi tak za 3 roky bych chtela zadat o uver ze stavebniho sporeni na bytove potreby. Bylo mi doporuceno, abych po vyprseni stavebniho sporeni u HYPA, tedy za 2 roky, tyto peníze presypala do stavebniho sporeni u CMSS a vzala si uver tam. Pry ma tato stavebni sporitelna mnohem vyhodnejsi podminky při zadosti o uver ze stavebniho sporeni. Tak nevim…nebylo by snad lepsi si stavajici smlouvu prodlouzit nebo navysit cilovou castku? Nalezi mi statni podpora i po patem roce sporeni? Proc nyní platit zhruba 3000 Kc za další smlouvu. Také jsem se na jednom webu docetla, ze pokud chci vyuzit stavajicich vyhodnejsich podminek na pripadnou novou smlouvu, musí byt na tuto smlouvu pripsana statni podpora jiz v letosnim roce. Co je na tom pravdy? Pristi rok mi bude 30 let a uvazuji o penzijnim pripojisteni. Jaka je idealni vyse mesicniho prispevku a jaky penzijni fond byste mi doporucili? Jaky je Vas nazor na penzijni pripojisteni u Credit Suisse? Predem dekuji za Vasi radu, snad mi pomuze v mem rozhodovani. Zany

Otázku poslal/a: anonymní uživatel, 2. 10. 2003 12:27

Na otázku odpovídá:

Kateřina Mihelková

Vážená paní,
na Vaše dotazy odpovím postupně:
1. Tříletá smlouva u Hypo stavební spořitelny, je předpokládám ještě uzavírána za velmi výhodných úrokových podmínek, z tohoto důvodu Vám rozhodně nedoporučuji chtít navýšit cílovou částku. Musela byste totiž přestoupit na aktuální úrokové podmínky a to tak, že smlouva by se přeúročila zpětně.
Podle mých propočtu můžete na smlouvu s cílovou částkou 300 000 korun a pravidelném měsíčním vkladu spořit až 10 let bez rizika přespoření smlouvy. Na konci takto dlouhého spoření byste měla obdržet lehce přes 293 000 korun.
2. Na jakoukoliv smlouvu SS máte nárok na státní podporu i po pěti letech spoření, z toho vyplývá, že není potřeba smlouvu navyšovat či uzavírat novou.
3. Pokud byste chtěla převést nárok na státní podporu na jinou smlouvu, pak je opravdu nutné tuto změnu převést ještě tento rok. Příští rok by totiž došlo k nárokování již nové státní podpory.
4. Vše co jsem psala výše se týká zejména klientů, kteří chtějí spořit. Vy píšete, že cca za 3 roky budete chtít úvěr což trošku mění situaci. Pokud budete pokračovat ve smlouvě u Hypa měla byste v tu dobu mít na účtu cca 125 000 korun a šanci získat úvěr až do dvojnásobku cílové částky (tedy 600 000). Na druhou stranu je pravda, že ČMSS momentálně nabízí zajímavé podmínky pro úvěry a úvěry umí prodávat což se Hypo zatím učí. Osobně bych Vám možná poradila následující:
starou smlouvu si nechte tak jak je a spořte na ni co nejdéle. V případě potřeby můžete smlouvy kdykoliv po pátém roce ukončit a peníze vybrat (je dobré počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou).
Pokud máte ještě další prostředky, které můžete ukládat stranou, uzavřete si smlouvu buď u již zmiňované ČMSS nebo u SSČS, obě společnosti mají úvěrovou politiku dobře zpracovanou a nabízejí i slušné podmínky. Jestliže nebudete vědět kterou spořitelnu zvolit, mohly by Vám pomoci naše produktové karty a názory našich čtenářů u nich napsané.
Co se týče penzijního připojištění je volba společnosti Credit Suisse určitě dobrou volbou, jde o velkou stabilní zahraniční společnost, která je počtem svých klientů na prvním místě mezi penzijními fondy. Dalšími fondy, které bych Vám mohla doporučit jsou ČSOB Penzijní fond Progres (psali jsme o něm v článku "Penzijní fond pro mladé") a Penzijní fond Komerční banky, oba fondy jsou vhodné zejména pro mladší klienty a mají zajímavé zhodnocení vložených prostředků. Pokud vás budou zajímat bližší informace o těchto fondech můžete se opět podívat na naše produktové karty.

V případě dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat emailem, či telefonicky.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Kateřina Beranová
online prodej
www.penize.cz
tel.:222 246 619
prodej@penize.cz

10. 7. 2003 18:55

Položte svojí vlastní otázku. Finanční produkty je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma běžné účty, finanční produkty, havarijní pojištění, hypotéky, kreditní karty, platební karty, pojištění, povinné ručení, spotřebitelské úvěry, životní pojištění

Hypotéka po americku

15. 7. 2003 | Jiří Šedivý | 6 komentářů

Hypotéka po americku

Potřebujete půjčit peníze (na cokoliv) a máte byt nebo dům? Řešení je snadné – hypotéka. Ač je v mysli většiny z nás spojena se získáním peněz na bydlení, může být i cestou, jak získat peníze z bydlení.

S čím jdou banky na klienty

14. 7. 2003 | Dušan Hradil | 47 komentářů

S čím jdou banky na klienty

Před rokem odstartovala Česká spořitelna svůj projekt Klient. Ten měl přinést každému klientovi osobního bankéře, rozšířit poradenství, ale i stáhnout čekací dobu pod deset minut. Podívejte se, zda se to spořitelně podařilo a co na to ostatní banky.

Běžný účet - pro podnikatele nutnost

14. 7. 2003 | redakce Peníze.CZ

Běžné účty jsou klasickým produktem sloužícím nejen k platbám, ale i k rychlému výběru hotovosti. Jsou využívány pro naprostou většinu transakcí, ať už máme na mysli příjem plateb za prodané zboží či služby, úhrady přijatých faktur, splátek úvěrů či leasingu, výplaty mezd zaměstnancům a dalších plateb.

Platební karty

14. 7. 2003 | redakce Peníze.CZ

Platební karty jsou dnes takřka nezbytnou součástí běžného účtu občanů. Svůj smysl ale mohou mít i pro firmy. Karet k účtu můžete dostat libovolné množství a můžete jimi vybavovat své zaměstnance na služební cesty do zahraničí. K většině plateb použijí kartu, což může podstatně zjednodušit vyúčtování cest. Kartu s omezeným limitem můžete také dát sekretářce na drobné nákupy a zbavit se účtování pokladny.

Čipové karty - sen anebo realita?

9. 7. 2003 | Dušan Hradil | 20 komentářů

Čipové karty - sen anebo realita?

O nutnosti přechodu platebních karet na čipovou technologii není pochyb. Stejně tak je jasné, že to bude stát nemalé prostředky a především čas. Zkusme se podívat, kam se české bankovní domy dostaly a jak vysokou vlnu nákladů musí přitom zvládnout.

Bez inflace a bez úroků

26. 6. 2003 | Petr Fejtek | 11 komentářů

Bez inflace a bez úroků

Blíží se nová doba ledová, kdy tentokrát klesnou pod nulu úroky? Záhadné slovo deflace jakoby již v našem slovníku téměř zdomácnělo, přestože vlastně nikdo neví, co to je.

(Ne)bezpečné platby na internetu

24. 6. 2003 | Dušan Hradil | 14 komentářů

(Ne)bezpečné platby na internetu

Snad nikdo nepochybuje o tom, že je placení kartou na internetu spojeno s určitým rizikem. To se snaží banky řešit již řadu let. Po virtuálních kartách přicházejí do módy systémy, které zabezpečí i klasické karty. Ty hlavní vám dnes představíme.

Dluhy: cesta do pekla

23. 6. 2003 | Petr Vykoukal | 10 komentářů

Dluhy: cesta do pekla

Živobytí na splátky je trendem dnešní doby. Pokud jste schopni jej zvládnout, může vám pomoci. Jakmile se stane vaším pánem, už vám asi nepomůže nic .

A roste a roste a roste...

16. 6. 2003 | Petr Vykoukal

A roste a roste a roste...

Ačkoliv je českému leasingovému trhu již dlouho předpovídáno nasycení, stále se k němu ne a ne přiblížit. A letošní první čtvrtletí naznačuje, že loňský malý růst se zatím nestal pravidlem.

Jak na cestovní pojištění

11. 6. 2003 | Dušan Hradil | 3 komentáře

Jak na cestovní pojištění

Vybrat si správně cestovní pojistku není úplně banální věc. Skládá se totiž z několika částí, které nejsou pokaždé automaticky zahrnuty v základní nabídce. Přitom právě limity a doplňky mohou hrát významnou roli.

Bez Peněz na brigádu nelez!

11. 6. 2003 | Simona Ely Plischke | 2 komentáře

Bez Peněz na brigádu nelez!

Prázdniny se kvapem blíží a s nimi také studentské brigády. Jaký úvazek se studentům a jejich zaměstnavatelům nejvíce vyplatí? Kdo a kdy nemusí platit sociální a zdravotní pojištění? Proč podat daňové přiznání? Přinášíme srovnání různých druhů smluv.

Pozor na levné pojistky

11. 6. 2003 | Dušan Hradil

Pozor na levné pojistky

Stačí mi na dovolenou ta nejjednodušší pojistka? Kolik vlastně stojí ošetření v zahraničí? A nebude po mně lékař v zahraničí chtít zaplacení ošetření v hotovosti? Na tyto a další otázky odpovídá šéf úseku cestovního pojištění Allianz Jaroslav Kratochvíl.

Životní pojištění: jak spoříme?

5. 6. 2003 | Petr Fejtek | 27 komentářů

Životní pojištění: jak spoříme?

Pojišťovny používají k jeho distribuci armády dosti vtíravých agentů, mozky nám masírují ještě vtíravější reklamy z televize, kdy: "Slečno, je to na celý život" střídá smajlík naznačující, že stačí 300 korun měsíčně. Třetí šot, že to by bylo tak nejvýš na pěknou rakev, už pojišťovna nenatočí…

Stránka 187/214

Aktuální články

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Oblíbený benefit pro důchodce se opět vyplatí. Stát opravil chybu u jídelen

Stát po půl roce opravil chybu v konsolidačním balíčku, která některým firmám a jejich...více

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Průměrná sazba nových spotřebitelských úvěrů od tuzemských bank klesla v červenci na 7,77...více

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Deset služeb, které šetří čas a potěší introverty. Jak se vám líbí?

Moderní technologie šetří firemní náklady i čas zákazníka. Zatímco někteří si stěžují...více

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services